Mazda 3 BK (2004-09) Sinyal Kolu Atmama (Kapanmama) Sorunu

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bir süredir forumda bahsi geçen (2004-09) BK Mazda 3 lerin sinyal kolunun dönüşlerden sonra direksiyonu toplarken kendi kendine atmaması (kapanmaması) sorununu ele aldık.
Bu tamamen sinyal kolunun içindeki bir plastik aksamın zayıf olmasından ve zamanla kırılmasından kaynaklanıyor. Yapıştırmak biraz sıkıntılı idi çünkü yapıştırılan parçanın üzerinde yay baskısı var ama bir şekilde halletik buyrun.

Sinyal kolunu sökmek çok basit direksiyonun altındaki plastiğin vidalarını sökerek başlıyoruz. Direksiyonun altına eğilince göreceksiniz. Normalde kapağı tutan 3 adet vida var biz yukardaki 2 taneyi söküyoruz ve üst kapak ile alt kapağı ayırıyoruz yalnız alttaki kapağı sadece sinyal kolunun vidasını sökebilecek kadar esnetin fazla esnetirseniz alttaki sökmediğimiz 3 numaralı vidanın tuttuğu plastik kırılabilir.

10034

10035

Sinyal kolunun vidalarını söküyoruz ve kendimize doğru çekiyoruz soketinden ayırıp işe evde devam ediyoruz.

10037

10036

Sinyal kolunun soketini gizleyen şeffaf plastiği sökerek başlıyoruz plastiğin arasına ince bir düz torna vida ile girip hafif kaldırınca zaten çıkacaktır.

10038

Ardından soketi çıkartıp asıl kapağımızı çıkartıyoruz ince düz torna vida ile direk tırnakların olduğu yerlerden değilde dolaylı yoldan atmalarını sağlayacak bir kısıma torna vidayı sokup tatlı tatlı zorluyoruz tırnakları sırasıyla attırıyoruz.

10040

İç kısım bu şekilde. İletkenleri alıyoruz kenara. İşaretli parçayı alınca altında kırık parçayı göreceksiniz.

10055 100421005310046

Parçayı rahat bir şekilde yapıştırabilmemiz için sinyal kolunu kasasından ayırmamız lazım. Kolu ters çeviriyoruz ve arkadaki kapağıda tırnakları attırarak açıyoruz. Daha sonra fotoğraftaki kısıma tornavida ile hafifce girip beyaz plastik parçayı ittiriyoruz diğer taraftan alıyoruz.

10047100501005610057

Sökme işlemi bu kadar parçalar soldan sağa doğru sıralanmış vaziyette :)

10058

Geldik önemli olan kısıma yapıştırma. Önce tiner ile kırık parçayı ve yapışacağı yüzeyi yağlardan temizleyelim. Daha sonra japon ile yerine tutturalım. Bu işlem sadece parçanın yerinde durması için.

100601006310062

Son işlem yapıştırdığımız parçayı sağlamlaştıracağız. Bunun için kullandığım malzemeler zımba teli, ufak keski, ufak karga burnu, cımbız, tırnak kadar zımpara, Loctite 3430 karışımlı epoksi yapıştırıcı ve evdeki ocak :)
Küçük bir zımpara ile parçanın etrafını zımparalıyoruz.
Parçanın sağından solundan bir ve altından iki adet zımba teli atacağız. Önce telin bacaklarının içeri doğru gireceği yerleri kontrol ediyoruz çünkü parçanın çalışmasına engel olmamalı. Sonra telin boyunu ufak kargo burnu ile eğip büküp ayarlıyoruz bacak boylarını keski ile kesip ayarlıyoruz.
Sonra cımbız ile tutup ocakta ısıtıyoruz ve hızlı bir şekilde daha önceden planladığımız yere bastırıp saplıyoruz. Son olarak yapıştırıcımızı parçanın alt kısmına destek verecek şekilde ve zımbaların arasını dolduracak şekilde sürüyoruz. Zaten sorun parçanın alt kısmının boş olmasından kaynaklanıyor böylece tekrar aynı sorunu yaşamayacağız. Yapıştırıcının aynısını kullanmayabilirsiniz epoksi ikiz tüplü çelik yapıştırıcılar olur.
Sabaha kadar kurumaya bıraktım ve sonuç mükemmel taş gibi oldu :) Yerine taktım denedim kusursuz çalışıyor.

1007010077 10074100761007210073

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O kadar detaylı ve basit anlatım olmuş ki; her Mazda 3 sahibinin, "tırnak kırılırsa da kırılsın artık, nasıl olsa Garaj'da yapılmışı var" diyeceği şekil olmuş... :) Ellerine emeklerine sağlık.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Eline sağlık tüm detaylarıyla anlatılmış çoğu kişinin işini görür bu konuda...

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
oğuzhan eline sağlık sen mi tamir ettin bunu.? aynı sorundan bende de var. saga dönüşlerde kapanmıyor kendiliğinden...Anlatım güzel ama yine de yapabileceğimi sanmıyorum ince iş bu ....ekektrikçiye götürsen uğraşmaz direk kol değişecek der

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
oğuzhan eline sağlık sen mi tamir ettin bunu.? aynı sorundan bende de var. saga dönüşlerde kapanmıyor kendiliğinden...Anlatım güzel ama yine de yapabileceğimi sanmıyorum ince iş bu ....ekektrikçiye götürsen uğraşmaz direk kol değişecek der
Made in Mazda Garaj. Benim paylaşımlarım hep kendi çalışmalarım zaten aksi olsa konuda belirtim :) Bu iş göründüğü kadar zor değil eli biraz yatkın olan herkes yapabilir.

bbatır

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Hatchback
Ellerine sağlık oguzhan cok guzel olmus goruntulu anlatım senın elın baya yatkın demek kı ben ıcını acarım ama gerı toplamasını yapamam :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Valla konu burada her şey açık gerisi sizin marifetinize kalmış ama zor bir işlem değil.

bbatır

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Hatchback
Ellerine saglık ztn bu konuyu boylece alacam elı yatkın bı arkadasıma gosterıp yap dıcem :D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Güzel çalışma olmuş tebrikler..
İncik boncuk üşenmeden uğraşan insanları seviyorum.. :)
Genelde bana arıza derler, yalnız olmadığını bilmek güzel :-D

elixir

Sessiz
herkese merhabalar. Sinyal kolunu yaklaşık 2 yıl önce tamir etmiştim ama yine bozuldu.
Bu kez hem siyah kısım hem de üstteki beyaz plastik çatlamış olduğu için pek dikiş tutmadı.
Yenisini almayı düşünüyorum ama bu zımbırtının parça kodu nedir acaba? 2004 M3 HB A/T için, resmi:

20171024_215931.jpg

Üst Alt