Mazda 3 BK (2003-09) Su Eksiltme ve Çözümü

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracımı alalı 11 ay oldu rutin yağ-su seviye kontrolü yapıyorum, ilk defa geçen ay soğutma suyunun Min'e yakın olduğunu fark ettim ve az bir miktardır diye tahmin ederek doğrudan antifriz ilavesi yaptım ve 1 litre aldı... :eek: Böylelikle Min ile Max arasının 1 litre olduğunu da öğrenmiş oldum.

Bu durumu konu açıldığında bir kaç kişiye sordum lpg'li araçlarda normal olduğu cevabı verildi genel olarak, önemsemedim...

Hatta; 1 Şubat Denizli Toplantısı öncesi Bayrak Oto'ya tanışmak için gittiğimde de aynı cevapla karşılaştığım için üzerine fazla düşmemiştim ama kafamda da soru işareti kaldı...

Bu gün yine yağ-su kontrolü yaptığımda suyun bir miktar yine azaldığını görünce göz teması ile lpg borularını kontrol etmeye başladım, ilk önce regülatöre baktım şüphe çekecek bir şey bulamadım, boruları takip ederek motorun arka kısmında kalan ve regülatör ile kalorifere suyu ayıran T ye baktığımda renginin nemli olduğunu ve alt kısımda bulunan sıcaklık koruyucu alüminyum parçaya antifirizli su damladığı için iz yaptığını gördüm...

16907

T'nin üzerinde bulunan her üç kelepçenin vidalarına zor da olsa ulaşarak sıktım, sıkarken gevşek olduklarını anladım... Suyu tekrar ilave yaptım bu sefer yarım litre ancak aldı. Motoru çalıştırdım, ısıttım, kaloriferi en sıcak (29) konumda çalıştırdım, fan açtı kapadı ve T bağlantısını yine kontrol ettiğimde ilk gördüğüm nemlilik yoktu...

Herhangi bir şekilde su eksiltmesi olduğunda ilk kontrol edilecek yerler lpg sisteminin boruları ve kelepçeleri olmalı...

Sağlıcakla kazasız günler.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Geçmiş olsun geçen bende min seviyede ki antifrizi max seviyesine tamamladım. Bir sorun olabilir diye şimdi gözetime aldım. Bu arada araca en son antifriz 2014 4. Ayda koyulmuştu...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun abi. Lpg illa her yere burnunu sokacak :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun abi. Lpg illa her yere burnunu sokacak :D

İyi ki bulunabilecek yerden kaçırma yapmış... Fakat o vidalar durduk yerde nasıl gevşeme yapıyor anlayamadım. ::)

9 ay bir şey yoktu, gram eksiltmiyordu 2 ay önce başladı eksiltmeye... Biraz önce bir kez daha kontrol ettim, yağ sapsarı pardon T ve kelepçeler kup kuru... :p

:D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Geçmiş olsun Veli abi, şu LPG olaylarını gördükçe acaba benim başımada gelirmi böyle şeyler diye şüpheleniyorum :-\

Sorun basit oluyor belki ama bulana kadar araçların orasını burasını mıncıklıyolar ya ;D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg her zaman sorun çıkarmaya adaydır... Zaman geçtikçe bu risk artar... Önemli olan dilinden anlamak ve yolda hortum patlamasın diye dua etmek... ;D

İyi dilekleriniz için çok teşekkürler...

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
aslında en dogrusu t borularını iptal etmek direk lpg beyninden kalarifere diger boru silindir kapagına ve diger boru yine kalarifere böylece t baglantısından kurtulmuş oluncak genelde t baglantıları sıkıntı oluyor veli abi ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
En doğrusu bu mantıken... Fakat neden uygulamayı lpg montajı yapılırken böyle yapmıyorlar ustam... Kendilerince kurulan mantık nedir?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
güzel bir soru tşk veli abi :)
zaten bu kiti takarken fiyat veriyor budur diye işi kolayı varken orta dan hortumu kesip araya t boru koyarak iş çözmek varken

gidip senin arabana neden cebinden para verip ekstıradan hortum alsın ki bu gün o hortumlar en az 30 tl yada 40 tl tutar hem işin kolayına kaçıyorlar hemde cebinde bu bu para neden çıksın hesabı yapıyorlar tek sebebi bu yoksa başka motora faydası var sistem böyle yok öyle bir sistem işin dogrusu budur abi O0

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşin doğrusunu öğrenmek güzel... Teşekkürler ustam.

Yeni montaj yaptıracak olanların aklında bulunması gereken püf noktadır bu...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
aslında en dogrusu t borularını iptal etmek direk lpg beyninden kalarifere diger boru silindir kapagına ve diger boru yine kalarifere böylece t baglantısından kurtulmuş oluncak genelde t baglantıları sıkıntı oluyor veli abi ..
Ben 93 323 aracımda öyle yapmıştım ustam. Bir zararını görmedim aksine su akıtma riski ortadan kalktı. Paralel değil seri bağlamak daha iyi bir çözüm olabilir :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Doğrudan bağlantı yapmanın avantajları;

1-Suyun dolaşımı arada 2 adet T olmadığı için daha rahat olur.

2-Kalorifer sistemi daha fazla ısıtır.

3-Araya atılan fazladan 2 adet T ve 6 kelepçenin (en basitinden su kaçırma gibi) riskleri bertaraf edilmiş olur.

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Arkadaşın aracında su eksilmesi var (kırmızı su) hortumlarda, depoda, deponun kapağında, radyatörde kaçak yok, devirdaim pompasında sorun yok (olsaydı kayışlarda su olurdu), hararet yok...
Ancak yere su damlıyor :rolleyes:
Klima ile ilgili olabilir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşın aracında su eksilmesi var (kırmızı su) hortumlarda, depoda, deponun kapağında, radyatörde kaçak yok, devirdaim pompasında sorun yok (olsaydı kayışlarda su olurdu), hararet yok...
Su eksiltiyorsa klima ile ilgili değildir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yere su damlıyorsa altından bakılıp bulunamaz mı?:confused:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arayan atılan T ile ilgili şöyle bi durum söz konusu.

sallama değerler ile:
kalorifere 100 derece giren su kışın kaloriferi açmamızla beraber çıkış kısmından 80 derece çıkıyor, 80 derece olan su regülatöre giriyor buda lpg gazının yeterince ısınmamasına neden olup regülatörde donmaya neden oluyor bu örnek gerçek yaşanmış olaydır.

Bağlantı kısmını tam tersi yapalım önce regülatör sonra kalorifer desek:

Bu seferde regülatör çıkışı su soğuk olacağından kışın kaloriferden yeterli sıçaklığı alamayınız.

T siz kullanmak için bazı detaylar da önemli tabiki.

kalorifer peteği temiz olacak giren çıkan su bansınçı aynı gibi olacak.
regülatör montajı egzoz monifoltuna yakın olacak ki ordaki oluşan sıçaklıkdan faydalana bilsin.

bazı ustalar derler regülatörü öyle bi yere koyacaksın ki hava sirkülasyonu olmayacak.

T deki mühabbet bu.

bide şöyle bişey var :

kalorifer hortumu sallıyorum 10 yıl sorunsuz kullanılırken kesip araya T attığımızda kesilen yerler 5.yılında sorun çıkarıyor parça pinçik oluyor ömrü kısalmış oluyor.

Üst Alt