Mazda 3 BK (2003-09) Teknik Özellikler

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
2004-2007 yıllarında makyajsız ilk nesil Mazda 3 için Mazda TR resmi sayfasında sunulan teknik özellik bilgileridir. Bazı bilgiler makyajlı (07-09) kasaları da kapsamaktadır.

<style><!--p{margin-right:0cm;margin-left:0cm;font-size:12.0pt;font-family:"Times New Roman","serif";} table.MsoNormalTable{mso-style-parent:"";font-size:11.0pt;font-family:"Calibri","sans-serif";} p.MsoNormal{mso-style-parent:"";margin-bottom:.0001pt;font-size:12.0pt;font-family:"Times New Roman","serif";margin-left:0cm; margin-right:0cm; margin-top:0cm}</style>
[TABLE="class: MsoNormalTable, width: 500"]
<tbody>[TR]
[TD]Teknik Bilgi[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][TABLE="class: MsoNormalTable, width: 500"]
<tbody>[TR]
[TD="width: 200"]GÖVDE TİPİ[/TD]
[TD="colspan: 2"]
MAZDA 3 & MAZDA 3 SPORT
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]MOTOR[/TD]
MZR 1.6 Litre DOHC S-VT
[FONT=&amp]EURO IV
[/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 3"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Şanzıman[/TD]
[TD="width: 143"]5 ileri manuel[/TD]
[TD="width: 143"]activematic[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Silindir Adedi[/TD]
[TD="width: 143"]4[/TD]
[TD="width: 143"]4[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Değişken Ayarlı Sübap Kontrol Sistemi[/TD]
[TD="width: 143"]S-VT[/TD]
[TD]S-VT[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Değişken Yüklemeli Hava Giriş Sistemi[/TD]
[TD="width: 143"]VIS[/TD]
[TD]VIS[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Hava Girişi Hızlandırma Valfi[/TD]
[TD="width: 143"]TSCV[/TD]
[TD]TSCV[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Egzoz Gazı Devirdaim Sistemi[/TD]
[TD]EGR[/TD]
[TD]EGR[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Motor Hacmi (cm3)[/TD]
[TD]1,598[/TD]
[TD]1,598[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Maksimum Güç (kW / HP)[/TD]
[TD]77 / 105 [/TD]
[TD]77 / 105[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD]6000 devir/dak[/TD]
[TD]6000 devir/dak[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Maksimum Tork (Nm)[/TD]
[TD]145[/TD]
[TD]145[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD]4000 devir/dak[/TD]
[TD]4000 devir/dak[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Çap x Strok[/TD]
[TD]78,0 x 83,6 mm[/TD]
[TD]78,0 x 83,6 mm[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Sıkıştırma Oranı[/TD]
[TD]10.0:1[/TD]
[TD]10.0:1[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Yakıt Tipi[/TD]
[TD="width: 143"]Kurşunsuz [/TD]
[TD="width: 143"]Kurşunsuz[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Şanzıman Oranları[/TD]
[TD][/TD]
[TD="width: 143"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]1.vites[/TD]
[TD="width: 143"]3,416[/TD]
[TD="width: 143"]2,816[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]2.vites[/TD]
[TD="width: 143"]1,842[/TD]
[TD="width: 143"]1,497[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]3.vites[/TD]
[TD="width: 143"]1,290[/TD]
[TD="width: 143"]1,000[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]4.vites[/TD]
[TD="width: 143"]0,972[/TD]
[TD="width: 143"]0,725[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]5.vites[/TD]
[TD="width: 143"]0,820[/TD]
[TD="width: 143"]-[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Geri Vites[/TD]
[TD="width: 143"]3,214[/TD]
[TD="width: 143"]2,648[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Son Dişli Oranı[/TD]
[TD="width: 143"]4,388[/TD]
[TD="width: 143"]4,416[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Frenler[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Ön[/TD]
[TD="colspan: 2"]278 mm Hava Kanalcıklı Disk[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Arka[/TD]
[TD="colspan: 2"]265 mm Disk[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Süspansiyon[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Ön[/TD]
[TD="colspan: 2"]Bağımsız MacPherson[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Arka[/TD]
[TD="colspan: 2"]Bağımsız Çok Bağlantılı[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Dönüş Çapı[/TD]
[TD="colspan: 2"]10,4 metre[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Kapasiteler[/TD]
MAZDA 3 & MAZDA 3 SPORT
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Bagaj Hacmi [/TD]
[TD="colspan: 2"]419 /300 litre[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Yakıt Tankı[/TD]
[TD="colspan: 2"]55 litre[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Performan[/TD]
[/TR]
</tbody>[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
</tbody>[/TABLE]

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
"Zarif ve duyarlı

Saf sürüş keyfi - Mazda3 sedan'da sizi bekleyen şey bu. Sert gövdesi, incelikli ön ve arka süspansiyonu ve müthiş aerodinamiği pürüzsüz, dengeli bir sürüş sağlıyor. Mazda3'te rahatlığın ve kontrolün müthiş bileşimi, her virajda ve dönüşte arabadan üst düzey verim almanızı sağlıyor.

Kısa yolculuklar bile sportif bir his uyandırıyor. 105BG gücündeki benzinli motor yüksek sürüş keyfi yaşatıyor. Sportif sürüşler için manuel şanzımanı, konforlu bir seyahat için de otomatik vitesi tercih edebilirsiniz.

Kullanışlılık

Çok geniş bir iç hacim

Daha kolay bir hayatın tadını çıkarın - Mazda3'ün mükemmel ergonomisi, maksimum rahatlık sağlıyor.

Base ve Touring modellerde bulunan beyaz göstergeler ve kehribar kırmızısı arka aydınlatma sayesinde, önemli bilgileri bir bakışta görebilirsiniz. Direksiyonu ve sürücü koltuğunu ayarlayarak, kendinize göre mükemmel sürüş konumunu belirleyebilirsiniz.

Mazda3'ün iç kısmında temel alınan kavram çok yönlülük. Depolama kapasitesi ve esnekliği çarpıcı. Arka koltukların 60:40 bölünebilirliğe sahip olması sebebiyle koltuğun iki yanını ya da tek yanını katlayıp düz, daha geniş bir bagaj alanı elde edebilirsiniz.

Mazda3 Sedan'ın geniş bagajna eşya yüklemek çok kolay. Bagaj döşemesinin iyi tasarlanması ve sınıfının en geniş taban alanlarından birine sahip olması sayesinde, üç golf çantası ya da 413 litrelik bagaj alabilecek kapasitededir.

Mazda3'ün her tarafında akıllıca tasarlanmış eşya gözleri bulunuyor. Torpido gözüne bir dizüstü bilgisayarı rahatlıkla koyabildiğiniz gibi orta konsola da 13 adet CD'yi yerleştirebilirsiniz. Arka koltuklardaki yolcuların kullanabileceği bardak tutucular gibi diğer pratik dokunuşlar, Mazda3'ün genelinde ayrıntıya gösterilen özeni ortaya koymakta.

Emniyet ve güvenlik

Stil
Kalıcı bir izlenim

Zarif ve canlı olan Mazda3 sedan, ayırt edici Zoom-Zoom cazibesini ortaya koyuyor.

Geniş aks mesafesi, kısa ön ve arka çıkıntıları ve kompakt görünümlü kabini, coupe stilinin orantılarına sahip. Bu özellikler Mazda3 sedanı kendi sınıfında öne çıkarıyor.

Göz alıcı ön ve arka tamponlar ile krom kaplamalı ön ızgara gibi sportif kıvrımlar ve köşeler, canlı dış ayrıntılar ile birleşerek hareket hissi veriyor. Geniş arka lambalar denge hissi uyandırıyor.

Parlak mercekli halojen ön farlar ve jantlar, tasarımın gücünü ifade ediyor. Çeşitli modern stillerde ve farklı çaplarda (15, 16 ve 17 inç) sunulan alüminyum alaşım jantlar şık, hafif ama inanılmaz ölçüde güçlü.

Daha da özel bir şeyler arıyorsanız, Mazda3 Sport modelinde yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, LED arka lambalar ve 17" alüminyum alaşım jantlar sunuluyor."

Moderatörün son düzenlenenleri:

domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Harika bilgiler, teşekkürler Oğuzhan...

Ben o tabloda şehir içi AT 10 litre yakıt tüketimini gördüm ya, daha da kafama takmam benim 13 litre lpg tüketimini...

Hakikaten rahatladım... Fiuvv

Fakat; 145 Nm tork beni benden alıyor ne diyim... :D

Geniş aks mesafesi, kısa ön ve arka çıkıntıları ve kompakt görünümlü kabini, coupe stilinin orantılarına sahip. Bu özellikler Mazda3 sedanı kendi sınıfında öne çıkarıyor.

Bu betimleme tam da Mazda 3 Sedan'ı tarif etmiş... Beğendim. Esasında Mazda 3 Sedan'ın tasarımı HB olarak imal edilmeye aykırı geliyor bana, zaten şu haliyle HB gibi duruyor... ;)

Bu betimleme tam da Mazda 3 Sedan'ı tarif etmiş... Beğendim. Esasında Mazda 3 Sedan'ın tasarımı HB olarak imal edilmeye aykırı geliyor bana, zaten şu haliyle HB gibi duruyor... ;)
Mazda 3 sedanın kasa tipi bana amerika fastback kasa tiplerini hatırlatıyor bu düşünene katılıyorum sedan kasa sanki orta kasa gibi sedanımsı aam hb kasa çizgileride taşıyan :)