Mazda 3 BL (2009-13) Bagaj Kapağını İçeriden Açmak İçin Hat Çekip Buton Ekleme

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mazda 3 aracımda eksikliğini hissettiğim içeriden bagaj açma projesini, okullar açılmadan son dönemeçteyken hazır boşken halledeyim dedim.

-Öncelikle konsolun solundaki DSC butonunun bulunduğu trimi olduğu gibi çekerek aralayın. Araladıktan sonra sadece butonların bulunduğu siyah bölmenin çıkabileceğini keşfedeceksiniz. Bunun için o bölmenin sağ ve solundaki tırnakları bastırmak ve bölümü dışarı doğru ittirme suretiyle çıkartabilirsiniz.

1.jpg

-Bu bölmeye gelen konektörü de yine tırnağına bastırarak çıkartıp ardından bölmenin yanlarındaki tırnaklara basarak bölmeyi çıkardıktan sonra o bölmeye buton eklemek kalıyor geriye.

-Bu bölmeyi açabilmek için 2 yandaki tırnakları kaldırıp çekmek gerekiyor. Üst kısım çıkınca elinize tuşlar vs düşüyor zaten.

-Bende bir fazladan kontrol kartı vardı üstünde butonları bulunan, bunu kullanmak istedim ve bölmedeki 1 tuş haznesine sığacak şekilde kestim. Daha doğrusu kıra kıra küçülttüm.

DSC_0061.jpgDSC_0059.jpgDSC_0060.jpg

-Tuşa bastığımda daha iyi komut alabilmesi için 2 buton kullanmak istedim. Bunun da sığması için tuşun yuvasını genişletmem gerekti. Bunun için de havyayı kullandım. Tuşun girintili 2 yanını düzledim ve böylece rahatça butonlar tuşa oturdu ve basınca butonlar çalıştı. Tabi bu arada tuşun ayaklarını kestim öteki türlü butonların üstüne oturmayacaktı.

DSC_0065.jpgDSC_0066.jpgDSC_0067.jpg

-Sonradan yükselti sıkıntısı olduğunu keşfettim. Bunun için de tuşun oturduğu yuvadaki ayakları havyayla eritmek suretiyle yüksekliğini azalttım. Deneme yanılma yöntemiyle tuş rahatça oynadığı sürece devam ettim ve buldum optimum noktayı.

DSC_0063.jpgDSC_0064.jpgDSC_0071.jpgDSC_0072.jpg

-Bundan sonraki süreç 2 butonun paralel şekilde kablolanması. Pil ve hoparlör yardımıyla da hangi butonun ayaklarının olması gerektiğini buldum ve lehimleyip kablolamayı yaptım.

DSC_0062.jpg

-Bu kablonun da bölmeden dışarı çıkartılabilmesi için havyayla bir köşeden delik açtım.

DSC_0070.jpgDSC_0078.jpgDSC_0080.jpg

-DSC butonunun bulunduğu bölmenin son hali. Bagaj tuşu azıcık basık gözüküyor, oynama miktarı ise DSC tuşu ile aynı. Her noktadan nasıl basarsam basayım 2 buton kullanmam sayesinde bir sıkıntı olmuyor.

DSC_0074.jpgDSC_0075.jpg

-Kablo çekmekle uğraşmamak için park sensörünün bozulan mesafeyi gösteren ekranının kablosunu kullandım. Ön sol konsoldan ta arkaya kadar gidiyordu. Ön tarafta kabloların birleşimini yapıp elektrik bandıyla sardım.

4.jpg

-Arka bagaj sol trimini sökünce karşıma direk park sensörü çıktı. Park sensöründeki display kablosunu çekip ucunu keserek kabloyu bagaj kapağına çıkarmanın yollarını aradım.

5.jpg7.jpg6.jpg

-Bagaj kapağı trimini sökünce böyle bir görüntüyle karşılaştım. Kırmızı plastiğin en sağındaki kablolar butondan gelen kablolar, bu kabloların izolasyonunu sıyırıp iletkeni açığa çıkardım ve önden gelen kabloları bu 2 kabloya paralel şekilde ek yaptım.

8.jpg10.jpg9.jpg11.jpg

-Ve son hali...

12.jpg13.jpg2.jpg

Fotoğrafları kendi facebook sayfama da koydum.

https://www.facebook.com/mutlu.teki...38256.1073741892.573833255&type=3&uploaded=22

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu tip konulara çalışmalara hastayım bagaj kısmında ki çalışmayı merak ettim bak şimdi... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu tip konulara çalışmalara hastayım bagaj kısmında ki çalışmayı merak ettim bak şimdi... :)

O kadar kolay ki Enes. Ön yol kamerası için çakmaklığın arkasındaki kabloları sıyırıp güç alırken bir de bagaja göz atayım demiştim. 8-10 tane clips var onları çıkarınca herşey ortada. Bagaj butonunun 2 kablosu da orada. Yarın bu konsolun sol kısmının fotolarını da çeker, düzenlerim.

Veli abi imageshack de bir süre sonra silinirse falan diye uğraşmayım demiştim.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
O kadar kolay ki Enes. Ön yol kamerası için çakmaklığın arkasındaki kabloları sıyırıp güç alırken bir de bagaja göz atayım demiştim. 8-10 tane clips var onları çıkarınca herşey ortada. Bagaj butonunun 2 kablosu da orada. Yarın bu konsolun sol kısmının fotolarını da çeker, düzenlerim.

Veli abi imageshack de bir süre sonra silinirse falan diye uğraşmayım demiştim.
Benimde farklı bir düşüncem var bagaj kapağı anahtardan açılıyor ama yukarı kalkmıyor yay kullanarak yukarı kalkmasını sağlamak yada motorlu bir sistem yerleştirip ford kuga gibi hem açılıp hem kapanır yapmak bende proje çokta icraat yok :) birde en önemlisi zaman+para :)

emrey

Sessiz
Araç Markası
2012 - Mazda3 Touring
Araç Renk ve Tip
Beyez-Dizel-Sedan
Mutlu güzel çalışma olmuş ,tebrikler.
Benimde en çok canımı sıkan konu ,bagaj açma butonunu bulamıyorlar , her otopark girişinde inip bagajı açmam gerekiyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu güzel çalışma olmuş ,tebrikler.
Benimde en çok canımı sıkan konu ,bagaj açma butonunu bulamıyorlar , her otopark girişinde inip bagajı açmam gerekiyor.

Asıl amacım bu işte. Bulamamaları sinir ediyor ve içeriden açmamı bekliyorlar. :D

Yalnlız ilk gönderide düzenleme yapamıyorum. Oğuzhan ilk mesajı düzenleme imkanı var mı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şimdi süper oldu işte elinize sağlık tekrardan.

Ne demek Oğuzhan. Yapmışken foruma da bir faydam olsun.

Geriye zımpara ve rötuş boyası alıp araçtaki ufak tefek pasları temizlemek, kışlık lastikler takılacağı zaman jant içi, jant göbeğinin arkası, disk göbeğinin paslardan temizlenmesi, aracın içinin bir güzel temizlenmesi (köşe bucak, trimleri sökerek), bagaja, bagaj kapağına ve kapılara yalıtım yapılması, ön tamponun çıkarılıp radyatörün bir güzel temizlenip düzeltilmesi, bagaja led uygulaması kalıyor.

Son düzenleme:

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
hocam süper çalışma.
paylaşım için teşekkürler.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ne demek Oğuzhan. Yapmışken foruma da bir faydam olsun.

Geriye zımpara ve rötuş boyası alıp araçtaki ufak tefek pasları temizlemek, kışlık lastikler takılacağı zaman jant içi, jant göbeğinin arkası, disk göbeğinin paslardan temizlenmesi, aracın içinin bir güzel temizlenmesi (köşe bucak, trimleri sökerek), bagaja, bagaj kapağına ve kapılara yalıtım yapılması, ön tamponun çıkarılıp radyatörün bir güzel temizlenip düzeltilmesi kalıyor.
Yalıtım için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.
http://www.mazdagaraj.com/konular/26-mazda-323-bj-arac-ici-ses-yalitimi.html

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sağolasın hocam, fıstık gibi konu oldu ellerine sağlık.

Böyle bir çalışmayı eskilerden Onur yapmıştı diye hatırlıyorum sanki... @Honuuu pek bi özlettin kendini...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Asıl amacım bu işte. Bulamamaları sinir ediyor ve içeriden açmamı bekliyorlar. :D

Yalnlız ilk gönderide düzenleme yapamıyorum. Oğuzhan ilk mesajı düzenleme imkanı var mı?

Öncelikle merhaba ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş görüntü olarak da rahatsız etmemesi ayrı bir güzellik tabi. Ben 2012 model touring mazda 3 sahibiyim benim sıkıntım bagaj açma düğmesini bulamamaları değil şu alış veriş merkezlerinde araç dizel olmasına rağmen tüp kontrolü için durduruyorlar ya araç o anda çalıştığı için düğmeye bassalar bile bagaj dışarından açılmıyor doğal olarak aracı stop edip kontrolü beklemem ve daha sonra çalıştırmam lazım. Bu da hem boşuna marşa basmak hem zaman kaybı hemde dizel aracı tekrar tekrar çalıştırmak demek. Araç çalışır vaziyette iken dışarıdan açılması mümkün mü değil ise sizin uyguladığınız yöntemle bir açma düğmesi yaptırmak istiyorum. (1991 model 323 de bile standart olan bir özelliği 2012 model bir arabada bulamamak ise ayrıca çok sinir edici bir durum )

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Öncelikle merhaba ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş görüntü olarak da rahatsız etmemesi ayrı bir güzellik tabi. Ben 2012 model touring mazda 3 sahibiyim benim sıkıntım bagaj açma düğmesini bulamamaları değil şu alış veriş merkezlerinde araç dizel olmasına rağmen tüp kontrolü için durduruyorlar ya araç o anda çalıştığı için düğmeye bassalar bile bagaj dışarından açılmıyor doğal olarak aracı stop edip kontrolü beklemem ve daha sonra çalıştırmam lazım. Bu da hem boşuna marşa basmak hem zaman kaybı hemde dizel aracı tekrar tekrar çalıştırmak demek. Araç çalışır vaziyette iken dışarıdan açılması mümkün mü değil ise sizin uyguladığınız yöntemle bir açma düğmesi yaptırmak istiyorum. (1991 model 323 de bile standart olan bir özelliği 2012 model bir arabada bulamamak ise ayrıca çok sinir edici bir durum )

Araç çalışırken vitesi parka alırsanız bagaj açılır.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Evet el frenini cekince bagaj acilir.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç çalışırken vitesi parka alırsanız bagaj açılır.
Dize de AT yok :)

El frenini çekerseniz bagaj dışarıdan açılır, stop etmenize gerek yok, o özellik güvenlik için yapılmış.

Üst Alt