Mazda 3 BL (2009-13) Baskı Balata Arızası

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
@emrullahberat46 hocam yazdıklarınızı okurken DCS ve ABS nin sürekli yanmasının normal olduğunu söylediklerini duydum çok şaşırdım. Aslında araca biner binmez sönmediğinde tekrar servise dönmeliydiniz. Bu tarz ışıkların çalışma prensibi hareket halindeyken devreye girdiğinde yanması veya yanıp sönmesi. O kadar çile çekmişsiniz yaşadığınız stres ve tekrar diyarbakıra gidip gelmeniz baya sinirlerinizi bozmuş olmalı. Geçmiş olsun inşallah sorunsuz sıkıntısız binersiniz aracınıza.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
emrullahberat46 hocam yazdıklarınızı okurken DCS ve ABS nin sürekli yanmasının normal olduğunu söylediklerini duydum çok şaşırdım. Aslında araca biner binmez sönmediğinde tekrar servise dönmeliydiniz. Bu tarz ışıkların çalışma prensibi hareket halindeyken devreye girdiğinde yanması veya yanıp sönmesi. O kadar çile çekmişsiniz yaşadığınız stres ve tekrar diyarbakıra gidip gelmeniz baya sinirlerinizi bozmuş olmalı. Geçmiş olsun inşallah sorunsuz sıkıntısız binersiniz aracınıza.
Işıkların yanık kalmasının normal olduğu söylenmedi, bağlı sebepler varsa bu durum bir süreliğine normal karşılanabilir dendi, devam etmesi durumunda mutlaka servise baktırılması elbette gerekir.

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
Oluşan bazı olumsuzluklardan dolayı bu tarz uygulamamız yok maalesef ama forumdan olduğunuzu belirtmenizde sakınca yok şimdilik... :)

0 252 225 55 55

Gören Otomotiv Muğla

Bu yaz tatilinde Muğladan geçerken dedim bi uğrayayım.
Girdik içeri, dedim okan beyi görcez, girdik odaya "selam biz mazdagarajdanız, geçiyorduk,bi çayınızı içelim dedik"
Çayımızı içtik, mazda üzerine biraz sohbet, birazda cx-5 mıncıkladık, sonra yola devam:))
Hiç çekinmeden uğranır, aranabilir

Sent from my iPhone using Tapatalk

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Son durum:En son baskı balata değişiminden sonra arıza lambaları yanmıştı. O lambalar ön sağ lastiğin oradaki abs kablosunun oradan su girmesi sonucu olmuştu. Usta o zaman geçici olarak orayı izole etmişti. Şimdi yarıyıl tatili için memlekete gelirken tam da yolumum üzerinde olan servise uğradım. Sipariş ettikleri yeni ABS kablosu gelmiş. Usta onu 10 dakika içinde yerine taktı ve yola devam ettim.Eğer garanti olmasa kablonun fiyatı işçilik dahil 300 TL imiş.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba..

Dizel İmpressivemi yeni aldım sayılır. 60 bin kmde. Ufak tefek bir şeyler yapmaya başlamıştım tam da. Aklımda bu debriyaj durumu soru işaretiydi. Mazda merkeze sordum net bir şey söyleyemediler. Herhangi bir geri çağırma yok dediler. Bakım yapılan servise telefonla sordum evet bazılarında var ama o kendini belli ediyor dediler. Ki aracı almadan önce ben uzakta olduğum için babam ekspertize size getirdi araçta bir şey yok demiştiniz dedim.
Geçmişte debriyaj değişti mi bu araçta sorunlu parçanın olup olmadığı şaseden vs belli olmuyor mu dedim telefonda bu konuda bilgi veremiyoruz dediler.

Son bir kaç gündür yokuşta kalkışta ve düz yolda gaza basmadan dur kalk yaptığım zamanlarda bir sürtünme sesi geliyordu. Bugün BEKA ya bıraktım aracı. Forumda bu konuda sıkıntı çeken arkadaşlardan bahsettim, bize bildirilen bir durum yok talep olunca değişin gibisinden inceleyelim döneriz size dediler. 2 saat sonra aradılar. Debriyajda sorun var, volanda da sorun var gibi görünüyor ama tornayla kurtarılabilir mi sökmeden bilemeyiz dediler. Baskı balata, şanzıman yağı ve debriyaj bilyası her halikarda değişecek sökülmüşken. Volan kötü çıkarsa volan da değişir. Parçalar sökülünce kullanıcı hatası mı garantiye girer mi o zaman belli olacak dediler. :(

Fotoğrafları çekilecek, merkeze gönderilecek, merkez onay verirse garantiden yoksa fatura bana dönecek. 3-4 gün sürermiş. Mazda Türkiye nin bu konuda yaklaşımı nasıl? Ford da genelde müşteri hatasıyla sonlandırılıyor. Aracı alır almaz böyle bir şey çıkması çok can sıkıcı :(

Son düzenleme:

badilcan

Katılımcı
Merhaba..

Dizel İmpressivemi yeni aldım sayılır. 60 bin kmde. Ufak tefek bir şeyler yapmaya başlamıştım tam da. Aklımda bu debriyaj durumu soru işaretiydi. Mazda merkeze sordum net bir şey söyleyemediler. Herhangi bir geri çağırma yok dediler. Bakım yapılan servise telefonla sordum evet bazılarında var ama o kendini belli ediyor dediler. Ki aracı almadan önce ben uzakta olduğum için babam ekspertize size getirdi araçta bir şey yok demiştiniz dedim.
Geçmişte debriyaj değişti mi bu araçta sorunlu parçanın olup olmadığı şaseden vs belli olmuyor mu dedim telefonda bu konuda bilgi veremiyoruz dediler.

Son bir kaç gündür yokuşta kalkışta ve düz yolda gaza basmadan dur kalk yaptığım zamanlarda bir sürtünme sesi geliyordu. Bugün BEKA ya bıraktım aracı. Forumda bu konuda sıkıntı çeken arkadaşlardan bahsettim, bize bildirilen bir durum yok talep olunca değişin gibisinden inceleyelim döneriz size dediler. 2 saat sonra aradılar. Debriyajda sorun var, volanda da sorun var gibi görünüyor ama tornayla kurtarılabilir mi sökmeden bilemeyiz dediler. Baskı balata, şanzıman yağı ve debriyaj bilyası her halikarda değişecek sökülmüşken. Volan kötü çıkarsa volan da değişir. Parçalar sökülünce kullanıcı hatası mı garantiye girer mi o zaman belli olacak dediler. :(

Fotoğrafları çekilecek, merkeze gönderilecek, merkez onay verirse garantiden yoksa fatura bana dönecek. 3-4 gün sürermiş. Mazda Türkiye nin bu konuda yaklaşımı nasıl? Ford da genelde müşteri hatasıyla sonlandırılıyor. Aracı alır almaz böyle bir şey çıkması çok can sıkıcı :(

Servisin Mazda Türkiyeyi de yönlendirmesi önemli. Ama genel olarak garantiden değişimini yapıyorlar.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Servisin Mazda Türkiyeyi de yönlendirmesi önemli. Ama genel olarak garantiden değişimini yapıyorlar.

Umarım öyle olur. Aracı kredi vs yeni aldığım için bayağı masrafım oldu... Henüz balatada kaçırma vs yoktu. Ne kalkışta ne ani hızlanmalarda. O torka rağmen kaçırma yapmıyor, belki bundan dolayı garanti kapsamında değişirler ama yine de volanda değişirse 3.500 TL yi bulabilir lafı bayağı canımı sıktı :(

Kmsi bu kadar düşük ilk aracım. Honda larım 160 bin, ve 130 bin de almıştım. Bayağı hevesle aldım bu aracı uzun süre bineyim dolu olsun, yeni olsun diye... İnşallah pişman olmam.. :(

badilcan

Katılımcı
Umarım öyle olur. Aracı kredi vs yeni aldığım için bayağı masrafım oldu... Henüz balatada kaçırma vs yoktu. Ne kalkışta ne ani hızlanmalarda. O torka rağmen kaçırma yapmıyor, belki bundan dolayı garanti kapsamında değişirler ama yine de volanda değişirse 3.500 TL yi bulabilir lafı bayağı canımı sıktı :(

Kmsi bu kadar düşük ilk aracım. Honda larım 160 bin, ve 130 bin de almıştım. Bayağı hevesle aldım bu aracı uzun süre bineyim dolu olsun, yeni olsun diye... İnşallah pişman olmam.. :(

Aracın bakımları düzenli olarak serviste yapıldıysa sıkıntı olmaz. Benzer bir değişimi bende yaşamıştım. Bu bilinen kronik bir problem olduğu için garantiden değişime gideceklerini düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracın bakımları düzenli olarak serviste yapıldıysa sıkıntı olmaz. Benzer bir değişimi bende yaşamıştım. Bu bilinen kronik bir problem olduğu için garantiden değişime gideceklerini düşünüyorum.
Aynı düşüncedeyim... İnşallah öyle olur... :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Servisin kronik sorun olarak debriyajla alakalı bir bilgi yok demesi huzursuz etti aslında. Öyle bir sorun olsa araçları geri çağırırız veya bakıma geldiklerinde insanlar yolda kalmadan değişimi yapılır dedi.

Bekliyorum elim kolum bağlı yapacak bir şeyim yok şuan.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tamamen şans işi demek ki, ben 50 bin km ye kadar kullandığım aracımda en ufak bir sorun yaşamadım, muhtemelen garanti kapsamında değişir, değişenleri emsal gösterebilirsin gerekirse.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Tamamen şans işi demek ki, ben 50 bin km ye kadar kullandığım aracımda en ufak bir sorun yaşamadım, muhtemelen garanti kapsamında değişir, değişenleri emsal gösterebilirsin gerekirse.

Dün Mazda merkeze mail attım. Aracımda kitapçığım yoktu, Beka bizde yok demişti, merkeze durumu iletmiştim onlarda kitapçık göndermişti. Hem ona teşekkür için, hem de yaşadığım olayı anlattığım bir mail attım. Servisin söylediklerini, daha önce bu sorunu yaşayan arkadaşların olduğundan bahsederek. Bir dönüş olmadı bana ama bugün servisi aradım aracın parçaları söküldü mü diye, mailinizi gördüm dedi müşteri temsilcisi... Mazda onlara iletmiş anladığım kadarıyla.
Parça bekliyoruz,aracınız daha sökülmedi parçalar gelince sökülecek; parçaların durumu incelenecek ona göre karar verilecek dedi. Diğer yaşayan arkadaşların diye lafa başlayacakken araya girip ciddi bir tonla; diğer kullanıcılara göre değil, her aracı kendi başına değerlendiriyoruz, sökülünce bakılacak kullanıcı hatası mı ona göre son durum karar verilecek dedi.
Anladığım kadarıyla merkeze attığım maile bozulmuşlar, yada ben öyle hissettim. Hafta sonuna yetişecek mi dedim elimizden geleni yapmaya çalışıcaz dedi. Teşekkür ettim kapattık.

Konuşma tonundaki değişikliğe takıldım. Umarım yanılmışımdır. Kendilerinin Mazda ya göndermeden kullanıcı hatasıdır diyip garanti başvurusu yapmadan parça değişimi yapmaları durumunda ne yapabilirim kısmını düşünmeye bile başladım.
Böyle muallaktaki beklemeleri hiç sevmiyorum.

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Geçmiş olsun, aracın garantisi devam ediyormu? yoksa bitti mi?. Devam ediyor ise sorun yok. Bitti ise servisin konu hakkında mazda merkez e vereceği mütalaa önemli, ondan yola çıkarak işlem yapılır muhtemelen.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Geçmiş olsun, aracın garantisi devam ediyormu? yoksa bitti mi?. Devam ediyor ise sorun yok. Bitti ise servisin konu hakkında mazda merkez e vereceği mütalaa önemli, ondan yola çıkarak işlem yapılır muhtemelen.

Garanti devam ediyor. 27 Marta kadar garantisi var aracın. Beni şüpheye düşüren de servisin yaklaşımı. Her konuşmada söküp bakacağız kullanıcı hatası görmezsek merkeze garanti talebi bildireceğiz gibisinden bir söylem var. Kendilerinin bu kullanıcı hatası diyerek garanti başvurusu yapmadan sonlandırma ihtimallerinden huzursuz oldum açıkçası. Sorumluluk almamak ve bağlayıcı olmaması adına her ihtimali söyleyip hiç birine yakın durmuyor, ve en kötüsüne de hazırlıklı olun deniyor. Sonra biz bilgi vermiştik noktasına gelecek konu.

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Bu olayda," arızanın baskı tırnağının kırılmasından kaynaklı olduğu" belirtilecektir muhtemelen, bu şekilde olursa garantiden değiştirmeleri gerekir, başka bir şekilde çıkma şansı yok, eğer aksine bir durum çıkarsa, tüm parçalarını al ve gelişmelere göre mazda merkeze durumu bildirir bir ileti yaz bence, aynı şekilde arızalanan tüm araçlarda aynı sorun ortaya çıkmış ve önceki forum lardaki konularda hemen hemen aynı şikayet ve arıza var, hatalı üretim baskı kaynaklı bu arıza kronik ve özellikle de 115 PS 2012-2013 model dizellerin hemen hemen hepsinde oluşma riski var ve önünde sonunda oluşacak.(tabii ki istisnaları oluşabilir)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Teşekkürler immmir.

Araç teslim ederken bir iki trim sesi ile birlikte bu kalkıştaki sesi de kontrol edilsin diye bıraktığım için teslim formuna dikkat etmemiştim. Çıkan parçaları istemiyorum işaretlenmiş. Garanti dışı olarak işleme alınır ise ben de parçaları almayı düşünüyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bazı servislerin bu tarz yaklaşımı maalesef var, sadece Mazda için demiyorum hepsi için konuşuyorum. Mailinizde servisi zan altında bırakacak bir söyleminiz yoksa bozulmaları yersiz olmuş. Bekle bakalım durum neyi gösterecek, kafanız rahat olsun, olayı kişiselleştirmeyi göze alamaz servis.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bazı servislerin bu tarz yaklaşımı maalesef var, sadece Mazda için demiyorum hepsi için konuşuyorum. Mailinizde servisi zan altında bırakacak bir söyleminiz yoksa bozulmaları yersiz olmuş. Bekle bakalım durum neyi gösterecek, kafanız rahat olsun, olayı kişiselleştirmeyi göze alamaz servis.

Yok ne servisi ne Mazda yı zan altında bırakacak bir yazım olmadı. Aracı aldığımda kitapçığı yoktu, aldığım kişi kaybetmiş, Mazda onu adresime gönderdi. Mailin yarısı buna teşekkür içindi zaten. Arkadaşlar yok göndermezler olmaz öyle şey demişlerdi, gelince hepsi şok oldular. Kargo dahil hiç bir ücret talep etmeden gönderdikleri için teşekkür etmek amaçlı mail yazdım.

Aynı sorun aynı motoru kullanan Focuslarda da mevcut. Hatta Fordlarda durum daha vahim, sadece baskıyı değişip balatayı ve diğer ekipmanları müşterilere fatura eden servisler olmuş, bazısı hiç garantiye sokmamış. Yani servisin yaklaşımı ve markanın politikası ile ilgili. Sorun her araçta olur, önemli olan müşteriyi mağdur etmeden çözebilmek.
Yarısı teşekkürle geçen mailimde aracın şase ve plakasını da tekrar yazarak araçta gördüğüm belirtileri, forumda sorun yaşayan arkadaşların aynı durumdan yolda kalma ve garantiden değişim yaptıklarını söyledim. Ford gibi müşteriyi mağdur etmeyeceğinizi umuyorum diyerek aracı servise bıraktığımı ve servisten gelecek cevabı beklediğimi, olumsuz durum olursa yapabileceğiniz bir şey var mı bilmiyorum ama kitapçık için bu kadar ilgilendiğinizden bu durumu da size yazmak istediğimi söyledim.

Hakikaten de öyle. Aynı motoru kullandığı için focus forumlarında gezerken sorun yaşayanların çağrılarına verilmeyen cevaplar, kullanıcıların yaşadığı sorunları görünce ilgilenmeleri çok hoşuma gitti. Hep sorun olduğunda yazan bir toplumuz. ilgilendiklerinde sorunumuzu çözdüklerinde hemen kenara çekiliyoruz birazda onun için teşekkür etmek istedim :)

Servisi zan altında bırakacak bir şeyi yoktu zaten söylediklerimde. Belki işi vardı temsilcinin bana öyle geldi. Perşembe günü bilgi vereceklermiş.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Nihayet durum sonuçlandı.. Hatta bitmiş, aracı az önce teslim aldım. :)

Debriyaj baskı yaylarında erken teşhis yapmış olduk. Beka da parçalar sökülüp bakılmış. Baskı yaylarında problem görülmüş. Kırılma var mı dedim. Kırık olmadığını ama normalden fazla sert olduğu söylendi. Sanırım bir süre sonra daha da sertleşip kırılmaya doğru gidecekti sorun. Esnekliğini büyük ölçüde kaybetmiş. Bu durum sürekli kullanıcılarda erken fark edilebilir mi zamanla sertleşmesinden bilemiyorum. Ben aracı yeni aldığım için debriyajın Honda ya göre sert olmasının normal olacağını düşünerek üstünde durmamıştım. (Onun deriyajını 140.binde exedy stage-1 ile değiştiğim için normalinden daha yumuşaktı)

Kurumsal bir kabul makalesine rastlamadım ama kişisel görüşüm; sorun PSA nın baskı balata tedarikçisinin belirli bir dönem imalat yaptığı baskılardan kaynaklanıyor. Bu dönemde üretilmiş 115 lik motoru kullanan tüm Mazda, Ford, Peugeot da aynı sorunun yaşanması ve en son noktada yolda kalınması muhtemel. Çünkü Focus forumlarında da aynı şikayetleri okudum. Baskı yayı kırılıyor, debriyaja bassanız da baskı yayı balatayı volanttan ayıramıyor. Aracı boşta çalıştırınca vitese geçiremiyorsunuz, 1. viteste zıplayarak çalıştırınca da o viteste gitmek zorunda kalıyorsunuz.

115 lik Mazda 3 veya Focusu olan arkadaşlar durumu ciddiye alıp, kalkışlarda araçlarını çok iyi dinlemelerini, garantileri bitmeden mutlaka kontrol ettirmelerini tavsiye ediyorum. Ben gaza basmadan rolantide kalkışlarda (park ederken) fark ettim. Sürtünme sesine benzer bir ses geliyor. Sesi fark ettikten sonra boş bir alanda gaza basmadan kalkış yapınca sesin 2-3 kalkışta bir geldiğini fark ettim. Gaza basarak hemen kalkıp yürürseniz ses gelmiyor. Sıkışık trafikte rolanti ile dur kalk yaparsanız da fark edebilirsiniz. Çok yüksek bir ses değil ama sessiz ortamda teyp kapalıyken rahatlıkla duyulabiliyor. Umarım tüm kullanıcılar yolda kalmadan, mağdur olmadan bu sorundan kurtulurlar.

Aracın debriyaj ile ilgili olarak baskı, balata, bilya, volant ve şanzıman yağını değiştirmişler. Baskıdaki aşırı sertliğin volanta da yansıdığını bir miktar hasar verdiğini, bu konuda ilerleyen dönemde sorun yaşanmaması için volantın da değiştiğini söylediler. Testlerini yaptık bir sorun yok diyip aracı teslim ettiler. 15 km test etmişler. Biner binmez debriyajın yumuşaklığı ve pedalın döşemeden ayrılır ayrılmaz aracın hareketlenmesini fark ettim. Ki yukarda kavramasından pek memnun değildim çok iyi olmuş. Vites geçişlerinde ve kalkışlarda bir sorun sezmedim. Balata yüzeyinin bir süre sonra volan ve baskıya alışınca daha iyi olacağını düşünüyorum.
Mazda' ya ve Beka' ya buradan teşekkür ediyorum,merkeze de ayrıca bir teşekkür maili yazacağım. My mazda mail aktivasyonunun gerçekleşmesi kaldı.

Çok rahatladım :) Ciddi ciddi mevcut kredinin üzerine ek kredi çekmeyi bile düşünür olmuştum. İlk görüşmede yaptıkları bayağı umutsuz konuşmanın sonucunda resmen moralim bozulmuştu.

Tekrar dan Mazda ya teşekkürler :)

115 lik dizel aracı olup şüphelenen arkadaşlar var ise elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, aklınıza takılan bir şey var ise sorabilirsiniz.

Üst Alt