Mazda 3 BL (2009-13) Bagaj İzolasyonu (Fotoğraflı)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bugün Mazda' m ile biraz ilgileneyim dedim.

Bagajın içerden açılmamasını geçen günlerde halletmiştim, o daha önce paylaşılmış o yüzden tekrar eklemiyorum.
Simge olarak ufak bir sticker kestim orijinal kadar iyi olmasa da fena durmadı gibi. :)

Bagaj aydınlatması da pek iyi değildi. Bu zamana kadar gördüğüm en zayıf aydınlatmaydı, ona da ufak bi restorasyon yaptım :) İçerisi açıkça ortada artık.

Motor kaputuna ve tavana koruma filmi kaplama yaptırmayı düşündüm. Önce uğraşmayım vereyim uygulamacıya yaptırayım dedim. Sadece kaputa dost işi 150 TL isteyince vazgeçtim :)
Malzemeyi aldık kendimiz yaptık. Malzeme; Oracal' ın Oraguard 150 micron şeffaf kaput koruma filmi.

Bagaj içi izolasyonu yetersiz geldi gözüme, arkadan gelen biraz ses vardı uzun yolda.
Onun için bitüself 1,5mm alüminyum mebran kaplama, üzerine 5mm dolgu yapışkanlı izolasyon süngeri.
Olabildiğince ve malzemenin yettiğince boşlukları doldurdum. Uygulamayı yapmadan önce selülozik tiner ile tüm zemini silip yapıştırma sonrası alüminyum mebranı sanayi fönü ile ısıtılması yapışmayı kenetlenme haline getiriyor :)
Bu işlem sonucunda arkadan gelen ses büyük ölçüde kesildi. Aracın arkası daha tok bir hale geldi.

Kapı fitillerine daha önceki aracıma da yaptığım gibi silikon hortum. (bu kısım önemli, diğer malzemeler zamanla sertleşiyor) geçirdim. Malzeme olarak dış çapı 5mm silikon hortum kullandım ama tam istediğim gibi yeterli gelmedi.
Bir iki gün sonra 8 mm silikonla değiştirmeyi düşünüyorum. Bunu yapmayı düşünen arkadaşlar 5mm boşuna uğraşmasınlar :)

Aracına ilaveten bir şeyler yapmış veya yapmayı düşünen arkadaşlar da fikirlerini belirtirlerse sevinirim. Aklımda bir kaç şey daha var yapmayı planladığım yaptıkça eklemeyi düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Bagaj.jpg
    Bagaj.jpg
    25.7 KB · Görüntüleme: 264
  • f1.jpg
    f1.jpg
    49 KB · Görüntüleme: 261
  • f2.jpg
    f2.jpg
    43.9 KB · Görüntüleme: 254
  • f3.jpg
    f3.jpg
    37 KB · Görüntüleme: 263
  • b1.jpg
    b1.jpg
    50.9 KB · Görüntüleme: 285
  • b2.jpg
    b2.jpg
    60.5 KB · Görüntüleme: 279
  • b3.jpg
    b3.jpg
    56.5 KB · Görüntüleme: 276
  • b4.jpg
    b4.jpg
    51.8 KB · Görüntüleme: 279
  • b5.jpg
    b5.jpg
    48.6 KB · Görüntüleme: 275
  • b6.jpg
    b6.jpg
    38.6 KB · Görüntüleme: 273
  • b66.jpg
    b66.jpg
    45.3 KB · Görüntüleme: 273
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık güzel çalışmalar olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta; yapılan işlemlerin günlük kullanımda ne kadar fayda sağlayacağı oldu... Gözlemleyerek izlenimlerini paylaşırsan çok daha faydalı olur.

Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun. :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ellerine sağlık güzel çalışmalar olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta; yapılan işlemlerin günlük kullanımda ne kadar fayda sağlayacağı oldu... Gözlemleyerek izlenimlerini paylaşırsan çok daha faydalı olur.

Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun. :)

Teşekkürler :)

İlk izlenimlerim çok iyi.
Kaput filmleri ile birlikte saat akşam 18:00 gibi başlayıp, 22:30 civarında bitirdim. Filmlerde yardımcı arkadaşlar vardı tabii ki.
İşlem bitip bagajı toparladıktan sonra hemen basınexpress ve otoyola çıktım yol da müsait olduğu için hız sınırları dahilinde 132 KM hızla :) bir süre gittim. Bagaj bölümünden gelen o his (tam ses diyemiyodum ama bi boşluk vardı) büyük ölçüde kaybolmuştu. Hatta yanımda yardım eden arkadaşta hiç ses yok arkada dedi.

Ama kapı fitillerinden bi rüzgar sesi var inceden inceye hala. 8 mm ile tekrar deneyip bakacağım.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Elinize sağlık bende lpg olduğu için membranla uğraşmamıştım , sadece 3 mm sünger ve üzerine 5 mm firex sermiştim ama arka koltuğun altınada yaptım ufak tefek gıcırtılarda ortadan kalkmıştı , size tavsiyem arka koltuğun altınada aynı işlemi yapmanız o zaman daha iyi farkedersiniz , tebrikler çok güzel çalışmalar

tapatalk by zenfone2

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
güzel çalışmalar, emeğinize sağlık
özellikle bitüself ve kapı fitil uygulamalarını önemsiyorum, benim elimden gelmez ama becerikli birileriyle beraber yapmak eğlenceli olur
dışarda bu uygulamaları yapanlar da yaygınlaştı bayağı ama fiyatlar pahalı olabiliyor

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Elinize sağlık bende lpg olduğu için membranla uğraşmamıştım , sadece 3 mm sünger ve üzerine 5 mm firex sermiştim ama arka koltuğun altınada yaptım ufak tefek gıcırtılarda ortadan kalkmıştı , size tavsiyem arka koltuğun altınada aynı işlemi yapmanız o zaman daha iyi farkedersiniz , tebrikler çok güzel çalışmalar

tapatalk by zenfone2

Aslında yalıtım süngeri kaldı elimde 2 metrekare civarında. Koltukların altına da devam edeyim :)
Önceki aracımda pedalların altından bagaja kadar geçmiştim bunda o kadar gerek duymadım ama en azından arka koltuklara malzemeleri harcayalım :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaşlar dış çapı 8mm silikon hortum çok kalın oldu.
Kapının yarısına kadar çekip denedim, buna rağmen kapı kapanmak için daha sert çarpma istiyor. Kısacası 8mm işi olmadı.
Ama 5mm hortumları kapıdaki fitillerden çıkarıp kaportadaki fitillerin içine yerleştirdim. Bunun için kapı alt eşiklerini çıkardıktan sonra fitilleri söküp dışarda yaparsanız daha kolay oluyor. 5mm hortumlar bu fitillerin içinde daha iyi oldu.
Kapı fitillerinin içine dış çap 6mm hortum alıp bu şekilde deneyeceğim. Onları da taktıktan sonra yine durumu yazarım.

Sonuç olarak; 5mm kapıdaki fitillere ince, kaportadakiler için ideal. 8mm her ikisi içinde kalın. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tebrikler güzel bir çalışma olmuş bende bütün zemine, bagaja, ve kapı içlerine şerit şeklinde uygulamıştım faydası oluyor. Araçtaki titreşim oldukça azalıyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gözümden nasıl kaçmış. Ellerine emeğine sağlık hocam. Çok güzel olmuş.
Fitil konusunda tavsiyem hiç fitillerle uğraşmayın. Aliexpressden ek fitil alın ve 2. sıra fitil geçin. 2 sıra fitil ile rüzgar sesinin kesildiğini söyleyenler internette oldukça fazla.

Aracın 1/3'ü bitmiş. Bagaj tamam. Sırada arka koltuk altı ve taban kalmış. :) Firex+süngeri davlumbazları çıkartıp üstlerine uygularsanız da güzel olur.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Ellerine sağlık bi solukta okudum benimde elimden gelse şöyle şeyler harika olur. Aslında ince işçilik benim işim. Harika da yaparım ama cesaret edemiyorum. Birileri olsa anlayan yakınlarda hemen rahatsız ederdim boyle giderse ilerde aydın veya denizliye tasincam

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çok bir zorluğu yok aslında :)
Arka koltuk altlarını da yaptım hatta devamında. En zor kısmı arka koltuk oturaklarını sökmek oldu ki oda çok zor değil biraz uğraştırıyor sadece :)
Hepsini bir seferde yaparsanız bir miktar beliniz ağrıyacaktır :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arka koltugu alt kismini nasil soktunuz sag sol cikiyor ama orta kismi bisey tutuyor sanki

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arka koltugu alt kismini nasil soktunuz sag sol cikiyor ama orta kismi bisey tutuyor sanki

Ortanın biraz sağında ve solundaiki adet geçme var ön tarafta. İki elinizi geçmelerin sağından ve solundan sokup yukarı doğru çekerseniz yerinden çıkacaktır. Arkada bagaj halısını açın, iki koltuğun ortasında katlanır orta menteşeyi tutan iki tane vida var. O vidaları sökünce bir aparat çıkaracaksınız, aparata geçme şeklinde alt koltuğun kancası. Bagajı tamamen boşaltmanız ve içine girmeniz gerekir yoksa biraz zor oluyor uzanarak vidaları sökmek. Burmalı lokmanız varsa ön taraftan dar açıdan da sökebilirsiniz.
Toplamda 2 vida, önlerde iki geçme tutuyor.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Ortanın biraz sağında ve solundaiki adet geçme var ön tarafta. İki elinizi geçmelerin sağından ve solundan sokup yukarı doğru çekerseniz yerinden çıkacaktır. Arkada bagaj halısını açın, iki koltuğun ortasında katlanır orta menteşeyi tutan iki tane vida var. O vidaları sökünce bir aparat çıkaracaksınız, aparata geçme şeklinde alt koltuğun kancası. Bagajı tamamen boşaltmanız ve içine girmeniz gerekir yoksa biraz zor oluyor uzanarak vidaları sökmek. Burmalı lokmanız varsa ön taraftan dar açıdan da sökebilirsiniz.
Toplamda 2 vida, önlerde iki geçme tutuyor.
Bende arka koltuğu söktüm fakat dediğiniz gibi aparat vida sökmeye gerek yok sadece alttan tutan kısmı yukarı doğru çekince geliyor koltuk

tapatalk by zenfone2

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bende arka koltuğu söktüm fakat dediğiniz gibi aparat vida sökmeye gerek yok sadece alttan tutan kısmı yukarı doğru çekince geliyor koltuk

tapatalk by zenfone2

Ben uğraştım çıkartamadım süngeri kasılınca zarar görmesin diye üşenmeyim sökeyim iki vida nasılsa dedim :)
Eğer dediğiniz gibi zarar vermeden çıkıyorsa benimki fazladan uğraş olmuş :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Ben uğraştım çıkartamadım süngeri kasılınca zarar görmesin diye üşenmeyim sökeyim iki vida nasılsa dedim :)
Eğer dediğiniz gibi zarar vermeden çıkıyorsa benimki fazladan uğraş olmuş :)
Biraz fazla uğraşmışsınız galiba , söylediğiniz bağlantı isofix bağlantısı olabilir bana göre ama tam emin değilim

tapatalk by zenfone2

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Koltuklar için bende BOD'un kılıflarından düşünüyorum ve geçenlerde şu koltukları bir kaldırayım dedim ancak orta kısım gelmiyor, orta kısmın sağında ve solunda iki tutucu gibi bir şey var, neyse artık o tutuyor koltuğu. Bugün biraz daha ilgilenebilirsem bir daha deneyeceğim kaldırmayı.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Koltuklar için bende BOD'un kılıflarından düşünüyorum ve geçenlerde şu koltukları bir kaldırayım dedim ancak orta kısım gelmiyor, orta kısmın sağında ve solunda iki tutucu gibi bir şey var, neyse artık o tutuyor koltuğu. Bugün biraz daha ilgilenebilirsem bir daha deneyeceğim kaldırmayı.
Bende o orta kisimda kaldim sokemedim.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bu sefer başardım ben, buyrun resimler :)

*Resimde görülen klips yuvaları koltukları tutuyor. Bir tane sağda bir tane solda var. Buralardan sıkıca tutup kaldırınca geliyor koltuklar. @ibrasoft hoca bagajdan vida sökmekten bahsetmişti ancak o vidalara gerek kalmıyor, koltuğun altında olan demir klipsleri/kancaları sıkıca çekince çıkıyorlar yuvadan.
arka koltuklar 1.jpg arka koltuklar 3.jpg arka koltuklar 4.jpg

Abartılı bir leke yoksa ve beklentinizi üst seviyede tutmazsanız koltuk temizliği için bir önerim var/ben öyle yaptım.
Koltukları temizleyeyim diye düşünerek arabaya gitmiştim, koltukları söküp altındaki rezaleti görünce o şekilde hemen bir oto yıkamacıya gidip altını iyice çektirdim. İşim bitmeden eve misafir geleceğini öğrenince de koltuğu da alıp eve gittim. Sonra BİM'de Sır Asprin, A101'de Narspirin -sanırım ŞOK'ta da bu tarz olacak- diye bir isimle anılan konsantreleri sulandırarak koltuklara püskürtürüyoruz. Bir sünger ile ovalayıp ardından temiz bir bez ile duruluyoruz. Ve daha temiz bir döşememiz oluyor :)
arka koltuklar 5.jpg

Üst Alt