Mazda 3 BL (2009-13) Far Temizleme ve Direksiyon Boyama

courier32

Sessiz
Araç Markası
Ford Tourneo Courier
Araç Renk ve Tip
Tektonik Gri
Eğer matlaşma/buzlu cam görüntüsü, sararma vs yoksa hiç kurcalamayın. Dışındaki koruyucuda meydana gelen yanma ve çizikleri o tabakayı almadan ortadan kaldırmanız mümkün değil.

Alternatif olarak, pasta ve bahsedilen far temizleme ürünleriyle çizik, matlaşma durumlarını ortadan kaldırdıktan sonra far verniği, far UV koruyucu, far cilası vb isimlerle piyasada satılan ürünlerle yenileyebilirsiniz.

Bazı far temizleme işi yapanlar sadece bu dokudaki kılcal çizikler için pasta vs yapmadan bu ürünleri spreyle tozutarak hafifletiyor ama ne kadar başarılı, ne kadar uzun ömürlü hiç fikrim yok. Duydum, ama kendim görmediğim için net bir şey söyleyemem.

cevabınız için teşekkürler aklımda meguiars plastx vardı o zaman onu falanda hiç sürmeyeyim farlara bikaç yıl sonra iyice artarsa öyle yapayım di mi @ibrasoft

@ibrasoft peki meguiars headlight protectant far koruyucu

bunu alıp farların üstüne uygulasam faydası olur mu çizilmeye karşı

Moderatörün son düzenlenenleri:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@ibrasoft peki meguiars headlight protectant far koruyucu

bunu alıp farların üstüne uygulasam faydası olur mu çizilmeye karşı

Kılcal çiziklerden korumanız çok zor. Zemini metal olan ve bu koruyuculardan daha kalın olan kaportanızın boyasıyla verniği bile kılcal çiziklere ne kadar dayanıklı az çok tahmin ediyorsunuzdur. Eğer dediğim gibi tek sorununuz kılcal çizikleriniz ise boşuna paranızı harcamayın. Zemini temizleyip çiziklerden oluşan kot farklarını düzleştirmeden, çiziklerin üzerinden uygulayacağınız üründe de bir üst tabakaya taşınacaktır.

courier32

Sessiz
Araç Markası
Ford Tourneo Courier
Araç Renk ve Tip
Tektonik Gri
o zaman fazla detaya takılmadan binmeye devam :) şeffaf far filmi düşünmüştüm ama o da ampul sıcaklığından sararır uzun ömürlü olmaz diyorlar bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

courier32

Sessiz
Araç Markası
Ford Tourneo Courier
Araç Renk ve Tip
Tektonik Gri
@kadir belki bana kızacaksnız ama farlarımdaki kılcallar çok belli değil sadece akşamları ışığı yakıp dikkatli bakınca belli bende biraz detaycı olduğum için gözüme batıyor. Arka stoplarda da az var tabi bunlar yıkamacı eseri sağolsun silerken çizmiş :(
far.jpg
far.jpg
far2.jpg
far3.jpg
far4.jpg

courier32

Sessiz
Araç Markası
Ford Tourneo Courier
Araç Renk ve Tip
Tektonik Gri
Artık akıllandım kendim yıkama yapacağım ekipmanlarımı düzüyorum yavaş yavaş sizce bu farlara şeffaf film çekilir mi? fayda veya zarar nasıl olur ?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@courier32 ben de farlarda çizik var sandım :)
"Akşam farlar yanınca görünen kılcal çizikler" in oluşmasını engelleyecek hiç bir koruyucu yok. Far üzerine yapıştıracağınız kaput koruma şefaf filmleri far ışığını kırar ve daha yumuşak,elastik bir malzeme olduğu için yağışlı havada daha çok kir, çamur tutunur yüzeyine.
Benim aracımı kaput, tavan ve bagajı komple kapladım koruyucu film ile. İlk etapta kaput ve bagajı kaplamıştım. Açık duran tavana nazaran daha çok toz, kir tuttuğunu bizzat gördüm.

Bence boşuna uğraşmayın, farlarınızda sorun olacak bir durum yok. Koruyucu vs uygulayabilirsiniz, görüntü olarak fark edilecek pot farkı yapacak derinlikte çizikleriniz yok ama boşuna para harcamış olursunuz. Bahsettiğiniz çizikler otoyolda öndeki aracın arka tekerinden size gelen çamurlu, kumlu suyun aracınız üzerinden kaymasıyla bile oluşturabileceği çizikler. O kadar detaya takılmayın, yine de karar sizin.

courier32

Sessiz
Araç Markası
Ford Tourneo Courier
Araç Renk ve Tip
Tektonik Gri
@ibrasoft aynen dedğiniz gibi takılmıcam artık detaylara :)

@kadir far yerine fenerle kenardan aydınlatayım diyorum bende gözüme batmaz artık :D peki bu plastx fardaki koruyucu katmana zararı olur mu yoksa faydalı bişey mi

courier32

Sessiz
Araç Markası
Ford Tourneo Courier
Araç Renk ve Tip
Tektonik Gri
@kadir @ibrasoft abiler beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Son sorum aracıma boya koruma falan yaptırmadım kendim wax falan yapayım diyorum boya koruma olarak tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim bu konuda da :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@kadir @ibrasoft abiler beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Son sorum aracıma boya koruma falan yaptırmadım kendim wax falan yapayım diyorum boya koruma olarak tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim bu konuda da :)
forumdaki boya koruma konusunu incelemende fayda var. Ayrıca far ve parklar için evham yapmana gerek yok bence. :)

thranduil

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bunun için deri kaplatma veya direksiyonu söküp başka işlemler yapmanıza gerek yok. Deri mont boyası yapan yerlerde veya internette bulabileceğiniz Derby deri boyası işinizi görecektir. Eğer uzun ömürlü olmasını istiyorsanız. (önceki aracımda 2 sene sorun çıkarmadan kullanmamı sağladı bu ilave) Yine aynı yerlerde bulabileceğiniz "LAG" yani koruyucu cila ile bir tabaka oluşturabilirsiniz. Uygulamayı yaparken telefonda sorun vardı çekemedim ama kötü direksiyonun halini tahmin edebiliyorsunuzdur.
Uygulamayı yaparken acele etmemeniz çok daha sağlıklı bir uygulamanın olmasını sağlayacaktır. Öncelikle direksiyonu temiz ıslak bezle temizleyin. Sonra bir kat boyayın. 10 dk kuruduktan sonra 2. katı geçin. 3. ve 4. kat için benim gibi yarım gün ara verebilirseniz daha sağlıklı olur. İşlem bitiminde yarı mat bir direksiyonunuz olacak. Eğer boyanın zamanla yine eski haline gelmesini istemiyorsanız 1 er gün ara ile 2 veya 3 kat Lag uygulamasını da yapın. Ben parlaklık farkı olmaması için direksiyon göbeği ve tuşların kenarlarınındaki plastik kısmı da Lagladım. Mazda ambleminde kenarında kabarma vardı, oda başka bir sorun ama bakalım. Tamamen atmadan onu da çözmek gerekecek.

Öncelikle eline sağlık. Boya tamamda, LAG dediğin cilayı tam olarak bulamadım internette? Ayrıca ben çok parlak olmasını istemiyorum bunun için ne yapmamı önerirsin? Ayrıca boya ve cila için standart süngerlerden kullanacağız değil mi? Teşekkürler..

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Öncelikle eline sağlık. Boya tamamda, LAG dediğin cilayı tam olarak bulamadım internette? Ayrıca ben çok parlak olmasını istemiyorum bunun için ne yapmamı önerirsin? Ayrıca boya ve cila için standart süngerlerden kullanacağız değil mi? Teşekkürler..

Lag kullanmanıza gerek yok. 1 er saat arayla 3 kat boyarsanız başka bir işlem yapmanıza gerek yok.
Ben saf alkol ve temizleyiciyle lag ile yaptığım uygulamayı tamamen söküp sadece boya ile yeniden yaptım. Daha iyi oldu. Lag ile aşırı parlak duruyor. Diğer konsol aksamı ve direksiyon kumandaları yarı mat olduğu için sırıttı. 6-7 aydır bu şekilde kullanıyorum, boyada tekrar solma olursa yeniden boyarım diye boyanın kalanını kenara ayırdım ama hiç bir solma veya atma olmadı. Hatta geçen gün direksiyon simidini söktüm gri satine folyo kaplama için. Sökmüşken yakından bakıp tekrar boyarım diyordum, gerek duymadım.

Sadece boya ile uygulama yaptığınızda eklediğim fotoğraftaki gibi olmuş olacak.
DSC_0770.JPG
DSC_0772.JPG

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben çok aradım ama deri boyası bulamadım. Nubuk ayakkabı polish boyası olur mu?

Üst Alt