Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
yine kyb, monroe amortisör taş çatlası 150 tl tanesi.
Nerdeymiş bu fiyatlar? Alalım hemen...

Yetkili servis fiyatına benziyor, özellere göre tabiki oldukça yukarıda ama "yetkili" ellere gittiğini kabul ederken bu fiyatlar peşinen kabul edilmiyor mu zaten..

Geçen haftasonu Bursa Doğuştaydık, arkadaşımın 2015 Golf'ünün periyodik bakımına gittik.. Detayları sonra uygun başlıkta veririm ama ödediğimiz fiyat 950 TL idi. Periyodik bakım adıyla böyle oluyorsa ağır sayılacak bir bakımda fiyatları diğer markalarla kıyaslayarak daha doğru fikir yürütebiliriz..

Ferman.55

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
Şanziman yagı 280 yazılmış firitrede degişti sanırım bu yuzden yuksek yazıyor galiba servıse gidip sorucam sebebini fiyatlar gercektende cok yuksek amortisorleri dısardan kendim alıp baska bır ustaya degiştirdicem samsun da mazda servisi konusunda pek fazla secenek yok

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Nerdeymiş bu fiyatlar? Alalım hemen...

Yetkili servis fiyatına benziyor, özellere göre tabiki oldukça yukarıda ama "yetkili" ellere gittiğini kabul ederken bu fiyatlar peşinen kabul edilmiyor mu zaten..

Geçen haftasonu Bursa Doğuştaydık, arkadaşımın 2015 Golf'ünün periyodik bakımına gittik.. Detayları sonra uygun başlıkta veririm ama ödediğimiz fiyat 950 TL idi. Periyodik bakım adıyla böyle oluyorsa ağır sayılacak bir bakımda fiyatları diğer markalarla kıyaslayarak daha doğru fikir yürütebiliriz..

www.aloparca.com | OTO YEDEK PARÇA MARKETİ

Monroe ya bakın görürsünüz o fiyatları.

Ben belki de kimsenin yapmayacağı, tornalayıp geçeceği diskleri minimum kabul edilebilir kalınlığına yaklaştığı için tornalatmayıp direk değiştirdim. Kashiyama marka, Japon oem üretici, 620 tl ye geldi bana. O kazıkçı özel servisin sadece balata fiyatına eşdeğer hem de. Demek burada değiştirtseydim 1200 tl üstüne gelecekmiş bu "normal" fiyatlara göre. Ustam da 150 tl işçilik aldı bu arada.

Yetkili serviste otomatik şanzıman filtresi 140 tl. 7 litrenin tamamı değişiyor. Eğer bakım yapılan araç otomatikse ona da geçmiş olsun. 4 lt yağ+filtre belki o kadar tutabilir ama yağ tamamen değişmediği için yanlış olmuş. 4 litre değiştiği için manuel şanzıman sandım, ki onun için de fazla bir fiyat.

Son düzenleme:

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Olan olmuş güle güle kullanın aracınızı. Böyle durumlarda yetkili servis bakıma girmeden fiyat veriyor. Fiyat alıp buraya danışırsanız yapmadan önce daha sağlıklı olur.

Redmi Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Bizde bujiler her 10binde bir mi değişiyor normalde ilk üretimde iridyum bujiler geliyor fabrikasyon onlarda 120bin km götürüyor diye biliyorum.lpg olunca durum farklı mi oluyor.

Şimdi kullanım kilavuzuna baktım iridyum buji 120bin kmde 1...iridyum tipi hariç 40bin yazıyor.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bizde bujiler her 10binde bir mi değişiyor normalde ilk üretimde iridyum bujiler geliyor fabrikasyon onlarda 120bin km götürüyor diye biliyorum.lpg olunca durum farklı mi oluyor.

Şimdi kullanım kilavuzuna baktım iridyum buji 120bin kmde 1...iridyum tipi hariç 40bin yazıyor.

Normal bujilerin değişim aralığı 20 bin km olarak biliyorum, diğerleri hakkında bilgim yok. Eğer normal bujilerin tırnak aralığı lpg var diyerek; düşürülmüşse de 10 bin km değiştirmekte fayda var.

Belirtmiş olduğum kilometre aralıklarında buji kontrolü yapılır, sorun sıkıntı yoksa kullanılabilir bu da ayrı bir yöntem.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Fabrikasyon gelen iridyumlu bujileri değiştireyim mi o zaman. Her 10binde 1. Yada max 20bin.arac lpgli.uzerinde takılı olan bujilerin iridyumlu olup olmadığını nasıl anlayabilirim.

Ekli dosyalar

• 14952934195681789696259.jpg
    14952934195681789696259.jpg
    75.4 KB · Görüntüleme: 26

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Fabrikasyon gelen iridyumlu bujileri değiştireyim mi o zaman. Her 10binde 1. Yada max 20bin.arac lpgli.uzerinde takılı olan bujilerin iridyumlu olup olmadığını nasıl anlayabilirim.
Normal bujiyi lpg de 20 bin ara ile degistirmek daha iyi diye dusunuyorum hem pahali biseyde degil kendim oyle yapiyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
BK bl de normal buji 20bin iridyum 60bin gidiyor. Bl aracımın servis kayıtlarında bujiler hep 20bin de 1 değişmiş. Lpgde de 20bin km götürüyor.
Maliyet hesabı nedeniyle iridyum buji kullanmıyorum.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
BK bl de normal buji 20bin iridyum 60bin gidiyor. Bl aracımın servis kayıtlarında bujiler hep 20bin de 1 değişmiş. Lpgde de 20bin km götürüyor.
Maliyet hesabı nedeniyle iridyum buji kullanmıyorum.
2'de iridyum buji ömrü 120bin diye geçiyor kılavuzda, BL'de yarı yarıya olması biraz garip geldi, siz de bir kılavuzu kontrol edin hocam isterseniz.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
50bin bakim icin tanıdık ustam vardı gittim.40 tl işçilik aliyor hep yıllardır hiç değişmez o yüzden ona gidiyorum genek bakım yapıp üstüne fren balataları buji vs ne istersen yapiyo yine 40tl:) bende rutin 50tl veriyorum.Servis fiyatları bana cok geliyor tabi aynı hizmeti sunmuyorlar orasi ayrı bisey diyemem ama kritik işlerde gitmeyi daha çok tercih ediyorum zaten araba dugun borcu vs zorluyo suaralar.

Motor yağı mobil 1 esp 5w30 120tl
Buji IFR6E11 NGK Iridium 220tl
Hava polen yağ filtreleri 70tl tuttu bosch alacaktim bulamadım ankarada izinli günümdü japoncu tanıdığı 3 farklı filtre gösterdi en iyi olanlarını aldım.

Buji iridyum aldım nedense çiğ yakıt atma vs çok okuyunca cesaret edemedim zaten.arabanin çekişi daha iyi oldu bariz.

Fren hidroliği değişimini muhtemelen 40binde yapmadı benden önceki sahibi onları serviste yaptiracagim.

Fren ,direksiyon ve şanzıman yağlarını bence aracı bilen yerde yaptırmak her zaman daha iyi.

Ekli dosyalar

• 20170608_123948.jpg
    20170608_123948.jpg
    66.5 KB · Görüntüleme: 22
  • 20170608_110357.jpg
    20170608_110357.jpg
    67.7 KB · Görüntüleme: 22
  • 20170608_110154.jpg
    20170608_110154.jpg
    176.1 KB · Görüntüleme: 22
  • 20170608_110123.jpg
    20170608_110123.jpg