Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Hakkında

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
f6a48ce6204b56b5550ed9c3ae2d1707.jpg

Yaklaşık 10 ay öncesinde aracımın (Focus III) pert olmasından sonra, özellikle son bir kaç yıldır hep hayallerimi süsleyen fakat almak nasip olmayan Mazda 3 ü gözüme kestirdim ve etrafımdaki klişe eleştirilere kulaklarımı tıkayıp, maliyet hesabı bile yapmaksızın soluğu Mazda Bayisinde aldım. Km fazla yapacağımı bildiğim için aklımda olan dizel İmpressive seçeneği şansın bana nadir güldüğü anlardan olsa gerek ki bayi de bir tane kaldığı gibi, Türkiye de diğer bayilerde de yoktu (Kasa değiştiği için üretimi sınırlı sayıda olduğundan galiba). Diğer markalara hiç yönelmeden aklımda olan Mazda yı bulmuşken kaçırmak istemedim ve hemen başını bağladık hayırlısıyla :)

Aldığım günden bugüne, Mazda nın verdiği hazla fark etmeden 30 bin km ye yaklaşmışım. Bu kadar km yapıp ve artık tamamen aracı tanıyacak duruma geldiğim için kendi yorumlarımı sizler paylaşmak istedim. Bu sayede Mazda 3 dizel satın almayı düşünenlere de ışık tutmuş olup aklındaki bir takım sorulara cevap bulmuş olabilirim belki.

Tasarım zaten göreceli ama ben ilk başta tasarımını sevdiğim için zaten bu araca yönelmiştim, sonrasında diğer artıları da eklenince aklımdan çıkmaz olmuştu. Sedan olmasına rağmen çok spor bir duruşu var. İç kısımda en büyük eleştirim bana göre dar diz mesafesine sahip oluşu ama bu konuda da Mazda ya haksızlık etmek istemem, çünkü bir çok C segment araba hemen hemen aynı mesafe. Dizel motor olmasına rağmen çok fazla bir motor sesi almıyor, yüksek hızlara çıkmaya başladıkça motor sesi iyice kayboluyor zaten. Yol sesi konusunda daha iyi olabilirdi ama bu durum Japon otoların bir çoğunda var zaten.

Aracın motor performansı çok tatmin edici, birinci vites dişlilerden kaynaklı bir durumla hemen ikiyi istiyor, bu durum kalkışta biraz yavaş kalmanıza sebep olsa da hafif yokuşta ikinci vites gaz vermeden rolantiyle çıkabilecek güce sahip. Turbonun gaza tepkisi iyi denilebilir, üst hız limitlere çok rahat ulaşabiliyorsunuz, ayağınızın altında dolgun bir gaz pedalı hissini çoğu zaman veriyor, uzun yolda beni hiç üzmedi bu konuda sağolsun :) Sakin kullanımda çok ekonomik bir hale bürünüyor, özellikle de uzun yolda klişe tabirle kokluyor.

Konfor konusunda bir sorunu yok, suspansiyon biraz sert olduğundan bozuk zeminde biraz konfor düşse de sert suspansiyon sayesinde yol tutuşu harika, virajlara yüksek hızlarla almak keyif veriyor, mutlu oluyorsun :)

Mazda 3 Dizel keşke almasaydım dedirten hiç bir şey olmadı, inşallah da olmaz. Keyif alarak biniyorum, ve hem yakıt ekonomikliğinden hem de sürüş zevkinden dolayı çok farkında olmadan çok fazla km yapıyorsunuz, en azından ben öyle yapıyorum :)

Bakımları pahalı, parçası pahalı dedikoduları hurafeden başka bir şey olmadığını kendim yaşayarak öğrendim. Aklının bir köşesinde Mazda 3 dizel sahibi olmak isteyen varsa bence gönül rahatlığıyla alabilir, Allah a şükür onca km yi aralıksız üst devirlerde uzun süreli kullandığım zamanlar olmasına rağmen bir defa bile sıkıntı yaşatmadı. Tabi bura da dizel motora nasıl davranılacağını bilmek de çok önemli.

Zaman zaman bu başlıkta yeni deneyimlerimi yine paylaşacağım, diğer kullanıcılar da paylaşırsa çok sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık, 10 ayda 30 bin Km. ::)

Benim üç yıllık kilometrem be !!

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ellerine sağlık, 10 ayda 30 bin Km. ::)

Benim üç yıllık kilometrem be !!
Abi ben de çok şaşırdım kendime, ama heves galiba bir anda 30 bine yaklaştım, yılı doldururum 30 bin oluncaya kadar ve yılda 30 bin yapmışım diyebiliriz. Ama bu durum biraz da mutlu ediyor beni, dizel araca verdiğim para havaya gitmemiş oldu.

badilcan

Katılımcı
Siz iyileri söylemişsiniz ben biraz kötülerden bahsedeyim ,
Araç şehiriçinde dur kalkın fazla olduğu yerlrde yorucu bir yapıya sahip.
Bence kesinlikle 1nci ve 2nci viteste mantık hatası var. Özellikle 2nci viteste aracı yavaşlatmak için frene basıyorsunuz ama araba devrini yakalamak için kendi ileriye atıyor.
Bu özellik her zaman tetikte olmanızı sağlıyor. Bu yüzden sokak aralarında diğer araçlarla 2nci viteste dönebileceğiniz yerlerde aracı 1nci vitese almak zorunda kalıyorsunuz ve vitesle daha çok samimi oluyorsunuz. Bunun yanında 1nci vites ve 2nci vites arasında bende dahil bazı kullanıcılar kararsız kalıyorlar ve ekstradan yorucu bir durum oluşturuyor.
Onun haricinde bu benim 2nci dizel MazDa3 üm, 1nci MAzda3 ümde debriyaj 1nci viteste bir tıkırtı yapıyordu.
Bu yüzden debriyaj pedal değişimi yaşamıştım.
Şu an Makyajlı kasadada 25000 km den sonra aynı tıkırtı oluşmaya başladı.

Bu saydıklarım haricinde genel anlamd bende çok memnunum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Olumsuz yönleri de elbette yazalım, ama bahsettiğiniz vites karakteri tam olarak olumsuz bir durum olarak adlandırmak biraz haksızlık olur diye düşünüyorum, evet biraz yoruyor olabilir sıkışık trafikte ama, 2. vitesin verdiği güç de seni çoğu yerde mutlu ediyor. Olumsuzluk olarak bazı dizel araçlarda ön konsolda sebebini tam olarak bilemediğin cızırtı şeklinde ince bir ses geliyor bazen.

badilcan

Katılımcı
Olumsuz yönleri de elbette yazalım, ama bahsettiğiniz vites karakteri tam olarak olumsuz bir durum olarak adlandırmak biraz haksızlık olur diye düşünüyorum, evet biraz yoruyor olabilir sıkışık trafikte ama, 2. vitesin verdiği güç de seni çoğu yerde mutlu ediyor. Olumsuzluk olarak bazı dizel araçlarda ön konsolda sebebini tam olarak bilemediğin cızırtı şeklinde ince bir ses geliyor bazen.
Sonuç olarak bu yazdıklarımız bir sonraki alıcılar için yol gösterici niteliktedir.
Özellikle şunu belirtmek istiyorum Acemi kullanıcılar Mazda3 Dizeli tercih etmemeliler.
Benzer durumların Alfa Romeo larda olduğunuda duymuştum. Evet ayağımızın altında gücü hissetmek gerçekten keyif verici , ama bazen kontrolsüz güç mantığına dönüşebiliyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu tip bilgilendirmeler iyi olur elbette, aynen biraz hızlılık var ikinci viteste.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Birinci vites aralığı çok düşük ve güçlü, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ikinci vites ise normalden çok hızlı bir kez daha yazmış olayım.

Android uygulamadan Sound Meter programıyla yaptığım desibel ölçümünde, araç içi rolantide iken ses desibeli 51 çıktı, ne derece sağlıklı bir ölçümdür bilemem ama sonucu paylaşmak istedim.

onurum41

Katılımcı
Siz iyileri söylemişsiniz ben biraz kötülerden bahsedeyim ,
Araç şehiriçinde dur kalkın fazla olduğu yerlrde yorucu bir yapıya sahip.
Bence kesinlikle 1nci ve 2nci viteste mantık hatası var. Özellikle 2nci viteste aracı yavaşlatmak için frene basıyorsunuz ama araba devrini yakalamak için kendi ileriye atıyor.
Bu özellik her zaman tetikte olmanızı sağlıyor. Bu yüzden sokak aralarında diğer araçlarla 2nci viteste dönebileceğiniz yerlerde aracı 1nci vitese almak zorunda kalıyorsunuz ve vitesle daha çok samimi oluyorsunuz. Bunun yanında 1nci vites ve 2nci vites arasında bende dahil bazı kullanıcılar kararsız kalıyorlar ve ekstradan yorucu bir durum oluşturuyor.
Onun haricinde bu benim 2nci dizel MazDa3 üm, 1nci MAzda3 ümde debriyaj 1nci viteste bir tıkırtı yapıyordu.
Bu yüzden debriyaj pedal değişimi yaşamıştım.
Şu an Makyajlı kasadada 25000 km den sonra aynı tıkırtı oluşmaya başladı.

Bu saydıklarım haricinde genel anlamd bende çok memnunum.

Elinize sağlık yazınız benim duygularımı ifade etmiş desem yeridir. Aracın kendine has bi kullanımı var. Aracı bilmeyene direksiyonu vermek istemiyorsunuz. Geçtiğimiz Günler'de Arkadaşımın Toyota Corolla dizel 2011 1,4 ile şehir içi ve şehir dışı yaptık hep ben kullandım açıkçası Sürüş konforu daha iyi hemen uyum sağlıyorsunuz. Uzun yolda bizim Guzular Sürüş rahatlığı çok iyi ama şehir içinde yoruyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Valla ben şehiriçi ya da dışı asla rahatsız olmadım ve yorulmadım. 2. vitesin hız aralığı biraz fazla olması acemiler ya da araca yabancı olanlar için handikap olabilir ama tecrübeli ve alışkın olanlar için sorun olmuyor bence, alışıyor insan demek daha doğru olabilir.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bende Dizel M3 sahibi olarak eleştirilerimi aktarayım.... :) Öncelikle bu motorun mazda menşei li olmaması biz mazdacılar tarafından yadırgansada kullanıp kıyaslayınca mazda mühendislerinin farkı ortaya çıkmış....Uzun araştırmalar ve Bülent Abim in de katkılarıyla karar vermiş olduğum Veli Abim inde sahip olma noktasında ki katkısıyla kullanmakta olduğum M3 Ün Artıları ve Eksileri şu Şekilde;

-Tasarımsal olarak bakıldığında dış tasarım tam anlamıyla japon genlerini yansıtıyor farların çekikliği arka stopların yapısı dikkatleri üzerinize çekiyor ön kaburganın makyajdan sonraki görünümü tam bir ralli aracı imajı katmış gülen surat ifadesinin yerine hırçın bir ifade gelmiş
birde yenilenen yuvarlak yapılı sis farları içe gömük yapısıyla ön kısımdaki sportif algıyı üst noktaya taşımış...araca baktığınızda sizi heran ısıracakmış bir ejderha izlenimi veriyor.... :) araca yandan bakıldığında arka tampon geriye çok çıkıntılı durduğu için bir önceki kasa gibi topak yapılsaymış keşke dedirtiyor bu olumsuz görüntüyü bagaj üzerine spoiler takarak yok etmek mümkün Bülent abimin yaptığı gibi....Yalnız aynı tampona arkadan baktığınızda gayet spor ve farklı bir duruşa sahip.....Aracın ölçüleri c segmente göre gayet ideal park etmek genel anlamda zor değil...
-İç tasarıma gelince aracın iç torpidosu tasarımı gayet güzel yol bilgisayarı ekranı klima müzik ekranı tam göz hizasında seyir halinde takibi kolay sanki uçak kokpiti gibi herşey elinizi altınızda yalnız tasarımı kalite algısına cevirmede mazda bazı maliyetleride hesaplayarak kaçmış gibii ön kosol direksiyon kumanda grubunda herhangi bir kaplama boya vs yok herşey siyah plastik makyajsız kasada bile bu kısımlar gri tonluydu....Sürücü koltuğu ve kokpit tamamen size sunulmuş yan yolcu koltuğundaki vatandaşın sanki o bölümle hiç işi olmasın dercesine sağ koltuğun sol yanından klima cd caları kucaklayıp bilgi ekranlarını da içine alarak göstergelerin üzerinden ters hilal
şeklinde uzanan bu yapı sürücü ile aracı birbirine bağlamış nitelikte benzer bir ters hilal uzantısını concept mazda shinari den de örnek verebiliriz....Koltukların yapısı gayet iyi sizi kucaklıyor ve sertlik oranıda çok iyi bunu virajlarda sizi sarması ve savrulmadaki ezilme oranıyla daha iyi anlıyorsunuz....İç kabin çok geniş olmamakla birlikte rakipleri ile kıyaslandığında ortanın üzeri diyebiliriz...Bence kafi....Aracın tasarımı o kadar ince hesaplanarak yapılmışki aynaların konumlandırıldığı noktalar yan camların eğimleri uzantısı sizi keskin virajlarda kör etmiyor araca hakim olmak kolaylaşıyor dar bir noktadan gecerken hesaplamalarınız tutuyor...
-M3 dizelin iç tasarımını emek zaman +para harcayarak daha güzel hale getirebilirsiniz...Dizel motorun kokpitte yaptığı titreşim küçük bir vızırtıya sebep oluyor bunu kesmek için nokta tespiti yapıp gerekli ekipmanla müdahale etmek gerek....Kabin sesi yol rüzgar sesini ilk başta fazla buluyordum aynı segmentteki farklı markaları kullanıp kıyasladıkça çoğundan daha sesiz benim en çok canımı sıkan ön lastik uğultusu j kasa astrada kapıyı actım çamurluk arasına strafor koymuşlar mazdada orası bomboş ve davlumbaza pütül de atılabilir yalıtım arttırılabilir...
-mazdanın biz dizel sahiplerine en büyük ayıbı full versiyonda bile sanruf olmaması...Dizel motorun maliyetinden diye avutuyoruz krndimizi....
80 bin tl ye alınan m3 sky da bile opsiyonel dahi sanruf seçeneği sunulmaması bana çok abes geliyor...
-Motor ve Aktarma .........

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Birçok marka ve modelde bu psa motor kullanılmasına karşın mazda da verdiği motor tepkimeleri olumlu anlamda üst düzey....
ses olarak daha sessiz ivmelenmesi daha başarılı 136 ps astra bile bana bu kadar tepkisel gelmedi....Soğuk motoru ilk çalıştırdığınızda kabine gelen ses çok aşırı rahatsız edici olmasada dışarı çıkıp bu sesi dinlediğinizde acaba Massey Ferguson mu çalışıyor hissi verebilir :) Isındığında tısır tısır ince bir sese sahip rolantisi var devirlenmelerde güçlü ve torklu kalınlaşan bir ses duymak mümkün....Bu motor sesi aynı motoru kullanan diğer markalar gibi değil...Gözlerinizi bağlayıp motor sesinden aracınızı tanıyın dense mazdayı tanımanız mümkün... :) Mazdanın en iyi yaptığı iş motorda üretilen gücü kayıpsız lastiklere aktarmak aracı kıvrak atik yapan bu ve direksiyonun anlık tepkimeleri çok hızlı şanzımana özellikle bayıldım vites atmak çok eğlenceli... 1.vites sadece kalkış vitesi kalkıştan sonra 1.vitese mecbur kalmadıkça inmeyin....2. Vites aralığı birazdaha uzun tutulmuş ardından hemen 3.vites i istiyor araba ve bu vites o kadar esnek ki bu aracın 3.vitesine hastayım ivmelenme hızlanma yavaşlama herşey çok iyi....Araç 6.vites te 3bin devirde 160 km hızlarda seyir ediyor zorlanan sürat yapılan dizel motorlar bağırır bu tam tersi sesizleşiyor :) Düz eğimsiz bir yolda 200 km hıza çok çabuk ulaşabiliyor...Bu motorun yakıt tüketimi tamamen size endeksli tasarruf isterseniz de sizin elinizde performans istersenizde....Benim en çok şikayetçi olduğum konu m3 benzinlilerde dahil debriyajın kavrama noktasının aşırı yukarıda olması ve ne içeriden nede pedaldan ayar yapılamaması....Alışana kadar acemilik yaşıyorsunuz....Bu yüzden şehir içinde yorucu yorumu yapılmış asıl sorun bu bence ama problem etmiyorum...Debriyajla istediğin gibi oynayamayınca 1.2.vites arasında teredüte düşüyorsun 1. Vitese hiç inmemen gereken yerde 1.vitsese iniyorsun bakıyorsun çok hantal geri 2.vites busefer oda çok hızlı gelince zırtpırt oynamış oluyorsun o yüzden seri ve dikkatli kullanmak gerek uyuşukluğu kabul etmiyor ya çok aşırı yavaş yada 2.vitesin minimum düzeyinde seyir etmeli...
-spor aile arabası desek onun için abartılı olmaz diye düşünüyorum :)
45-55 Bin tl aralığında tercih edilebilir en iyi ve en donanımlı otomobil diyebiliriz....
Kesinlikle tavsiye ederim eksikleri muhakkak var emek verince kusursuz olmasada harika bir otomobile dönüşüyor....

onurum41

Katılımcı
Ozaman ne yapıyoruz? En kısa zamanda icraata geçiyoruz! Mesela Aracın içiyle alakalı ne yapalım? Gibi... Vs... Bu konuda da enes kardeşime güveniyorum. Tabiki bizlerinde Önerileri çok önemli beyin Fırtınası hadi bakalım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yaşasın dizel kardeşliği diyosunuz yani... Golay neyin gessin... :)

onurum41

Katılımcı
Abi dizelle kısıtlayamayız çünkü yanlışsam düzeltin 2011 ve sonrası M3 Lerin içi kapkara :(

Üst Alt