Mazda 3 BK (2004-09) Sinyal Kolu Atmama (Kapanmama) Sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yanlışlık olmasın, Pa6-gf30 kullanılan plastik materyalin ismi (PA=Polyamid, gf30=%30 Glass Fiber, ) oluyor.
Sanırım bir çok kişi bu kodun sinyal koluna ait olduğunu sanıp Mazda (veya 3 + BK vs) ile arama yaptığı için sonuçlarda sinyal kolu görünüyor.

Tamamen haklısın... :) :)

O zaman küçük bir araştırma neticesinde doğru kodu verelim...

BN8P66122

BAYRAMSAKARYA

Sessiz
Araç Markası
2005-Mazda 3 (Axela)
Araç Renk ve Tip
Mavi Hb.
Aynı arıza Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde alımış olduğum arabada vardı. 2005 Model Maxda 3 Hb.Arkadaşım söktü.Yapıştırdı.Taktık çalışıyor.Biz sadece siyah sıcak silikon ile tutturabildik.Başka ne yapyıysak yayın kuvveti bozdu.Şimdi sağlam çalıyor.Keşke buraya baksaymışız.Daha kolay olurmuş.

Son düzenleme:

Eyüp Kara

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Ellerine sağlık çok güzel anlatmışsın sanırım bu olay mazda 3 ün kronik denebilecek kadar olmasada genelinde var olan bir sorun en kısa zamanda bende söküp yapmaya çalışacağım bu bilgiler ışığında :D

Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kirmizi Sedan
Cook tesekkurler .anlatim cok guzel olmus ..
Yaptim oldu ama 1 saat sonra tekrar bozuldu .heralde yine kirilmis ;(nasil bi yapistirici kullanacagim ??

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cook tesekkurler .anlatim cok guzel olmus ..
Yaptim oldu ama 1 saat sonra tekrar bozuldu .heralde yine kirilmis ;(nasil bi yapistirici kullanacagim ??
Son işlem yapıştırdığımız parçayı sağlamlaştıracağız. Bunun için kullandığım malzemeler zımba teli, ufak keski, ufak karga burnu, cımbız, tırnak kadar zımpara, Loctite 3430 karışımlı epoksi yapıştırıcı ve evdeki ocak :)
Küçük bir zımpara ile parçanın etrafını zımparalıyoruz.
Parçanın sağından solundan bir ve altından iki adet zımba teli atacağız. Önce telin bacaklarının içeri doğru gireceği yerleri kontrol ediyoruz çünkü parçanın çalışmasına engel olmamalı. Sonra telin boyunu ufak kargo burnu ile eğip büküp ayarlıyoruz bacak boylarını keski ile kesip ayarlıyoruz.
Sonra cımbız ile tutup ocakta ısıtıyoruz ve hızlı bir şekilde daha önceden planladığımız yere bastırıp saplıyoruz. Son olarak yapıştırıcımızı parçanın alt kısmına destek verecek şekilde ve zımbaların arasını dolduracak şekilde sürüyoruz. Zaten sorun parçanın alt kısmının boş olmasından kaynaklanıyor böylece tekrar aynı sorunu yaşamayacağız. Yapıştırıcının aynısını kullanmayabilirsiniz epoksi ikiz tüplü çelik yapıştırıcılar olur.
Sabaha kadar kurumaya bıraktım ve sonuç mükemmel taş gibi oldu :) Yerine taktım denedim kusursuz çalışıyor.

Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kirmizi Sedan
Wallla super calisma yapmissiniz.tebrikler.denemeliyim .ama yazinizida en az 20 defa okumaliyim:):)kafam karisti

ayhan1453

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Oguzhan guzel anlatim olmus. Burada onemli ayrinti o zimba tellerini iyi tutturabilmek ve arasini kuvvetli yapistirici ile doldurmak. Peki şu piyasada iran yapistiricisi diye geciyor .markasi jalasanj .bu yapistirici iş gorur mu yoksa sizin kullandiginiz turdenmi kullanmak lazim.. Iran yapistiricisi donunca kemik gibi oluyor ama plastige yapismasi zayif kaliyor. Belki kullandigim plastik uygun degildi. bilemiyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oguzhan guzel anlatim olmus. Burada onemli ayrinti o zimba tellerini iyi tutturabilmek ve arasini kuvvetli yapistirici ile doldurmak. Peki şu piyasada iran yapistiricisi diye geciyor .markasi jalasanj .bu yapistirici iş gorur mu yoksa sizin kullandiginiz turdenmi kullanmak lazim.. Iran yapistiricisi donunca kemik gibi oluyor ama plastige yapismasi zayif kaliyor. Belki kullandigim plastik uygun degildi. bilemiyorum.
Yapıştırmadan önce yüzeyde yağ varsa tiner veya aseton gibi uçucu bir madde ile temizleyin. Parlak plastik yüzeylere yapıştırıcı tutunamıyor zımpara veya havya ile minik minik dokunarak yüzeyi pürüzlü hale getirmelisiniz. Jalasanj aşırı sertleştiği için esneme olayı olmuyor zorlama olursa atar. Benim kullandığım daha pahalı bir yapıştırıcı ama çok daha başarılı.

ayhan1453

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Evet kullandiginiz yapistirinin internet fiyatina baktim kurdan dolayi bayagi yuksek. Pattex marka var cift tuplu.Kucuk ebatta olmasi iyi.kalitesi nasil bilmiyorum. Veya alternatif olarak onereceginiz marka var mi. Cunku bir defaya mahsus yapistiriyoruz. Saglam olsun..

Son düzenleme:

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
Baya bi vakit geçmiş ama sorun herkesin başına gelmiş anlaşılan...
ben arabayı aldığımda varmış fark edemedim, birçok şeyi fark edemediğim gibi... :(:(:(
her neyse sırayla halletmeye çalışıyorum elimden de geliyor şükür.
Oğuzhan kardeşimizin anlatımlarıyla yaptım fakat zımba teli olayını yapmadım. ilk denememde hemen attı hatta sinyaller çalışmadı bile sanırım temassızlık oldu. ikinci denememde babamın bi yöntemi vardı karbonat ve japon onu denedim ve taş gibi oldu inşaallah tekrar etmez, edersede sıkıntı değil artık hemen söker zımba tellerini çakar geçerim diyorum.
Teşekkürler Oğuzhan.

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
Arkadaşlar bunu yazacak yer bulamadım ve buraya ekliyorum bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
Bu far sensörü montaj şeması direksiyon üzerinde bu kabloların yerlerini bilen bi arkadaşımız var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    257.7 KB · Görüntüleme: 32

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Bu konuda not paylaşmak istedim. Ben tamirle uğraşmayıp ali expressten satın aldım orada ucuzdu. 260 tl vergi ve gönderimle 420 tl geldi sinyal kolu. Kalitesini henüz anlayamadım ama sorun yok hemen 2 dk da taktım. Toplam 19 günde geldi bana hızlı geldi açıkçası.

elixir

Sessiz
Bu konuda not paylaşmak istedim. Ben tamirle uğraşmayıp ali expressten satın aldım orada ucuzdu. 260 tl vergi ve gönderimle 420 tl geldi sinyal kolu. Kalitesini henüz anlayamadım ama sorun yok hemen 2 dk da taktım. Toplam 19 günde geldi bana hızlı geldi açıkçası.
Bağlantı verebilirmisiniz?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benim şahsen önceliğim orijinalini tamir etmek, yan sanayi olanda da kırılan kısım zayıf ise bu sorun tekrar yaşanacak demektir. Tamirde parçanın altı doldurulduğu için tekrar kırılma ihtimali çok düşük. Tercihinize kalmış.

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Bağlantı verebilirmisiniz?
TRY 269.90 17%OFF | Mazda 3 için araç otomatik aksesuar dönüş sinyali anahtarı sis lambası far kontrol anahtarı 04-09 bp6mazda 122 BP6P-66-122 17D682

Benim şahsen önceliğim orijinalini tamir etmek, yan sanayi olanda da kırılan kısım zayıf ise bu sorun tekrar yaşanacak demektir. Tamirde parçanın altı doldurulduğu için tekrar kırılma ihtimali çok düşük. Tercihinize kalmış.

Haklısınız orjinali gibi olmuyor aslında. Hissediyorsunuz. Benim el yatkınlığım sökme takmaya kadar zaten kronik kısımlar olduğu için sizinki kökten çözüm.

Ürün görseli.

IMG_20230329_174027.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt