Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Yol Bilgisayarı Problemi

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
S.a değerli arkadaşlarım. Benim 2012 mazda 3 te iki defa yol bilgisayarı verileri hareket halinde iken sıfırlandı yani ekrandaki değerler gitti çizgi geldi.Ayrıca aynı anda dış sıcaklık derecesi de sıfırlandı. Stop edip bir süre sonra çalıştırınca tekrar düzeldi.
Böyle bir durum başına gelen,sebebini bilen var mı acaba?
9b8952a5e7ca151916ff15663ea2807e.jpg

30f2b9bd78a270552bd0594899324f9f.jpg

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Not: Bu fotolarda yakıt Işığı yanıyor.O anda yakıt az idi ama bir önceki aynı durum olduğunda yakıt vardı arabada.
Ve ayrıca fotoğrafı da durduğum yerde çalışır vaziyette çektim. O durumda normalde sadece anlık tüketimin çizgi şeklinde olması gerekirken derece de dahil hepsi çizgi şeklinde.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben böyle bir durum hiç yaşamadım, ne sebep olur bir tahminim yok, peki düzeldiğinde eski değerleri silmiş halde mi oluyor, yoksa aynı değerler saklı kalıyor da sadece anlık görüntü kaybı mı oluyor acaba? Servise gittiğinizde sormadınız mı peki?

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Geri geldiğinde eski değerler geliyor.Servis o anda foto çek bakalım dedi bende çektim gönderdim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ekran komple gitse bir yerde temas sorunu var deriz belki de bu öyle de değil, yazılımsal bir şey olabilir mi acaba ?

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Valla belki alakasız diyeceksiniz ama teyp orjinal değil , malum yol bilgisayarı sıfırlaması vb direksiyondan yapılıyor teyple alakalı kontroller için direksiyon bağlantısı yapılırken yanlış bir uygulama yapılmış olabilir gibi geldi

Tapatalk

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Valla belki alakasız diyeceksiniz ama teyp orjinal değil , malum yol bilgisayarı sıfırlaması vb direksiyondan yapılıyor teyple alakalı kontroller için direksiyon bağlantısı yapılırken yanlış bir uygulama yapılmış olabilir gibi geldi

Tapatalk

Bende de double ekran var ilk günden bu yana hiç sıkıntı olmadı, bağlantı sorunsuz yapılmıştır o yüzden olmamıştır da diyebilirsiniz tabi ama o da bir ihtimal haklı olabilirsiniz.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Eğer double hatalı olarak bağlandı ise bu problem en baştan beri olmalıydı. Ama eğer şimdi problem ortaya çıktı ise muhtemelen sorun başka yerdedir...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Burada başka bir arkadaşta da ara sıra aynı problemler oluyormuş.
Ben de ekranla ilgili olduğunu zannetmiyorum. Çünkü soketleri aynı soket .
Bu arada fotoğrafları servise yolladım. İnceleyip bana dönecekler.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bu işleri benden iyi bilen bir arkadaş var.Ona sordum yurtdışı forumlardan araştırdığını ve bu problemin alternatör kaynaklı olduğunu söyledi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İlginç bir sorunmuş gerçekten bende merak ettim sebebini. Yol bilgisayarına veri akışı sağlayan kısmın elektriği kesiliyor olabilir alternatör uzak bir ihtimal ama olabilir sonuçta komplike bir sistem her şey birbirine bağlı.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bugün servis ile görüştüm. Usta servise getirsin bakalım gerekirse yol bilgisayarını garantiden değişiriz demiş.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Toplantı için konu açtım sayın abim daha kapsamlı birşey yapalım diyorum becerebilirsem

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Aracı servise götürdüm. Olayı anlattım. Usta bilgisayara bağladı. Yol bilgisayarı beyne bir sürü arıza kodu göndermiş. Usta bu kodları mazda ya göndereceğini gelen sonuca göre işlem yapacağını söyledi.
Bir de sorunun araca sonradan serviste takılan cyclone marka dvd navigasyondan kaynaklanmış olabileceğini söyledi ve cihazı kapatma düğmesinden kapatmadan kullanmamı söyledi.Şimdi dediği şekilde kullanıyorum. Müsait bir zamanda götürüp tekrar baktıracağım.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Evet bugün servise gittim. Bilgisayara bağlandı yeni hata kodu çıkmadı.Büyük ihtimal dvd navigasyon ile alakalı bir durum olma ihtimali var. İleride tekrar bağlanıp denenecek.

Üst Alt