Mazda 3 BL (2009-13) Dizel DPF Rejenerasyon

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kapının kilitlenmesi aktifleşmiyor. Ayarlarda aktif hale gelse de işlem yapmıyor.
Tavan lambası gecikme süresini 30 sn olarak güncelledim, şoför için emniyet kemer ses ikazını kapattım. Sadece ışık uyarısı şeklinde çalışıyor artık.

Harika bir konu gerçekten. Size gönderilen en son sürümü de paylaşabilir misiniz? ELM327 üzerinden mi bağlanıyorsunuz? Dizel olmasa da benzinli aracımızın ayarlarını değiştirebiliyor muyuz biz de kurcalayalım. :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Harika bir konu gerçekten. Size gönderilen en son sürümü de paylaşabilir misiniz? ELM327 üzerinden mi bağlanıyorsunuz? Dizel olmasa da benzinli aracımızın ayarlarını değiştirebiliyor muyuz biz de kurcalayalım. :)

Dizel benzin fark etmiyor.
Bendeki sürümden sonra güncelleme yayınladılar. Sürüm notlarında benim yaşadığım Y6 dizel motor DPF rejeneresyonu için hata düzeltmesi yapıldığı belirtilmiş ;)
forscan sitesinden son sürümü indirebilirsiniz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dizel benzin fark etmiyor.
Bendeki sürümden sonra güncelleme yayınladılar. Sürüm notlarında benim yaşadığım Y6 dizel motor DPF rejeneresyonu için hata düzeltmesi yapıldığı belirtilmiş ;)
forscan sitesinden son sürümü indirebilirsiniz.

İndirdim. Telefondan bağlanıp değerler görebilirken, bilgisayardan da bağlanmaya çalıştım fakat arabaya bağlandı uyarısından sonra ne yaptıysam aracın bilgilerine ulaşılamadı hatası aldım. Haliyle öyle olunca da hiçbir şey yapamadım.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İndirdim. Telefondan bağlanıp değerler görebilirken, bilgisayardan da bağlanmaya çalıştım fakat arabaya bağlandı uyarısından sonra ne yaptıysam aracın bilgilerine ulaşılamadı hatası aldım. Haliyle öyle olunca da hiçbir şey yapamadım.

Bağlantı cihazınız Bluetooth lu ise pcden bağlantı kurmanız zor. Kablosuz cihazların bir çoğu forscan pc sürümü ile çalışmıyor. Daha doğrusu sadece konuda bahsettiğim chipe sahip olanlar bağlantı ve ayarlara erişim yapabiliyor. Onların da wireless ve usb olanlarında var o chip.
Bazısı bağlantı sağlasa da ayarlara ve servis menüsüne erişim sağlamıyor. sadece torque gibi yazılımlarla arıza kpdu okuma ve arıza ışığı söndürme yapabilirsiniz.
Belirtilen chipe sahip olan elm cihazlarının fiyatı diğerlerinden biraz farklı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bağlantı cihazınız Bluetooth lu ise pcden bağlantı kurmanız zor. Kablosuz cihazların bir çoğu forscan pc sürümü ile çalışmıyor. Daha doğrusu sadece konuda bahsettiğim chipe sahip olanlar bağlantı ve ayarlara erişim yapabiliyor. Onların da wireless ve usb olanlarında var o chip.
Bazısı bağlantı sağlasa da ayarlara ve servis menüsüne erişim sağlamıyor. sadece torque gibi yazılımlarla arıza kpdu okuma ve arıza ışığı söndürme yapabilirsiniz.

Evet ben bağlantı kuramamıştım... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Forumca toplanıp aliexpressten IDS mi alsak ne? :) İhtiyacı olana göndeririz. :D

onurum41

Katılımcı
50.000km bakıma gittiğimde 2012 kuzularda DPF nin olmadığını söyledi bana yani 2012 nin altındaki araçlarda DPF var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
50.000km bakıma gittiğimde 2012 kuzularda DPF nin olmadığını söyledi bana yani 2012 nin altındaki araçlarda DPF var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Pek mantıklı bir şey söylememiş bana kalırsa.
Euro 5 normlarındaki bir dizel motorun DPF olmadan çıkabilmesi mümkün değil.
Aynı motoru kullanan Ford Volvo gibi araçların bazı sürümlerinde DPF sıvısı var, bu tip DPFli araçlarda yakıt deposunun yanında bu sıvı için 3 litrelik bir depo var ve tükendikçe ilave edilip yazılımla ilavenin araca tanıtılması gerekiyor.
Belki bu tip DPF nin olmadığını söylemek istemiştir veya bu olmadığı için araçta DPF olmadığını sanmış olabilir.
Euro 5 normlarını DPF olmadan sağlaması pek mümkün değil

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Dizel partikül filtresinin tıkanma sebebi olabilir mi?

29a3103b618a430d5f7d7b450c2d29aa.jpg

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sanırım ortalama tüketimin yükselmesinden dolayı mı tıkanıyor diye sordunuz.

Ortalama tüketimin yükselmesi o anki hava şartları, dur kalk sıklığı gibi nedenlerle değişir. Yaz, kış arasında bile fark oluşur. Örneğin benim evimle işim arası 5km yaza göre kışın 1,5 litre fark çıkıyor. (Ekran deponun dolmasına oranla 0,5 Litre fazla gösteriyor genellikle) Çünkü güzergahım yokuş iniş çıkış ve trafik ışıkları nedeniyle 20km hızın üzerine çıkamıyorum pek. Sürekli ev iş güzergahı kullanımda ekranda yazan değer 9.8 lere çıkıyor. Ay boyu ortalaması 6.5-6.7 civarına iniyor. Bu aracın partikül filtresini direk doluyor diye gösteren bir durum değildir. Yaklaşık 1400 kglık aracı hele de soğuk hava şartlarında (araç ısınabilmek için biraz fazla yakıt harcar.) hareket ettirebilmek ekstra güç gerektirir.

Sürekli bu şekilde kullanıma devam edilirse araç DPFsinde biriken kurumu yakmak için gerekli sıcaklığa ve hız/yol şartlarına ulaşamaz ve dolum hızı artar. Doluluk oranı arttıkça da çıkış daralacağı için tüketim değerlerinizde artış olabilir. Ancak bu tek başına bir gösterge değildir. Yukarda bahsettiğim gibi kullanım şartlarından dolayı ortalamanız yükselmiş de olabilir.
Kısacası; her yüksek ortalama DPFnin dolma sebebi değildir ancak dolu DPF nin de tüketimi arttırması normaldir.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Benim bu fotoğraf ile aslında kastettiğim şey: Sürekli kısa mesafe kullanınca yakıt ortalaması artıyor bu da aynı zamanda aracın kısa mesafe kullanımından dolayı araç yeterince çalışmıyor ısınmıyor ve dpf rejenerasyon yapamıyor anlamına geliyor.

Ben yaklaşık 4 yıldan beri ortalamanın bu kadar yükseldiğini görmedim.Bu yıl iş şartlarından dolayı araç ile ancak 1.3 km deki okula gidip geliyorum.Çoğu zaman arabadaki mavi uyarı ışığı bile sönmüyor.Tabi ki bu da yakıt tüketimini arttırıyor ve yeterli ısıya ulaşıp rejenerasyon yapamadığı için tıkanmaya sebep oluyor.

Hangisi hocam, 10.1 mi ?
Yani sürekli kısa mesafe kullanmadan dolayı ortalamanın çok yükselmesi
Not: Bugün gün içinde 10.2 ye çıktı :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yaptığın kısa mesafe öncesi sifirladıktan sonra oluşan ortalama mı bu 10.2 öyleyse normal diyebilirim yoksa normal şartlarda bu ortalama çok yüksek bir sıkıntı var demektir bir yerde..

Elbette ki sürekli olarak yapılan kısa mesafeli sürüşler DPF için büyük sıkıntı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Senin yerinde olsam hocam, guzuya eziyet çektirmemek için o mesafeyi yürürüm... Uzun bir mesafe değil bence.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Senin yerinde olsam hocam, guzuya eziyet çektirmemek için o mesafeyi yürürüm... Uzun bir mesafe değil bence.

Şartlarını bilmiyorum ama @domestos un hakkı var.. Ben 5kmlik yoldan dolayı bile huzursuz oluyorum bi hafta iş-ev güzergahı dışına çıkamazsam cumartesi basınekspres tem bağlantı yolundan turluyorum veya eşimin ailesine ziyarete Tekirdağ a giderken 15 kmlik menzil sabit hız 3.200 devirde seyir yapıyorum.
Sizde buna benzer şekilde kendi durumunuza göre aracınıza uygun şartlar sağlayabilirsiniz.
Çocuğu gezmeye götürür gibi konuştum ama dizel araçlar da biraz çocuk gibi. ilgi istiyor, üzüldüğünde sizi daha çok üzüyor :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
@ibrasoft a katılıyorum ve bunu ben de yapıyordum, ortalama haftada 1 mutlaka yüksek devirde kullanabileceğim bir tur atardım işim olmasa bile
Sabah okula gidiyorum.Öğle arasında eve yemeğe gelip öğleden sonra geri gidiyorum.Akşam da saat 6 gibi okuldan çıkıyoruz.Öyle olmasa bende yürümeyi düşünüyorum aslında.Bir de bizim okul yolunun yarısı toprak yol ve kışın felaket derecede çamur oluyor.Hele birde yolun sonunda okula varmadan hemen önce bir dik yokuş çıkıp üstüne de okulun üçüncü katına çıkıyoruz ki yolun hepsi kadar yoruyor.
Bir haftasonu Tatvan-Van yoluna çıkıp en az 20 dakika 3bin devir kullanayım diyorum.Bakalım hayırlısı inşallah.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sabah okula gidiyorum.Öğle arasında eve yemeğe gelip öğleden sonra geri gidiyorum.Akşam da saat 6 gibi okuldan çıkıyoruz.Öyle olmasa bende yürümeyi düşünüyorum aslında.Bir de bizim okul yolunun yarısı toprak yol ve kışın felaket derecede çamur oluyor.Hele birde yolun sonunda okula varmadan hemen önce bir dik yokuş çıkıp üstüne de okulun üçüncü katına çıkıyoruz ki yolun hepsi kadar yoruyor.
Bir haftasonu Tatvan-Van yoluna çıkıp en az 20 dakika 3bin devir kullanayım diyorum.Bakalım hayırlısı inşallah.

Elektrikli bisiklet kesin çözüm o zaman hocam... ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mutlaka bunu her hafta yapın, yoksa DPF=5 bin tl kapıyı çalacak

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buradan şu sonuç çıkıyor, şehir içi kullanım ağırlıkta ise; dizelden uzak durmak gerekiyor... Yakın arkadaşım söz dinlemedi ve gitti Skoda aldı, günlük işe gelip gidiyor ama hafta sonları da otobanda aynı sorunu aşmak için 60 km yol yapıyor... E nerede kaldı bunun ekonomisi diye dert yanıyor... Sen ihtiyacına göre araba almazsan sonucunda böyle olur dedim...

Üst Alt