Mazda 3 BL (2009-13) DSC Nedir? Biraz Bilgilendirme Lütfen :)

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar bu DSC denen sistem ne zaman devreye girer merak ettim.Dün bir viraja biraz sert girdim bakalım napacak diye, ama hiç oralı olmadı,resmen arabanın arkası savruldu, ama DSC ile ilgili hiçbir belirti görmedim,malumatı olan varmı acaba? AYRICA BAZEN EKRANDA PATENAJ YAPAN BİR ARABA RESMI ÇIKIYOR EKRANA,O NE ANLAMA GELIYOR...SAYGILAR :eek:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
TCS ile aynı galiba. Aracın patinaj etmesini önleyen ayrıca güç kesip tekrar vererek bir bakıma kısa süreli diferansiyel kitliyor. aslında diferansiyel kilidi değil ama gücü kesip tkrar verdiğinden kısa süre de olsa güç iki tekere de biniyor. bunun üstüne fren denge dağılımı görevi de var mı bilmiyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Patinaj yapan araba resmi çıkması DSC nin devreye girdiği anlamina geliyor Nilsu hocam. Viraja sert girmenizde kontrolü sağlayacak olan şey savrulmayı önleyici ESP dir. Dsc aracın önden ve arkadan kayma durumlarını algılayarak aracın stabilitesini korumaya çalışır.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
pekı benım arabada ESP denılen sıstem varmı acaba

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Kaygan zeminde gaza yükleniğinizde aracın sapmasını engellemek için otordan çıkan gücü dengeliyor. Kaygan zemınde kalkışta araç patiye kalırsa gaz kesip tekrar veriyor. TCS ile aynıysa faydaları bunlar.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
tesekur ederım:)) safranboluya selamlar benden...ilk görev yerimdi:))

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Faydası görülmez mi hiç Murat ben gördüm hem de çok, ama dikkat ayrı bir şey tabi, her daim cepte olmalı
Ben 136lık varken tcs yi kapatıyordum. Hızlı kalkmak istediğimde egelliyordu. Neyse o hadi kapatılıyor. En sinir olduğum abs. Ya hadi güzel tam fren yapıyorsun manevrada yapabiliyorsun. Ama yan kayarken tekerlekleri kitlemek istediğinde kitlemiyor nereye bakıyorsa oraya doğru gidiyor. Ben yan gitmek istiyorum belki nie engelliyon arkadas. 136lıkla duvarada o yüzden çarpmıştım. Daha önce de başka başka araçlarda da bu tarz sıkıntılarım oldu. Hep zor yırttım. Bir tuşu olsa süper olurdu. İlla sensör kablosunu mu sökecez. Kontrolden çıkmış arabada abs nin hiçbir faydası yok. Hatta toplayacam engelliyor :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Absnin en kötü tarafı da oldu da spin attım kontrolden cıktım. Tam frende tekerleri kitleyemediğim için geri vitese ya geçiremiyorum yada çarttttttt die sesle geçiriyorum. şanzıman elimde kalacak. Geriye geçirememekten de yoldan çıktığım oldu da Allah tan tarlaya girdim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
DSC ve Limitleri

Hocam, aradığından da fazlası bu konuda mevcut... Kazasız belasız günlerde yansın göstergedeki ışıkların... :)

Üst Alt