Mazda 3 BL (2009-13) Buji Seçimi Hakkında

fyzlh

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011
Araç Renk ve Tip
Siyah HB
merhabalar, forumda daha önceden konuşulmuş iridyum bujiler hakkında ama bir sonuca varılmamış. buji değiştirecem bu hafta, normal buji mi taktırayım, iridyum buji mi taktırayım. normali 40 tl, iridyum 130 tl ye mal oluyor. önerileriniz benim için önemli.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen hafta serviste bujileri değiştirdim... Kesinlikle ve kesinlikle lpg'li araca normal buji önerdiler.

Lpg'nin ateşleme şiddeti iridyum bujinin özelliğini yitirmesine sebebiyet veriyor denildi...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
130 liraya iridyum bulduysan çok iyi fiyat onu al kesinlikle. 0.8 mm açıklık olandan al yalnız. Double platinium versiyonda takabilirsin. Nikel bujilerde kıvılcım için daha çok enerji gerekiyor. Platin ve iridyum daha uzun ömürlü ordan parasını çıkarıyor zaten.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben şahsen iridyum buji önermiyorum. Bujinin o kadar km özelliğini koruyacağına pek inancım yok heleki araç lpgli ise.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Son 2-3 haftadır normalde tek marşta çalışan aracım zor çalışıyor, değişeli 17 bin km olmuş.
Normal bujiyi LPG li araçta kaç km de değiştirmek gerekir?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Son 2-3 haftadır normalde tek marşta çalışan aracım zor çalışıyor, değişeli 17 bin km olmuş.
Normal bujiyi LPG li araçta kaç km de değiştirmek gerekir?

20bin götürüyor. Geç marş alması için bujiden çok lpg regülatörünün gaz sızdırıp sızdırmadığını kontrol etmek gerekir. Ayar da çok bozuksa ilk marş benzinle olacağı için boğuluyor olabilir.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
20bin götürüyor. Geç marş alması için bujiden çok lpg regülatörünün gaz sızdırıp sızdırmadığını kontrol etmek gerekir. Ayar da çok bozuksa ilk marş benzinle olacağı için boğuluyor olabilir.
Gaz kaçağı olabilir gerçekten, son 5-6 keredir araç ilk çalıştığında içerde bir gaz kokusu oluyor. Lpg nin garantisi devam ediyor, cumartesi bayiye bir ugrayayim. Teşekkür

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gaz kaçağı olabilir gerçekten, son 5-6 keredir araç ilk çalıştığında içerde bir gaz kokusu oluyor. Lpg nin garantisi devam ediyor, cumartesi bayiye bir ugrayayim. Teşekkür

Ltft, Stft değerlerini de araca bağlandıklarında okusunlar, ona göre ayardan mı anlarız. Ama yine de denemek istersen akü resetleme yap sabah öyle çalıştır. Eğer araç sıkıntısız çalışırsa bil ki lpg ayarından.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ltft, Stft değerlerini de araca bağlandıklarında okusunlar, ona göre ayardan mı anlarız. Ama yine de denemek istersen akü resetleme yap sabah öyle çalıştır. Eğer araç sıkıntısız çalışırsa bil ki lpg ayarından.

Evet sıkıntı LPG ayarındaymış, ayar yaptılar ve düzeldi :)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçmiş olsun, yolda mı ayar yaptılar? Evetse kime yaptırdınız?

Bilgisayara bağlayıp yaptılar, maalesef ustaları yola çıkaramıyorum.
Adamlar resmen direniyor. Garantide devam ettiğinden başka yerede gitmek istemiyorum.
Ama ayar sonrası rölanti bozukluğu düzeldi, arıza ışığıda yanmıyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bilgisayara bağlayıp yaptılar, maalesef ustaları yola çıkaramıyorum.
Adamlar resmen direniyor. Garantide devam ettiğinden başka yerede gitmek istemiyorum.
Ama ayar sonrası rölanti bozukluğu düzeldi, arıza ışığıda yanmıyor.
Arıza ışığı yanmaması ayarın düzgün olduğu anlamına gelmez. Yolda ayar yapan bir yer bulmanızı tavsiye ederim. Ayar bozukluğu subap yapmasının erken olmasına da sebep olabilir. Yolunuz eğer ankaraya düşerse orada ayar yapacak usta var.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
@MutluTEKİR buji önerisi yaptı ama burada da olsun.

Aracıma 20bin km’de buji değişimi yapmışlar. Ben 78binde lpg taktırdım. Araç su an 83 binde.

Kitaba göre Buji değişimi yapmam lazım ama arabada sabah çalışmada sorun yok. Giderken, rolantide tekleme sallantı yok. İki sorum var.

1- bujileri kontrol değiştirmeden devam mı?
2- değiştiriyorsak ne ile değiştirecez. Normal, iridyum, platinyum, lpg bujisi, aralığı 0,9 mu 1,1 mi, ısıl değeri va bir sürü kriter var.

Yok mu bunun standartı arkadaşlar.

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
@MutluTEKİR buji önerisi yaptı ama burada da olsun.

Aracıma 20bin km’de buji değişimi yapmışlar. Ben 78binde lpg taktırdım. Araç su an 83 binde.

Kitaba göre Buji değişimi yapmam lazım ama arabada sabah çalışmada sorun yok. Giderken, rolantide tekleme sallantı yok. İki sorum var.

1- bujileri kontrol değiştirmeden devam mı?
2- değiştiriyorsak ne ile değiştirecez. Normal, iridyum, platinyum, lpg bujisi, aralığı 0,9 mu 1,1 mi, ısıl değeri va bir sürü kriter vardır.

Yok bunun standartı arkadaşlar.
Lpg olduğu için normal buji ile devam etmeniz daha doğrusu olacaktır. Lpg nin iridyum bujilerin ömrünü kısalttığı yönünde bir takım yazılıp çizilen şeyler var. Maddi açıdan da normal buji bence doğru seçenek.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Lpg olduğu için normal buji ile devam etmeniz daha doğrusu olacaktır. Lpg nin iridyum bujilerin ömrünü kısalttığı yönünde bir takım yazılıp çizilen şeyler var. Maddi açıdan da normal buji bence doğru seçenek.
Peki normal buji ömrü be kadar oluyor lpg’de? Bir de ısıl değer ve açıklık ne olmalı? Kısa mı olmalı benzine göre?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Peki normal buji ömrü be kadar oluyor lpg’de? Bir de ısıl değer ve açıklık ne olmalı? Kısa mı olmalı benzine göre?
Son bakımda tırnak aralığını düşürmedim ve böyle daha iyi oldu ama önce bakımşa bu bakım arasında kullandıgıö bujiler farklı.

Tırnakdan mı bujidenmi onu çözemedim

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Merak ettiğim bir husus var da bu konu üzerinden devam edeyim :)
BL kasalarda fabrika çıkışı olan bujiler iridyum muydu yoksa normal mi ?
Benim araç 28 bin KM'de şuan, buji hiç değişmedi, aslında hiçbir şikayetim yok ama ömrünü tamamlamış olma ihtimaline binaen değiştirmeyi düşünüyorum.
Fabrika çıkışı olarak normal buji ile geliyorsa kesinlikle değişeceğim, ama iridyum buji ile geliyor ise 28 bin KM değişim için henüz erken sanırım. Sizlerin görüşü nedir acaba :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merak ettiğim bir husus var da bu konu üzerinden devam edeyim :)
BL kasalarda fabrika çıkışı olan bujiler iridyum muydu yoksa normal mi ?
Benim araç 28 bin KM'de şuan, buji hiç değişmedi, aslında hiçbir şikayetim yok ama ömrünü tamamlamış olma ihtimaline binaen değiştirmeyi düşünüyorum.
Fabrika çıkışı olarak normal buji ile geliyorsa kesinlikle değişeceğim, ama iridyum buji ile geliyor ise 28 bin KM değişim için henüz erken sanırım. Sizlerin görüşü nedir acaba :)
Orijinal olarak iridyum buji, fakat lpg ile tat vermediği ustalar tarafından söylemekte, iridyum buji varsa ve yakıt/ateşleme performansı yerindeyse devam etmeni tavsiye ederim.

Üst Alt