Mazda 3 BL (2009-13) Bazen Çalışmama Sorunu

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Toros'la bu kadar yolda kalmamıştım, Akü Kaynaklı Derdime Bir Çare :)
Bundan 3 ay önce kadar çalışan araba 10 dakika sonra çalışmamıştı takviye yapınca çalışmıştı. Ondan sonra deneme amaçlı 2-3 gün arabayı kullanmadım akü boşalacak mı diye boşalmadı. 10 gün öncesine kadar sorunsuz kullandım. Ama şu son 10 günde 3 kere çalışmadı. İkisinde Takviye yapmaya çalışırken akü koruyucu kapağını açınca biraz bekleyince çalıştı dedim heralde temassızlık var bugün yine aynı arızayı verdi. Markete girdim çıktım babam arabadaydı teybi kapatmamıştım 5 dakika sonra çalışmadı. Bekledim kabloları kontrol ettim olmadı. Takviye yaptık. 5 dakikada akünün boşalma ihtimali olmadığına göre temassızlık filan mı vardır ne dersiniz akü ölcümü yaptırmama gerek var mı yoksa bağlantıları kontrol mü ettiriyim?

farukdumlu

Katılımcı
Aku kutup basi belli bir zaman sonra omrunu bitiriyor .ilk once aku kac yillik.sarj kac.orijinal aku mu (60-72) gecmis olsun

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aku kutup basi belli bir zaman sonra omrunu bitiriyor .ilk once aku kac yillik.sarj kac.orijinal aku mu (60-72) gecmis olsun
akü orijinal aküsü. Kutup başları dışarıdan bakınca pırıl pırıl duruyor ama bilmiyorum olabilir de. Ayrıca araç calışmadığı zaman tüm elektrik ses aksamı çalışıyor onlarda problem yok.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tüm elektrik aksam çalışıyorsa sıkıntı akü de değildir. Ama diğer taraftan da her defa takviye yapınca çalışıyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk olduğunda ölçüm yapılmalıydı... Ölçtür ve sonucuna göre hareket et... Ayrıca; doğrudan elektriğe bağlı müzik sistemi vs. Varsa kontağa bağlat...

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Tüm elektrik aksam çalışıyorsa sıkıntı akü de değildir. Ama diğer taraftan da her defa takviye yapınca çalışıyor
işte aklımdaki deli sorular da tam olarak bu :) acaba başka bir şey desem takviyeyle ilk denemede sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
İlk olduğunda ölçüm yapılmalıydı... Ölçtür ve sonucuna göre hareket et... Ayrıca; doğrudan elektriğe bağlı müzik sistemi vs. Varsa kontağa bağlat...
ölçüm yaptıracaktım ama bi usta şimdi çalıştı doldu ölçüm sağlıklı sonuç vermez biraz bekle dedi. Akü kaynaklı olsa çalışmadığı 2-3 boyunca boşalmaz mıydı diye düşünüyorum. Çünkü 10-15 dakika çalıştıktan sonra 2-3 gün çalıştırmadım.Onun sonucuna göre ölçüm yaptıralım demiştik bugüne kadar sorun çıkmamıştı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2010 Model aracın orijinal aküsünün sorun çıkarması gayet normal... Ölçümünü dürüst bir elektrikçiye yaptır, sana gereksiz yere akü satmasın. ;)

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
2010 Model aracın orijinal aküsünün sorun çıkarması gayet normal... Ölçümünü dürüst bir elektrikçiye yaptır, sana gereksiz yere akü satmasın. ;)
Akü değişmek çözüm olacaksa satsa da sorun değil abi. Akü kaynaklı sorunlar Mazda'ya mal edilemez guzunun önemli bir şey varmış gibi yolda kalıp rencide olması zoruma gidiyo :) ilk ikisi otoparktaydı ama bu tam mesai bitiminde cadde kenarında oldu :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Akü, marş kömürü veye marş otomatiği. Bu 3 şıktan biri ama araç yeni model olduğu için ben direk akü derim. Akü alıp denerdim.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Elektrikcilerde kiralik/denemelik aku var denemekte fayda olacagini dusunuyom.
İşin kötü tarafı ne zaman sorun vereceği belli olmuyor ki. 3 ay tekrar etmeyen bir sıkıntı denediğim aküde de tekrar etmeyebilir :)

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Akü, marş kömürü veye marş otomatiği. Bu 3 şıktan biri ama araç yeni model olduğu için ben direk akü derim. Akü alıp denerdim.
hafta sonu bakıyım dediklerinize. Kömür olduğunu sanmıyorum da marş otomatiği olabilir. Kutup başları oksitlendi mi acaba dışarıdan bir şey görünmüyor ama ona da bakıyım . Marşa basınca km ibresi sona gidip geri dönüyo bu akü kaynaklı olduğunu düşündürüyor ama sürekli yapmaması acaba dedirtiyo. Akünün zayıf olduğunu hiçbir şekilde hissetmedim.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
baktım abi sonuç olarak inci akü almış internetten alıyım diyorum ama eski aküyü iade etmek mümkün olmaz. Gerçi iade etmesem de internetten aldığım inci akü 120 ye filan gelir. Bizim buradan alsam aküyü iade de etsem 150 den aşağı imkanı yok vermezler povver ı bile 150 ye mi ne almıştık 2-3 yıl önce.Hafta sonu bir bakayım aküden kaynaklıdır inşallah da başka bir şeyle uğraşmayız.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslinda ucuz yollu bi olcu aleti alip marsdan once akuyu olcun 12 v degerlerinde olacaktir bide mars yaptikdan sonra olcun 13v kusurlerde olacak boylece aku ve sarj dinamosunu eleyebilirsiniz bi kacere banada oldu boyle bisey tam olcuyordumki kutup basinin gevsemis oldugunu fark ettim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akü değilse bu sorun, takviye ile nasıl çalışıyor peki??

Bu yüzden akü diyorum ben...

Kadir'in yazdığı gibi ölçümle sorunun kaynağı bulunur...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Akü ömrünü tamamlamış olabilir şarj tutmuyordur. Zaten 4-5 sene akü için normal bir ömür.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
evet araç 2010 4 yıl zamanını doldurmuş aracın şarzını ölçtrün tam şarz ediyor ise akü degişimi gerekicek

Üst Alt