Mazda 3 BL (2009-13) Arka Stoplarda Buharlanma

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
S.a değerli arkadaşlarım. Kusura bakmayın ama yeni bir problemle karşı karşıyayım.
Benim araba normalde hep garajda duruyor. Bugün dışarı çıktık bir yere geldik.Baktım ki arka sağ stop lambasının iç tarafında buharlanma var.Bu normal midir yoksa problem midir? Daha önce böyle bir durum başına gelen var mı acaba?Varsa nasıl bir işlem yapılmıştır?
d58966c0f3feee0c16865c1e50ee1730.jpg
8e9552a6f5c40186724c6cfcad8057ef.jpg

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
Aynı sorunu eski arabamda çok yaşadım ama benim stopda hafif bir kırık vardı oradan su alıyordu ve buhu oluşuyor, zamanla kaybaluyodu tabiki bir sonraki yağmura kadar.
Geçen hafta Samsunda bir hayli yağmur yağdı. Şimdiki aracımla gün boyu dışardaydım kapalı otoparka çektim tıpkı sizinki gibi buharlama olmuştu sol stopda fenerle iyice kontrol ettim ancak hiç bir çatlak kırık olmamasına rağmen suyun içine nasıl girdiğini anlayamadım bende.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende kırık çatlak yok. Diğer tarafta da birşey yok hatta önlerde de yok sadece arka sağ taraf stopta bu durum var.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Eski aracım (2007 Mazda 3) aynı sorunu yaşamıştım. Epey araştırdım. Stop lambasının contası oluyor kimi araçlarda o değiştirilince sorun gidiyor. Yeni araçlarda sıkça rastlanan bir durum bu Mazda'ya özgü değil. Bmw olsun Mercedes olsun farları buhar yapan sıfır araçlar gördüm. Ben ellememiştim kendiliğinden düzelmişti. Rahatsız ediyorsa servise gidip kontrol ettirebilirsiniz. Bence aşırı buhar ve su alma yoksa ellemeyin derim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Emrullah hocam benim araçta da kırık çatlak bir şey yok, buharlaşma da yok yalnız arabayı yıkarken arka sağ stop lambasının altında şerit halinde köpük olduğunu gözlemliyorum son bir aydır , ama buhar olmuyor hiç. Sizin kırık çatlak olmamasına rağmen buhar yapıyorsa mutlaka bir yerde bir boşluk vardır hava aldığı ama neresi incelemek gerek

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda'nın kronik sorunlarından birisi de bu bence...

Bir çok araçta arkadan darbe olmamasına rağmen, stopta kırık çatlak vs. olmamasına rağmen bu durum meydana gelebiliyor...

Ben geçen hafta şuna dikkat ettim, benim aracımda bu durum oluşmuyordu fakat, geçen hafta 800 rakıma kadar çıktım ve guzuyu doğrudan güneşin altına bıraktım 1-2 saat sonra arka sağ stopta fotoğraflarda görülen şekilde buharlaşma olmuştu... Hah dedim en sonunda bizim guzu da bu sıkıntıyı yapmaya başladı... Çok önemsemedim, bir haftadır gözlem yapıyorum bir daha o buharlaşma oluşmadı...

Bunun sebepleri;

Oğuzhan'ın yazdığı gibi arka stop contasının zamanla deforme olmasından dolayı içeriye hava alması nedeniyle buharlaşma meydana gelebilir, ani hava değişimleri nedeniyle içeride ısınan hava buğuya dönüyor olabilir, yakın zamanda stoplar sökülüp takılmış ise conta işlevini görmüyor olabilir yani hatalı montaj yapılmış olabilir...

İlk defa oluyorsa hocam benim gibi gözlemlemeni tavsiye ederim, can sıkacak bir durum oluşursa da basit bir işlem ile stopların contası değiştirilebilir veya güçlendirilebilir...

Kolay gelsin.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Dün gece kar yağışı altında Gaziantep'ten köye gelmeye çalışırken köye 12 km uzaklıktaki bir belde de kar yağışının yolları kapatmasından ve de arabada yazlık lastik bulunmasından dolayı yola devam etmedim. Görev yaptığım köyden birini arayarak onun captiva(4*4) sı ile köye geldik.Arabada eşim, iki oğlum (yaşları 7ve 3)ve eşimin kardeşi vardı. Bir saat kadar belde de bir markette bekledik.Araba gece o belde de kaldı.
Bugün öğle saatlerinde arabayı aldım ve sıkıntısız bir şekilde köye geldim.
Bu arada buğu ile ilgili kontrol ettiğimde sağ taraftaki gitmiş ama bu sefer de sol taraf foto daki şekilde buğulanmıştı. Bakalım ne olacak bu buğu işinin sonu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim tezimi doğrular nitelikte bir olay bu hocam... Ani hava değişimlerinde veya çok soğuk havalarda camın içindeki soğuk veya nemli hava, daha sonradan ısınınca buğu yapıyor demek...

Daha önce yazdığım gibi benimde başıma geldi, Araç 10 dakika içinde 800 rakıma çıktı ve 3 saate yakın doğrudan güneş altında kaldı... O0

Bir haftadır takip ediyorum hava -8 dereceleri gördü ama buğulanma tekrar etmedi.

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Geçenlerde Samsun' da eksi dereceleri gördük. Benimde sol arka stopun üst tarafında aynı buharlaşma oldu. Sanırım ani ısı değişimlerinde oluyor bu.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Aracımdaki stop lambaları buharlanması için servise gittiğimde fotolarla beraber durumu anlattım. Şimdi garantiden stoplar değişecek. İkisi de değişecek. Mazda değişimi onayladı.
8f86c5d76181de4eeedb847fd60da86c.jpg

2f38b9611572f8874304d45f3e846498.jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aynen güzel haber. Problemi fazla uzatmadan çözmeleri de güzel.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Hocam hayırlı olsun, geçmiş olsun...
Gözün aydın. Kazasız sürüşler dilerim. O0

Üst Alt