Mazda 3 BL (2009-13) Far Yıkama Sistemi Nasıl Çalışır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
BL Kasa Mazda 3 lerde bulunan far yıkama sisteminin çalışma prensibi aşağıdaki şekildedir...

Farlar açıkken; Cam yıkama yani silecek kolunu iki kez üst üste çektiğinizde, hem camlar yıkanır hemde far yıkama sistemi devreye girerek farlara su püskürtmesi yapar...

Ayrıca; farklı zamanlarda sistemi 5 kez kullandığınızda, otomatik olarak beşinci kullanımda da far yıkama sistemi devreye girer.

Kazasız günler, keyifli forumlar. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
komşum bu konuda sıkıntı yaşıyor sistem çalışmıyor sigortası yada bakmam gereken yer varmıdır?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
komşum bu konuda sıkıntı yaşıyor sistem çalışmıyor sigortası yada bakmam gereken yer varmıdır?

Kadir genelde söküp far yıkama motoruna direk uçlarından elektrik vermek gerekiyor. Motor çıkışındaki hortumu çıkarıp sürekli elektrik verince çözülüyor içindeki kireçler, öteki türlü cam yıkama kolunu 2 kez çekip de çalıştırılınca da kademeli şekilde elektrik verildiğinden çalışamıyor. Bunu yalnız ön tamponu sökmeden nasıl yapılır bilemiyorum. Tamponu da sökmek istemiyorum, benim far yıkama motoru da 1 sene sonra yine tıkandı. Alttan erişmeyi planlıyorum. Yeri sis farının üstünde kalıyor, sis farı tam anlamıyla motoru görmeyi engelliyor. Şahsen far yıkama motoruna gelen 2 kablodan ek alıp akü tarafına çekmeyi ve hortumu çıkartıp öyle elektrik vermeyi planlıyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadir genelde söküp far yıkama motoruna direk uçlarından elektrik vermek gerekiyor. Motor çıkışındaki hortumu çıkarıp sürekli elektrik verince çözülüyor içindeki kireçler, öteki türlü cam yıkama kolunu 2 kez çekip de çalıştırılınca da kademeli şekilde elektrik verildiğinden çalışamıyor. Bunu yalnız ön tamponu sökmeden nasıl yapılır bilemiyorum. Tamponu da sökmek istemiyorum, benim far yıkama motoru da 1 sene sonra yine tıkandı. Alttan erişmeyi planlıyorum. Yeri sis farının üstünde kalıyor, sis farı tam anlamıyla motoru görmeyi engelliyor. Şahsen far yıkama motoruna gelen 2 kablodan ek alıp akü tarafına çekmeyi ve hortumu çıkartıp öyle elektrik vermeyi planlıyorum.
komsu sök derse sökerim karar kendisinin bakalim yarin belli olur.
Eger olurda sokersen bana sis farinin arkasindan detayli resimler atarmisin.?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
komsu sök derse sökerim karar kendisinin bakalim yarin belli olur.
Eger olurda sokersen bana sis farinin arkasindan detayli resimler atarmisin.?

Sökmeyi planlamıyorum işte. Sökmeden halletmek istiyorum.

Resmi görebilirsin. Far yıkama motoru resmin tam ortasındaki motor. Ondan çıkan hortum da direk zaten ön tampona giriyor.
Bu arada sağdaki konektörle 2 kablo ucu ne olabilir ki? Araştırıyorum ne zamandır bulamıyorum.

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    135.9 KB · Görüntüleme: 304

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sökmeyi planlamıyorum işte. Sökmeden halletmek istiyorum.

Resmi görebilirsin. Far yıkama motoru resmin tam ortasındaki motor. Ondan çıkan hortum da direk zaten ön tampona giriyor.
Bu arada sağdaki konektörle 2 kablo ucu ne olabilir ki? Araştırıyorum ne zamandır bulamıyorum.
korna yada su bidonu isiticisi olabilirmi ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
korna yada su bidonu isiticisi olabilirmi ?
Kornam çalışıyor ama? Su bidonu ısıtıcı bizim araçlarda var mı?
Avrupa, ABD modellerinde olup da bende olmayan ne aksam var? Ön park sensörü olabilir belki? Ya da gündüz farı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Far yıkama motorunu nasıl açarım. Önerisi olan var mı? Döndürerek açmaya çalıştım yok, vida yok.

Ekli dosyalar

• P_20170720_162741_vHDR_On.jpg
    P_20170720_162741_vHDR_On.jpg
    699.4 KB · Görüntüleme: 134

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bakalım sirke döktüm içine :D Açamadığım için birşey yapamayınca.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hiç fikrim olmadığı için bir şey diyemedim Mutlu, yanlış hatırlamıyorsam @naziii bu konuyla ilgilenmişti, kendisi uzun süredir yok belki bu vesileyle selamlaşmış oluruz

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Press baskı ise birleşme noktasından maket bıçağı ile veya kesici bir cisimle açabilirsin Mutlu.

Üst Alt