Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Uygun Yerde Vitesi Boşa Almak

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm değerli arkadaşlarım.
Araba kullanırken eğimi az olan inişlerde yani aracın viteste gaz vermeden gitmediği yerlerde aracı boşa alıp ileride tekrar vitese almanın baskı balataya bir zararı var mıdır acaba?
Not:İnişlerde aracı viteste bırakıp gaz vermeden inince '0' yakıyor onu biliyorum. Bir de meyili çok inişte boşa almak tehlikeli onu da biliyorum. Benim bahsettiğim meyili az inişlerde vitesi boşa almak ileride tekrar vitese almak baskı balataya zarar verir mı?

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Hiçbiryere zararı olmaz ama dik çıkışların hemen arkasından boşa sallamak motorda ani ısı artışına sebep olabilir bu yüzden motoru zorlayıp arkasına hemen boşa atmayın bir süre viteste devirdaim yaptırın.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Çok dik inişlerde bir süre uygun viteste, sonrasında boşta gidiyorum ben, ama bilmediğim yollarda bunu yapmamamız gerekiyor bence :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bence hiç gereği yok hocam, viteste olması her türlü daha iyi. Murat zararı yok diyor ki mantık olarak da bir zararı olmaz uygun vitese geçirdikten sonra.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Turbo olayını iyi araştırın, yoksa baskı balataya bu hareket zarar vermez...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Toyota yarisimde, dediğinizi aynen yapmış biriyim. EMYTOGET in dediği doğru ama. Gaza basmadan inerseniz motorun sıcaklığı daha hızlı düşüyor.
Turboya bir zararı olur mu, rölantide çalışıp yağ akışı yine sağlanacağından olmaz bence, hatta turbonun soğumasına, dinlenmesine fırsat vermek olur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Toyota yarisimde, dediğinizi aynen yapmış biriyim. EMYTOGET in dediği doğru ama. Gaza basmadan inerseniz motorun sıcaklığı daha hızlı düşüyor.
Turboya bir zararı olur mu, rölantide çalışıp yağ akışı yine sağlanacağından olmaz bence, hatta turbonun soğumasına, dinlenmesine fırsat vermek olur.
Turbo konusunda bilgim ve tecrübem olmadığı için dikkat edin diye yazmıştım... Fakat; şundan eminim, hava soğutmalı motorlarda kesinlikle ve kesinlikle boşa atmak sakıncalı... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bahsettiğiniz olay vites değiştirmeyle aynı işlem. 4ten 5 e atmayla aynı şey. Hızınız vitese uygun olsun yeter hiçbir zararı yok.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Rampa çıkan motor zorlanır heleki düşük viteslerde yani düşük hızlarda rampa çıkarken motorunuzun ısısı biraz yükselir ve termostat tam açar. Bu olay neticesinde hemen inise geçerseniz ve boşa atıp deviri rolantiye düşürürseniz su devirdaim hızı azalır motor ısısı yükselir. Bunu yapmayıp inişe geçtiğinizde bir süre viteste inerseniz devirdaim yanma olmayan motoru hızla termostat kapatma ısısına indirir ve termostat kapanır. Sonrasında istediğiniz kadar boşa atın :)

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
S. A. hangi devirde, hangi vitese atacağınızı biliyorsanız ve motoru yığmadan devreye gireceği şekilde değiştiriseniz hiç bir zararı yok gibi görülüyor.
Ancak, inişlerde vitesi boşa almak ve böyle devam etmek; yAKITI artıracak, fren güvenliğini en aza indirecek, motor ısısının artmasına sebep olacak, bilinmeyen bir yol ise olası viraj riskerini de har zaman artıracaktır. Yine de size kalmış.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tam olarak boşa atma konusu değil
Boşa attıktan sonra tekrar vitese atmak baskı balataya zarar verir mi konusu

Gazı 2500-3000 devre getirin (hıza göre), vitese attığınızda devirde değişim olmayacaktır, haliyle balata zorlanmayacaktır. ;)

Bu arada ısı farklıdır, sıcaklık farklıdır. Motorun sıcaklığı artar, ısısı değil. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Gazı 2500-3000 devre getirin (hıza göre), vitese attığınızda devirde değişim olmayacaktır, haliyle balata zorlanmayacaktır. ;)

Bu arada ısı farklıdır, sıcaklık farklıdır. Motorun sıcaklığı artar, ısısı değil. :)
Attığı vitese göre değişiklik olmaz demek daha doğru olur

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu konuyu servisteki ustamıza sordum.
Bunu sürekli yapmanın zamanla baskı balataya zarar verebileceğini söyledi.
Ayrıca klima kompresörünü de devreye alan baskı balataya benzer bir sistem olduğunu ve yüksek hızlarda klimayı devreye almanın oraya da zarar verdiğini söyledi.
Klimayı hareket halinde iken açmak için önce aracı boşa alıp devri rolentiye düşürmek, klimayı öyle çalıştırmak sistemin sağlığı açısından en uygun olanı imiş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konuyu servisteki ustamıza sordum.
Bunu sürekli yapmanın zamanla baskı balataya zarar verebileceğini söyledi.
Ayrıca klima kompresörünü de devreye alan baskı balataya benzer bir sistem olduğunu ve yüksek hızlarda klimayı devreye almanın oraya da zarar verdiğini söyledi.
Klimayı hareket halinde iken açmak için önce aracı boşa alıp devri rolentiye düşürmek, klimayı öyle çalıştırmak sistemin sağlığı açısından en uygun olanı imiş.

Klima konusuyla ilgili paylaşım yaklaşık bir yıl önce yapılmıştı hocam... ;) Yani biz onu da düşünüp foruma konu açmışız... :)

http://www.mazdagaraj.com/konular/495-klima-kullanimi-ve-bakim-hakkinda-post9114.html#post9114

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Et'tekraru Ahsen, velev kâne yüz seksen(Tekrar iyidir,yüz seksen defa da olsa)
Bu tekrarı bu sözün güzelliğine say abi.

Sözün güzelliğine bir şey söyleyen taş olur da; benim yukarıdaki alıntıyı vermemin amacı başka bir şeydi... Yeni bir forum olmamıza rağmen dolu bir forumuz demek istedim çaktırmadan... :)

Üst Alt