Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Yakıt Tüketimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda 3 BL (2008-2013) Dizel modelinin yakıt verilerini bu başlık altında paylaşabiliriz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ölçtüğüm son değer, bir iki gün önce yaklaşık 500 km si şehir içi, 43 lt ile 868 km.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hesaplamam doğru ise 4,9 Litre çıkıyor... Harika demektir... Maşallah.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hesaplamam doğru evet öyle çıkıyor bence de çok iyi. Fulleyip sıfırlamıştım, son kademe kaldı tekrar fulledim 43 lt aldı, km ise 868 i gösteriyordu. Tabanca attıktan sonra ufak ufak 44 litreye tamamladım bu şekilde de 5 lt ye geliyor yine iyi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şehir içi yakıt tüketimim şu sıra yol bilgisayarında 6 dan aşağı düşmüyor, bir de lt hesabı deneyeceğim.

badilcan

Katılımcı
Uzun yolda genelde sakin kullanım ve ara ara hızlanarak 110-120 km hızlanmada 5.2-5.4 lt arası yakıyor.
Şehir içinde 5.9-6.2 lt arasında değişiyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Uzun yolda genelde sakin kullanım ve ara ara hızlanarak 110-120 km hızlanmada 5.2-5.4 lt arası yakıyor.
Şehir içinde 5.9-6.2 lt arasında değişiyor.
Benim şehir içi değerler de şu an aynı 6,1, 6,3 arası değişiyor, demek ki normal, ya da bir aksamın kontrol edilmesi mi gerekiyor acaba diye düşünmüştüm.

badilcan

Katılımcı
Bu hafta sonunda İzmir - Aydın otobanında 90-100 km hız aralığında kullandım ve yol bilgisayarı ortalama yakıtta 4.4 lt ye sabitlendi .

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok güzel değerler, uzun yolda düşük km de sabit hızda araba çok ekonomik oluyor.

badilcan

Katılımcı
Çok güzel değerler, uzun yolda düşük km de sabit hızda araba çok ekonomik oluyor.
Bu araç ile basmamak yetenek ister :) ,Konvoy içindeki bir arkadaşım gideceğimiz yeri bilmiyorduda ona uyup yavaş gittim.
Sakın ha MAzda3 Dizeli denedikten sonra gidip Yeni MazDa3 Benzinliyi denemeyin.
Mutsuz olursunuz , ben testi yaptım MAzda3 Dizel kesinlikle çok farklı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben test etmedim ama bu dizelden sonra skyactive kesinlikle beni mutlu etmeyeceğini kullanıcı yorımlarından anladım.

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Ben 3 defa test ettim, ilk kalkış, gaz tepkisi ve ivmelenme iyi de sonrası biraz ağır kalıyor bizim araçlara göre ama, ses izalasyonu ve diğer konfor da farklı tabiiki.

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
şehir içi (kış lastiği takılı) 6.1 lt uzun yolda sabit 90-100 yolun ve yükün durumuna göre 3.9, 3.5 dahi görülüyor, hatta inişlerde gazdan çekilince 2.5 civarında bile gösteriyor.

Bir ara bora kullandım oda inişlerde gazdan çekince 00 sarfiyat gösteriyordu ve garibime gitmişti, nasıl olur araba çalışıyor ve az da olsa efor var diye ama durum da bu.

badilcan

Katılımcı
şehir içi (kış lastiği takılı) 6.1 lt uzun yolda sabit 90-100 yolun ve yükün durumuna göre 3.9, 3.5 dahi görülüyor, hatta inişlerde gazdan çekilince 2.5 civarında bile gösteriyor.

Bir ara bora kullandım oda inişlerde gazdan çekince 00 sarfiyat gösteriyordu ve garibime gitmişti, nasıl olur araba çalışıyor ve az da olsa efor var diye ama durum da bu.
Sizin paylaştığınız büyük olasılıkla anlık yakıt tüketimi ,
Ortalamayı(Average) paylaşırsanız daha sağlıklı olur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Nasıl oluyor da tüketim sıfır olabiliyor??

Güzel soru abi...

Ecu'ya sahip motorlarda ayak gazdan çekildiğinde aracın yakıt püskürtmesi kesilir ve böyle yol almaya devam eder... Belirli bir devirin altına düşmeden de yakıt püskürtme yapılmaz, bu sisteme de cut off denilmekte.

;)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Vallaha yakıta çok bakardım eskiden..Yeni Mazda 3 içinde ilk başlarda bakıyordum şimdi hiç bakmıyorum..Kullanırken aldığım keyfe bakıyorum..Her aracım dizeldi ilk defa benzinli bir araç kullanıyorum evet dizel gibi torku yüksek bir araç olmadığı kesin ama bu arabayı hantal yapmıyor..Bu farkı sadece dik rampalarda hissediyorsunuz. Onun dışında düz yolda, ilk kalkışlarda gayet agresif. En sevdiğim olay sessizliği, arabanın çalışıp çalışmadığı bile belli değil. Bilmiyorum hep dizelin tor tor sesine alıştığım için bu şimdi bana çok sessiz geliyor. 7.1 litrenin üstüne hiç çıkmadım. Yazın 6.3lt seviyesindeydi, şimdi kış lastikleri takılı 6.8-7.0 arası yakıyor. Ben gayet memnunum..Dışarıdaki ilgi çekici havası da cabası :) Bülent iyi bilir bunu trafikte beraber yan yana durduğumuz zamanları ve tepkileri :)

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Sizin paylaştığınız büyük olasılıkla anlık yakıt tüketimi ,
Ortalamayı(Average) paylaşırsanız daha sağlıklı olur

Uzun yol, araç yüklü ve dolu, 90-110 cc 5.5, dönüş boş cc AYNI 4.5, hatta sürüşe göre 4.0

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araçlarımızın yakıt tüketimi agresif kullanmadıkça çok ekonomik bence, hele de uzun yolda. Kerim de haklı, adam durdurup uzay mekiği trafiğe inmiş gibi 'bu ne oluyor' diye soru soruyor Yakıt benzinli olmasına rağmen skyactive benzinli motor da ekonomik sayılır, çekiciliği de cabası.

badilcan

Katılımcı
Vallaha yakıta çok bakardım eskiden..Yeni Mazda 3 içinde ilk başlarda bakıyordum şimdi hiç bakmıyorum..Kullanırken aldığım keyfe bakıyorum..Her aracım dizeldi ilk defa benzinli bir araç kullanıyorum evet dizel gibi torku yüksek bir araç olmadığı kesin ama bu arabayı hantal yapmıyor..Bu farkı sadece dik rampalarda hissediyorsunuz. Onun dışında düz yolda, ilk kalkışlarda gayet agresif. En sevdiğim olay sessizliği, arabanın çalışıp çalışmadığı bile belli değil. Bilmiyorum hep dizelin tor tor sesine alıştığım için bu şimdi bana çok sessiz geliyor. 7.1 litrenin üstüne hiç çıkmadım. Yazın 6.3lt seviyesindeydi, şimdi kış lastikleri takılı 6.8-7.0 arası yakıyor. Ben gayet memnunum..Dışarıdaki ilgi çekici havası da cabası :) Bülent iyi bilir bunu trafikte beraber yan yana durduğumuz zamanları ve tepkileri :)
Tamam Yeni Mazda3 dizaynına sözüm yok ,
Ama ben hala benzer tepkileri 2nci nesil MAzda3 için alıyorum ,
Birde yakınımda bir yerde 1nci nesil Mazda3 siyah var , hala oda çok göz alıcı .
Hepsinin kesinlikle kendisine özgü tasarımları var .
Ama benim yeni nesil Mazda3 de anlamadığım , için Audi A3 hb ile çok benziyor .
Kullanılan malzemeler konumlandırılmaları inanılmaz benzerlikler var.
Fakat 2nci nesil Mazda3 ise iç ve dışta kesinlikle kendine özgü çizgilere sahip diye düşünüyorum .

Üst Alt