Mazda 3 BL (2009-13) Dizel DPF Rejenerasyon

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar.
Dizel Mazda 3 lerimiz için DPF temizliği/rejenerasyonu konusu aklıma takıldı, baktığım kadarıyla forumda bir şey bulamadım, (var ise yönlendirebilirseniz eş konu olmasın)

Malum dizelin nazı çok. Özellikle DPF ile ilgili amcam hiç bir uyarı yada belirti göstermeden Nissanı ile DPF nin tamamen tıkanması sonucu araç stop edip yolda kalınca DPF ile ilgili konulara bakmaya başladım. Arada Çorlu Tekirdağ yolunda 3.500-3800 devir sabit hızla 10 dk civarında sürüş gerçekleştiriyorum ama her zaman fırsat olmuyor. Şehir içi trafiğinde de devirli kullanmak özellikle İstanbul için her zaman kolay değil. Dur-kalktan bir yere gidemiyoruz ki devirli kullanalım.

Konu ile ilgili biraz araştırdım ama tam emin olamadım. Şu belgeye ulaştım;
DIESEL PARTICULATE FILTER REGENERATION [MZR-CD (RF Turbo)]
3 şekilde yapılabileceğinden bahsetmiş ama yarım yamalak ingilizce ve google translate karışınca doğru anladığımdan da emin değilim.
1. Yol; 14 dk rolanti ve 1. viteste 1750 devirde tutup, 3 dk rolantide dinlendirmek, sonra tekrar 14 dk 1750 devir sabit 3 dk rolantide dinlenme... (Toplam 34dk işlem süresi demiş)
2. Yol; (ki bu yazılım ve bağlantı donanımı olmadan zor gibi görünüyor) M-MDS kullanarak yapmak.
3. Yol; en ilginci bu. Motor önünde bir sokette köprü gibi bir işlemle işlemi başlatmak ve gerekli gaz verme vs işlerini aracın kendi yapması.

En ilgimi çeken ve işlemin sağlıklı olması açısından (14dk gaz verip işlemin başarılı olup olmadığından emin olamayabiliriz.) 3. seçenek görünüyor ama bu konuda bilgisi olan bu tarz bir uygulamayı yapan arkadaş var mı? Bu işlemde anladığım kadarıyla araç gaz verme ve DPF ye gerekli karışımı gönderme işini kendisi yapacağı için eğer araç gaz vermiyorsa işlemi tekrarlayın denmiş.
Ama hangi soket, soketi sadece kısa devremi yapacağız tam emin olamadım. Bu olayı bilen bir arkadaş var ise burada bu konu ile ilgili bildiklerimizi toparlar isek dizel araç sahiplerinin faydalanacağı bir paylaşım olur.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel, önemli ve faydalı olacak bir konu olmuş, teşekkürler. Her dizel kullanıcısı sizin kadar bilinçli olsa da ülkemiz dizel çöplüğüne dönmese...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlaveten şu videoyu buldum.
BK kasa sanırım.
3. seçenekte yer alan işlemi yapıyor sanırım. :)

3-4 kere gaz verdikten sonra araç kendisi gaz veriyor, 45 dk ile 1,5 saat arasında araç dpf yoğunluğuna göre işlemi sürdürüyormuş.
Bölgedeki soketleri inceleyip soketten emin olduktan sonra işlemi denemeyi düşünüyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Araştırmacı ruhunuzla güzel bir konuya değinmişsiniz. Dizel aracım olmasa da bende merak ettim :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aracımın olduğu dönemlerde kafama takılan konulardan biriydi, bahsettiğiniz gibi 3. şıkta aracın kendi kendine bu işi hallediyor olması en güzel yol gibi görünüyor ama bu konudan servislerin bile haberdar olduğunu sanmıyorum (tamamen tahmin), ben şehir dışı diye adlandırabileceğim her yolda belirli bir süre yüksek devir yaparak DPF yi korumaya çalışıyordum kendi çapımda

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben de aynı şekilde ayda bir Tekirdağ a giderken 10 dklık yolu 3. vites 3500-3700 devir aralığında giderek yapmaya çalışıyorum ama kafamdaki sorular tam rahat ettirmiyor. Araçlarımızda bazı araçlarda olduğu gibi rejenerasyon yapılırken yanan bir ışık yok, veya dpf uyarı ışığı yok o nedenle aklımda soru işareti oluyor.
Akşam aracın yanına gidince şu soket meselesine bakacağım. Emin olduğumda uygulama yapmayı düşünüyorum, başka bir video daha buldum onda da Mazda 5 e yapılıyor ama bilgisayar bağlantısı ile. Araç yine bu videodaki gibi sabit gaz veriyor kendisi, egzozdan beyaz duman çıkmaya başlıyor.
Kendi gaz verirse, egzozdan dumanı görürsem temizlediğinden emin olurum artık :-D
Zaten yağını suyunu kendim değişiyorum, her bakımda DPF yi de işlem listesine yazarım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Diğer araçlarda var mı ki DPF uyarı ışığı, mesela Ford da yok galiba, bu işi deneyerek çözeceksin anca, belki, bir servisle de dirsek temasına geçebilirsin en azından telefonda

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
VW grubunda ve Bmw de var sanırım. Opelde de var demişti bi arkadaş ama araştırmadım.
İsmi lazım değil,telefonla bakım için fiyat sorarken; bakıma getirdiğimde DPF rejenerasyonunu yapıyor musunuz dediğimde otomatik kendisi yapıyor zaten gerek yok demişti bi servis... E ben sürekli kısa mesafe kullanıyorsam, araç yapmaya fırsat bulamıyorsa nasıl oluyor dedim, o zaman arıza kodu veriyor biz arıza koduna göre bakıyoruz dediler. DPF uyarı ışığı yok bildiğim kadarıyla, arıza kodu verince zaten artık arızaya dönmüş olmuyor mu, belli bir doluluktan sonra sökülüp işlem yapılması gerekmiyor mu dedim.
Siz getirin biz kontrol ederiz dedi telefondaki arkadaş :) Sanırım biraz kızdı bana, çok sorunca.

Ondan sonra bakıma da götürmemeye karar verdim zaten.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Böyle bir video denk geldi ama soketler aynıysa bakmak lazım. Kolay gelsin

Hocam valla iyi oldu bu video..
Zira BL kasa aracımda radyatör önünde gösterilen soketi göremedim, altına üstüne her yere baktım ama göremedim. Yabancı bir forumda radyatör veya sigorta panosu gibi bir ibare vardı. Yarın panoya bakıp bu soketi arayayım :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Maalesef sigorta panosu farklı :( Bu şekilde bir soket yok.

Şu sayfadaki panoya benziyor yanlış görmediysem böyle bir soket var, ama burada resetlemeden bahsetmiş.
Cheat Sheet – DPF Reset on MAZDA 3 MZR-CD 2.2 Diesel 2009+

Resetlemeden farklı bir şey mi kast ediyor tam emin olamadım, bu konuda bilgisi olan var mı?
Başka bir sitede yağ bakım resetleme olarak geçiyor. Ki bunu zaten gaz ve frene aynı anda basılı tutarak yapıyoruz.

İlave;

Yine başka bir yerde DPF değişimi ve temizliği sonrası yapılan bir işlem olarak görünüyor. Bu durumda filtrenin tamamen boş olduğunu araca tanıtma işlemi gibi gösterilmiş.

Araştırmaya devam... En sonunda bişe bulamazsam şu 14 dk olayını yapacağım, en kötü durumda araç 40 dk çalışmış olur :)

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
yasin3 gecen anlatiyordu bu konu hakkinda depo altindan dpf nin sivi dolum yeri var kimse bunu bilmiyor vs diye biseylerde basetmisti arkami goremez oldum resmen yaniyordu falan o derece kara duman atmis o sira kendisine ulasmak zor oldugu icin aklimda ama soracam mutlaka

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
DPF nin sıvı dolumlu versiyonu Mazda da var mı ki ???
Focusun ilk serilerinde var diye biliyorum ben, o da çok az. Hatta Focus cular çok dertli o konuda, araçları çok az ve sıvıları pahalı. Piyasada bilen usta da yok servis dolumuna çok paralar istiyor gibi yorumlar okudum. 40 ila 60 bin kmde sıvı bitiyormuş, çok fazla şehir içinde kullanıp 20-25 bin kmde biten sıvı arayışına girenleri okudum. Sıvıyı doldurduktan sonra beyine sıvı dolumu yapıldı diye komut vermek gerekiyormuş... Litresi dışarda 200 TL civarındaymış, 3 litre diye gördüm yanlış hatırlamıyorsam. Dolum için de 400 TL civarında işçilik... Servis fiyatları daha yüksekmiş. Üstelik bu ilk seri özel sıvı ile çalışan DPF lerin ömrü 90 bin km imiş...
Bunları okuyunca insan niye dizel araç alsın ki dedim hatta. :)

İnternette her okuduğumuz doğru değil elbet ama bu yönde birden fazla yerde yazı okudum. Rakamlar 3 aşağı 5 yukarı oynuyor olabilir. Bir kullanıcının 20 binde bitirdiği sıvıyı diğeri 40 binde bitirebilir ama bu sistemin çok kullanışlı ve ekonomik olmadığı kesin.
115 Hp lik versiyonlarda hiç yok, ama eski seri TDCİ ve Volvolarda azınlık olan bir seride bahsettiğiniz sistem var sanırım. Ama Mazda da bu seri motorun kullanıldığına hiç denk gelmedim.

Hatta bir kullanıcının oto haberde sorusu;

Ford Focus’un Partikül Filtre Sıvısı Neden Bu Kadar Pahalı? | Otohaber Online

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
DPF nin sıvı dolumlu versiyonu Mazda da var mı ki ???
Focusun ilk serilerinde var diye biliyorum ben, o da çok az. Hatta Focus cular çok dertli o konuda, araçları çok az ve sıvıları pahalı. Piyasada bilen usta da yok servis dolumuna çok paralar istiyor gibi yorumlar okudum. 40 ila 60 bin kmde sıvı bitiyormuş, çok fazla şehir içinde kullanıp 20-25 bin kmde biten sıvı arayışına girenleri okudum. Sıvıyı doldurduktan sonra beyine sıvı dolumu yapıldı diye komut vermek gerekiyormuş... Litresi dışarda 200 TL civarındaymış, 3 litre diye gördüm yanlış hatırlamıyorsam. Dolum için de 400 TL civarında işçilik... Servis fiyatları daha yüksekmiş. Üstelik bu ilk seri özel sıvı ile çalışan DPF lerin ömrü 80 bin km imiş...
Bunları okuyunca insan niye dizel araç alsın ki dedim hatta. :)

İnternette her okuduğumuz doğru değil elbet ama bu yönde birden fazla yerde yazı okudum. Rakamlar 3 aşağı 5 yukarı oynuyor olabilir. Bir kullanıcının 20 binde bitirdiği sıvıyı diğeri 40 binde bitirebilir ama bu sistemin çok kullanışlı ve ekonomik olmadığı kesin.
115 Hp lik versiyonlarda hiç yok, ama eski seri TDCİ ve Volvolarda azınlık olan bir seride bahsettiğiniz sistem var sanırım. Ama Mazda da bu seri motorun kullanıldığına hiç denk gelmedim.
Yazdıklarını okurken bende içimden; "dizel sevmiyorum iyi ki" derken; "insan niye dizel alsın ki" cümlesine geldim... :) :)

Bilinçsizce dizel motora yönelim oldu ülkede, yılda 10 bin kilometre yapmayan da dizele koştu, yılda 100 bin yapan da. Ticaret ile iştigal edenleri tasnif dışı tutuyorum ama, normal kullanım için dizel bence hepten zarar... Mazot üretimi için yurt dışına bedavaya (1 TL) verilen benzini saymıyorum bile.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yazdıklarını okurken bende içimden; "dizel sevmiyorum iyi ki" derken; "insan niye dizel alsın ki" cümlesine geldim... :) :)

Bilinçsizce dizel motora yönelim oldu ülkede, yılda 10 bin kilometre yapmayan da dizele koştu, yılda 100 bin yapan da. Ticaret ile iştigal edenleri tasnif dışı tutuyorum ama, normal kullanım için dizel bence hepten zarar... Mazot üretimi için yurt dışına bedavaya (1 TL) verilen benzini saymıyorum bile.

Kesinlikle katılıyorum... Hele tüketemediğimiz benzini dışarı vermemiz...
Aracı alırken 4-5 senede amorti edilecek (80-90 bin km.) yakıt parasını peşin olarak veriyoruz. Bunu söylediğimde bazı arkadaşlar; ama satarken de yüksek satıyoruz diyorlar. Ama kişisel görüşüm yine de gereksiz. Ben şahsen sıfır araç alacak olsam dizel almam. Bunun için ikinci eli tercih ettim. Önceki aracım Honda kadar LPG ve sübap uyumu olsaydı Mazda nın da dizelini tercih etmeyecektim ama fazla seçeneğim kalmadı. Aracımı iş için kullanmıyor olmama rağmen ortalama 22 bin km yol yapıyorum. Önceki aracım bugünkü lpg ve dizel fiyatlarına göre baktığımda bu araçtan kmde 2-3 kr daha az yakıyordu. Ama ağırlık, sağlamlık güç vs yönleri için görmüyorum bunu, önemi de yok. Buna rağmen kötü yakıt, özensiz kullanım gibi sebeplerde oluşabilecek turbo, dpf, pompa, enjektör arızalarından bir veya bir kaçı olduğunda durum dizel araçlar için pek iyi noktalara gelmiyor domestos :)

İlave ettiğim linkte de fiyatlardan da bahsedilmiş, 40-60 bin kmde servis dışında yapıldığında bile uygulama 1000 tl civarında ilave maliyeti de koyunca dizelin ekomisi diye bir şeyden söz etmek mümkün değil.

Araştırdıkça, okudukça yeni şeyler öğreniyoruz :) Umarım Mazda da bu seri motorlardan yoktur. Bizde DPF uyarı ışığı olmamasının sebebi bu motorların kullanılmamış olması olabilir (umarım öyledir). Sıvı bitince de DPF ışığı yanıyormuş araçlarda. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa iyi olur.

Konudan fazla uzaklaşmak da istemiyorum :)
Hala DPF nin otomatik temizlenmesi ile ilgili bir soket bulamadım, en azından 115liklerde bu yok, resetleme var fakat aradığım bu değil.
Egzozdan beyaz dumanı görmek istiyorum :-D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
ForScan diye bir yazılım buldum.
Ford, Mazda araçlarında çalışıyor ve bazı komutları verebiliyormuşsunuz. DPF temizliği, DPF doluluk oranları vs gibi servis menülerine de erişim varmış. ELM327 OBDII cihazım vardı zaten, onunla bağlantı kurulabiliyormuş ama bendeki cihaz bluetoothlu olduğu için araç bilgilerine erişim menüsüne girince bağlantı hızı yavaşlığı sebebiyle bağlantı kesiliyor. Toque yazılımında çalışıyordu ama o sadece bilgi okuma ve arıza kaydı silme işlemlerini yapabiliyor. Bugün USB li versiyonunun siparişini verdim.
Ford forumlarında ve yabancı forumlarda da ELM327 nin revize edilmesiyle Ford araçlarında ilave özellik açma kapama fonksiyonlarına erişimleri sağlayan programlar ve seçenekler var. ( Kapıların kilitlenmesi, bilgi ekranında ilave fonksiyonların gösterilmesi vs uzunca bir liste var) Mazda da işe yarar mı bu kısmı, hangi fonksiyonlar açılır bilmiyorum. Ama sırf merakımdan DPF olayından sonra cihazı revize edip fonksiyonların aktif olup olmadığına da bakacağım. Ki cihaz revize edildikten sonra sadece ilave fonksiyonlara açılıyor, işlevini yitirmiyor :)

İki güne kadar USB li OBD cihazı gelince benim gibi meraklı, uğraşmak isteyen arkadaşlar için paylaşım yaparım :)

Bu aralar karışık işler, kapı çıtaları, krom basamaklıklar, direksiyon logosunun değişimi, krom kapı kollarıdan set yaptım araca ama yıkatıp fotoğraf çekmeye zaman bulamıyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Serkan beyede mazda alirmamiz lazim @ibrasoft

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ona pek uymaz @kadir :)
Araçla kumsala girip saplanan biri için Mazda ya yazık olur :)

Üst Alt