Mazda 3 BL (2009-13) Fren Balata Temizliği

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun Aleyküm değerli abiler,arkadaşlar.

Bugün mazda 3 aracıma balata temizliği yapmak istedim. Öncelikle arka tarafı kaldırıp arka lastikleri söktüm.Daha sonra balata ve davlumbaz bölgesini iyice yıkadım ve kuru bez ile kuruladım.Daha sonra önceden almış olduğum 404 marka fren balata temizleyici ile uygulama yaptım. Tekrar tekrar sıkarak iyice her tarafa ulaşmasını sağladım.Daha sonra ise ön sol teker için aynı uygulamayı yaptım. Bu arada lastikleri çıkarmışken normalde ulaşamadığım jantın iç taraflarını da iyice temizledim.
Fakat bu arada anlayamadığım, kaliperlerin üzerinde ve etrafındaki balatadan kaynaklı olduğunu düşündüğüm siyahlıklar tam olarak gitmedi.Ben böyle bir uygulama ilk defa yaptım ve sprey şeklindeki balata temizleyiciyi sıktığım zaman kirlerin akıp gideceğini zannediyordum ama spreyden sonra bezle iyice silmeme rağmen kirler gitmedi.
Şimdi burada ben mi yanlış yaptım yoksa bu iş böyle mi oluyor.
Not:Diğer lastiklerden beklediğim sonucu alamayınca ön sağ lastiği sökmeden sadece dıştan sıkarak uyguladım.
99b6d4f64fd0abd70e871708a32fa644.jpg

2c57b9c38a04dd745b406ea057de8304.jpg

2c41273a028f86dab3f5e046247714aa.jpg

42566bc22150967e9e9113c1d6509989.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Silmeyle geçmeyen izler muhtemelen balata atıklarının sıcakken janta yapışması ve yanık oluşturması hocam... Yakından baktığında benim araçta da bolca görünüyor... Gazyağı ile temizlik yapmama rağmen geçmediler, zaten geçme ihtimali yok çünki onlar yanık...

Ellerine emeklerine sağlık, kazasız günlerde kirlenmek nasip olsun...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benim geçmeyenler jantta değil kaliperlerin üzerinde ve etrafında abi.
Ben spreyi sıkınca akar gider diyordum ama spreyden sonra silmeme rağmen geçmedi. Aklıma gelmedi gelse tam orasının da fotosunu da çekerdim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu şekilde bir temizlik ben yapmadım ama o balata tozları çok zor çıkıyor hocam, jantın üzerinden çıkarmak için yıkamacı özel bir madde kullanıyor mesela. Yine de güzel temizlik olmuş, güle güle kullan.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Gecen gün servise gittiğimde bunun denemesini yaptık. Oradaki balata temizleyici de aynı sonucu verdi.O kaliperlerin üzerindeki siyahlıklar aynı kaldı.
Demekki benim balata temizleyici den beklentim çok fazla imiş.

slash

Katılımcı
Bu spreyi bende kullanıyorum . Sizin gibi lastikleri söküp uygulamak nasip olmadı . İyice temizlemiştir ama emin olun . Veli abinin dediği gibi yanık izi onlar krom gibi pırıl pırıl parlamaz. Daha da iyisi yok mu var tabi ; "Ironx". Aracın jant balata kısmı başta olmak üzere tüm kaportaya cama plastiğe gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Detaylı videolar mevcut. O metal tozlar mor mor eriyip gittikçe içimin yağları da eriyor . Ben çok çok memnun kaldım . Gazyağcılar kusura bakmasın ama bu ürünün eline su dökemez :):)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben gazyağıcıyım ama bu çağda hala daha gazyağı en iyisi olacaksa o kadar firmaya ve çalışan mühendisliğe yazık...

Benim için gazyağı; analog makina ile fotoğraf çekmekle eş değer... ;)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Zamanında arabamı (96şahin-2005 Hyundai)yıkama yaptırdığım bir yer vardı. Motoru temizlemek için aside benzeyen(belki de asit)köpüren bir sıvı dökerdi motora ve bir süre sonra basınçlı su ile yıkanınca motor da yağ namına bir şey kalmaz gıcır gıcır olurdu.Ne kadar etkili birşey ise o madde arabadaki siyah borulardan siyah su akardı. Sormuştum bu nedir diye de sanayiden alıyorum bunu demişti.

Üst Alt