Mazda 3 BK (2003-09) Süspansiyon ve Sarsıntı

Arkadaşlar, mazdalarda genel olarak böyle mi yoksa sadce benim araçta mı böyle. Küçük çaplı çukurlarda bile sarsıntıyı hissediyorum. Kötü yollarda ise bildiğiniz sallanıyoruz. Mazdaların süspansiyonlarının sert olduğunu "güvenlik amaçlı" biliyorum. Ama diyorum yine de? Bazı yollarda artık 60 la gider oldum (Hanım hamile) :D :(

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Sarsıntı diye bir şey olmaz, süspansiyon sertliği başka sarsıntı başka anladığım sarsıntıysa

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Süspansiyon sertliği Mazda nın zaten genlerinde var, amortisörleri değişmen lazım ki hiç gerek yok bence, hem masraf hem de yol tutuş zayıflar.

Aracımı ilk aldığımda ben de aynı dertten muzdariptim. Sonra baktım ki genellikle japon otolar bu durumda yani karakteristik. Bende lastikleri daha yumuşak lastiklerle değiştirdim. Konfor çok farketti. Eskiler Conti - Bridgestone, şuankiler pirelli. Aslında Nokian alacaktım bulamayınca pirelliye yöneldim. Eski lasriklere göre çok daha konforlu fakat virajlarda hızı biraz düşmek gerekiyor. Birazdan kastım 80 le girdiğim yere 70-75 le girmem gerekebiliyor.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Amortisör gazlı ise sert olması normal. Eğer yağlı ise daha fazla yumuşamaz zaten. Benimkide taş düşürtür cinsten ama onu takmıyorum yalıtım problemi varken

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Aydın yollarında böyle bir şey yaşamadım ya da ben sorun etmiyorum... Hyundai'yi bile sineye çektiysem gerisi bana pamuk yumuşaklığıdır...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Aracımı ilk aldığımda ben de aynı dertten muzdariptim. Sonra baktım ki genellikle japon otolar bu durumda yani karakteristik. Bende lastikleri daha yumuşak lastiklerle değiştirdim. Konfor çok farketti. Eskiler Conti - Bridgestone, şuankiler pirelli. Aslında Nokian alacaktım bulamayınca pirelliye yöneldim. Eski lasriklere göre çok daha konforlu fakat virajlarda hızı biraz düşmek gerekiyor. Birazdan kastım 80 le girdiğim yere 70-75 le girmem gerekebiliyor.
Ben alistim fakat eşim alışamadı. Sikayetleniyor arada. Kışlık petlas snowmaster var. Mevsimlik continental var. Lastikler iyi durumda

Telefondan takiliyorum.

Amortisör gazlı ise sert olması normal. Eğer yağlı ise daha fazla yumuşamaz zaten. Benimkide taş düşürtür cinsten ama onu takmıyorum yalıtım problemi varken
Gazlı veya yağlı olduğunu nasıl anlatım. 2006 1.6 dynamic mazda 3. Bende tas var zaten isime gelir. Hatta iki hafta önce düşürdüm bile

Telefondan takiliyorum.

Aydın yollarında böyle bir şey yaşamadım ya da ben sorun etmiyorum... Hyundai'yi bile sineye çektiysem gerisi bana pamuk yumuşaklığıdır...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...
Aydının yollari güzel diye biliyorum. Daha önceden gelmiştim. Koltuk ayarlari ile durum biraz olsun yumusatilabilir mi veli?

Telefondan takiliyorum.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Aydının yollari güzel diye biliyorum. Daha önceden gelmiştim. Koltuk ayarlari ile durum biraz olsun yumusatilabilir mi veli?

Telefondan takiliyorum.
Arnavut kaldırım taşlı yollar ve sokak girişlerinde bolca engebeler...

Sorun etmediğim için kafamı da neyle yumuşatılır diye yormadım hiç...

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
arka Z rotları ve arka amortısor takozlarını kontrol ettır...ben kac aydır bu ıkı hususta mastır yapıyorum...saygılar :jedi:

Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
Erzincan merkeze gelinde görün. Yoldaki çukurlardanmı, kanalizasyon kapaklarındanmı, neyden kaçacağınızı şaşırıyor her düşüşte günahkar oluyorsunuz :(