Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Teşekkürler.@veli bey, @Özgür hocam çok açıklayıcı olmuş. Benim 40 binde sadece kontroller yapılmış. Herhangi bir değişim görmedim. O yüzden bu hidrolikleri tam bilmiyorum.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yakıt filtresi benzinlilerde 100bin km. De değişiyor.
Yakıt filtresi sağ arka teker in oralarda. Eğer yoksa depo içindedir. Değişimi olur da çok uğraştırıcı olur. Pompa değişimi olduğunda değiştirilir ancak.

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
IMG_6488.JPG
İnallarda bakımımız yapıldı, fren ve amortisör kontrolü de yapılıyormuş , o testen de geçtik, anahtarlığımızı aldık hediye olarak, telefon tutucumuzun yanında:)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Teşekkürler. Dizellerdede mobil1 5-30 esp ile @Murat ın aldığı motul arasında kaldım. Direksiyon ve fren hidroliğinde değişim 2 yıl mı kitapcığa bakmadım. 2 yılsa ne tavsiye edersiniz

Yağ olarak mobili seçin, ben de sonraki bakımda mobile döneceğim. Motulden sana motor sesi daha da arttı.

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Yağ olarak mobili seçin, ben de sonraki bakımda mobile döneceğim. Motulden sana motor sesi daha da arttı.
Teşekkürler @Murat senin traktörün sesi arttı ozaman. :) Bende forumlarda araştırıyordum motuldan da sesi azaldı diye bahsedenler vardı ama çoğu motul x cess için demiş. Mobil 1 formüla 5-30 esp bakayım o zaman

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bir bakım faturası da ben ekleyeyim :)
Standart bakımları kendim yapıyordum..
5 Yıl, 93.000 Km olunca hazır servis kampanası da varken triger, devirdaim, kayışlar vs değişeyim dedim.
El freni kolu da listemdeydi zaten, kampanyadan onu da indirimle aldım. Silecek lastiğim sol taraf bir tane yedek vardı elimde, sağ taraf için de yedek alayım diyerek iki tane aldım. Bir takım silecek lastiği yedeklemiş oldum.
Arka askı rotlarında biraz boşluk varmış, bu kadar yapılmışken o da değişsin dedim...
5 litre antifrizin kalanını yedek olarak aldım.
Aracın altına birlikte girdik Evo da İsmail ustayla. Yağını filtrelerini kendim değişiyorum dedim, sağolsun yağ filtresini sökerken yağın damlaması için taktik bile verdi :) Şurasını yaparken şuna dikkat et, burasını yaparken bunu kontrol et.

Öğlen yemeğine de, mesaiye birlikte başladık, bugün bizim personel gibi oldunuz diyip yemekhaneye davet etti.

Sonra bilgisayara bağlandığında yazılım kontrolü yaptırdım. Normalde eski kasalara güncelleme yapılmıyormuş artık. Özellikle dizellerde aküde vs sorun olduğunda beyin silinip yeni yazılım atılması sırasında PCM (ECU) kilitlenip çöp olabiliyormuş. (Sonradan internette yüklenen sürümü araştırdığımda 2014 yılında bülten olarak çıktığını gördüm. Ki aracım 2015 Mart ayında başka bir yetkili serviste işlem gördüğünde yok yazılım diyip geçmişlerdi)
Senin araç temiz, sorun çıkacağını sanmıyorum diyerek yeni yazılım atıldı. AV61-14C204-PH sürümüne güncellendi. Aracı 4.000 devir sabit 15-20 km kadar sür dediler. Enjektör öğrenmeleri yenilenecek o zamana kadar biraz gürültülü çalışır enjektörler dendi. Araç tork silkelemesi dedikleri şey azaldı. Örneğin; kasise geldiğinde 1. e düşsem kafa eğecek 2. vitesle geçsem hafif silkeleme oluyordu. 2. vites trafikte rolantiye kadar düşse de silkelemeden toparlıyor artık.

WhatsApp Image 2017-11-29 at 19.48.32.jpeg

Forscan yazılımıyla görüştüm. Enjektör öğrenme 1500 devirden 2500 devre kadar (3-4-5 veya 6. viteste) hızlanıp; frene basmadan aracı tekrar kendi hızında yavaşlayarak 1500 devre düşürme şeklinde yapılıyormuş. Ekrandan her bir enjektör için 7 kademelik ayarlama (0 dan 7 ye kadar) tamamlanana kadar bu işlemi tekrar ediyormuşsunuz. Fordlardaki prosedür böyleymiş. Bu kademelerin tamamlandığı yazılım ekranında görünebiliyor Focus için.

Ama Mazda da bu ekran çıkmıyordu. Servisin bana söylediği 4.000 devir olayını söyledim. Öğrenme zamanla tamamlanır ama öğrenme prosedürü tam olarak öyle değil dediler. Tam hassas öğrenme sağlanmadığında yakıt ve motor enjektör sesinde bir miktar fazlalık oluyormuş.
Yine dosya alışverişi yaptık, araç kayıt defterini fln gönderdim. Bana Mazda dizel için enjektör öğrenme ekranını açarak yeni sürüm gönderdiler, sıfırlama ve öğrenmeyi yeniden yapıp tekrar data ileteceğim. Yeni çıkaracakları sürüme Mazda için de özellik olarak ekleyeceklermiş.

(Konudan fazla uzaklaşmayayım dedim ama gene kaçtı biraz :uzgnm:)

Son düzenleme:

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bir bakım faturası da ben ekleyeyim :)
Standart bakımları kendim yapıyordum..
5 Yıl, 93.000 Km olunca hazır servis kampanası da varken triger, devirdaim, kayışlar vs değişeyim dedim.
El freni kolu da listemdeydi zaten, kampanyadan onu da indirimle aldım. Silecek lastiğim sol taraf bir tane yedek vardı elimde, sağ taraf için de yedek alayım diyerek iki tane aldım. Bir takım silecek lastiği yedeklemiş oldum.
Arka askı rotlarında biraz boşluk varmış, bu kadar yapılmışken o da değişsin dedim...
5 litre antifrizin kalanını yedek olarak aldım.
Aracın altına birlikte girdik Evo da İsmail ustayla. Yağını filtrelerini kendim değişiyorum dedim, sağolsun yağ filtresini sökerken yağın damlaması için taktik bile verdi :) Şurasını yaparken şuna dikkat et, burasını yaparken bunu kontrol et.

Öğlen yemeğine de, mesaiye birlikte başladık, bugün bizim personel gibi oldunuz diyip yemekhaneye davet etti.

Sonra bilgisayara bağlandığında yazılım kontrolü yaptırdım. Normalde eski kasalara güncelleme yapılmıyormuş artık. Özellikle dizellerde aküde vs sorun olduğunda beyin silinip yeni yazılım atılması sırasında PCM (ECU) kilitlenip çöp olabiliyormuş. (Sonradan internette yüklenen sürümü araştırdığımda 2014 yılında bülten olarak çıktığını gördüm. Ki aracım 2015 Mart ayında başka bir yetkili serviste işlem gördüğünde yok yazılım diyip geçmişlerdi)
Senin araç temiz, sorun çıkacağını sanmıyorum diyerek yeni yazılım atıldı. AV61-14C204-PH sürümüne güncellendi. Aracı 4.000 devir sabit 15-20 km kadar sür dediler. Enjektör öğrenmeleri yenilenecek o zamana kadar biraz gürültülü çalışır enjektörler dendi. Araç tork silkelemesi dedikleri şey azaldı. Örneğin; kasise geldiğinde 1. e düşsem kafa eğecek 2. vitesle geçsem hafif silkeleme olacak anındaki. 2. vites trafikte rolantiye kadar düşse de silkelemeden toparlıyor artık.

Ekli dosyayı görüntüle 25574

Forscan yazılımıyla görüştüm. Enjektör öğrenme 1500 devirden 2500 devre kadar (3-4-5 veya 6. viteste) hızlanıp frene basmadan aracı tekrar 1500 devre düşürme şeklinde yapılıyormuş. Ekrandan her bir enjektör için 7 kademelik ayarlama (0 dan 7 ye kadar) tamamlanana kadar bu işlemi tekrar ediyormuşsunuz. Fordlardaki prosedür böyleymiş.

Ama Mazda da bu ekran çıkmıyordu. Servisin bana söylediği 4.000 devir olayını söyledim. Öğrenme zamanla tamamlanır ama öğrenme prosedürü tam olarak öyle değil dediler. Tam hassas öğrenme sağlanmadığında yakıt ve motor enjektör sesinde bir miktar fazlalık oluyormuş.
Yine dosya alışverişi yaptık, araç kayıt defterini fln gönderdim. Bana Mazda dizel için enjektör öğrenme ekranını açarak yeni sürüm gönderdiler, sıfırlama ve öğrenmeyi yeniden yapıp tekrar data ileteceğim. Yeni çıkaracakları sürüme Mazda için de özellik olarak ekleyeceklermiş.

(Konudan fazla uzaklaşmayayım dedim ama gene kaçtı biraz :uzgnm:)

Hayrılısı olsun tekrardan

mturhan

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Arkadaşlar araç Şuan 95 binde bakım için 100 binde neler yapılacak bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
kıtapcık hazretlerı sanzıman yagı ve fıltresı dıyor bence mayısı bekleyın sanzıman yagı fıltresı, motor suyu, bujı, balata felan ıhtıyacınzı varsa dısk fren balata fren hıdrolıgını degısın mayıs da servısde gene %30 ındırım olucak bence komple degısın valla yagına tuzuna kadar ındırımler önemli

Üst Alt