Mazda 3 BL (2009-13) Dizel DPF Rejenerasyon

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet arkadaşlar... :)
Öncelikle belirteyim, bilgilerin hepsi bana ait veya benim keşfettiğim şeyler değil. Yabancı forumlar, yerli Focus forumları, forscan yazılımının forumları gibi bir çok yerden okuyarak iki OBD cihazı değiştirerek elde ettiğim ve faydalanılması için paylaştığım bilgiler.
Umarım faydasını görenler olur.

OBD II usb cihazım geldi. Cihaz ile ilgili araştırma yaparken değişik durumlar ile karşılaştım. Öncelikle bundan bahsedeyim. Bendeki cihazın çalışmama sebebi Bluetoothdan ziyade içerisindeki çipin orijinal olmamasından kaynaklanıyormuş. Cihaz alacak arkadaşların FT232RT ve 2480 çipli (ikisi aynı cihazda olacak) üründen almaları gerekiyor. Yoksa Torque ve buna benzer bir çok yazılımla çalışan OBD okuyucu cihaz bizim kullanacağımız programla çalışmıyor. Sadece motor ecusuna dair arıza kaydı okuma, bir kaç sensör değeri görme ve motor ecusuna kayıtlı arızaları silme fonksiyonu var.
Almak isteyenler için satıcı olarak bulabildiğim bu ürünü tek getiren arkadaşın irtibat bilgisini paylaşabilirim.

Cihaz standart olarak HS diye adlandırılan protokol bağlantısı ile geliyor. MS/HS değişimi için çift konumlu anahtar ile cihaz içerisinde dönüşüm bağlantısı yapmak gerekiyor. (MS/HS diye aratınca şemalar çıkıyor, onlardan birini paylaşıyorum.)
Bu konum anahtarı ile aracın sadece motor Ecu suna değil, Rvm, ABS, iç kontrol paneli gibi tüm beyinlerine erişim ve arıza teşhisi yapabiliyorsunuz. Bağlantı yaparken tüm ecuları sıralıyor, MS konumunda iletişim kurulanlar için anahtarı MS konumuna diğer ecular için HS konumuna almanızı istiyor. Anahtarı bu şekilde bağlantı yapmaz iseniz bazı eculara erişim ve lisanslama yaptığınızda programlama yapamazsınız sadece.
jnkVPg.jpg

Yardımcı olması açısından bağlantıyı yaparken çektiğim fotoğraflar;

PMLPEv.jpg

go3ZLL.jpg

9LJ2p9.jpg

Bağlantı şemasında gösterilen pin numaralamaları görünüyor, işinizi oldukça kolaylaştırıyor.

qBoP23.jpg

MJnLl6.jpg

X4QLYo.jpg

kvNBg7.jpg

Bir diğer konu Focccus ve Elmconfig yazılımları ile gizli menü ve uygulama açmadan bahsetmiştim, ne yazık ki bu üniteler için kullanılan Ecu Mazda da farklı olduğu için bu programların aktif, deaktif edeceği kısımlara erişim olmadı.

Asıl mesele olan Forscan yazılımı ve bu yazılım ile yapabileceklerimiz. Program oldukça kapsamlı. Aracın bir çok arayüzüne erişim, hepsinin arıza kodunu okuma/silme ve en önemlisi teşhis yapabiliyor. Bunlara ilaveten DPF sıfırlama, rejenerasyon vs gibi bir çok komutta var.
Hatta program içerisinde ünitelerin programlanabilir özelliklerini de (kullanıcı ve mühendis olarak gruplamış) aktif/deaktif yapabiliyorsunuz ama bu kısım için lisans gerekiyor. Bu kısımı ileride düşünebilirim, lisans ücretleri çok abartılı değil ise.

Aracımda bir kaç arıza kaydı çıktı, ki genelde abs ve DSC ile ilgili kısımlarda, onlar da bozuk yollarda giderken bir iki kere yanan ışıktan kaynaklandığını düşünüyorum. Arıza kaydını silip tekrar sistemi kontrol et dediğimde herhangi bir sorun bulunamadı.

Programa ait bir kaç menü görseli; (programın türkçe olması ve her aşamada sizi yönlendirmesi çok güzel.)
Arıza kodları;

NEvr6k.jpg

Test edilebilen sistemler;

mLY1j2.jpg

Arıza kodları silindikten sonra test sonucu;

EJa5nD.jpg

Bakım onarım menüsü;

aEO2Jd.jpg

Peşine düştüğüm için beni buralara sürükleyen DPF rejenerasyon menüsü :)

814D0d.jpg

Programlama ve özellik aktifleştirme kısmı. (Ürün tam lisanslı olmadığı için erişim yaptırmıyor.)

DJN4Vy.jpg

Hız sabitleyici takılınca aktifleştirme, kapıların yolda kilitlenmesi, emniyet kemeri uyarısı vs gibi bir çok programlama var. Bazıları mühendislik konumunda (emin olmadan kurcalarsanız araç zarar görebilir uyarısı ile paylaşılmış forumlarında)
Lisans alındıktan sonra da mühendis olarak değil, kullanıcı olarak veya ne olduğundan emin olunan sistemlerde ekleme yapılabilir. (Programın forumna kaydolduktan Deneme için 2 aylık genişletilmiş lisans ile ilgili bazı durumlar var ancak tam inceleyemedim. )

Dağıtımı ve paylaşımı ücretsiz olan Forscan yazılımı için link:
http://forscan.org/download/FORScanSetup2.3.3.beta.exe

Yasal uyarı: Herkesin kendi bilgisinin ve aracının durumunun farkında olduğunu düşünerek bunları paylaşıyorum. Bağlantılar ve program ile bilmediğiniz, emin olmadığınız menülere girmeniz durumunda sorumluluk kabul etmiyorum. Sonra demeyin İbrahim sana uyduk bunlara girdik, orada format diye bir komut vardı bakalım ne yapıyor bu diyip bastık araçta ışıklar söndü diye :-D

Şaka bir yana, programı incelediğim kadarıyla bu versiyonunda zaten araca zarar verebilecek kısımları devre dışı bırakılmış. Ancak yine de DPF rejenerasyonu yaparken, el atmışken DPF öğrenilmiş değerleri sıfırlayım, enjektör öğrenilmiş değerleri sıfırlayım gibi parametrelere girerseniz aracınız bir süre bu ekipmanlar yeni değiştirilmiş gibi çalışmaya çalışacak, sensörlerden gelen değerlere göre bir süre yeniden öğrenme yapacaktır. Bu süre zarfında yakıtta olumsuz değişiklikler, çekişte gariplikler olabilir. (tam emin değilim.)

Yine çenem düştü, fazla uzattım.
Umarım faydalı olur arkadaşlar. Yardıma ihtiyacı olan olur ise yardımcı olmaya çalışırım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İlave;

FORScan forumuna üye olup, üyeliğiniz onaylandıktan sonra 2 aylık genişletilmiş lisansı ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz :)

Bu kısımı inceleyip, kayda değer ilave özellikler görür isem (zararı olmayacak ilave fonksiyonlar vb.) konunun devamına eklerim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Harika bilgiler :) Resimleri foruma yükleseydiniz daha kalıcı olurdu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tebrik ederim.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaşlar programda bir terslik çıkıyordu.
Tam rejenerasyona başlayacak iken servis prosedürü sonlandırıldı uyarısı ile işlem iptal oluyordu.
Programın forumuna üye olup, adminlerine yarım yamalak ingilizce ile durumu anlattım. Programın log ve bin dosyalarını istediler.
Dosyaları gönderdim, 2 kere güncelleme yaparak denemem için programı özelden gönderdiler. Bugün gönderdikleri son versiyon nihayet çalıştı :)

Araç 50 dakikada işlemi tamamlıyor. Kesinlikle kapalı alanda yapmayın işlemi, açık havada dahi koku rahatsız etti beni. Araç uygulama boyunca 2700 devir sabit gaz veriyor. İşlem bitiminde rolantiye geri dönüyor. %10 dan sonra egzozun kokusu değişti tuhaf bir koku sardı. İşlem bitiminde egzoz ucunda kurum akıntısı gibi bir birikim oluştu. %92 olana kadar gaz verme işlemi devam ediyor, sonra motoru dinlendirme ve soğutma için rolantide kalan %8 lik kısmı tamamlıyor.

Programın bizim araçlarımız için çalışan sürümünü indirmek isteyenler için forum Yandex ine upload ettim. Norton 360 ile tarandı, şuan kullanıyorum sorun yok. Özel düzenleme olduğu için sanırım yükleme uyarısı veriyor ilk başta, yazılıma güven diyerek yükleniyor.
FORScanSetup2.3.4.test12082016.exe

814D0d.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

DSC_0476.JPG
DSC_0477.JPG
DSC_0478.JPG

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aracımızın Ecularında programlama da yapılabiliyor sanırım.
Aklımda kalanların bazıları;(işe yarayacağını düşündüklerime baktım sadece)

*Karşılama modu, (gösterge selamı mı, farla karşılama mı bilemedim)
*Kapıların otomatik kilitlenmesi, (bir kaç alternatifi mevcut)
*Lastik jant ebat değişiminde km hatalarını minimize etmek için ebat değişikliği,
*Cam buz çözücü varsayılan otomatik kapanma,
*Kapıları açtıktan sonra araca binilmez ise tekrar kilitleme süresi,
*Tavan aydınlatma gecikme süresi,
*Emniyet kemeri ikaz iptali veya sadece ışıklı uyarı seçimi,
*Anlık tüketim hesaplama seçenekleri (en gelişmişi varsayılan olarak aktif)
*RWM ışığı ve far açık uyarı sesi yüksekliği değiştirme,

gibi seçenekler var. Ama denemek için kapı kilitleme ve karşılama modunda değişiklik yapmama rağmen programda değişiklik işlenmiş görüldüğü halde araçta bir değişiklik olmadı. Bu durumu da forscan adminlerine yazdım. Bakalım o modlar ile ilgili de gelişme olursa tüm fonksiyonların listesi ile birlikte onları da paylaşırım. Olur ise çok güzel olacak :-D

k.jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Amacınıza uğraşa uğraşa ulaştığınız için ayrı bir değeri var valla bravo. Yandex alanımız var oraya upload edebilirsiniz kullanıcı adı şifre iletirim size :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Amacınıza uğraşa uğraşa ulaştığınız için ayrı bir değeri var valla bravo. Yandex alanımız var oraya upload edebilirsiniz kullanıcı adı şifre iletirim size :)

Tamam teşekkürler :)

Ülkemize gönderilen araçlar hakikaten değişik...
Sanırım DPF ile ilgili prosedürde de farklılıklar var. Forum yönetiminin ilgilenmesi, denemem için iki kere yazılım gönderip üzerine de sorun devam ederse bilgi verin şeklinde geri dönüşleri çok hoşuma gitti :)
Umarım diğer fonksiyonlar ile ilgili de düzenlemeyi yaparlar da araçlarımızı kişiselleştirebiliriz :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu konuyu servise sordum ecuya baglanip ayni islemi yaptiklarini ama 2 farkli sivi var musteri hangisini isterse onuda kullaniyoruz dedi biri egr nin oralarda bikac hortumu sokup o sivi baglaniyormus
Diger sivi ise oksijen sensoru sokulup oraya baglaniyormus ama sivi baya pahaliymis fiyat almadim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tebrikler valla, çok faydalı paylaşım olmuş, eminim çoğu sevis bunu yapmıyordur hatta haberleri bile yoktur

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bu konuyu servise sordum ecuya baglanip ayni islemi yaptiklarini ama 2 farkli sivi var musteri hangisini isterse onuda kullaniyoruz dedi biri egr nin oralarda bikac hortumu sokup o sivi baglaniyormus
Diger sivi ise oksijen sensoru sokulup oraya baglaniyormus ama sivi baya pahaliymis fiyat almadim.

Bahsettiğiniz işlem sanırım DPF tıkandığı zaman otomatik veya statik rejenerasyonun işlem yapamadığı durumlarda sanayide de yapılan işlem.Würth ve bazı başka firmaların sıvıları var. Würth satış temsilcim DPF temizlik sıvılarının söylediğiniz şekilde uygulandığını söyledi. Egzozcum da tıkalıları 2 şekilde temizliyorum dedi. Biri oksijen sensörünü söküp yerine sıvı köpük basıyoruz, çok kötü ise söküp temizliyoruz demişti.

Aslında yurt dışındaki euro 5 lerde (ilk seri focuslarda Türkiye'ye gelen modellerde de var) DPF sıvısı var. Araç DPF temizlik zamanında bu sıvıyı kullanıyor. Sıvı bitince doldurmak ve beyinde kapasiteyi resetlemek gerekiyor. Bu sıvı ilk paragraftaki sıvı değil. (Litresi 200 TL civarında)
Bizim 115 liklerde kuru tip aktif DPF varmış. Araç teknik çiziminde DPF sıvısı tankı gösterilen yerin benim aracımda yeri boş. Bu filtrede egzoz sıcaklığını 500 derece ve üzerine çıkararak zengin karışımla birlikte kurumların yanmasını sağlıyor. (İşlemin bu aşamasında DPF ye oksijen sensörü girişinden verilecek sıvı bu işlemi daha çabuk yapabilir, 50 dakika boyunca aracın bu şekilde çalışma süresine gerek duyulmayabilir. Şirket aracı için bu işlemi yaptırdığımda köpük basma işlemi için 15 dk uğraştılar sonra hallettik tamam dediler.)

İşlemi yaparken egzozdan gelen koku hakikaten tuhaf ve pis bir kokuydu. Camlar açık içerde otururken ters esen rüzgarda içeri gelen koku rahatsız etti, midem bulanır gibi oldu dışarı çıkıp araçtan 2 metre uzakta bekledim.

Bu işlem için de belirli şartlar var. Şartlar sağlanamadığında işlem yapılmıyor.
* Motor suyu sıcaklığı 65 derece üzerinde olacak.
* Egzoz başlangıç sıcaklığı yeterli seviyede olacak
* DPF doluluk oranı kritik seviyenin üzerinde olmayacak.
(Ters basınç oranı belirli bir değerin üzerinde olmayacak)

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaşlar aracı şehir içi ve 100 km hıza çıkabileceğim açıklıktaki yollarda 80 km civarında kullandım. Hissedilir düzeyde fark var.
Özellikle hız sabitleyici ile denediğimde ayarlanan hıza geri dönüş sırasında çok daha istekli olarak yakalıyor. Her kullanıcıda bu kadar fark olmayabilir. Benim evim ile işim arası 5kmlik mesafede. Hafta içi başka mesafe kat etme durumum pek olmadığından, benim doluluk oranım fazla olabilir, bundan dolayı bu kadar fark hissetmiş olabilirim. Ama faydası olduğu kesin. :)

Diğer konu ile ilgili olarak denediğim karşılama modu (welcome mode) ve otomatik kapı kilitleme modlarının aktifleşmemesi ile ilgili mailime yeni bir sürüm göndererek cevap vermişler :)
Otomatik kapı kilitleme modu için aracınızda diğer modlar ile ilgili bir değişiklik de yapılması gerekiyor gibi görünüyor başka bir ayar engel oluyor olabilir denmiş.
Karşılama modu ve diğer görünen hatalar düzeltildi test edin denmiş.
Dayanamadım Mazda BL için test kullanıcınız olabilirim teklifinde bulundum :-D
Kişiselleştirme ayarları kısmındaki durumlar da sorunsuz kullanılabilir hale gelir ise onu ayrıca bir konu başlığı olarak açıp son sürüm olarak yayınlamayı düşünüyorum :)
(ingilizce ye çok hakim bir arkadaş olsa çevremde program yazılımcıları ile daha iyi diyalog kurabilir, süreci daha da kısaltabilirim belki ama bakalım)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bu konuda bahsettiğiniz otomatik kapı kilitleme modunu servisteki bilgisayarda usta ile beraber biz de denedik.Ayar normalde deaktif duruyor onu aktif konuma getirdik denedik çalışmadı.Demekki o özellik bizim araçlarda çalışmıyor diye düşündüm ben.
Siz o konu ile ilgili ne yaptınız?Bir sonuç elde edebildiniz mi?

Ha bu arada bizim aktifleştiremediğimiz özellik kumandadan kilitlemeye ilk bastığımızda şoför kapısı ikinci de bütün kapılar kilitlenip açılacak. Biz o özelliği aktifleştiremedik.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bu konuda bahsettiğiniz otomatik kapı kilitleme modunu servisteki bilgisayarda usta ile beraber biz de denedik.Ayar normalde deaktif duruyor onu aktif konuma getirdik denedik çalışmadı.Demekki o özellik bizim araçlarda çalışmıyor diye düşündüm ben.
Siz o konu ile ilgili ne yaptınız?Bir sonuç elde edebildiniz mi?

Ha bu arada bizim aktifleştiremediğimiz özellik kumandadan kilitlemeye ilk bastığımızda şoför kapısı ikinci de bütün kapılar kilitlenip açılacak. Biz o özelliği aktifleştiremedik.

Kapının kilitlenmesi aktifleşmiyor. Ayarlarda aktif hale gelse de işlem yapmıyor.
Tavan lambası gecikme süresini 30 sn olarak güncelledim, şoför için emniyet kemer ses ikazını kapattım. Sadece ışık uyarısı şeklinde çalışıyor artık.

Üst Alt