Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BK (2003-09) Su Eksiltme ve Çözümü

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Aracımı alalı 11 ay oldu rutin yağ-su seviye kontrolü yapıyorum, ilk defa geçen ay soğutma suyunun Min'e yakın olduğunu fark ettim ve az bir miktardır diye tahmin ederek doğrudan antifriz ilavesi yaptım ve 1 litre aldı... :eek: Böylelikle Min ile Max arasının 1 litre olduğunu da öğrenmiş oldum.

Bu durumu konu açıldığında bir kaç kişiye sordum lpg'li araçlarda normal olduğu cevabı verildi genel olarak, önemsemedim...

Hatta; 1 Şubat Denizli Toplantısı öncesi Bayrak Oto'ya tanışmak için gittiğimde de aynı cevapla karşılaştığım için üzerine fazla düşmemiştim ama kafamda da soru işareti kaldı...

Bu gün yine yağ-su kontrolü yaptığımda suyun bir miktar yine azaldığını görünce göz teması ile lpg borularını kontrol etmeye başladım, ilk önce regülatöre baktım şüphe çekecek bir şey bulamadım, boruları takip ederek motorun arka kısmında kalan ve regülatör ile kalorifere suyu ayıran T ye baktığımda renginin nemli olduğunu ve alt kısımda bulunan sıcaklık koruyucu alüminyum parçaya antifirizli su damladığı için iz yaptığını gördüm...

T'nin üzerinde bulunan her üç kelepçenin vidalarını zor da olsa sıktım ama normalden gevşek olduğunu anladım... Suyu tekrar ilave yaptım bu sefer yarım litre ancak aldı. Motoru çalıştırdım, ısıttım, kaloriferi en sıcak (29) konuma getirdim çalıştırdım, fan açtı kapadı ve T bağlantısını yine kontrol ettim kuruydu... O0

Herhangi bir şekilde su eksiltmesi olduğunda ilk kontrol edilecek yerler lpg sisteminin boruları ve kelepçeleri olmalı...

Sağlıcakla kazasız günler. :nazar:

2. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Veli abi bende de benzer bir sorun vardı, sağolsun Adem usta halletmiş.

3. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Geçmiş olsun geçen bende min seviyede ki antifrizi max seviyesine tamamladım. Bir sorun olabilir diye şimdi gözetime aldım. Bu arada araca en son antifriz 2014 4. Ayda koyulmuştu...

4. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Geçmiş olsun abi. Lpg illa her yere burnunu sokacak :D

5. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İyi ki bulunabilecek yerden kaçırma yapmış... Fakat o vidalar durduk yerde nasıl gevşeme yapıyor anlayamadım. ::)

9 ay bir şey yoktu, gram eksiltmiyordu 2 ay önce başladı eksiltmeye... Biraz önce bir kez daha kontrol ettim, yağ sapsarı pardon T ve kelepçeler kup kuru... :p

:D

6. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Geçmiş olsun abi, hemencecik halletmişsin işi ;)

7. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Geçmiş olsun Veli abi, şu LPG olaylarını gördükçe acaba benim başımada gelirmi böyle şeyler diye şüpheleniyorum :-\

Sorun basit oluyor belki ama bulana kadar araçların orasını burasını mıncıklıyolar ya ;D

8. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Geçmiş olsun Veli :)

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Lpg her zaman sorun çıkarmaya adaydır... Zaman geçtikçe bu risk artar... Önemli olan dilinden anlamak ve yolda hortum patlamasın diye dua etmek... ;D

İyi dilekleriniz için çok teşekkürler...

10. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

aslında en dogrusu t borularını iptal etmek direk lpg beyninden kalarifere diger boru silindir kapagına ve diger boru yine kalarifere böylece t baglantısından kurtulmuş oluncak genelde t baglantıları sıkıntı oluyor veli abi ..

11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    En doğrusu bu mantıken... Fakat neden uygulamayı lpg montajı yapılırken böyle yapmıyorlar ustam... Kendilerince kurulan mantık nedir?

12. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

güzel bir soru tşk veli abi :)
    zaten bu kiti takarken fiyat veriyor budur diye işi kolayı varken orta dan hortumu kesip araya t boru koyarak iş çözmek varken

gidip senin arabana neden cebinden para verip ekstıradan hortum alsın ki bu gün o hortumlar en az 30 tl yada 40 tl tutar hem işin kolayına kaçıyorlar hemde cebinde bu bu para neden çıksın hesabı yapıyorlar tek sebebi bu yoksa başka motora faydası var sistem böyle yok öyle bir sistem işin dogrusu budur abi O0

13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İşin doğrusunu öğrenmek güzel... Teşekkürler ustam.

Yeni montaj yaptıracak olanların aklında bulunması gereken püf noktadır bu...

14. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Ben 93 323 aracımda öyle yapmıştım ustam. Bir zararını görmedim aksine su akıtma riski ortadan kalktı. Paralel değil seri bağlamak daha iyi bir çözüm olabilir :)

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Doğrudan bağlantı yapmanın avantajları;

1-Suyun dolaşımı arada 2 adet T olmadığı için daha rahat olur.

2-Kalorifer sistemi daha fazla ısıtır.

3-Araya atılan fazladan 2 adet T ve 6 kelepçenin (en basitinden su kaçırma gibi) riskleri bertaraf edilmiş olur.

Sayfayı Paylaş