Mazda 3 BK (2003-09) Şanzıman Yağı Değişimi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhabalar.

Bugün buradaki tek otomatik şanzıman ustasından bakım fiyatı geldi. Servisten parça fiyatlarını alıp bana bir liste vermeleri 1 haftalarını aldı.

Yapılacak diğer şeylerle beraber fotoğrafta liste. Ne düşünüyorsunuz? Şanzıman yağı olarak Mobil 1 Sentetik ATF alacaktım fakat bu yağın da çok kullanıldığını ve iyi olduğunu okudum. Fiyatı da neredeyse yarıya geliyor. Listedeki bazı şeyleri de internetten sipariş ettim zaten dün burada okuduklarım sizin kullandığınız ürünlerden. Listede yazıyor.

Bunun dışında parçaların 1 günde geleceğini ve aynı gün tüm bakımların biteceğini söylediler. Güven konusunda sıkıntı yaşasam da Muğla'daki serviste fiyat farkı oluşu, üzerine 250 km gibi bir mesafem oluşu (git-gel), ayrıca en ufak tıkırtıda götürebileceğim bir usta ihtiyacımdan ötürü burayı tercih edeceğim gibi duruyor. Fikrinizi almak istedim.

Şimdiden teşekkürler, iyi ki bunları sorabileceğim insanlar var :)Ekli dosyayı görüntüle 32429
Bu parçalar orjinal mi tam anlayamadım.

Orijinal yağ filtresi , dexelia sanzıman yağı , orjinalleri ile nerde ise aynı fiyat ~

Sanzıman filtresi orjinal alsanız daha iyi fiyatından emin değilim.

Yağ dolum kapağındaki oringide kontrol etmenizde fayda var.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Valla teknoloji ilerlemiş. Ustalığı da iyiyse şanslısınız derim. :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Otomatik şanzıman yağı değişirken servisler/ustalar genelde 3 lt olarak yani şanzıman yağ tahliye tapasını açıp, ne akarsa o miktarda değişim yapıyolar diye biliyorum.

Accord'cu bir arkadaş aşağıdaki videoda şanzıman yağının tamamını (yaklaşık 7 lt) tahliye edip değişiyor.

Bunu yaparken sizce aracın şanzımanına zarar verir mi?

Neden zarar verir mi diye sormamın sebebi; yağ soğutucuna giden hortumu çıkarıp araca marş yapıyor ve yağın kirli kısmı tahliye olana kadar aracı çalışır halde bekletiyor. Bu esnada yağsız kalma gibi durum olur mu?

Videonun 13.30 sn'den sonra izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız

(Yeni konu açmak istemedim. Konu uzarsa yöneticiler gereğini yapacaktır)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Otomatik şanzıman yağı değişirken servisler/ustalar genelde 3 lt olarak yani şanzıman yağ tahliye tapasını açıp, ne akarsa o miktarda değişim yapıyolar diye biliyorum.

Accord'cu bir arkadaş aşağıdaki videoda şanzıman yağının tamamını (yaklaşık 7 lt) tahliye edip değişiyor.

Neden zarar verir mi diye sormamın sebebi; yağ soğutucuna giden hortumu çıkarıp araca marş yapıyor ve yağın kirli kısmı tahliye olana kadar aracı çalışır halde bekletiyor. Bu esnada yağsız kalma gibi durum olur mu?

96 bin km.de bu yöntemle değişti 142bin km.de en ufak sorun yok. Anlık yağın azalmasından bir şey olmaz. Ama eski yağın kalmasıyla bir şeyler olabilir. Yarısı değişeceğine tek seferde tamamı değişmesi daha iyi.
Ama yeni nesil skyactiv otomatik şanzımanlarda bu flushing önerilmiyor. İlla yağ değiştirilecekse karter sökülüp olan yağ dökülüyor, boşalan kısmı tekrar yeni yağla dolduruluyor. Yaklaşık yarısı yenileniyor bu yöntemle. 2-3 sefer yapmakta fayda var flushing önermeyen şanzımanlarda.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

Zarar vereceğini sanmam, yük binmiyor, değişim yapılacaksa böyle yapılmalı bence.
Mesaj otomatik birleştirildi:

96 bin km.de bu yöntemle değişti 142bin km.de en ufak sorun yok. Anlık yağın azalmasından bir şey olmaz. Ama eski yağın kalmasıyla bir şeyler olabilir. Yarısı değişeceğine tek seferde tamamı değişmesi daha iyi.
Ama yeni nesil skyactiv otomatik şanzımanlarda bu flushing önerilmiyor. İlla yağ değiştirilecekse karter sökülüp olan yağ dökülüyor, boşalan kısmı tekrar yeni yağla dolduruluyor. Yaklaşık yarısı yenileniyor bu yöntemle. 2-3 sefer yapmakta fayda var flushing önermeyen şanzımanlarda.

Skyactive şanzımanlarda yağ değişimi gerekmiyor. "Filled for life" ibaresi mevcut.

Filled for Life

Do I need?

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Zarar vereceğini sanmam, yük binmiyor, değişim yapılacaksa böyle yapılmalı bence.

Skyactive şanzımanlarda yağ değişimi gerekmiyor. "Filled for life" ibaresi mevcut.

Filled for Life

80-90 bin km.de çıkartıldığında kapkara çıktığı görülen resimler mevcut. Vuruntu olup da yağ değişimi sonrası hiçbir sorunun kalmadığı deneyimler dolu. Hiçbir yağ ömürlük değildir. Markalar ömürlük dese de çoğu araba firmasının şanzıman ürettirdiği Aisin 100bin, hafif şartta kullanımda 160bin km de değiştirilmesini öneriyor.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ben resmi açıklamaların yalancısıyım :)
80-90 bin km.de çıkartıldığında kapkara çıktığı görülen resimler mevcut. Vuruntu olup da yağ değişimi sonrası hiçbir sorunun kalmadığı deneyimler dolu. Hiçbir yağ ömürlük değildir. Markalar ömürlük dese de çoğu araba firmasının şanzıman ürettirdiği Aisin 100bin, hafif şartta kullanımda 160bin km de değiştirilmesini öneriyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aslında benim lafım değil, Japonların iş felsefesi bu.

Şimdi ilginç bir şey var, Şanzıman oran sayısı artınca tasarruf ta performans ta, kullanım keyfi de artıyor. Ama bakım ihtiyacı da artıyor.

@mtutun abinin bir sözü var, iyi olanı geliştirirler ama değiştirmezler... :)

Şanzıman yağı değişimi çok tartışılır uzun yıllardır, otomatik şanzıman yani. Kimi markalar ömürlüktür, arıza olmadan açmayınız der, kimi ise 100.000 vb gibi bakım aralıkları koyar. Herkes bir argüman üretir ve teoride bu argümanın doğru yanları da muhakkak vardır. Sonuçta tartışmalar uzayıp, gider sonuç değişmez.

Sany

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Şampanya Sedan
İzmir'de şanzıman yağının tamamını değiştirecek usta tavsiyesi istiyorum.
Bilen var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İzmir'de şanzıman yağının tamamını değiştirecek usta tavsiyesi istiyorum.
Bilen var mı?

Mazda Usta Tavsiyeleri

İzmir'de tavsiye edilen işyerleri ile görüşüp durumu netleştirebilirsin... Daha önce, İzmir'de otomatik şanzıman yağı değişimi yapan üyemiz olmadı. Bu konuda öncülük de yapmış olursun. :) Gelişmeleri bekliyoruz.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
2010 model (ikinci nesil) mazda 3 otomatik şanzıman filtresi oem no : FN0121500A (FN0121500; FN01-21-500; FN01-21-500-PT; FN0121500 PT)

Focus Orjinal Motorcraft Otomatik Şanzıman Yağ Filtresi (Süzgeci) 1998-2005 ile birebir uyumlu, ford oem: XS4Z 7A098 AC

Şeklinde bir yazı okumuştum. 1. Nesil ile 2. Nesil aynı şanzıman kullanıyor ise uyabilir diye düşünüp paylaşmak istedim.

Sany

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Şampanya Sedan
Otomatik araçların şanzıman yağı değişimini makine ile yapan servisleri araştırdım.
Bildiğiniz üzere Otomatik şanzıman yağı el ile değiştirildiğinde 4 Litresi değişiyor, diğer yarısı içinde kalıyor.
Kısaca, yarım iş yapmış oluyoruz.
Bu sebeple İzmir ili ve çevresinde şanzıman yağı değişimini makine ile yapan servislerin iletişim bilgilerini sizinle paylaşıyorum;

43371

43372

43373

43375

43376

Umarım ihtiyacı olanlara faydalı olurum.

Ekli dosyalar

• 1552827830359.png
    1552827830359.png
    11 KB · Görüntüleme: 19

Yusuf Babacan

Sukutusu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Merhabalar keyifli forumlar. 120 bindeki aracımın AT şanzıman yağ ve filtresini değiştirdik,yağı tam değişim olarak araştırmalarım sonucu yaptıramadım maalesef.Mazda Otomotivasyon servis karteri söküp filtreyi değişerek yağı (not: karteri açmadan tapadan 3.200 karter haznesinden 200ml total 3.4lt) tahliye etmiş oldu. Sonuç olarak kısmi bir değişim oldu.Tatmin olamadığım için tapadan tekrar tahliye edip tekrar 3lt eklememin yenileme anlamında faydası olur mu henüz işlem yapılalı 40-50km olmuşken.

58223582245822558226

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhabalar keyifli forumlar. 120 bindeki aracımın AT şanzıman yağ ve filtresini değiştirdik,yağı tam değişim olarak araştırmalarım sonucu yaptıramadım maalesef.Mazda Otomotivasyon servis karteri söküp filtreyi değişerek yağı (not: karteri açmadan tapadan 3.200 karter haznesinden 200ml total 3.4lt) tahliye etmiş oldu. Sonuç olarak kısmi bir değişim oldu.Tatmin olamadığım için tapadan tekrar tahliye edip tekrar 3lt eklememin yenileme anlamında faydası olur mu henüz işlem yapılalı 40-50km olmuşken.

Ekli dosyayı görüntüle 58223Ekli dosyayı görüntüle 58224Ekli dosyayı görüntüle 58225Ekli dosyayı görüntüle 58226
Merserde makine ile komple değişim yapılıyordu :(

Yusuf Babacan

Sukutusu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Merserde makine ile komple değişim yapılıyordu :(

Aradım abi orayı da İstanbuldaki yetkili servisler 4 litre olarak söylüyorlar belki geçmiş zamanda öyledir lakin şu an orası da kısmi şekilde değişim yapıyor imiş maalesef.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Ekli dosyayı görüntüle 58223Ekli dosyayı görüntüle 58224Ekli dosyayı görüntüle 58225Ekli dosyayı görüntüle 58226
Şu haliyle memnunsan boşuna emek ve para harcama. Yarısı değişmiş durumda km olarak da yüksek değil.

Üst Alt