Mazda 3 BL (2009-13) Buzda Yalpalama Sorunu

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar. Salı günü akşam ıspartadan gelirken yolda kara ve buza yakalandık. Buzlu ve karlı yola gelince (hızım yaklaşık 70 km civarındaydı) araba yalpa yapmaya ve sallamaya başladı. Hızımı 40a düşürünce bu sallama geçti. Ancak tekrar hızlanmaya başlayınca araba tekrar sallamaya başladı. Esp lambası falan yanmadı. Buzlu yoldan çıkınca 140a kadar çıktım herhangi bir sallama veye yalpalama problemi olmadı. sallama ve yalpalama sanki tekerleklerde bir problem varmış gibi bir his veriyordu. Böyle bir durum başına gelen var mı? Bunun sebebi ne olabilir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önce böyle bir tecrübe yaşamadım ama ben deneme amaçlı aracı zorladığımda, kaydığında veya patinaj yaptığında esp ışığı yanıyor... Senin durumunda ışığın yanmaması ilginç değil mi?

Tamam, hava şartlarından dolayı bu yalpalama olmuş denilebilir ama ışığın yanması gerekmez miydi?

Yandı da, sen mi görmedin desem kısa süreli bir yalpa olmamıştır herhalde...

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
yalpalamadan kastım sanki tekerlekler s çiziyormuş gibi bir sallanma olayı. Esp lambasına özellikle baktım. yanmadı. zaten yol düzdü. Benim aklıma lastiklerdeki kayma hissinden dolayı sanki araba hızlanmak istemiyordu. Abi basma yollar buzlu der gibiydi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
yalpalamadan kastım sanki tekerlekler s çiziyormuş gibi bir sallanma olayı. Esp lambasına özellikle baktım. yanmadı. zaten yol düzdü. Benim aklıma lastiklerdeki kayma hissinden dolayı sanki araba hızlanmak istemiyordu. Abi basma yollar buzlu der gibiydi :)

Bende onu diyorum, sistemin çalıştığı hissediliyorsa eğer ışığın yanması gerekmez miydi?

Fakat; bu durumun hava ve yol şartlarından oluştuğu da bir gerçek, yani sorun falan yoktur diyorum... ;)

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bende onu diyorum, sistemin çalıştığı hissediliyorsa eğer ışığın yanması gerekmez miydi?

Fakat; bu durumun hava ve yol şartlarından oluştuğu da bir gerçek, yani sorun falan yoktur diyorum... ;)

Aynen abi. Sorun olsa her türlü yolda bu sallamayı yapar. Ama nasıl bir sistemdir ki bu şekilde bir uyarı veriyor.

ahmetdag

Katılımcı
Bende dün denizliye gelirken bursa balıkesir arası buxda aynı sorunı yasadım

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yok lastikler yaz lastiği. Michelin primacy 3. Ama daha yeni sayılır lastikler.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Jantların içinde buz kalıntısı varmı kontrol edin. Balansı bozar, özellikle hız artmaya başlayınca sallar aracı O0

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Jantların içinde buz kalıntısı varmı kontrol edin. Balansı bozar, özellikle hız artmaya başlayınca sallar aracı O0

Bunu düşünemedim ,dün guzuyu 30 cm kardan kurtarıp yola çıktığımda sanki pütürlü taş yolda gider gibi bir süre zıplaya zıplaya gittim .4 Levent çıkışından sonra FSM yi geçer geçmez sağa sola baktım bir şey yok ,jantların iç kısmında birikmiş kar kalıntıları vardı ama böyle bir sorun yapacağı aklıma gelemdei ne yalan söyleyeyim..

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Araç bu sallamayı sadece buzda yapıyor. Normal yolda herhangi bir problem yok. Zaten buzlu yolu geçyikten sonra yüklendim gaza. Herhangi bir sallama problemi yoktu. Ben arabanın esp sistemi ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Dediğimi gibi araba sanki benim hızlanmamı istemiyordu. 70 km ile giderken sallıyor, hızımı 50ye düşürdüğümde kesiyor. Öyle garip bir durum işte :)

apojitsu

Katılımcı
Araç bu sallamayı sadece buzda yapıyor. Normal yolda herhangi bir problem yok. Zaten buzlu yolu geçyikten sonra yüklendim gaza. Herhangi bir sallama problemi yoktu. Ben arabanın esp sistemi ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Dediğimi gibi araba sanki benim hızlanmamı istemiyordu. 70 km ile giderken sallıyor, hızımı 50ye düşürdüğümde kesiyor. Öyle garip bir durum işte :)

Lastikler yere tam tutunamadığı için yapar o gezintiyi. Lastiğin birisi boşa çıksa arabanın dengesi anında şaşar. Kışlık lastiklerde bile bu durum yaşanabilirken yazlık lastiklerle yaşamanız gayet normal. Esp ışığınında yanmaması normal. Çünkü bu tutunmama esnasında lastiğin tur sayısı esp yi devreye alacak kadar kayda değer bir şekilde değişmiyor. Bu kısa süreli ufacık tutunmamada bile esp devreye girerse işte o daha tehlikeli. Tekerin birisine yapacağı ufak bir dokunuş dengeyi daha da çok bozar. Yaşadığınız gibi kısa süreli tutunamayan tekeri algılayıp o tekere fren uyguladığı aynı anda teker tesadüf eseri tutunursa buna bir de esp nin freni eklenirse bu daha kötü. Bundan dolayıdır ki esp nin devreye girmesi için minimum tur farkının tekerler arasında yaşanması lazım...

apojitsu

Katılımcı
Bunu düşünemedim ,dün guzuyu 30 cm kardan kurtarıp yola çıktığımda sanki pütürlü taş yolda gider gibi bir süre zıplaya zıplaya gittim .4 Levent çıkışından sonra FSM yi geçer geçmez sağa sola baktım bir şey yok ,jantların iç kısmında birikmiş kar kalıntıları vardı ama böyle bir sorun yapacağı aklıma gelemdei ne yalan söyleyeyim..

20-30 gr lık bir kurşun bile balansı bozup titreşime neden olabiliyorken, jantın içine doldurduğunuz yarım kilo kar hayli hayli titreşime neden olur :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Benimde hala çözemediğim aracın verdiği ilginç tepkiler var...Bazen aracı ben değilde kendisi kullanıyormuş hissi veriyor...Arka arkaya sık ve keskin virajlı yollarda bozuk ve ters düz eğimli asfaltlı yolda sert kullanıma yakın sollamalar anlık hızlanmalar yaparak ilerlerken son son viraj son sollama sonrası aracın devri bi anda düştü sanki anlık elektriği kesip tekrar vermiş gibi gaza dokunduğumda tekrar ivmelenmeyle devam etti o kadar anlık bir durumki ne ışık yandı göstergede ne viraj ortasıydı ne kaygan zemin yolun yapısı ve o anki hızın şiddeti ile savrulmamı hissetti de bu tepkiyi verdi çözemedim...Araç içinde kimsede bunu algılayamadı...İbrelerin geri düştüğünü görünce anlık farkedebildim...
Bu buz üzerinde yalpalama konusunu okuyunca ve buna bi isim koyamayınca bende bunu paylaşmak istedim...Tam olarak her iki durumda da aracın verdiği bu tepkiler hangi sistem ve sistemlerle alakalı göstergede ışıkta yakalayamadığımıza göre bunun açıklaması ne merak ettim :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benimde hala çözemediğim aracın verdiği ilginç tepkiler var...Bazen aracı ben değilde kendisi kullanıyormuş hissi veriyor...Arka arkaya sık ve keskin virajlı yollarda bozuk ve ters düz eğimli asfaltlı yolda sert kullanıma yakın sollamalar anlık hızlanmalar yaparak ilerlerken son son viraj son sollama sonrası aracın devri bi anda düştü sanki anlık elektriği kesip tekrar vermiş gibi gaza dokunduğumda tekrar ivmelenmeyle devam etti o kadar anlık bir durumki ne ışık yandı göstergede ne viraj ortasıydı ne kaygan zemin yolun yapısı ve o anki hızın şiddeti ile savrulmamı hissetti de bu tepkiyi verdi çözemedim...Araç içinde kimsede bunu algılayamadı...İbrelerin geri düştüğünü görünce anlık farkedebildim...
Bu buz üzerinde yalpalama konusunu okuyunca ve buna bi isim koyamayınca bende bunu paylaşmak istedim...Tam olarak her iki durumda da aracın verdiği bu tepkiler hangi sistem ve sistemlerle alakalı göstergede ışıkta yakalayamadığımıza göre bunun açıklaması ne merak ettim :)

Son merdiven basamağını çıktıktan sonra soluklanma hissi duyarız ya, belki onun gibi bir şeydir... ;)

Ya da; şşş akıllı ol oğlum bu kadar ekşın yeter, şimdi işimize bakalım diyordur.

Veya; çok hareketli ve yaramaz çocuklarda olur ya; hoplar, zıplar, atlar düşer kalkar ellerini ve üzerini çırpar ve yine atraksiyona devam eder ya, işte o ellerini ve üzerini çırptığı andır belki...

Sabah sabah hayal gücüme bak yahu !!

:D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Son merdiven basamağını çıktıktan sonra soluklanma hissi duyarız ya, belki onun gibi bir şeydir... ;)

Ya da; şşş akıllı ol oğlum bu kadar ekşın yeter, şimdi işimize bakalım diyordur.

Veya; çok hareketli ve yaramaz çocuklarda olur ya; hoplar, zıplar, atlar düşer kalkar ellerini ve üzerini çırpar ve yine atraksiyona devam eder ya, işte o ellerini ve üzerini çırptığı andır belki...

Sabah sabah hayal gücüme bak yahu !!

:D
Güldürdün beni sabah sabah ama gerçekten bunu yaşadım şimdi bi cümle kursam gene duygusala bağlamış derler neyse :) Ben m3 ü değil mazda markası altındaki tüm modelleri beğeniyorum ve gerçekten AKILLI ARAÇLAR desem abartmam heralde :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Senin yaramaz çocuk benzetmenle birleştireyim yaramaz ama çok akıllı amcası bu kadar zeki bi çocuk ben daha görmedim :)

Üst Alt