Mazda 3 BK (2003-09) Klima Kontrol Düğmesi Tamiratı

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Herkese selam,

2005 Mazda 3 aracımın otomatik klima fan ve derece kontrol düğmeleri çalışmıyordu. Diğer bütün butonlar çalışıyorken, sadece çevirerek ayarladığımız düğmeler arızalıydı. Aşağıda tamirinin nasıl yapıldığını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kontrol panelinin yerinden nasıl söküldüğünü göstermeye çalıştığım videoyu izleyebilirsiniz.

İzleyenler için kontrol panelinin nasıl tamir edildiğine geçebiliriz.

İlk olarak RESİM-1 de gördüğünüz vidaları söküyoruz.
20161203_181530.jpg

RESİM-2 de işaretli tırnakları (ters tarafta da olmak üzere toplam 4 adet) kurtararak üst plastiği yerinden çıkartıyoruz.
20161203_181739.jpg

RESİM-3 deki şeffaf düğme çerçevelerini işaretli yuvalarından kurtarın.
20161203_181758.jpg

RESİM-4 ve RESİM-5 de göreceğiniz küçük metal parçalar, düğmenin gövdesine 2 adet plastik punto ile tutturulmuş. Zamanla bu puntolar koparak arızaya neden oluyor. Levhaları hızlı yapıştırıcı kullanarak yerlerine dikkatlice yapıştırmanız gerekiyor. Bu parçalar çalışır vaziyetteyken düğme ile anakart arasında belli bir gerginlikte (yay gibi) ve baskı altında çalışmaktadır. Dolasıyla yapıştırma işlemi çok önemli. Sağlam olduğundan emin olmadan montaja geçmemelisiniz.
20161203_181835.jpg

20161203_181856.jpg

Bir başka önemli nokta ise, düğmelerin ana karta temas ettiği bölümde -resimlerde de göreceğiniz- kreme benzeyen bir solüsyon var. Kesinlikle ve kesinlik bu solüsyonu temizlemeye kalkışmayın, zira düğmenin rahat ve yumuşak halde dairesel hareketini yapabilmesi için hayati önem taşıyor.

Metal levhaları yapıştırdınız, sağlamlığından emin oldunuz artık sıra kutuyu toplamaya geldi.

Burada dikkat edeceğiniz nokta; RESİM-1 de söktüğünüz vidaları takarken kutuyu tuşlar yukarıya bakacak şekilde tutun, OFF veya AUTO tuşuna (hangi tarafı takıyorsanız) basıp aşağıdaki RESİM-6 da gösterildiği gibi yukarıya doğru dikey vidalayın. Aksi takdirde vida, kutu ve anakart arasındaki kapalı alana kaçar ve çıkartmak için ana kartı sökmeniz gerekir.

20161203_184918.jpg

Kontrol panelini topladıktan sonrasında araca montaj kısmı kalıyor. Montaj ile ilgili havanın kararması ve çekim şartlarının elverişli olmamasından dolayı video yada fotoğraf paylaşamıyorum. Fakat buraya kadar anlatılan işlemin tam tersi olacağından zorlanacağınızı zannetmiyorum.

Tamamen amatör bir ruhla hazırladığım bu anlatımın birilerine faydalı olmasını ümidiyle, sürçü lisan ettiysem affola. Herkese selamlar, saygılar, kalın sağlıcakla....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bk kasanın en başta gelen kronik sorunlarından birisidir bu arıza. Ellerine emeklerine sağlık. Bilgilendirme için teşekkürler. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çok detaylı ve yol gösterici olmuş. Video da keyifli. Ellerinize sağlık. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hasan abi emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş. Geçenlerde bende abimin Mazda 3 ünde aynı işlemi uyguladım zaten kronik bu olay ama çözümü basit.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hasan abi emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş. Geçenlerde bende abimin Mazda 3 ünde aynı işlemi uyguladım zaten kronik bu olay ama çözümü basit.
Yanlış biliyorsam düzelt lütfen, mazdagaraj forumda anlatımını bulamadım. Faydalı olacağını düşündüm. İlk denememde tamamen doğaçlama yapmıştım. Fakat malesef bir tarafı montaj sırasında tekrar bozulmuştu. İkinci kez kalıcı olması açısından paylaşmak istedim. Hem ilk denememdeki hataları aktarmış oldum yazıda.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yanlış biliyorsam düzelt lütfen, mazdagaraj forumda anlatımını bulamadım. Faydalı olacağını düşündüm. İlk denememde tamamen doğaçlama yapmıştım. Fakat malesef bir tarafı montaj sırasında tekrar bozulmuştu. İkinci kez kalıcı olması açısından paylaşmak istedim. Hem ilk denememdeki hataları aktarmış oldum yazıda.
Anlatımı yok abi ben daha paylaşma fırsatı bulamamıştım :)

sinan86

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Çok güzel ve detaylı bir anlatım olmuş elinize sağlık. Benim aracımda da aynı parçaların aydınlatmaları çalışmıyor. Aynı yolu izleyerek sokebilirim sanırım. Fakat onun lambaları hakkında bilgisi olan var mı. Nerden temin edebilirim ve ampül kodu nedir acaba

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok güzel ve detaylı bir anlatım olmuş elinize sağlık. Benim aracımda da aynı parçaların aydınlatmaları çalışmıyor. Aynı yolu izleyerek sokebilirim sanırım. Fakat onun lambaları hakkında bilgisi olan var mı. Nerden temin edebilirim ve ampül kodu nedir acaba
Ampulleri sökerek sanayide benzerini veya aynısını bulabilirsin, elinde örnek olursa bulması gayet kolay... ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dipsiz gösterge ampülü diye aratırsanız bulabilirsiniz. Yukarıdaki fotolardan göstergenin arkasını gösterene bakın 3 tane ampul yuvasını göreceksiniz. Çevirerek çıkarıyorsunuz ampullerin turuncu şapkalarını yenilere takıyorsunuz yerine takıyorsunuz hepsi bu kadar.

Mazdam3

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı Sedan
Gerçekten çok aydınlatıcı oldu hasan bey bu anlatım bizim arkadaştada ayni sorun var ve özel servis panelin değişeceğini söyledi ve fiyatında 2000 lira olduğunu söyledi büyük bir külfiyetten kurtardın arkadaşı bundan dolayı mazda garajı seviyorum kurucularindan allah razı olsun tekrar

by3

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Merhaba arkadaşlar, Aracımda sıcaklığı ayarlayan düğme +/- özelliğini yitirmiş (sabit 18 derecede) ileri geri yaptığım zaman bir artma veya eksilme olmuyor.
Sorunun ne olabileceği benzer problem yaşayıp çözümü bilen var ise bilgilerinizi rica ediyorum?

by3

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Elinize sağlık, bende de aynı sorun mevcut bilemeden bir konu açtım. İnşallah kusuruma bakmassınız :)

edip

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ben soktum evde yapmaya çalışıyorum ama kafama bişey takıldı sağa sola çevirirken komple dönüyor normalmi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mesaj otomatik birleştirildi:

Şunu demek istedim off yazisı terse dönüyor
Bu normalmi bana hep düz konumda kalması gerekiyor gibi geliyor
Benmi yanlış biliyorum
Yada hatırlıyorum

Son düzenleme:

edip

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Yaptım ama anamdan emdigim süt burnumdan geldi arkadaki vidaları takmak ne kadar zormuş
Vidalar kısa 2 sefer icine düşürdüm
1 vida halen içinde ugrasamadim bir daha icinde bıraktım kafayı yicektim
Vidayı çıkarmak için paneli komple sökmek gerekiyor onun için uğraşamadım 3 üncü ye öylece bıraktım şimdi arabaya takicam bakıyım olmusmu

edip

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
12 veya 13 uncu dememdi galiba içine düşürmeden 4 Vidayı da taktım arabaya monte ettim veeee
Calisiyor arkadaşlar
Ama bu istanbul sıcağında kan tere boğuldum bu işi kışın yapmak lazımmış bunu öğrendim :)
Hepinize kolay gelsin

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tebrikler, emeğine sağlık. Bir kaç resimle süsleseydin keşke bu emeği, güle güle kullan.

Üst Alt