Mazda 3 BK (2003-09) Şanzıman Yağı Değişimi

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
İyi günler forum.. Aracım 112 bine yaklaştı. Otomatik Şanzuman yağı hiç değişmemiş şimdiye kadar. Bi kaç servisi aradım hangi yağı koyuyorsunuz diye... castrol diyende var, mazdanın kendi yağı olan dexelia diyen var artı servisler şanzıman filtresi de değişiyor diyor..

3 sorum olacak bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.

1-Şanzuman yağı markası ne ve kaç litre olmalı
2-Şanzuman filtresi denilen şeyi değiştirmek gerekli mi
3-bu yağı değiştirecek usta tavsiye edilen.( tamamı boşalmıyor sanırım yağın 3 litre boşalıyormuş)

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İyi günler forum.. Aracım 112 bine yaklaştı. Şanzuman yağı hiç değişmemiş şimdiye kadar. Bi kaç servisi aradım hangi yağı kyuyorsunuz diye... castrol diyende var, mazdanın kendi yağı olan dexell diyen var artı servisler şanzıman filtresi de değişiyor diyor..

3-bu yağı değiştirecek usta tavsiye edilen.( tamamı boşalmıyor sanırım yağın 3 litre boşalıyormuş)

1- Size bağlı. Ben mobil 1 yağlarını tercih ettiğimden mobil 1 synthetic atf almıştım. Gulf ın yağı da uyuyor ve daha ucuz. M-V standardına sahip her yağ olur. Fakat dediğim gibi mobil 1 daha kaliteli hissettiğimden ötürü, pahalı da olsa onu aldım. 6 lt aldım.
2- Gereklidir, değişmezse bir anlamı yok.
3- tamamı boşalıyor işi bilen birine giderseniz. Dr_Azoom Asalet abinin çalıştığı Herter'e gitmiştim. Şanzıman karter tapasından yağ boşaltıldı, ardından şanzıman yağı karteri açıldı. Süzgeç değiştirildi, ardından sıvı conta ile yerine takıldı karter. Yağ çubuğundan sonuna kadar yağ dolduruldu. Radyatörden şanzıman dönen yağ borusunu çıkardılar, motor çalıştırıldı ve pis yağın da akması sağlandı. Temiz yağ geldiği gibi motor durduruldu ve boru yerine takıldı hemen. Eksik kalan yağ miktarı seviyesine uygun olarak tamamlandı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
http://www.mazdagaraj.com/konular/509-mazda-usta-tavsiyeleri.html

Yukarıdaki linkte Isparta'da Usta tavsiyesi var, orası ile görüş ve Mutlu hocamın anlattığı şekilde komple yağı değiştiriyorlarsa yaptır, hayır senin bahsettiğin gibi 3 litresi değişir geri kalanı için yapacak bir şey yok minvalinde bir şey anlatırlarsa orada değişim yaptırmanı tavsiye etmem...

Bir fırsatını bulursan eğer Ankara da, Herter yetkili serviste, Mutlu hocamın anlattığı şekliyle komple yağın değişimini yaptırabilirsin... Hatta; Mazda Garaj indirimi ile birlikte... :) :)

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
teşekkür ederim bilgiler için. Ispartadakine bi sorayım önce. Ankaraya yılda en az bir kere gidiyorum..

Mazda garaj indirimi derken :)

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
http://www.mazdagaraj.com/konular/509-mazda-usta-tavsiyeleri.html

Yukarıdaki linkte Isparta'da Usta tavsiyesi var, orası ile görüş ve Mutlu hocamın anlattığı şekilde komple yağı değiştiriyorlarsa yaptır, hayır senin bahsettiğin gibi 3 litresi değişir geri kalanı için yapacak bir şey yok minvalinde bir şey anlatırlarsa orada değişim yaptırmanı tavsiye etmem...

Bir fırsatını bulursan eğer Ankara da, Herter yetkili serviste, Mutlu hocamın anlattığı şekliyle komple yağın değişimini yaptırabilirsin... Hatta;
Mazda Garaj indirimi ile birlikte... :) :)

ıspartadaki ustayı aradım şimdiye kadar hiç değiştirmedim m3 yağını dedi. çok değiştirmeye sıcak bakmadı araştır dersen araştırayım falan dedi. Muhtemelen anlayan birine değiştireceğiz... son olarak mutlu bey bu işlemler için ne kadar ödediniz :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
ıspartadaki ustayı aradım şimdiye kadar hiç değiştirmedim m3 yağını dedi. çok değiştirmeye sıcak bakmadı araştır dersen araştırayım falan dedi. Muhtemelen anlayan birine değiştireceğiz... son olarak mutlu bey bu işlemler için ne kadar ödediniz :)

Ben tüm ağır bakımı Herter'de yaptırmıştım, Asalet abi sağolsun bir güzellik sağlamıştı mazdagaraj indirimi.
100bin km. bakım hikayem konumda tüm detayları görebilirsiniz.

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power
İyi günler forum.. Aracım 112 bine yaklaştı. Otomatik Şanzuman yağı hiç değişmemiş şimdiye kadar. Bi kaç servisi aradım hangi yağı koyuyorsunuz diye... castrol diyende var, mazdanın kendi yağı olan dexelia diyen var artı servisler şanzıman filtresi de değişiyor diyor..

1- şanzuman yağ için biz servis olarak castrol kullanıyoruz ve tam boşaltma yaparsak 8 litre yağ alıyor

2- şanzuman filitre değişimi şart

3- ankara'da iseniz yetkili servis olarak yardımcı olalım :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
1- şanzuman yağ için biz servis olarak castrol kullanıyoruz ve tam boşaltma yaparsak 8 litre yağ alıyor

2- şanzuman filitre değişimi şart

3- ankara'da iseniz yetkili servis olarak yardımcı olalım :)

Hangi servis ve istersek dexiella yağ bulabilirsiniiz dimi...bu işlemlere en uygun fiyatı özelden atarsanız dönüş yaparım...teşekkürler

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Peki bu yağın bir numarası var mıdır? Çoğunlukla servis dışındaki ustalar bilmeyebiliyor.

1- Size bağlı. Ben mobil 1 yağlarını tercih ettiğimden mobil 1 synthetic atf almıştım. Gulf ın yağı da uyuyor ve daha ucuz. M-V standardına sahip her yağ olur. Fakat dediğim gibi mobil 1 daha kaliteli hissettiğimden ötürü, pahalı da olsa onu aldım. 6 lt aldım.
2- Gereklidir, değişmezse bir anlamı yok.
3- tamamı boşalıyor işi bilen birine giderseniz. Dr_Azoom Asalet abinin çalıştığı Herter'e gitmiştim. Şanzıman karter tapasından yağ boşaltıldı, ardından şanzıman yağı karteri açıldı. Süzgeç değiştirildi, ardından sıvı conta ile yerine takıldı karter. Yağ çubuğundan sonuna kadar yağ dolduruldu. Radyatörden şanzıman dönen yağ borusunu çıkardılar, motor çalıştırıldı ve pis yağın da akması sağlandı. Temiz yağ geldiği gibi motor durduruldu ve boru yerine takıldı hemen. Eksik kalan yağ miktarı seviyesine uygun olarak tamamlandı.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Aynen, onun için burdayız zaten.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Hocam ben de onu soruyorum işte, şanzıman yağı numarası ne olmalı Mazdalarda modele göre değişir mi?

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
şanzuman yağı işini işin ehline yani adem ustaya sorduk...castrol dekron 3 ya da mobil atf 320 şanzıman yağını koyabileceğimizi söyledi... mobilin de başarılı bir yağ olduğunu ekledi...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
şanzuman yağı işini işin ehline yani adem ustaya sorduk...castrol dekron 3 ya da mobil atf 320 şanzıman yağını koyabileceğimizi söyledi... mobilin de başarılı bir yağ olduğunu ekledi...

Sakın dextron ya da atf320 yağını kullanmayın. Forumda daha önce tartışmıştık bu konuyu. Araçlarımız Dextron M-V standartına sahip yağ istiyor.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
dextron mv standartları nedir kardeş... yukarıda adı geçen yağlarda o satandartlar yok mu??**;

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben olsam; bu işin içinde yoğrulmuş ve isim olarak kariyer yapmış Mazda aşığı ve gönüllüsü ustaya sorar ve o ne derse onu yapardım... :) :)

Üst Alt