Mazda 3 BL (2009-13) Far Temizleme ve Direksiyon Boyama

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@ibrasoft bugun fark ettim ust kisimlarda hafifden matlasma var plastx i alip sadece bunu uygulamam yeterli olurmu?
Pasta da almam gerekirmi?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@ibrasoft bugun fark ettim ust kisimlarda hafifden matlasma var plastx i alip sadece bunu uygulamam yeterli olurmu?
Pasta da almam gerekirmi?

Tatildeyim kusura bakma yeni fark ettim mesajını :)
Bariz bir matlaşma yoksa plastx yeterli olur. Ama biraz uğraştırır.
Tercihen ince pasta ile matlığı alıp üzerinden parlatma için plastx ile geçersen daha iyi olur. Pastayı ince almanı tavsiye ederim. Plastx su kıvamında aşındırıcılığı varla yok gibi.

Kruvazör

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Farları bende aynı ürünle parlatmıştım ama direksiyonu yapmamıştım, ilk fırsatta deneyeceğim. Bilgi için sağolun elinize sağlık.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Farları bende aynı ürünle parlatmıştım ama direksiyonu yapmamıştım, ilk fırsatta deneyeceğim. Bilgi için sağolun elinize sağlık.

Direksiyon ilk yaptığım uygulamada lag kullandığım için fazla parlak oldu.
Alkol ve aseton karışımı ile komple temizleyip ince katlar halinde 4 kat geçerek sadece derby deri boyası ile boyadım. Tamamen orjinali gibi oldu. Yarı mat.
Eğer parlak istemiyorsanız bu şekilde yapabilirsiniz. Olası bir solmada lag katmanı olmadığı için ekstra bir işlem yapmadan tekrar boyayabilirsiniz. Henüz bir solma veya boya atması olmadı 5 aydır bu şekilde kullanıyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Meguars Plastx siparişini verdim bakalım becerebilecekmıyım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Zimparasiz yaptim bileklerim koptu resmen hergun bi far yapilarak daha iyi sonuc elde edilebilir.yakin zamanda tekrar uygulama yapacam.
(bi kat pasta ile yapılsa @ibrasoft un dediği gibi daha kolay olur )
20160830_174204.jpg
20160830_180341.jpg

Ekli dosyalar

• 20160830_174211.jpg
    20160830_174211.jpg
    180.5 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eline emeğine sağlık Kadir, çok güzel olmuş. Bende de Rainx far, cam, plastik temizleyici var, fakat bendeki matlaşmayı bir türlü çıkaramadım. Bıraktım öyle, sanayide polisaj makinesine denk gelirsem bendeki ürünü deneyeceğim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bastira bastira uyguladim ben tabiki makine daha iyi olur.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
:)
Moralini bozmak istemem @kadir ama pasta ve polisaj makinesi ile iki far en fazla 1 saatini alırdı. Emeğine sağlık, uğraşına değmiş kesinlikle.
Kazasız günlerde kullan inşallah.

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
çok iyi olmuş, aklımızda olması gereken bir ürün, elinize sağlık kadir hocam...

courier32

Sessiz
Araç Markası
Ford Tourneo Courier
Araç Renk ve Tip
Tektonik Gri
@ibrasoft merhaba forumda yeniyim aracım daha yeni 5 aylık ama farlarda ve stop da yıkamacının hatasından kaynaklanan cok yakından baktığımda görülen kılcal çizikler mevcut bunu nasıl yok edebilirim bana öneriniz ne olur ? Araç yeni olduğu için farın dışındaki koruma tabakasına pasta vb. bişeyle zarar vermek istemiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft merhaba forumda yeniyim aracım daha yeni 5 aylık ama farlarda ve stop da yıkamacının hatasından kaynaklanan cok yakından baktığımda görülen kılcal çizikler mevcut bunu nasıl yok edebilirim bana öneriniz ne olur ? Araç yeni olduğu için farın dışındaki koruma tabakasına pasta vb. bişeyle zarar vermek istemiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Eğer matlaşma/buzlu cam görüntüsü, sararma vs yoksa hiç kurcalamayın. Dışındaki koruyucuda meydana gelen yanma ve çizikleri o tabakayı almadan ortadan kaldırmanız mümkün değil.

Alternatif olarak, pasta ve bahsedilen far temizleme ürünleriyle çizik, matlaşma durumlarını ortadan kaldırdıktan sonra far verniği, far UV koruyucu, far cilası vb isimlerle piyasada satılan ürünlerle yenileyebilirsiniz.

Bazı far temizleme işi yapanlar sadece bu dokudaki kılcal çizikler için pasta vs yapmadan bu ürünleri spreyle tozutarak hafifletiyor ama ne kadar başarılı, ne kadar uzun ömürlü hiç fikrim yok. Duydum, ama kendim görmediğim için net bir şey söyleyemem.

Üst Alt