Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg varsa işin içinde, ben hep 10-40 tavsiye ederim. ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cocugun araba 70 binde
100 bindeen sonra ve yağ eksiltiyosa 10w40 degılde 0w40 olmaz mı Veli abi

Denemek gerekiyor, ben 5-30 koydum eksiltme yaptı, 10-40 koydum o eksiltme olmadı. Herkes deneyebilir zor bir şey değil, deneyerek tecrübe edebilir... Ben denediğim için 10-40 diyorum. Ayrıca; servislerde aynı şeyi öneriyor... ;)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Denemek gerekiyor, ben 5-30 koydum eksiltme yaptı, 10-40 koydum o eksiltme olmadı. Herkes deneyebilir zor bir şey değil, deneyerek tecrübe edebilir... Ben denediğim için 10-40 diyorum. Ayrıca; servislerde aynı şeyi öneriyor... ;)
Yok abi merak ettıgım eksıltmeyı kesen 5 den 10a mı gecmek yoksa 30 dan 40 a mı gecmek

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
10 40 kolaya kaçmaktır. Ustalar lpgde eksiltince direk 10 40 koyar keser diye. Ama 10 40 tam sentetik yağ pek yok.
0 40 da olur 5 40 da olur. Eksiltmeyi takip edin yeter ki. Eğer sürekli kısa mesafede yağ eksiltiyorsa ilk numara, uzun yolda eksiltiyorsa ikinci numara artırılmalı.
İlla 10 40 kullanılacaksa liqui moly nin tam sentetik yağı vardı Veli abi paylaşmıştı fırsatlar konusunda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada ilk rakama da kanmayın her zaman.
5 30,0 40 dan her koşulda daha incedir. Soğukta da incedir. 0 40 başında 0 olsa da soğukta daha kalındır 5 30 dan. Soğuk viskozite değerlerine bakarak karşılaştırabilirsiniz. İkinci rakamın kalınlığı 1. Rakamı da etkiler.

mturhan

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhaba aracım 101 binde 94 binde eski sahibinden almıştım.n11 den kuponum vardı 94 liraya 5-30 Castrol a5 ,Bosch tan polen filtresi ni 50 TL ye bir kaç ay onceden de kadir den 60 70 lira mı idi toplamı hava ve yağ filtresini aldım.40 TL işçilik ile dün itibari ile değiştirdim.(poleni kendim taktım ustalar temizleme ile ugrasmiyor tak çıkar yapıyor)Aracta yağ ve hava filtresi orijinal değildi çıkan yağın kötü olduğunu söyledi usta.degistikten sonra araçla 100 km uzun yol yaptım çekiş inanılmaz değişti arabanin gaz tepkileri ve hizlanmasi belki psikolojik olabilir ama beni ciddi tatmin etti.eski yağı degsitirmeden ustaya baktirdim 100 Gr yağ eksilmis.bundan sonra fazla beklemeden değişimi yapmak akıllıca olacak inşallah.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba aracım 101 binde 94 binde eski sahibinden almıştım.n11 den kuponum vardı 94 liraya 5-30 Castrol a5 ,Bosch tan polen filtresi ni 50 TL ye bir kaç ay onceden de kadir den 60 70 lira mı idi toplamı hava ve yağ filtresini aldım.40 TL işçilik ile dün itibari ile değiştirdim.(poleni kendim taktım ustalar temizleme ile ugrasmiyor tak çıkar yapıyor)Aracta yağ ve hava filtresi orijinal değildi çıkan yağın kötü olduğunu söyledi usta.degistikten sonra araçla 100 km uzun yol yaptım çekiş inanılmaz değişti arabanin gaz tepkileri ve hizlanmasi belki psikolojik olabilir ama beni ciddi tatmin etti.eski yağı degsitirmeden ustaya baktirdim 100 Gr yağ eksilmis.bundan sonra fazla beklemeden değişimi yapmak akıllıca olacak inşallah.
100gr yağı kaç bin kmde eksilti ?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Motor zaten aşınmışsa caresi belli geçiştirmek...
O anki maddi duruma bağlı
Motor zaten aşınmışsa diye bir şey yok aslında. Rakamları sallıyorum, 100 gr eksilttiğinde %3 aşınma var, 1 lt eksilttiğinde %30 aşınma var diyelim. Bu %30'luk aşınma durumuna gelmesi için de 10 sene geçmesi lazım normal koşullarda. Fakat sen yağ tercihini ince yağdan yana kullandığın için %30'luk aşınma seviyesine 10 değil de 6 senede ulaşacak. Bu durumda ne oluyor? Aşınma hızını arttırıyorsun. Yani gereğinden fazla ince yağ kullanmak motorun aşınma hızını arttırıyor, motor rektefiye ihtiyacının daha erken olmasına sebep veriyor, aracın 100 bindeyken 300 bin km'lik araç motoru özelliğini sergiliyor. vs. vs.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Motor zaten aşınmışsa diye bir şey yok aslında. Rakamları sallıyorum, 100 gr eksilttiğinde %3 aşınma var, 1 lt eksilttiğinde %30 aşınma var diyelim. Bu %30'luk aşınma durumuna gelmesi için de 10 sene geçmesi lazım normal koşullarda. Fakat sen yağ tercihini ince yağdan yana kullandığın için %30'luk aşınma seviyesine 10 değil de 6 senede ulaşacak. Bu durumda ne oluyor? Aşınma hızını arttırıyorsun. Yani gereğinden fazla ince yağ kullanmak motorun aşınma hızını arttırıyor, motor rektefiye ihtiyacının daha erken olmasına sebep veriyor, aracın 100 bindeyken 300 bin km'lik araç motoru özelliğini sergiliyor. vs. vs.
Mantıklı

Ama 5-30

Üst Alt