Mazda 3 BL (2009-13) Dizel EGR Valfi Hakkında

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba.

Niyetim tartışma konusu açıp kimseye bir şeyleri kabul ettirmek değil öncelikle onu belirteyim. :)

Bildiğiniz gibi emisyon düşürme etkisinin yanı sıra Dizelin ömür törpüsü EGR denilen bir geri dönüşüm aleti var. Sakin kullanımda ve rolantide devrede olan bu valfi iptal ettiren var mı aramızda? Motorumuz PSA olduğu için Ford servisine de sordum biz yapmıyoruz, parça arızalanınca direk değişiyoruz dediler. İçerideki usta fiyattan tam emin değilim ama EGR 1300 civarında olması lazım dedi. Tekrar geri dönüp parça bölümüne de sormadım ama dışarda sadece parça olarak 650 TL civarında.

Merakım sadece kör pul ile iptal edilince arıza ışığı yanıyor mu bilgisi olan var mıdır? Bir kaç yazılımcıya sordum, iptal edilmesi gerektiği hazır yazılım atılırken 130 HP ve 320 Newton a çıkarabileceklerini söylediler. Bunlara ihtiyaç duymadığım için sadece EGR yi söyledim, fiyat olarak çok bir şey değişmiyor zaten yazılım atılacak dediler.
Bazı firmaların motorlarında sadece kör pul ile kapatılıyor ve arıza ışığı da yakmıyormuş. Bizim araçta da böyle midir?
Ebayda hazır contalar var Mazda Ford Volvo diye geçiyor ama ışık yanma durumu hakkında fikrim olmadan ilerlemek de istemedim.
Emme manifoldu kurum dolması ve uzun dönemde EGR arızasının yanı sıra kanalların kurumla dolması noktasına gelmeden neler yapılabilir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bu konuda iki farklı görüş sürekli tartışıyor.

Benim anladığım EGR valfi yanma odalarında yanmayan oksijeni egzoz gazından ayırarak tekrar yanma odasına gönderip hem yanmasını sağlamak hem de yanma odasının ısısını düşürmeye yardımcı bir parça.
Bu parçanın iptali sonrası arıza ışığı problemi yaşayanlar yazılım ile bu sorunu çözdüklerini söylüyorlar .

Bence emisyonlar gereği bu parçanın iptalinin hem çevre hem de motorun yüksek ısıda çalışması sonrasında oluşabilecek hasarlar açısından uygun olmayacağıdır.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sadece emisyon değil düşük devirlerdeki yanma verimi ve yakıt tüketiminin düşüklüğü için de egr gerekli birşeydir. Egrsiz dizel araçlarda düşük devirlerdeki yakıt tüketimi artar, yanma verimi düşer. Araştırırsanız egrsini iptal etmiş dizel araçların yakıt tüketimlerinin arttığını da görürsünüz.

Egr nin kurum bağlamaması için, her 10bin km.de 1 enjektör temizleyici kullanmalısınız, arada otobana çıktığınızda dpf nin kendisini temizleyebilmesi için sabit hızda gitmelisiniz (dpf varsa). Tıkanma belirtileri gösterdiğinde de servislerde temizletmelisiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Naim abinin bahsettiği gibi bu konuda iki görüş var... İptal ettirenler ve ettirmeyenlerin görüşleri... Çok fazla bilgimin ve hiç tecrübemin olmadığı bir konu ama şahsi fikrim; iptal ettirmenin uzun vadede zararlı olabileceğidir...

Bir çok konuda olduğu gibi, bu konuda da bilinçli ve doğru şeylerin peşinde değiliz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Dizel Partikül Fitresi (DPF) ile EGR valfi ilişkisi tam olarak nedir ? DPF için bazı aralıklarda otobanda bir süre yüksek devirlerde seyretmeniz gerekiyor ki oluşan kurum atılsın ve olası arıza ortadan kalksın ya da mümkün olduğu kadar ertelenmiş olsun.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Üniversitede yapılmış ve deney sonuçlarıyla motorun ömrü ve yakıt verimliliği için hiç bir faydası olmadığı belli. Euro normları için verimi düşürüp gazları belirli oranda sınırlamak parçanın amacı. Maalesef ülkemizdeki istasyonların yakıt kalitesizliği de işin içine girince belirli oranda düşürülmesi gereken verim daha çok düşüyor. Motorun ömrüne bir katkıdan çok zarar getirdiği deneyin her aşamasında belli, aklında soru işareti olan arkadaşlar için dökümanı iletebilirim. Yurt dışında da özellikle kör pul ile kapatma videoları çok fazla. Ebayda aksesuar gibi satılıyor.
Benim merak ettiğim bizim araçlarda yapan arkadaş var mı, sadece pul ile kapatınca arıza yakıp yakmadığı. Yazılımcıların istediği 500 TL bana çok fazla geliyor.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Dizel Partikül Fitresi (DPF) ile EGR valfi ilişkisi tam olarak nedir ? DPF için bazı aralıklarda otobanda bir süre yüksek devirlerde seyretmeniz gerekiyor ki oluşan kurum atılsın ve olası arıza ortadan kalksın ya da mümkün olduğu kadar ertelenmiş olsun.

Bizim araçta DPF var mı?
Servise gidemedim bi türlü ama rot ayarlarını kontrol ettirirken usta bunlarda yok dedi. Ford da DPF olduğu için bakımı 15 binde bunlar 10 binde dedi. İçimden onda var bunda yoksa tam tersi Fordun 10 binde girip DPFnin de o bakımda kontrolü gerekmez mi dedim. Ama Honda da Mazda da Japon garanticiler biraz o yüzden 10 binde bakıma çağırıyor da olabilirler belli olmaz bunların işleri :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Bu linkte de başka bir araştırma mevcut :)

https://www.google.com.tr/url?sa=t&...YXUJQaNcwLEf7EZ5Q&sig2=fzMqQj5VH8PoI4RE2IyJgA

Konuyu o daha doğru bu daha doğru noktasına sürüklemek değil amacım.
Yazılımla değil de pul ile iptalde ışık yanmıyor ise geri dönüşü daha kolay olur. Bir süre deneyip tüketim sarsıntı ve çekişte iyileşme olur ise bu şekil devam etmek. Yok terine giderse egryi temizleyip normale dönmek niyetim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
link çalışmıyor.
kaç makale okuduysam düşük devirlerde ısıl verimi artırdığı ve yakıt tüketimini düşürdüğünü gördüm. tam yükte ise çok çok az miktar azaltıyor. ama motor sürekli tam yükte çalışmadığından genel olarak katkı sağlıyor egr. aksi durumu söyleyen bir makale varsa görmek isterim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Toyotaclubtr de aylar önce yazdığım bir yazı.

Orada 3 silindirli tarımsal alanda kullanılan bir dizel motorun kullanıldığı, fakat genellikle bu alanda kullanılan dizel motorlarda egr nin kullanılmadığı yazılmış. Egr sonradan yapılma olarak değil de, egr nin de kullanıldığı tarımsal motor olarak algıladım ben. Dizel motorların çalışma prensipleri aynı sonuçta, buradaki sonuçları genelleyebiliriz. Hatta egr thermal efficiency diye google larsak egr nin ısıl verimi artırdığını görüyoruz.

[url]https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj_uZalsqzKAhWHjCwKHWQUAmQQFggkMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.scirp.org%2Fjournal%2FPaperDownload.aspx%3FpaperID%3D55820&usg=AFQjCNHuprSeRhpfVvuQWAitvwtF-z7MNw&sig2=ad9uIa15v9sACM0kdLWPoA&bvm=bv.112064104,d.bGg]https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj_uZalsqzKAhWHjCwKHWQUAmQQFggkMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.scirp.org%2Fjournal%2FPaperDownload.aspx%3FpaperID%3D55820&usg=AFQjCNHuprSeRhpfVvuQWAitvwtF-z7MNw&sig2=ad9uIa15v9sACM0kdLWPoA&bvm=bv.112064104,d.bGg]
[url]https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj_uZalsqzKAhWHjCwKHWQUAmQQFggkMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.scirp.org%2Fjournal%2FPaperDownload.aspx%3FpaperID%3D55820&usg=AFQjCNHuprSeRhpfVvuQWAitvwtF-z7MNw&sig2=ad9uIa15v9sACM0kdLWPoA&bvm=bv.112064104,d.bGg
[/url]

Bu linkteki makalenin 53. sayfasındaki (pdf 5. sayfa) 4.1.3 başlığından öğrenebiliriz. Diyor ki belli bir miktara kadar (~~%20) silindir içindeki yanmaya katkısı oluyor. Egzosdaki yanmamış hidrokarbonlar silindir içine gidip tekrardan yanınca az da olsa ek bir güç elde ediliyor. Aynı zamanda egzos gazının sıcaklığı emme manifoldundaki havanın ısıtılmasını sağlıyor ve silindir içinde bu yanma hızını artırıyor. Fakat gereğinden fazla egzos gazı alınırsa da bu sefer gerekli temiz havanın yerini alıyor ve ısıl verimi düşürüyor.

EGR ile motorun iç ısısı düşmüyor, iç sıcaklığı düşüyor.

Egr nin amacı zaten düşük devirlerde emisyonu az tutmak. Günümüzdeki dizel araçlarda dip gaz durumlarında egr valfi kapanıyor ve motor tamamen temiz hava alarak maksimum gücü üretiyor. Dediğiniz gibi düşük devirlerde gücü performansı çok etkilemiyor ama yüksek devirlerde çok etkiliyor.

Tam da bu noktada Hakan abinin anlatmaya çalıştığı noktaya geliyoruz. Yanmayı birkaç özelliğe indirgeyemiyoruz. Daha önce de dediğim gibi laminer alev hızı, yakıt-hava karışımının mümkün olduğunca homojen olması, giriş sıcaklığı, vs hepsi etki ediyor. Başta kötü etki eder dediğimiz şey bir noktaya kadar iyileştirebiliyorken; iyi etki edeceği düşünülen şey kötü bir etki yaratabilir.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
link çalışmıyor.
kaç makale okuduysam düşük devirlerde ısıl verimi artırdığı ve yakıt tüketimini düşürdüğünü gördüm. tam yükte ise çok çok az miktar azaltıyor. ama motor sürekli tam yükte çalışmadığından genel olarak katkı sağlıyor egr. aksi durumu söyleyen bir makale varsa görmek isterim.

Telefondan yazdığım için linkte problem olmuş. Linki düzelttim.

http://journals.tubitak.gov.tr/engineering/issues/muh-02-26-2/muh-26-2-7-0011-6.pdf

132. sayfasındaki (zaten 128.sayfadan başlıyor.) grafiklerde yakıt tüketimi ve motor gücüne olumsuz etkisini göstermişler.

Söylediğiniz gibi yanma verimi düştüğü için egzoz gazı ısısında düşüş oluyor bu bi gerçek. Ama kurumların yanması için de ısının yüksek olması lazım. Özellikle DPF li araçlarda sabit hızda yüksek devirle gidilme sebebi de EGR nin kapalı konumunda bu ısıyı yükselip çıkış katındaki kurumları yakmak. Ve uzun bir süre bu işlem yapılmadığında yakma işlemiyle de eritilemeyecek kurum birikiyor,DPF nin sökülerek temizlenmesi veya değişimi ile sonuçlanıyor. Motor sıcaklığını düşürmedeki etkisini düşünürsek dizellerin zaten ısı ile ilgili bir sorunu yok, benzine göre çok daha soğuk çalışan araçlar. Araçlarımızda hararet göstergesi bile yok :)

Zaman ayırabildiğim ilk fırsatta EGR yi söküp temizlemeyi planlıyorum. 61 bin kmlik motorda ne çıkacak karşıma merak içindeyim :)

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Egr yanma verimini artırıyor ve yakıt tüketimini düşürüyor düşük devirlerde demiştim.
Sizin referans gösterdiğiniz makale de tam tersini söylüyor. Merak ettim gerçekten sonuç ne olacak :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Valla ben de arada kaldım MutluTEKİR. :)
Uygulamayı yapanlara sormaya çalışıyorum ama dizelimiz zaten az, yapan çok çok az sanırım. Yada bana denk gelmedi. Ford-Peugeot araçları olup yapanların görüşlerini almak lazım bu durumda.
Aracın servis manuelini bulayım da motor söküm için, EGR yi söküp hiç bir şey yapamasam da temizlerim :)

Son düzenleme:

Üst Alt