Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Gaz Tepkisi

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Değerli arkadaşlar herkese saygılar selamlar.
Bildiğim kadarıyla bizim arabada elektrik kontrollü gaz pedalı var.Geçenlerde araç durduğu yerde rölantide çalışırken bir deneme yaptım.Gaz pedalına yapabildiğim en hızlı şekilde dip gaz yapıp bıraktığımda devir göstergesi çok az yerinden oynayıp tekrar rölantiye geliyor.Bir de sabahları ilk çalıştırdığımda rölantide çalışırken çok az bir gaz vereyim de rolantiden az yüksek çalışsın diye pedala az bir miktar çökünce devir az yükseliyor sonra ayağım aynı sekilde pedalda iken kendiliğinden geri rölantiye düşüyor.Ben bunun aracın dizel olmasından ve elektrik kontrollü pedal olmasından kaynaklandığını düşünüyordum.
Bugün aynı aracı kullanan bir arkadaşla görüştüm bu gaz pedalı tepkime süresinden ve çok geç olduğundan bahsetti.Hatta ikinci araç olarak accent era kullandığını onun gaz tepkilerinin gayet hızlı ve net olduğunu söyledi.
Bende her zaman olduğu gibi forumdaki arkadaşlara bir danışayım dedim.Bu konu hakkında görüşlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz lütfen.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hocam seyir esnasındaki gecikmiş gaz tepkisi turbo kaynaklı, yani turbo lag diyorlar o boşluğa, rölantide beklerken de bir hamle de sn den daha kısa sürede dip gaz yaptığında aynı şiddette gaz tepkisi alamaman da normal, benim aracım da öyleydi, ondan önceki de öyleydi, aracınızda bir sıkıntı yok bunlarla kafanızı meşgul etmeyin keyfini çıkarın.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
adam ne yapsin aracda sorun olmayinca illaga biseyler bulmali. ;)
Bunu bana demeyin çünkü ben aracı aldığım mayıs 2013ten beri yolda kalma da dahil bayağı bir sorun yaşadım ama ALLAH tan Mazda garanti konusunda sorun çıkarmadı da hepsini hallettik.Bir ara hesaplamıştım garantiden benim arabaya yapılan işlem 7 bin tl civarı idi.
:)
2012 MAZDA 3 DİZEL 33 AYLIK KULLANIM'IM VE SERVİS MACERALARIM
Buraya yaşadıklarım ile ilgili konu açmıştım orada ayrıntılı bir şekilde açıklamalar var.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bunu bana demeyin çünkü ben aracı aldığım mayıs 2013ten beri yolda kalma da dahil bayağı bir sorun yaşadım ama ALLAH tan Mazda garanti konusunda sorun çıkarmadı da hepsini hallettik.Bir ara hesaplamıştım garantiden benim arabaya yapılan işlem 7 bin tl civarı idi.
:)
Hocam aynı aracı bir buçuk yılda 50 bin km dere tepe kullandım bir defa sorun yaşamadım, sorun yaşayanı da görmedim sizden başka, biraz kullanıcı biraz da şans meselesi diyeceğiz sanırsam

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
dizel kullananlarin genel hatalari
#kisa mesafede kullanmak
#az yakacam diye motoru bogmak

yanlis anlasilmasin ama pindi bi arkadasa clio aldik 70i geçmezdi az yaksin diye , araba turbo kitledi conta yakti zor bela artik hizli kullanmaya alistirdim kendisini , kendide kabul etti yavas kullanmak sorun!

Son düzenleme:

eskivtecci

Sessiz
Araç Markası
2005-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedeflikırmızı-Sedan
Herkesin dediği gib elektronik gaz pedallı araçlarda bu mevcuttur telli kadar hassas algılamazlar gazı.Birde turbo lag olayıda var accent erada kullandım aynı şey ondada var hiç canınızı sıkmayın tek artısı accentin gaz pedalı telli belki ondan böyle bir karşılaştırma yapılmış olabilir.Artı olarak bilgilendirme amaçlı diğer aracımda megane 3 dizel ondada var aynı şey rölantide birden dip yapsam çeksem devir 2yi bulmuyor bile canınızı sıkmayın alışın dizelin keyfini torkunu sürün boşverin milletin sözlerini keşke bk kasa dizel olsada alabilseydik.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Türkiyenin en kapsamlı forumunda böyle bir başlık açıp mazda hakkında insanları yanlış düşüncelerine sokmuşsunuz.... 2 yıldır dizel impressive kullanıyorum ikinci el olarak aldım her türlü iklim koşullarınada yol şartlarınada maruz kaldı...Kesinlikle en ufak problem yaşamadım...40 bin km yi aştık... Araçla ilgili bu kadar sıkıntının olması ne mazdanın o dönem kullandığı motoru nede ortak olduğu ford ile beraber ürettiği altyapıyı kötü yapar... Bahsedilen motor şuan hala seri üretimi olan ve geliştirilen memnun kalınan bir motor çoğu aracın kaputunun altında yine bu motor mevcut...Kötü olsaydı birçok marka tarafından kullanılırmıydı? Ayrıca ford deyip yabana atmayalım ford gayet kaslı dayanıklı araçlar üretir...Tr ye dizel seçenekli mazda 3 getirilmiş olması mazdacılar için define bulmak gibi birşey... Servisin üretim hatası diye belirttiği durumların hiçbir genellemeyi kabul etmiyorum...Direksiyonumda ve vites topuzumda sıkıntı yok baskı balatamda sıkıntı yok arka stoplarda sıkıntı yok...Akü sağlam sıkıntı yok....disklerimde eğilme olmadı olmazda....Yaşadığınız sorunların çoğu kullanım ile alakalı durumlar...mazda 3 dizel mazda 3 benzinli kadar sorunsuz değildir gibi bir izlenim oluşsun istemediğim için.Aklında dizel m3 alma niyeti olan kesinlikle gönül rahatlıyla alabilir...İstisnalar kaideyi bozmaz...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
biraz once i20de park halinde iken dip gaz yapip biraktim dipde bide swich var devir 1500u goremedi bile .
yine biraz once accent bluede yaptim bu 1500u gordu.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
biraz once i20de park halinde iken dip gaz yapip biraktim dipde bide swich var devir 1500u goremedi bile .
yine biraz once accent bluede yaptim bu 1500u gordu.
Bu hacimdeki ve bu beygir periyodundaki turbo dizel arabaları bu şekilde test edip gaz tepkisinin yarış motoru gibi tepki vermesini bekleyip bunuda arıza varmış sorunmuş gibi ifade etmek mazdaya haksızlık hatta aynı motoru kullanan forda volvoya ve diğerlerinede.....Ne kadar para o kadar köfte...Bu paralara bu kadar gaz tepkisi satın alınabiliyor... 1000RR mı bu @kadir

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
(1000rr dedigin bogaz kelebeginde iki tane tel var biri aciyor biri kapatiyor.)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Accent Era iyi seçenek aslında Mazda 3 satılıp o alınabilir değerlendirin derim.
Siz merak etmeyin onu da kullandım ben.Ayrıca baştaki mesajı iyi okumuş olsaydınız era nın bir arkadaşta olduğundan bahsettim.
Ayrıca bu mesajınızdan sanki ben pimpirikli bir Mazda kullanıcısıymışım gibi bir düşünceniz olduğunu anladım.Açıkça söyleyeyim ben bir sürü sıkıntı yaşamış olmama rağmen hala bir Mazda hayranıyım.Şu anda elimdeki arabamı satmış olsam bile eski yada yeni yine Mazda alırım.Benim Mazdaya olan sevgimi test etmek ya da bana alacağım arabayı söylemek size düşen bir durum değil.
Ha yeri gelmişken son olarak şunu da söyleyeyim:Bu konuyu bu forumda çok iyi bilinen bir arkadaşın bir tanıdığı.Bir vesile ile bende tanıştım.Geçenlerde beni aradı ve gaz tepkisinde sorun olduğundan bahsetti.Bende benim bildiğim kadarıyla bu elektronik olduğu için normal bir durum ama yine de bizim forumda bir konu açıp arkadaşlara danışayım dedim.Ve o şekilde bu konuyu açtım.

Türkiyenin en kapsamlı forumunda böyle bir başlık açıp mazda hakkında insanları yanlış düşüncelerine sokmuşsunuz.... 2 yıldır dizel impressive kullanıyorum ikinci el olarak aldım her türlü iklim koşullarınada yol şartlarınada maruz kaldı...Kesinlikle en ufak problem yaşamadım...40 bin km yi aştık... Araçla ilgili bu kadar sıkıntının olması ne mazdanın o dönem kullandığı motoru nede ortak olduğu ford ile beraber ürettiği altyapıyı kötü yapar... Bahsedilen motor şuan hala seri üretimi olan ve geliştirilen memnun kalınan bir motor çoğu aracın kaputunun altında yine bu motor mevcut...Kötü olsaydı birçok marka tarafından kullanılırmıydı? Ayrıca ford deyip yabana atmayalım ford gayet kaslı dayanıklı araçlar üretir...Tr ye dizel seçenekli mazda 3 getirilmiş olması mazdacılar için define bulmak gibi birşey... Servisin üretim hatası diye belirttiği durumların hiçbir genellemeyi kabul etmiyorum...Direksiyonumda ve vites topuzumda sıkıntı yok baskı balatamda sıkıntı yok arka stoplarda sıkıntı yok...Akü sağlam sıkıntı yok....disklerimde eğilme olmadı olmazda....Yaşadığınız sorunların çoğu kullanım ile alakalı durumlar...mazda 3 dizel mazda 3 benzinli kadar sorunsuz değildir gibi bir izlenim oluşsun istemediğim için.Aklında dizel m3 alma niyeti olan kesinlikle gönül rahatlıyla alabilir...İstisnalar kaideyi bozmaz...
Ben orada yaşadığım durumların hepsini fotoğrafları ile birlikte ayrıntılı bir şekilde ve mümkün mertebe yorum yapmadan açıkladım.
Ayrıca ben Ford markası veya motorları ile ilgili kötü bir yorumda da bulunmadım.Bizim kasalarda o motorun ve şanzımanın kullanıldığından bahsettim.Siz benim yazdığım gibi değil de anlamak istediğiniz gibi anlamışsınız herhalde.
Diğer bir konu ise ben aracımı aldığım günden itibaren dizel bir araç nasıl kullanılır,ne yapmak gerekir hepsini araştırdım okudum ve o şekilde kullanmaya devam ettim aracımı.Siz sanki ben aracı kullanmayı bilmiyormuşum ve başıma gelen sıkıntıların hepsi bundan başıma gelmiş gibi yorumda bulunmuşsunuz.
Sonuç olarak sizden ricam Enes bey:Lütfen benim konularıma yorumda bulunmayın ki bende ikide bir size cevap vermek durumunda kalmayayım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Pm den yazdıklarım boşuna gitmiş demek hocam. Takdir senin tabiki. Allah yolunu işini gücünü açık etsin. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Siz merak etmeyin onu da kullandım ben.Ayrıca baştaki mesajı iyi okumuş olsaydınız era nın bir arkadaşta olduğundan bahsettim.
Ayrıca bu mesajınızdan sanki ben pimpirikli bir Mazda kullanıcısıymışım gibi bir düşünceniz olduğunu anladım.Açıkça söyleyeyim ben bir sürü sıkıntı yaşamış olmama rağmen hala bir Mazda hayranıyım.Şu anda elimdeki arabamı satmış olsam bile eski yada yeni yine Mazda alırım.Benim Mazdaya olan sevgimi test etmek ya da bana alacağım arabayı söylemek size düşen bir durum değil.
Ha yeri gelmişken son olarak şunu da söyleyeyim:Bu konuyu bu forumda çok iyi bilinen bir arkadaşın bir tanıdığı.Bir vesile ile bende tanıştım.Geçenlerde beni aradı ve gaz tepkisinde sorun olduğundan bahsetti.Bende benim bildiğim kadarıyla bu elektronik olduğu için normal bir durum ama yine de bizim forumda bir konu açıp arkadaşlara danışayım dedim.Ve o şekilde bu konuyu açtım.
Siz niye savunmaya geçtiniz ki ben baştaki mesajıda konuyuda iyi okudum. Ben size öneride bulundum accent eraya bu kadar alınacağınızı bilsem yazmazdım :) Benim arkadaşımda var bende kullandım gaz tepkisi açısından satıp onu alabilirsiniz bu konuda gayette ciddi yazdım.
Alacağınız arabayı size söylemek bize düşmüyor ama bir sorununuzda konu açıyorsunuz size yapmanız gerekenleri yazıyoruz bu bize düşüyor ne hikmetse. Neyse gece gece bir şeye atarlanıp gelir buraya yazmışsınız bundan sonra sizin konularınıza yazmak bana düşmediği için görmezden gelinecektir.

Son düzenleme:

Üst Alt