Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Çubuğu Seviyeleri (Fotoğraflı)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu gün yağını kontrol ederken guzunun; yağ çubuğunu fotoğraflayıp, üzerinde yağ miktarını açıklamak aklıma geldi... :)

Kırmızı olan en alt delikte yağ seviyesi görünüyorsa, yaklaşık olarak 1 litre yağ eksilmiş demektir ve vakit kaybetmeden ilave edilmesi ya da yağın değiştirilmesi gerekiyor demektir.

Siyah renkli ok ucunda bulunan beyaz çizgiyle işaret edilen yerde yağ seviyesi görünüyorsa 500 ml yağ eksik demektir.

Mavi renkli ok ucundaki delikte yağ miktarı görünmekteyse; yağ seviyesinde sorun sıkıntı yok demektir.

İki deliğin arası ortalama 1 litre yağ kabul edilir ve aşağıya doğru inildikçe yağ miktarının ne kadar eksik olduğu tahmin olarak bilinebilir.

Önemli not; aracınıza gereğinden fazla yağ ilavesi veya değişim esnasında fazla yağ koyma düşüncesi tamamen yanlıştır. Ayrıca; rutin olarak düz bir zeminde haftalık olarak yağ çubuğunuzu kontrol etmeniz hem guzularımızın hem de cebimizin sağlığı açısından faydalıdır. :)

Mazda 3 Yağ Çubuğu Fotoğrafı.jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkürler Veli abi basit ama çok önemli bir kontrol yağ kontrolü.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bu gün yağını kontrol ederken guzunun; yağ çubuğunu fotoğraflayıp, üzerinde yağ miktarını açıklamak aklıma geldi... :)

Kırmızı olan en alt delikte yağ seviyesi görünüyorsa, yaklaşık olarak 1 litre yağ eksilmiş demektir ve vakit kaybetmeden ilave edilmesi ya da yağın değiştirilmesi gerekiyor demektir.

Siyah renkli ok ucunda bulunan beyaz çizgiyle işaret edilen yerde yağ seviyesi görünüyorsa 500 ml yağ eksik demektir.

Mavi renkli ok ucundaki delikte yağ miktarı görünmekteyse; yağ seviyesinde sorun sıkıntı yok demektir.

İki deliğin arası ortalama 1 litre yağ kabul edilir ve aşağıya doğru inildikçe yağ miktarının ne kadar eksik olduğu tahmin olarak bilinebilir.

Önemli not; aracınıza gereğinden fazla yağ ilavesi veya değişim esnasında fazla yağ koyma düşüncesi tamamen yanlıştır. Ayrıca; rutin olarak düz bir zeminde haftalık olarak yağ çubuğunuzu kontrol etmeniz hem guzularımızın hem de cebimizin sağlığı açısından faydalıdır. :)

Abi merhaba yağı değiştireli 4500 km oldu bugün baktım ilk defa seviyesine eksiltme yok çok şükür ancak yağ çubuğunda yağ biraz kopuk gibi görünüyordu normal dimi bu yani tükürük gibi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Abi merhaba yağı değiştireli 4500 km oldu bugün baktım ilk defa seviyesine eksiltme yok çok şükür ancak yağ çubuğunda yağ biraz kopuk gibi görünüyordu normal dimi bu yani tükürük gibi
Normal değil foto koyarmısınız

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Foto çekmemiştim ama tekrar bakarım. Çalışır vaziyette kontrol ediyoruz dimi yağ çubuğunu. Bir de 3 km yüksek devirli kullanımdan sonra bakmıştim yağa.öğleden sonra tekrar bakıp foto çekeyim ins

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Araba düz zemindeyken motoru 6-12 saat dinlendirip kontrol ediliyor diye biliyorum. Şehir dışından eve geldiğimde yağı kontrol etmiştim ve eksilmiş gibiydi. Ertesi gün kontrol ettiğimde ise eksilmemiş olduğunu görmüştüm.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Normal değil bu durum. Çünkü yağ kontrolü motor çalışırken yapılmaz, yapılırsa da böyle olur. :)

Düz zeminde en az 10-15 dakika beklemiş motorun yağı kontrol edilirse uygun olur. En sağlıklı olanı da, @aurora nın yazdığı gibi yapılmasıdır.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Tamam gördüm teşekkürler ben motor sıcakken bakılır diye biliyordum

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Hem konuyu hortlatalm hem de ne yapmamz gerek onu öğrenelim..bugün guzunun Yağına baktım.sizce nasıl??eksilme var ama 10 bin bakıma 3 bin km kaldı...sizce normal mi???
IMG-20170808-WA0026.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hem konuyu hortlatalm hem de ne yapmamz gerek onu öğrenelim..bugün guzunun Yağına baktım.sizce nasıl??eksilme var ama 10 bin bakıma 3 bin km kaldı...sizce normal mi???

Yüksek devirde kullandıysan normal (ki senin öyle süreceğini tahmin etmiyorum. :) ), normal kullanımdaysa yağını kalınlaştırman faydana olur. Renge takılma.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gayet normal Mustafa, değişimi bu kilometrelerde yaparsan uygun olur.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Yüksek devirde kullandıysan normal (ki senin öyle süreceğini tahmin etmiyorum. :) ), normal kullanımdaysa yağını kalınlaştırman faydana olur. Renge takılma.
Ben aldığım den beri pek 3 bin deviri hiç geçmedim..geçmemeyi de düşünüyorm..
Daha önce yağ kaça kaç kullanıldı şu an bilmiyorum mutlu faturalara bakaym tekrar haber veririm ona göre kalınlaştrma yaparz.

Gayet normal Mustafa, değişimi bu kilometrelerde yaparsan uygun olur.
Aynen abi ben de bu aralar yapma yi düşünüyorm ama bi bin km de daha yol yapıp geldik den sonra düşünüyorum..

Üst Alt