Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BL (2009-13) 2.El Aldığımız Aracımızda Hava Yastığı Sağlam mı, Açılmış mı Nasıl Anlarız ?

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında Kemal tarafından paylaşıldı.

1. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Evet zaman zaman aklıma gelen bir soru :eek: Malum ikinci el piyasasında babamın oğlundan araç alsam güvenmem herhalde :) Sıfır alınan araçlarda bile yaşanan sorunlar varken 2.el araçta temkinli olmak doğaldır sanırım.
    Araçta hava yastığıyla ilgili herhangi bir sorun,göze çarpan bir şey görünmüyor. Ama olduğuna dair dışarıdaki yazıları dışında bir şey de görünmüyor ;)
    Bu durumda hava yastığının açılmış,işlem görmüş vs olduğunu en kolay nasıl anlarız? Hava yastığı var mı veya sağlam mı diye kontrol ederken hava yastığını patlatanları duyunca hiç kurcalamadan sorayım dedim :) :D

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu konuda hiç bir fikrim yok ama güzel soru... :)

Sen yazınca başka bir şey aklıma geldi hocam;

Askerdeyiz, denetleme var, bütün araçlardaki yangın söndürme tüplerini topladık ibrelerine bakıp kontrol ediyoruz. Ordonat (lojistikçi) Astsubayı geldi ve ne yapıyorsunuz dedi, bizde ibrelerine bakıp yeşil veya kırmızı olup olmadığını kontrol edip ayırıyoruz dedik...

İbre kırmızı ise ama gerçekte değilse veya yeşilse ama ibre yanlış gösteriyorsa ne yapacağız öyle kontrol edilmez bu diyerek eline tüpü aldı, pimini kırdı ve mandalına basmasıyla ortalık bembeyaz toz oldu...

Ben; evet komutanım artık bu tüp sağlam değil kontrol etmiş olduk dedim... Emrederseniz hepsini tek tek bu şekilde kontrol edelim dedim... Hep beraber kahkahaya boğulduk...

------------------------------------------------------------------------------------

Bence sen hiç orayı burayı kurcalama, doğmadık çocuğa don biçmeye gerek yok... ;)

3. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    :D Gaz kaçağını çakmakla kontrol etmek gibiymiş. Abi sorun şu ki çocuk kucağımda ve affedersin altına pislemiş olabilir ;D yine de donu kontrol etmekte fayda var :)

4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Aynı soruyu genişletip sorayım, 15-20 yıllık hava yastığı olan arabayı alıyoruz, bu yastıkların kullanım süreleri yok mudur, deforme olup kulanılmaz ve işlem görmez hale gelmiyor mu hiç, ve üstte sorulduğu gibi bunu nasıl anlayacağız ?

5. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Kontak Açıldıktan Sonra Veya Araç Çalıştıktan Bir Müddet Sonra Sönen Işıklara Bağlıyorlar..Duruma Göre Lambaların Yerlerini de Değiştirebiliyorlar..Hava Yastığı Patlamış Aracın Muayeneden Geçmediği Bi Muhabbet Esnasında Geçmişti..

6. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    2011 de 98 model 626 aracımla kafa kafaya kaza yaptım 30 km hızla giderken.2 hava yastığı da açılmıştı.Bir an cennettteyim sandım.Yalnız iç ayna yerinden çıkıp burnuma ve alnıma geldi,bunun nasıl olduğunu çözemedim.Hava yastığı patladıktan sonramı geldi,öncemi geldi,yoksa yüzümü hava yastığımı yaraladı anlamadım.

7. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Demek ki çalışıyormuş yani abi Ayna konusu muamma bence söylediklerinizin hepsi olabilir

8. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Ama bu ayna olayı her kazda gerçekleşiyorsa büyük tehlike...

9. Cherkess

Cherkess Sessiz

Değiştiyse anlayamazsın dikildiyse de bilemezsin. İçi boş bile olabilir.
    Direklerdekini söküp görebilirsin ancak direksiyon göbeği komple değişir. Araç eski modelse cillop gibi yeni göbekten anlama ihtimalin var.
    Ama patladığı zaman arıza geçmişinde bazı markalarda air bag hatası görünüyor oradan da anlaşılabilir.
    Zor yani.

Kasko yok muska var

10. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Eğer aracın yolcu hava yastığı 323 lerin ki gibi belirli ve o alan sökülebilir ise döşeme rengine bakılıp karşılaştırılıyor. Aynı yöntem direksiyon içinde geçerli. Bu yöntem sağlıklı olmasada ilk olarak yapılan yöntemdir.

Ayrıca araç bilgisayara takıldığı zamanda hava yastığının açılıp açılmadığı görülüyormuş diye biliyorum...

Sayfayı Paylaş