Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Bakım Reset

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
1. Kontagi ON konumuna getirin (motor kapali)

2. Gaz pedalina ve fren pedalina ayni anda basiniz ve basili tutunuz.

3. Yagda yakit uyari isiginin 2. adim sonrasi yaklasik 15 saniye yanip sonmeye basladigindan ve 5 saniye kadar yanip sondukten sonra sondugunden emin olunuz. Yagda yakit uyari isigi yanip sonmez / kapanmazsa , kontagi kapatiniz ve islemi 1.adimdan itibaren yenileyiniz

4 .Gaz pedalini ve fren pedalini birakiniz

5. Kontak anahtarini kapali konumuna getiriniz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ustam cehaletimi bağışlayın ama tam olarak ne anlatmak istediniz. Bu işlemle neyi yapmış ya da yapamamış oluruz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hatırladığım kadarıyla, bakım ışığı yandığında (ki yanıyorsa) bu işlem yapılarak ışık söndürülmüş oluyor...

Doğru mu, Samet ??

:D

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ustam cehaletimi bağışlayın ama tam olarak ne anlatmak istediniz. Bu işlemle neyi yapmış ya da yapamamış oluruz.

abicim estafurullah var sayalım mazda 3 dizel araç kullanıcı üyemiz aracın yag bakımı geldi resetlenmesi gereken uyarı işareti çıkar bakım yapıldıktan sonra bir çok arkadaş yag bakımının nasıl resetlendigini bilemiyorum orda resetin nasıl uygulanacagı yazıyor ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Anladım abi çok teşekkür ederim. Bilgilenmiş oldum bir dizel kullanıcısı olarak. Zaten Veli abi de leb demeden çakmış köfteyi :)

Fth

Sessiz
bu islem sadece yag bakimi ilgili degil ECu'daki DPF rejenerasyon parametrelerini de degistiriyor DPF ' nin omru acisindan her yag degisiminden sonra km 'ye bakilmaksizn islem uygulanmali yurtdisinda ki forumlarda bu islem uygulanmadigi icin DPF 'den dolayi yasanan arizada garanti disi kalna araclar gormustum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlhan' Alıntı:
İlk bakımda başıma gelmişti. Bakım km'si ve süresi gelmeden gitmiştim. Servisten çıktıktan sonra bakım km'si geldiğinde, bu ışık yanmıştı. Sol alt köşede, turuncu renginde. İngiliz anahtarı ve yağdanlık logosundan oluşan bir uyarı ışığıdır.

Bu ikaz ışığı benzinli modellerde yok. İlk zamanlar servisler bu bakım ikaz ışığından habersizdiler. Bakım sonrası resetlemeleri gerekiyor, aksi taktirde bakım yapıldığı halde ikaz ışığı yanabiliyor.

Forumda ilk benim başıma gelmişti. Mazda Haldız'da ki bakımdan sonra başıma gelmişti. Telefonla arayıp bu ışığı sormuştum, yanıt verememişlerdi. Aracınızı getirin bilgisayara bağlayalım demişlerdi. Olayın sıcağı sıcağına anlam verememiştim ve kızmıştım.

Gözüm oraya gitmeye yemedi. Mazda Merser'e gittim. Halil usta aynı Adem usta gibi 8-10 saniye de halletti. Durumu anlattı benzinlilerde yok, dizellerde var. O yüzden servisler çok vakıf değil demişti.

Olay eğitimli, araştırmacı, yenilikçi ve bilinçli ustada bitiyor.

Paylaşım için teşekkürler Adem ustam. Emeklerine sağlık.

Ben konuyu İlhan'ın bu yazısından hatırladım, görünce aklıma geldi :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
bu islem sadece yag bakimi ilgili degil ECu'daki DPF rejenerasyon parametrelerini de degistiriyor DPF ' nin omru acisindan her yag degisiminden sonra km 'ye bakilmaksizn islem uygulanmali yurtdisinda ki forumlarda bu islem uygulanmadigi icin DPF 'den dolayi yasanan arizada garanti disi kalna araclar gormustum
Önemli bir bilgi teşekkürler :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bir hafta önce 40 bin bakımına 39315 km de girdim, bakım yapıldıktan sonra malum İstanbul buluşmasına katıldım ve dönerken yolda bu ışığın yandığını fark ettim, ilk olarak bir sersemledim eyvah dedim ama yağdanlıklı anahtar ışığı olduğunu görünce durumu anladım, vardığımda sağ olsun Adem Ustamın yazdıklarını tekrar okuyarak;

-Anahtarı on konumuna getirdim
-Gaz ve fren pedalına aynı anda basılı tuttum
-Yaklaşık 5 sn sonra ingiliz anahtarı ve yağdanlık olan turuncu ışık yanıp sönmeye başladı,
-Bir süre sonra ise tamamen sönünce ayağımı pedallardan çektim,
-Anahtarı on konumundan geri alarak tamamen kapalı hale getirdim,
-Emin olmak için tekrar marş yaptım ve ışık artık yanmıyordu

bir kez daha teşekkürler.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bülent abi maşallah iyi yol yapıyon, tekerine daș degdirmesin Allah :)
1.000.000 km'yi devirirsin sen bu guzuyla :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bülent abi sende adem ustadan öğrenmiştin demek bende uyguladım teşekkürler....

başköylü

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Al. Gri - Sedan
Arkadaşlar burada dizel reset işleminin şeması var. Ama en altta bir not var. Y6 motorların bazılarında ışık yanmıyor. Ama yine de işlemi yapın diyor. Yazılım hatasıymış. Metni aşağıya kopyalıyorum.

Note: Mazda2 (DE) with 1.6L (Y6) Diesel engine (EURO5):
The instrument cluster doesn’t show any sign of the oil data reset completion, i.e. fuel in oil
warning light will not flash even if oil data reset has been completed. This is caused by a PCM
software error. However, the oil data reset can be performed by “Pedal method” as described
above.
PCM calibration will be changed to solve this issue in the future.

Türkçesi:
Not: Mazda2 (DE), 1.6L (Y6) dizel motorlu (EURO5):
Gösterge paneli, yağ veri sıfırlama işleminin herhangi bir işareti göstermez, yani yakıtta yağ
Yağ veri sıfırlaması tamamlansa bile uyarı lambası yanıp sönmeyecektir. Buna bir PCM neden olur
Yazılım hatası. Bununla birlikte, yağ veri sıfırlaması, tarif edildiği gibi "Pedal yöntemi" ile yapılabilir
yukarıdaki.
PCM kalibrasyonu gelecekte bu sorunu çözmek için değiştirilecek.

Ekli dosyalar

• Diesel Reset.pdf
    148.9 KB · Görüntüleme: 91

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Arkadaşlar burada dizel reset işleminin şeması var. Ama en altta bir not var. Y6 motorların bazılarında ışık yanmıyor. Ama yine de işlemi yapın diyor. Yazılım hatasıymış. Metni aşağıya kopyalıyorum.

Note: Mazda2 (DE) with 1.6L (Y6) Diesel engine (EURO5):
The instrument cluster doesn’t show any sign of the oil data reset completion, i.e. fuel in oil
warning light will not flash even if oil data reset has been completed. This is caused by a PCM
software error. However, the oil data reset can be performed by “Pedal method” as described
above.
PCM calibration will be changed to solve this issue in the future.

Türkçesi:
Not: Mazda2 (DE), 1.6L (Y6) dizel motorlu (EURO5):
Gösterge paneli, yağ veri sıfırlama işleminin herhangi bir işareti göstermez, yani yakıtta yağ
Yağ veri sıfırlaması tamamlansa bile uyarı lambası yanıp sönmeyecektir. Buna bir PCM neden olur
Yazılım hatası. Bununla birlikte, yağ veri sıfırlaması, tarif edildiği gibi "Pedal yöntemi" ile yapılabilir
yukarıdaki.
PCM kalibrasyonu gelecekte bu sorunu çözmek için değiştirilecek.
Çok teşekürrler can alıcı bir paylaşım daha

Üst Alt