Mazda 3 BL (2009-13) 100 Bin Km Bakım Hikayesi

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Marşa basmadan uzunlar niye açıp kapanır ile yağ neden ve nasıl yaktırılır durumları harici her şey mantıklı geldi bana...
abı sen yıne ıyısın; ben 6 paragraftan 3 tanesını anlayıp kafamda canlandırabıldım:eek:
bu arada toyata sıtesındekı elemanlrın mesajlarından genel ızlenımım şu oldu:
...formun genelı toyotaya bınıyor ama hepsı mazdanın kalıtesını ve guvenlıgını daha cok sevıyor..ama yedek paarca ve ıkıncı el korkuları var hepsınde...lafın kısası ''her yıgıdın gönlünde bır mazda yatarmış''

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Marşa basmadan uzunlar niye açıp kapanır ile yağ neden ve nasıl yaktırılır durumları harici her şey mantıklı geldi bana...

uzunları açıp kapamasının sebebı....akünün durumunu anlamak içinmiş abıcımm....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda cesaret işidir... :)

Toplumun Mazda ya gizli veya açık hayranlığı vardır ama sahip olmayı gerektiren cesareti yoktur...

İyiki de yok diyorum, adım başı beyaz Mazda Corolla :p görmeye dayanamazdım herhalde... :)

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mazda cesaret işidir... :)

Toplumun Mazda ya gizli veya açık hayranlığı vardır ama sahip olmayı gerektiren cesareti yoktur...

İyiki de yok diyorum, adım başı beyaz Mazda Corolla :p görmeye dayanamazdım herhalde... :)
burda kı lısenın müdürüyle konyaya gıttık benım arabayla....8 ay oldu sanırım...onunda 2012 model jettası vardı...bır ay sonra onu sattı yerıne senınkının mavı renklı olanını aldı abı...aldığı mazda 3 un modelını yılını bılmıyorum ama...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu kadar psikopat olmaya gerek yok bence. Ben de titizimdir bu konuda ama arabanın dilinden anlayabiliyorsan yeri geldiğinde zaten o söylüyor bu kadar işsizliğe gerek yok. :)

Akü taktırdım geçen hafta, aldığım gibi kutup başlarını tamamen sıvı gresle kapladım. :D Ne kaçak olur, ne oksitlenme, kesin çözüm.
Kaputu 1-2 ayda 1 ben de bakarım da, eksilme yoksa sıkıntı yoktur. Yağlanacak yerler neresi var? Bilyeler kendisi yağlar zaten, kapılar menteşeler vs var, oraları da sıvı gres sıktım ve gerek yok artık, yıllarca götürür. 6 ayda bir yürüre baktırmaya da gerek yok, bir şey olsa zaten anlaşılır, ya sesle ya çekmeyle. Bayırları gerekirse son gaz çıkarım, eğer motor ısınmışsa bir sıkıntı olmaz, motorun canlanmasını sağlıyor ayrıca bu gazlamalar. Benzin deposunda oluşacak basınç ne kadar ki zararı olsun, benzinini daha çabuk bitiriyor haberi yok. Antifrizi kahverengiye dönüşüyorsa zaten bir motora baktırsın, gereksiz yerlere baktırasıya kadar.
ses psikopatıyımdır, hepsiburadadan pnt bez bant aldım. geçen hafta orta konsolda birbirine temas eden tüm noktaları bez bant ile kaplamıştım. Sesler kesilmiştim. Yarın inşallah direksiyon altındaki trimi sökebilirsem oraya bir çözüm arayacağım. (Üşenmezsem tabi :D) Bazı uğraşlar iyidir, ama psikopat derecesinde olmamak gerekli.

Ekleme: Akünün durumunu ise arabadan anlayan anlar, abs ışığı daha geç söner, başlangıçta zorlanır araç vs. vs.

Toyotaclubtr iyi bir forum gerçekten, arabadan anlayan bir sürü kişi var, o forum sayesinde ben de bugünkü bilgime kavuştum. (araştırma ilgimin de sayesinde) Orada çözüme kavuşmayan sorun çok azdır :) Ama yükselen fiyatlar ve Toyotadaki trim sesleri, kullanıcılarını illallah dedirtmek üzere.

Son düzenleme:

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
Bu kadar psikopat olmaya gerek yok bence. Ben de titizimdir bu konuda ama arabanın dilinden anlayabiliyorsan yeri geldiğinde zaten o söylüyor bu kadar işsizliğe gerek yok. :)
.

bir de böylelerinin başına daha çok sıkıntı gelir gibime geliyor:)
sakınan göze çöp batarmış :D

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Sağol Kadir, benim de tek teselli noktam o.

Yalnız dün Ankara dışına çıkmadan önce 3bin devirde şanzımandan bir ses geldi, tarif edemeyeceğim, tiz bir ses. Uğultu gibi. Sonra otobanda denedim sıkıştırdım çıkartamadım o sesi.
Ardından şehiriçinde ev yolundayken 3bin devirde aynı sesi yaptı. Ayrıca bugün bir yokuşta 1 den 2 ye geçerken 1 saniye takılır gibi bir ses çıkardı şanzıman.

Her zaman yapmıyor ama hayırlısı diyorum. :) Korkutmuyor değil arada.
güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler sadece işçilik pahalı olmuş biraz...sizin telefon numaranızı alabilirmiyim

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Fren hidroliği tamamen boşaldıktan sonra kaç litre aldı peki hatirliyormusunuz.Birde direksiyon hidroliği kaç itdi.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Fren hidroliği tamamen boşaldıktan sonra kaç litre aldı peki hatirliyormusunuz.Birde direksiyon hidroliği kaç itdi.

Fren hidroliği 1 lt garanti. 2. kutunun da yarısı gitmişti sanırım. 1.5 lt diye hatırlıyorum.
Direksiyon hidroliği de 1 lt kadar zannedersem. Kitapçıkta yazması lazım kaç litre aldığı.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şanzıman yağı değişecekse direk aynı yağdan 1 lt fazla alıp onla da değiştirilebilir. Ben öyle yapmıştım. M-V yağ koydum.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Mutluya verilen şu fiyatı şimdi verseler ne güzel olurdu mis gibi fiyat :D

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip