Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Değişimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Değişimden sonra bir süre rolantide hafiften lifter sesi geldi. Sonrasında bu ses kayboldu ve genel anlamda motor biraz daha sessiz oldu gibi.

Sanırım guzu bünyeye giren yağın viskozitesine ayak uydurdu. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu gün; genel kontrolünü yaptım, tapadan veya filtreden yağ kaçağı yok. 1 yıl daha mutlu mesut kullanmaya devam inşallah.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağ kontrolünü de yaptık, her şey normal... :)

IMG_20160616_194734_134.JPG

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Filtre orijinal olsa elinle sıkıyorsun abi sıkabildiğin kadar sonra filtre anahtarıyla çok az çeviriyorsun tamamdır. Ama senin filtreyi iyi sıkdım merak etme :D
Belli zaten, azıcık canı yanmış gibi duruyor... :D :D Ellerine sağlık... Kaçırabilir diye tereddüt etmiştim ama olmadı çok şükür.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
veli abi 5-30 kullanırken 10-40 a geçme nedeni nedir. Servis ne nedi bu konuda ayrıntılı bilgi verir misin?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
veli abi 5-30 kullanırken 10-40 a geçme nedeni nedir. Servis ne nedi bu konuda ayrıntılı bilgi verir misin?
Geçen Kasım ayındaki buji değişimi esnasında serviste 10-40 Castrol marka yağları görünce ustaya sorduğumda; 100 bin km üzerinde ve lpg'liyse 10-40 kullanıyoruz demişti...

Ben konunun ilk mesajındaki 5-30 Lukoil yağı koyduktan sonra hep gözlemledim, 8 bin kilometrede yaklaşık olarak 600-700 gr eksiltmişti. Aracı ilk aldığımda üzerinde 10-40 yağ vardı ve ben 5-30 ile değiştirmeden onu da gözlemlemiştim ve yine 8 bin km aralığında 500 gr yağ eksiltmemişti. (yağ çubuğunun ortasının üzerindeydi) Oysa ki; benden önceki sahibi guzuyu hayli hayli benden çok performanslı kullanmıştı...

Hem 10-40 yağı hem de 5-30 yağı gözlemleyerek eksiltmenin ne kadar olduğunu görünce, tekrar 10-40 yağa dönmenin uygun olacağını servis tavsiyesi ile anladım. Seneye kadar ortalama yine 8 bin km yaparım diye tahmin ediyorum, yine gözlemlemeye devam ederek olayı bu başlık altından paylaşmaya devam ederim.

Not; guzunun kilometresi 122 bin, 60 bin kilometreden itibaren lpg montajlı.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Geçen Kasım ayındaki buji değişimi esnasında serviste 10-40 Castrol marka yağları görünce ustaya sorduğumda; 100 bin km üzerinde ve lpg'liyse 10-40 kullanıyoruz demişti...

Ben konunun ilk mesajındaki 5-30 Lukoil yağı koyduktan sonra hep gözlemledim, 8 bin kilometrede yaklaşık olarak 600-700 gr eksiltmişti. Aracı ilk aldığımda üzerinde 10-40 yağ vardı ve ben 5-30 ile değiştirmeden onu da gözlemlemiştim ve yine 8 bin km aralığında 500 gr yağ eksiltmemişti. (yağ çubuğunun ortasının üzerindeydi) Oysa ki; benden önceki sahibi guzuyu hayli hayli benden çok performanslı kullanmıştı...

Hem 10-40 yağı hem de 5-30 yağı gözlemleyerek eksiltmenin ne kadar olduğunu görünce, tekrar 10-40 yağa dönmenin uygun olacağını servis tavsiyesi ile anladım. Seneye kadar ortalama yine 8 bin km yaparım diye tahmin ediyorum, yine gözlemlemeye devam ederek olayı bu başlık altından paylaşmaya devam ederim.

Not; guzunun kilometresi 122 bin, 60 bin kilometreden itibaren lpg montajlı.
benimki şu an 113 binde, 110 binde 5-30 koydum geçen hafta usta baktı eksiltme yok dedi(eksiltme 3 bin km de belli olur mu hemen)
inş olmaz da...lpg 90 binde takılmış, eksiltme olmazsa 5-30 a devam mı edeyim?
bu arada senin kuzuda sübaplarda bi sıkıntı yok dimi 60 bin olmuş lpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
3 binde eksiltme belli olur. Üst deliğin altına iner... Sübap sorunu şimdilik gündemimizde değil çok şükür... :)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Bugün motor yağı degisimi yapıldı. Motul 1800 ecoenrgy ile. Değişimden önce motor içi temizlyeci 444 diye bi marka ile 10 dk çalıştırıldı. Sonra yağ boşaltıldı. Bildiğin zift çıktı. Sonra temiz yağ konuldu. Ardından yağ filtresi değiştirildi.
Bizim arkadaşa iki gün önce klima gazını kontrol ettirmiş. Eksik çıkınca dolum yaptırmış. Bende ugradim bugün. Yeni bi cihazmis. Yağ ve gaz kablosunu bağladi. Herşeyi otomatik yapıyor. Bakim, gaz miktarı , kaçak kontrolü , en son eksik gazi dolduruyor. 50 tl ye hallettik. Polen filtresi içinde 20 tl normal filtre, 25 tl karbonlu filtre dedi. Filtre iyi dedi. Bende şimdilik dursun dedim. İnternetten polen filtresi bakarken karbonlu diye birseye rastlanmamıştım. Bilginiz var mı?
Bu arada Özellikle yağdan sonra araba bayağı bir sessizlesti. Gidişinde de bi rahatlık vardı. Kısaca durum bu. Yağ degisimi 20 tl ve motor içi temizlik sıvısı 20 tl toplamda 40 tl ye bu iş halloldu.

Üst Alt