Mazda 3 BL (2009-13) Far Temizleme ve Direksiyon Boyama

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar.
Farların aracın sadece ön tarafında olmadığı, güneşin dik vurduğu açıya yani kaporta üstüne doğru uzanan plastik farların ortak sorunu... Matlaşma... Kılcal çizikler, güneş solması, plastiğin üstünde bir tabaka oluşması gibi sebeplerle farlar matlaşıyor ve zamanla ilerleyerek sararıyor. Daha önceki aracımda duruma müdahale ettiğimde durum daha kötüydü. Olaya ne kadar erken müdahale ederseniz, ve ara ara tekrarlarsanız hem fazla uğraşmazsınız, hem de daha az malzeme ile döngüyü devam ettirirsiniz.

Farlarımdaki matlaşma kılcal çizikler ve hafif matlaşma boyutunda olduğu için ince pasta ve Meguars ın Plastx ürünü ile temizlenebilecek boyuttaydı. Çiziklerinizin ve matlaşmanızın durumuna göre kalın pasta ve zımpara uygulamasına kadar durumu ilerletebilirsiniz. Son katın Plastx ile geçilmesi şart.

Farları çok kötü durumda olanlar için daha önceki aracımda yaptığım şeklini de anlatayım;
Önce far çevrenizi en az 2 kat kağıt bant ile maskeleyin. Sonra sırasıyla 800 1000 1200 zımpara ile çok fazla bastırmadan sabırla tüm yüzeyin matlaştırana kadar zımparalayın ve mümkün olduğunca aynı eksende hareket edin. Soldan sağa veya yukarıdan aşağıya. Sonra bir sünger yardımıyla 1200 lük yeni bir zımpara ile ara ara farı ıslatarak sulu zımpara yapın. Bu işlemi 1500 lük ile son kat geçerek zımpara işlemini bitirin.

Bu kadar çok çeşit zımpara nedendir sorusunu soracak arkadaşlar için tecrübe ile sabittir ki uygulamayı geçmeyen zımpara çiziklerinden dolayı sıfırdan tekrarlamamanız için.

Zımpara işlemi bittikten sonra farlarınız sarı ve prüz lekelerinden arınmış sadece beyazımsı yüzeysel kılcal çizikleri olan hafif mat bir görünümde olacak. Sonra polisaj makinesi ile pasta çekiyoruz. Hafif yağlı ve belli belirsiz izler kalıyor. Bu şekilde de kullanabilirsiniz ama son kat olarak Plastx ile polisaj yaparsanız yeni gibi olacaktır.

Dediğim gibi eğer bu işlemi ara ara hafif matlaşmalar başlayınca pasta ve son kat ürünü ile yaparsanız, saatlerce sürecek uygulamalardan zımpara ve uygulamanın oluşturacağı risklere girmeden kolayca halledebilirsiniz.
Farların temizlik öncesi;
212DqN.jpg

BPZqND.jpg

ZkL8pk.jpg

o3Abp7.jpg

TEMİZLİK SONRASI;
ljkMpE.jpg

nMAXpR.jpg

v5gOVp.jpg

Uygulama son katı atılırken;
ValkWV.jpg

o3Ab42.jpg

Bir de deri direksiyonların kabusu benekli solma, boya atması gibi sorunumuz var. Garantiden direksiyon değişenler olmuş ama garantiye sokulmama durumu da çok karşılaşılan bir durum. Derinin normal aşınması, kullanıcının ter yapısının fazla asidik olup yıpratması vs sebeplerle.
Bunun için deri kaplatma veya direksiyonu söküp başka işlemler yapmanıza gerek yok. Deri mont boyası yapan yerlerde veya internette bulabileceğiniz Derby deri boyası işinizi görecektir. Eğer uzun ömürlü olmasını istiyorsanız. (önceki aracımda 2 sene sorun çıkarmadan kullanmamı sağladı bu ilave) Yine aynı yerlerde bulabileceğiniz "LAG" yani koruyucu cila ile bir tabaka oluşturabilirsiniz. Uygulamayı yaparken telefonda sorun vardı çekemedim ama kötü direksiyonun halini tahmin edebiliyorsunuzdur.
Uygulamayı yaparken acele etmemeniz çok daha sağlıklı bir uygulamanın olmasını sağlayacaktır. Öncelikle direksiyonu temiz ıslak bezle temizleyin. Sonra bir kat boyayın. 10 dk kuruduktan sonra 2. katı geçin. 3. ve 4. kat için benim gibi yarım gün ara verebilirseniz daha sağlıklı olur. İşlem bitiminde yarı mat bir direksiyonunuz olacak. Eğer boyanın zamanla yine eski haline gelmesini istemiyorsanız 1 er gün ara ile 2 veya 3 kat Lag uygulamasını da yapın. Ben parlaklık farkı olmaması için direksiyon göbeği ve tuşların kenarlarınındaki plastik kısmı da Lagladım. Mazda ambleminde kenarında kabarma vardı, oda başka bir sorun ama bakalım. Tamamen atmadan onu da çözmek gerekecek.

Direksiyonun son hali;
ZkL8oA.jpg

Yine uzun bir konu oldu ama umarım faydalı olur.
Okuyanlara teşekkürler...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Benim farların içe yakın kısımları ise buğulu gibi. Islak mendille silince geçiyor, üstündeki ıslak yüzey kuruduğunda yine buğulu gibi bir görüntü oluşuyor. Plastx i 10 dakika boyunca uyguladım ama fayda etmedi, pasta mı istiyor acaba?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Benim farların içe yakın kısımları ise buğulu gibi. Islak mendille silince geçiyor, üstündeki ıslak yüzey kuruduğunda yine buğulu gibi bir görüntü oluşuyor. Plastx i 10 dakika boyunca uyguladım ama fayda etmedi, pasta mı istiyor acaba?

Plastx in aşındırma özelliği yok denecek kadar az.. Islantınca geçecek düzeyde ise matlığınız benimkiler gibidir. Pasta ile önce matlığı aşındırıp son katı plastx ile geçerseniz daha iyi olur. Plastx cila gibi bi ürün su kıvamında parmağınıza döküp iki parmak arasında sıkıştırırsanız partiküllü olmadığını görürsünüz. İnceden bi aşındırma lazım :)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Harika bir paylaşım olmuş ellerine sağlık. İlerde denemeyi dusunebilirim parlatma işini farlarda. Birde bu lag dediğin şeyi ön döşü parlatmak içinde kullanabilir miyiz?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Harika bir paylaşım olmuş ellerine sağlık. İlerde denemeyi dusunebilirim parlatma işini farlarda. Birde bu lag dediğin şeyi ön döşü parlatmak içinde kullanabilir miyiz?

Direksiyon göbeğinde işe yarıyor :)
Ama sert bir cisimle teması sürtünmesi gibi durumları olacak yerde yıpranma durumu olabilir. Vernil kadar dayanıklı bir kaplama değil neticede.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Ben komple direksiyonu soyup yaptırma yoluna giderim zannımca.
Kesmez benim direksiyonu o edevatlar :D
Bilgiler süper emeğe saygı. :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben komple direksiyonu soyup yaptırma yoluna giderim zannımca.
Kesmez benim direksiyonu o edevatlar :D
Bilgiler süper emeğe saygı. :)

Bence o kadar umutsuz olma :)
Benim önceki aracımı görsen acırdın.. Hatta yüzeyde girinti çıkıntılar bile vardı inceden zımparalayak sonra boyadım. O direksiyon bile adam olduysa sizinki de olur bence..
Orjinali kadar temiz dikişi ve işçiliği yaptırmak zor bayağı. Bence denemeden karar vermeyin, en kötü yine dediğiniz gibi yaparsınız :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sizin navigasyon orjinal mi yoksa siz mi taktınız detaylı bilgi verir misiniz?

Aracı alırken üzerindeydi ben taktırmadım. Ama serviste 2500 e takıyorlardı dışarda 1500 e taktırdım dedi aldığım kişi. Bildiğim kadarıyla servisin taktığı da anlaştıkları markalara ait ürünler oluyor. Cyclone bu tür ekipmanlarda oldukça yaygın. Servisin taktığı da bu marka olabilir.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Teşekkürler faydalı bilgiler için farların sararması can sıkıyor sürekli dışarıda yaptırmak da zor en iyisi kendin yapmak gel gelelim pasta cila işini daha önce yapmamış biri olarak guzuya girişmek de içime sinmez geçen sefer kuzen yapmıştı pastayla yaparken göremesem de son hali yeni gibi olmuştu :) bu çalışmaların yanında çok basit kalıyor ama diş macunundan fayda sağlayanların olduğuu çokça görüyorum deneyen var mı ?

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
@ibrasoft bu zimparalari internetten mi sipariş verdin. Hirdavatcilarda bulabilir miyim. Pasta için marka önemli mi? Ben de polisaj makinesi yok elle de yapsam olur mu?

Moderatörün son düzenlenenleri:

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Teşekkürler faydalı bilgiler için farların sararması can sıkıyor sürekli dışarıda yaptırmak da zor en iyisi kendin yapmak gel gelelim pasta cila işini daha önce yapmamış biri olarak guzuya girişmek de içime sinmez geçen sefer kuzen yapmıştı pastayla yaparken göremesem de son hali yeni gibi olmuştu :) bu çalışmaların yanında çok basit kalıyor ama diş macunundan fayda sağlayanların olduğuu çokça görüyorum deneyen var mı ?

Diş macunu denedim epeyce de uğraştım bi nebze faydası oluyor tabi ama kısa bir süre sonra tekrar eski haline dönüyor.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bizim farda sikinti vardi buyuk ihtimalle youtubede bi video izledik icerik kisminda bi maddeden bas etti oda kullandigimiz iki macundada vardi ama olmadi

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Normal pasta ve plastx en ucuz çözüm eğer çok sararmanız yok ise. Tercihen son kat olarak meguiarsın koruyucu cilasını da yapabilirsiniz plastxden sonra

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Diş macunu denedim epeyce de uğraştım bi nebze faydası oluyor tabi ama kısa bir süre sonra tekrar eski haline dönüyor.

Diş macunu veya pasta aynı görevi görebilir ama son katta plastx veya benzeri malzeme ile son kat geçilmediğinde ömrü kısa oluyor. Bir koruyucu daha var meguiarsın oda koruyucu cila ama onu almadım ben. Onunla daha uzun süre koruma sağlanabilir

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft bu zimparalari internetten mi sipariş verdin. Hirdavatcilarda bulabilir miyim. Pasta için marka önemli mi? Ben de polisaj makinesi yok elle de yapsam olur mu?

Gördüğüm kadarıyla aynı kasa aracımız. Zımpara gerektirecek kadar kötü durumda olduğunu sanmıyorum farlarınızın. Farlarınızın fotoğraflarını eklerseniz yönlendirme yapabilirim. Benim farlarda zımparaya girmedim. Eski aracımda pasta ile temizlenemeyecek boyuttaydı o yüzden zımparaladım.
İnternetlik durum değil zımparaların tanesi 1 tl zaten. Oto boyacılarında bulabilirsiniz. 1200 ve üzeri zımparalar her hırdavatçıda olamayabiliyor.
Pasta için sintaş beyaz pasta veya meguiars 205 olabilir. Çok iri kumlu olmasın sadece. Son katı plastx le geçeceğiniz için çok sorun olmaz.
Elle yapabilirsiniz ama kol gücü ve sabır gerekecek :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Gördüğüm kadarıyla aynı kasa aracımız. Zımpara gerektirecek kadar kötü durumda olduğunu sanmıyorum farlarınızın. Farlarınızın fotoğraflarını eklerseniz yönlendirme yapabilirim. Benim farlarda zımparaya girmedim. Eski aracımda pasta ile temizlenemeyecek boyuttaydı o yüzden zımparaladım.
İnternetlik durum değil zımparaların tanesi 1 tl zaten. Oto boyacılarında bulabilirsiniz. 1200 ve üzeri zımparalar her hırdavatçıda olamayabiliyor.
Pasta için sintaş beyaz pasta veya meguiars 205 olabilir. Çok iri kumlu olmasın sadece. Son katı plastx le geçeceğiniz için çok sorun olmaz.
Elle yapabilirsiniz ama kol gücü ve sabır gerekecek :)
Önlerde sıkıntı yok. Önler yeni değişti zaten sıkıntı arka lambalarda. Fotolarini yuklerim.
Daha önceden arabaya cila attigim için elllerim ve kollarim alışık. İki saatten uzun surmeyecekse sıkıntı yok.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Önlerde sıkıntı yok. Önler yeni değişti zaten sıkıntı arka lambalarda. Fotolarini yuklerim.
Daha önceden arabaya cila attigim için elllerim ve kollarim alışık. İki saatten uzun surmeyecekse sıkıntı yok.

Cepten baktığım için kadir in aracıyla karıştırmışım. Aracınız BK kasa sanırım ama aşağı yukarı aynı zaten. 4 parça far el işi yaparsanız çizik durumuna göre 1-2 saat civarında biter diye tahmin ediyorum.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Hocam farlar bunlar. Senin aracın farları gibi durumu.
uploadfromtaptalk1456681344186.jpguploadfromtaptalk1456681359166.jpg

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Cepten baktığım için kadir in aracıyla karıştırmışım. Aracınız BK kasa sanırım ama aşağı yukarı aynı zaten. 4 parça far el işi yaparsanız çizik durumuna göre 1-2 saat civarında biter diye tahmin ediyorum.
Fotolari yukledim. Bende bir iki saate biti ririm diye düşünüyorum. Yaparken de fotolarim. Yada kısa kısa video da olabilir. Bu işi yapmaya yeltendigim de soracagim bir iki soru daha olacak.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Fotolari yukledim. Bende bir iki saate biti ririm diye düşünüyorum. Yaparken de fotolarim. Yada kısa kısa video da olabilir. Bu işi yapmaya yeltendigim de soracagim bir iki soru daha olacak.

Zımpara yapacak kadar kötü değil gibi görünüyor farlarınız. Zımpara ile uğraşmayın bence.. Polisaj makinanız da yoksa zımparalama sonrası izleri elle pasta ile kaybetmek çok uğraştırabilir. Elle yapacaksanız sintaşın pastası biraz daha iyi olur matlaşmayı almak daha kolay olur. Sonrasında plastx le son katı geçersiniz.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Zımpara yapacak kadar kötü değil gibi görünüyor farlarınız. Zımpara ile uğraşmayın bence.. Polisaj makinanız da yoksa zımparalama sonrası izleri elle pasta ile kaybetmek çok uğraştırabilir. Elle yapacaksanız sintaşın pastası biraz daha iyi olur matlaşmayı almak daha kolay olur. Sonrasında plastx le son katı geçersiniz.
Tesekkur ederim. Neyse zımparadan yırttık. uygun oldugum bi vakit uygulama yaparım. Sonucu buradan paylasirim.

Üst Alt