Mazda 3 BK (2003-09) İç Yalıtım Çalışması ve Diğerleri (Fotoğraflı)

ali_semet

Katılımcı
Evet arkadaşlar o beni bırakıp yatmaya gitse de :) ben onunla geçen günleri yad edicem birazcık. Geçen yaz aracı aldığımda temmuz un başındaydık. Ramazan ayı öğleye kadar hemen her gün arabayla uğraştım. Geçen kıştan kalma projem olan ses yalıtımı konusuna giriştik. Önce neler yaptım onu anlatayım sonra fotoları da ekleyeceğim.

Malzemelerimiz:

A)Bitüself bant (3 top 3 er metre kare toplam 150 lira falan)
B)Firex ses yalıtım süngeri (5 mm 10 metre kare 47 lira)
C)Bally yapıştırıcı (5 tüp 7.5 lira)
D)Polen Filtresi (20 lira)
E)Nokta led ışıklar(mavi ve beyaz 20 lira falan)
F)Pedal seti mavi(bedava geldi hb puan:))
G)Follow me home özellikli far sensörü (69 lira)
H)Kapı koruma şeridi siyah 6 metre.(6 lira)
I)Klima dezenfekte spreyi
İ)Motor kurum temizleyici sıvı
J)Balata spreyi
K)Plastik aksam yenileme spreyi

1)öncelikle arabanın polen filtresini değiştirmek için torpido gözünün altındaki parçayı söktüm beyaz bir parça daha çıktı karşıma onu da söktüm polen filtresi gözükmüyor ama elimle çektim geldi, gelen polen filtresi berbat durumdaydı, yenisi çok kaliteli değil kağıt gibi bi şeyden yapılmış ama temiz en azından onu taktık kapattık :)

2)Müzik sisteminde cd sıkışması vardı onu çıkarmak için sökmem gerekiyordu. söktüm de :) biraz uğraştırdı beni ama yaptım, ekranın oradaki siyah şeridi söktüğümde sistemi tutan vidaları gördüm onları da çıkarınca teybin kızağı rahatladı çektim geldi arkadan soketleri söktük sıkışan cd gözüküyordu çıkardım. Sistemi geri taktım ama cd kısmı hala çalışmıyor bi ara ustasına götürücez artık.

3)Sıra geldi yalıtım işine, önce aracın koltuklarını söktüm, altta soket var dikkatli olmak lazım elimizde kalabilir. Aracın bütün direklerinde ki plastikleri, kapı eşiklerindeki plastikleri, arka koltukların yanlarındaki plastikleri komple söktüm, içeride sadece vites in olduğu konsol ve halı kaldı, vitesin olduğu yerdeki konsolu da söktüm bunu sökerken dikkatli olmak lazım soketler kısa kablolu dikkatlice koparmadan çıkarmak gerekiyor.neyse onu da sökünce, sadece halı kaldı yerde arabanın içi bomboş :) kenarlardaki klipsleri de sökünce halı zaten boşta kaldı, onu da aldım içinden attım kenara, yıkanmak üzere. (hanımın ellerinden öper) :)

İlk amacım tabanı ve direkleri kaplamaktı ama direklere bitüself bant yapıştırdığımızda plastikler oturmayacaktı o yüzden vazgeçtim direklerden. Tabanı güzelce yıkadım bazı yerlerde çamur olmuş ama aracın sacında çürüme veya pas yoktu. Yıkadım ve güzelce kuruttum arabanın içini.

Geldik en zor kısıma bir elimde falçata, bıçak bir elimde metre mümkün olduğunca büyük parçalar halinde ölçüler aldım ve bu boyutlarda kestim bitüselfi. Dikkat dışındaki alüminyum folyo tarzı madde elinizi kesebilir, yapıştırma işlemine geçtik ama dikkatli olmak gerekli çünkü yapıştığı yerden çıkarmak zor oluyor bu meredi. :) Dirsek şeklinde bir boru yardımıyla hiç boşluk kalmayacak şekilde yapıştırdık bitüselfi tabana. Zaten tabandaki desenler falan çıkıyor hoş gözüküyor...

Pedalların oradan arka koltuğun arkasına kadar her yeri kapattım aracın tabanında.hiç boşluk kalmadı.vitesin oradaki tümseğe kadar her yeri kapladım.

Üzerine aldığım 5 mm lik firex ses yalıtım süngerini yapıştırdım,bunu yapıştırmak için, bally yapıştırıcı kullandım bunu yapıştırmak bitüself ten daha kolay, bazı yerlere tek kat bazı yerlere ise çift kat yapıştırdım mesela arka koltuğun altına 2 kat rahatça yapıştırılabilir. Ben bunu yapana kadar halı yıkandı ve kurudu bile...

Halıyı tekrar koyduk yerine, klipslerden bazıları kırılmış sökerken onları yenileri ile değiştirmek gerekiyor.. Önce şoför koltuğunu taktım yerine bi tur atayım dedim ama arabanın içi acayip uğulduyor boş olduğundan galiba ama bir gün kaldı araba böyle, plastik parçaları da taktık yerine tabi güzelce yıkadıktan sonra.

Tavanımızda küçük lekeler vardı ama amway loc ve kosla karışımı lekelerden iz bırakmadı maşallah meğerse benim arabanın tavanı beyaza yakın bir renkteymiş ben kahverengi diye düşünüyordum :) :)

Neyse topladım aracı hepsini taktım yerine,koltuklar plastikler tertemiz,halı mis gibi.

4)Burada bi ara verdim yalıtım işine dayı olucam heycanı ile hastaneye gelgitler başladı işe başlamadan önce 5.vites de 140 ile giderken aracın içinde 70 desibel falan ses vardı sadece taban yalıtımı ile bu sesi 65 desibele kadar düşürdük. ama yapacaklarımız hala bitmedi tabi ki.kapı yalıtımları ve fitiller aklımın bir köşesinde duruyordu ilk fırsatta geçtim guzunun başına.

5)kapı yalıtımı işine başladım öncelikle tüm kapıları soydum hiç bir şey kalmadı kapılarda. içlerini güzelce temizledim toz toprak olmuş içleri ama aşırı değildi,camları hareket ettiren mekanizmayı temizledim ve yağladım.parladılar.

6)dikkatli olmak gerekiyor bir eldiven giyerek ölçü aldım(kesiyor metallerin köşeleri) zorda olsa kapı içlerine bitüself i yapıştırdım.4 kapı da bitüself ile kaplandı. firex i yapıştırmadım pek faydası olmaz diye düşündüm.kapıları tekrar topladım ama toplarken kapı içlerindeki plastiklerin üstünü koli bandı ile komple kapladım hiç boşluksuz yapıştırdım.boşuna oldu gibi çünkü kapı içi plastiği zaten tamamen kapalı:)kapı içi yalıtımı da bitti ama işimiz bitmedi.

7)kapı fitilleri aklımdaydı onları da tamamen söktüm yıkadım eskime falan yok,,temizledim içlerine serum hortumu taktım ama sert geldi,geri söktüm.Aldığım plastik yenileme spreyi slikon spreyi fitillere boca ettim yumuşacık oldular.geri taktım fitilleri.

8)Her yeri kapladık ama bagaj kaldı diye düşünmeyin ben düşündüm çünkü :) Bagajın içinde de ne varsa söktük stepnenin olduğu yerden başladım kaplamaya bitüself ile, bagajı da heryeri olduğu gibi komple kapladım. toplamaya başladım bu işlem sırasında bişey aklıma geldi stepnenin üzerindeki kapak ses yapıyordu bunu iki halıfleks arasına alırsam ses çıkmaz diye düşündüm, hemen 4 metre kare halıfleks aldım(20 lira), bagajın tabanından arka koltukların altı da dahil her yeri kaplayacak şekilde halıfleksi serdim. sonra görünen aksamları yerlerine taktım.

9)Bitmedi :) :) sırada çamurluklar var.arabayı kaldırdım havaya lastikleri söktüm sonra çamurluk davlumbazlarını söktüm komple içlerini bitüself ile kapladım komple ama sadece ön çamurluk davlumbazlarını kaplayabildim çünkü bitüself bitti.hazır sökmüşken renk değiştirmiş olan jantları güzelce temizledim.

10)buraya kadar yalıtım işi bitti arkadaşlar,aracın altını bagaj da dahil komple bitüself ile kapladım.kabin içini firex sünger ile kapladım.bagajın tabanını ve arka koltuk altlarını halıfleks ile kapladım,kapı içlerini bitüself ve bant ile kapladım,fitilleri yeniledim.

Sonuç: Aynı hız ve aynı yolda 52 desibel ses.muhteşem :) :) aracın kapıları ağırlaştı mercedes kapısı gibi oldu, kapanması için dokunman yeterli. tok bir ses geliyor kapandığında. Araba yere daha sağlam basıyormuş gibi geliyor bana :) :)

11)Biraz da gösteriş için bişeyler yapmak istedim tavan halısını hafif kaldırarak tavan lambasından aldığım kablonun birini öne doğru uzatarak buna beyaz ledleri bağladım ledleri de ön ayak koyma yerlerinin oraya yapıştırdım (kapı açıldığında falan alttan beyaz loş bir ışık geliyor hoş gözüküyor)diğer kabloyu arkaya uzattım bunlara da mavi ledleri taktım tavanın sağ ve sol arka köşelere mavi ışıkları yapıştırdım bunlar daha güzel oldu.

12)sonra follow me home özellikli otomatik far sensörünün boş boş durmaması gerektiği geldi aklıma ve montajını yaptık. 30 lira verdim.özelliklerinden bazıları:-arabayı kilitlediğinizde yada açtığınızda 30 saniye ışıklar açık kalıyor ledler ve tavan ışığı dahil.-karanlık çöktüğünde kendiliğinden farları açıyor.vb :) far kolunun yerini unuttum :)

13)Kapı koruma şeritlerini yapıştırdım 4 kapıya ama tam yapıştıramadım galiba söküldü,ön kaputun ucuna da yapıştırdım farların üstünde falan çok şık durdu ama yapışkanı sağlam değil hızla giderken attı bazıları.

14)aracın yağını değiştirmek için gittiğimde motor temizleme sıvısını motora döktük ve temizleme yaptık.yeni yağı doldurduk yağını suyunu kontrol ettik.

15)klima dezenfektanını klima çıkışlarına ve içine boca ettim(spreyin ucuna hortum takarak iyice içine kadar rahatlıkla girebiliyor derinlere inmek sorun olmuyor yani)

16)Son olarak da guzuyu güzelce şampuan ile yıkayıp pasta cila çektik .parladı maşallah.bu arada ramazan bitti ver elini ayvalık :) guzu ile gezmek zaten güzeldi ama böyle bir başka oldu yolculuk daha keyifli geldi bana.

Sabırla okuduğunuz için herkese çok çok teşekkür ederim.Deneyimlerimi paylaşmak istedim. Sorularınız olursa elimden geldiğince dilim döndüğünce cevaplamaya çalışırım. Tekrardan teşekkürler fotolar geliyor...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yapım aşamasındaki fotolar olursa, yalıtım düşünenlere çok faydası olur.

Yazı ve paylaşım için parmaklarıniza ve emeğinize sağlık hocam.

Guzuya sağlıcakla kavuşmanız dileğiyle...

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sabırla okumak ne demek hocam, tek tek düzenleme yaptım... :)

Gerçekten güzel bir konu olmuş, teşekkürler, fotoğraflar da dahil olunca işlem tamamdır.

ali_semet

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
-polen filtresi değişimi

-taban yalıtımı

-teyp sökme işlemi

-çamurluk davlumbazı yalıtımı

bagaj yalıtımı için sadece söktükten sonraki fotolar var yalıtım hali fotolarını bulamadım arkadaşlar,ama çekip koyabilirim guzu geldiğinde.özellikle halıfleks ten sonra çok hoş oldu.

Ekli dosyalar

• taban 13.jpg
    taban 13.jpg
    89.5 KB · Görüntüleme: 262
  • polen 3.jpg
    polen 3.jpg
    39.8 KB · Görüntüleme: 247
  • polen (2).jpg
    polen (2).jpg
    39.9 KB · Görüntüleme: 246
  • teyp 5.jpg
    teyp 5.jpg
    74.3 KB · Görüntüleme: 240
  • teyp 4.jpg
    teyp 4.jpg
    45.7 KB · Görüntüleme: 243
  • taban 12.jpg
    taban 12.jpg
    62.3 KB · Görüntüleme: 258
  • taban 11.jpg
    taban 11.jpg
    66.9 KB · Görüntüleme: 260
  • polen 1.jpg
    polen 1.jpg
    53.6 KB · Görüntüleme: 246
  • çam 3.jpg
    çam 3.jpg
    73.7 KB · Görüntüleme: 244
  • çam 2.jpg
    çam 2.jpg
    90.2 KB · Görüntüleme: 248
  • çam 1.jpg
    çam 1.jpg
    70.7 KB · Görüntüleme: 245
  • teyp 6.jpg
    teyp 6.jpg
    64.8 KB · Görüntüleme: 241
  • taban 15.jpg
    taban 15.jpg
    70 KB · Görüntüleme: 248
  • taban 14.jpg
    taban 14.jpg
    68.8 KB · Görüntüleme: 242
  • taban 18.jpg
    taban 18.jpg
    52 KB · Görüntüleme: 237
  • taban 17.jpg
    taban 17.jpg
    60.3 KB · Görüntüleme: 237
  • taban 16.jpg
    taban 16.jpg
    93.8 KB · Görüntüleme: 236
  • taban 10.jpg
    taban 10.jpg
    72.2 KB · Görüntüleme: 240
  • taban 9.jpg
    taban 9.jpg
    62.4 KB · Görüntüleme: 242
  • taban 8.jpg
    taban 8.jpg
    67.7 KB · Görüntüleme: 242
  • taban 7.jpg
    taban 7.jpg
    66.9 KB · Görüntüleme: 250
  • taban 5.jpg
    taban 5.jpg
    72.4 KB · Görüntüleme: 244
  • taban 4.jpg
    taban 4.jpg
    63.2 KB · Görüntüleme: 242
  • taban 3.jpg
    taban 3.jpg
    51.4 KB · Görüntüleme: 241
  • taban 2.jpg
    taban 2.jpg
    41.1 KB · Görüntüleme: 245
  • taban 1.jpg
    taban 1.jpg
    50.7 KB · Görüntüleme: 252
  • taban 19.jpg
    taban 19.jpg
    62.6 KB · Görüntüleme: 240
  • taban 20.jpg
    taban 20.jpg
    57.1 KB · Görüntüleme: 237
  • taban 13.jpg
    taban 13.jpg
    89.5 KB · Görüntüleme: 236
  • polen 5.jpg
    polen 5.jpg
    125.4 KB · Görüntüleme: 225
  • polen 4.jpg
    polen 4.jpg
    34.7 KB · Görüntüleme: 232
  • bagaj 2.jpg
    bagaj 2.jpg
    60.3 KB · Görüntüleme: 237
  • bagaj 1.jpg
    bagaj 1.jpg
    49.2 KB · Görüntüleme: 242
  • çam 5.jpg
    çam 5.jpg
    90.6 KB · Görüntüleme: 229
  • çam 4.jpg
    çam 4.jpg
    43 KB · Görüntüleme: 227
  • teyp 3.jpg
    teyp 3.jpg
    55 KB · Görüntüleme: 228
  • teyp 2.jpg
    teyp 2.jpg
    59.4 KB · Görüntüleme: 223
  • teyp.jpg
    teyp.jpg
    45.2 KB · Görüntüleme: 225
  • taban 22.jpg
    taban 22.jpg
    53.8 KB · Görüntüleme: 230
  • taban 21.jpg
    taban 21.jpg
    58.4 KB · Görüntüleme: 227
  • polen 6.jpg
    polen 6.jpg
    65.5 KB · Görüntüleme: 228
Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Valla harika işler yapmışsınız, elinize sağlık hocam. Yalıtım işi çok gerekli, diğer yapılanlar da hem ihtiyaç hem zevk

ali_semet

Katılımcı
kapı yalıtımı

Ekli dosyalar

• kapı 1.jpg
    kapı 1.jpg
    54.7 KB · Görüntüleme: 136
  • kapı 2.jpg
    kapı 2.jpg
    61.5 KB · Görüntüleme: 132
  • kapı 8.jpg
    kapı 8.jpg
    85.3 KB · Görüntüleme: 132
  • kapı 7.jpg
    kapı 7.jpg
    75.8 KB · Görüntüleme: 127
  • kapı 6.jpg
    kapı 6.jpg
    66.2 KB · Görüntüleme: 130
  • kapı 5.jpg
    kapı 5.jpg
    38.9 KB · Görüntüleme: 132
  • kapı 4.jpg
    kapı 4.jpg
    54.8 KB · Görüntüleme: 128
  • kapı 3.jpg
    kapı 3.jpg
    34.7 KB · Görüntüleme: 139

ali_semet

Katılımcı
malzemeler ve aracın son hali:)

Ekli dosyalar

• son 7.jpg
    son 7.jpg
    57.1 KB · Görüntüleme: 125
  • son 2.jpg
    son 2.jpg
    97.8 KB · Görüntüleme: 117
  • son 1.jpg
    son 1.jpg
    64.7 KB · Görüntüleme: 120
  • mal 2.jpg
    mal 2.jpg
    77 KB · Görüntüleme: 121
  • mal 1.jpg
    mal 1.jpg
    67 KB · Görüntüleme: 122
  • son 4.jpg
    son 4.jpg
    36.9 KB · Görüntüleme: 123
  • son 3.jpg
    son 3.jpg
    67 KB · Görüntüleme: 123

ali_semet

Katılımcı
teşekkür ederim hakan emre.çok uğraştırdı guzu beni ama değdi valla:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
veli abi kusuruma bakma ya çok yazınca hata da çok çıkmıştır uğraştırdım seni de.

Senin emeğin yanında bizimkisi devede tüy bile olmaz hocam... Fotoğraflara tek tek uzun uzun baktım da, bir kez daha takdirlerimi sundum... Sabır ve emek işinden önce, gönül işi...

Bir soru?

Bu işlemler sonunda araca tahminen kaç kilo ekstra yük binmiştir...

ali_semet

Katılımcı
zevkli işler veli abi daha önce de söylediğim gibi seviyorum bu tarz işleri.biraz da teknik donanım olursa tadından yenmez:)
araca ekstra yük olarak 3 top bitüself bant tahminim 15 kg falandır,hadi 5 de bizden olsun 20 kg falandır diye düşünüyorum aslında aklıma geldi bi kantara gireyim diye sonuçta kilo belli arabanın ama fırsat kalmadan kendime gelemeden guzu yamuk yaptı:)

ali_semet

Katılımcı
ağırlık çok sorun değil ayrıca aracın her yerine dengeli dağıldığı için yol tutuşunu artırdığı düşüncesindeyim.faydasını gördüm ses konusunda özellikle.2013 model bir araca biniyorum şuan emin olun daha sessiz bizim guzu,kasislerden falan geçerken içeri gelen ses ciddi oranda azaldı.taşlı yollarda giderken lastiğin davlumbaza sıçrattığı taş sesleri de artık rahatsız edici değil.kapıların kapanma sesi bile yeter insana:)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hocam bi kez daha emeğine sağlık diyorum. Hayran kaldım yapılanlara.

Keşke benimde imkan ve kabiliyetim olsa...

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Emeğinize sağlık bir çok işlem yapmışsınız farklı başlıklarda paylaşsanız bilgiye ulaşmak daha kolay olurdu epeyce emek vermişsiniz ağız tadıyla binilir şimdi ona :)
Bu arada ağırlık yol tutuşunu arttırmaz aksine merkez kaç kuvvetiniz artar.

Üst Alt