Mazda 3 BK (2003-09) Şanzıman Yağı Değişimi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aracın istediği standart ayrı, ustaların koydukları ayrı. İsteyen istediği yağı koyar. Ben üreticinin şanzıman için istediği yağ standardında koyarım.
Çünkü farklı standartta konan yağ yüzünden sıkıntı yaşayanlar gördüm. Servisler bile kafasına göre yağ koyarken...

Yağların standartları ile ilgili bir sürü kaynak dolu internet. Forumumuzda tartışıldı daha önce çokça.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben olsam; bu işin içinde yoğrulmuş ve isim olarak kariyer yapmış Mazda aşığı ve gönüllüsü ustaya sorar ve o ne derse onu yapardım... :) :)
abi bu işin içinde yoğrulduğunu düşündüğümüz ustaya sorduk :) sen ne kullandın şanzıman yağı olarak, değiştirdiysen sonrasında artı eksi bişey deme durumun var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
abi bu işin içinde yoğrulduğunu düşündüğümüz ustaya sorduk :) sen ne kullandın şanzıman yağı olarak, değiştirdiysen sonrasında artı eksi bişey deme durumun var mı?
Ustaya sorduğunu bildiğim için yazdım zaten. Ben değişim yapmadım henüz. Vakti geldiğinde yetkili serviste veya denk düşerse Adem Usta da değişim yaptırırım. Zaten üçüncü bir seçenek yok gibi...

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Uzun bir aradan sonra şanzıman yağını geçen cuma günü marmarise gitmişken muğla görende değiştirdim çok şükür. İşlem olarak alttan karterden yağı boşaltılar üstten 4 litre mazda nin kendi yağı olan dexellle koydular. Sonuç olarak hiç değişmeyen yağı 113.500 de değiştirdik.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Uzun bir aradan sonra şanzıman yağını geçen cuma günü marmarise gitmişken muğla görende değiştirdim çok şükür. İşlem olarak alttan karterden yağı boşaltılar üstten 4 litre mazda nin kendi yağı olan dexellle koydular. Sonuç olarak hiç değişmeyen yağı 113.500 de değiştirdik.
Güle güle kullanın :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fiyat nedir ve ilk gözlemlerin nelerdir? Şanzıman süzgeci (filtresi) de değişti mi?

Güle güle kazasız belasız eskitmek nasip olsun. :)

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power

Şanzuman yağı mı değiştirdin yoksa motor yağı mı , şanzuman yağı tam boşaltma yaptığında 8 litre alıyor

''BEŞİK'' ten Mezar "TAŞ" ına ...
"BEŞİKTAŞ"

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Fiyat nedir ve ilk gözlemlerin nelerdir? Şanzıman süzgeci (filtresi) de değişti mi?

Güle güle kazasız belasız eskitmek nasip olsun. :)
Sağolun inşallah. Evet şanzıman filtresi de değişti. Arabanın vites geçişinde zaten bi sıkıntı yoktu, şimdiye kadar hiç değişmediği için değiştirdim, ilk gözlemim zaten çok az hissedilen vites geçişinin daha az hissedildiğini hissettim :) ama bariz şunu farkettim sert kalkişlarda 2 ye geçerken her arabada olduğu gibi diğer viteslere göre daha fazla hissediliyordu şimdi onun sert kalkişlarda bile azaldığını gördüm. Servise gelince yedek parça ve ve işçilik konusunda yardımcı oldular özelikle servisin sahibi çok güler yüzlü ve iyi bi insan. Çalışanların çok güler yüzlü olduğunu söyleyemem ama servisin asıl sahipleri insana değer veriyor,fiyata gelince isparta dan geliyorum deyince 490 dediler. :)

Sonuç olarak 11 yıllık yağ değişti içim rahatladı:)

Şanzuman yağı mı değiştirdin yoksa motor yağı mı , şanzuman yağı tam boşaltma yaptığında 8 litre alıyor

''BEŞİK'' ten Mezar "TAŞ" ına ...
"BEŞİKTAŞ"
Şanzıman yağını 4 litre koydular. Daha önce ıstanbul daki servisi aradım onlar da 4 litre koyuyoruz demişlerdi ya merser ya evo. Bazı servisler 8 litre bazıları 6 litre bazıları 4 litre diyor. Yanlış hatırlamıyorsam adem usta da 4 litre demişti

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki yöntemi var; birincisi sizin yöntem olanı. Yani yağı boşaltıp üstten çıkan yağ kadar eklemek.

İkincisi de; birinci işleme ilave olarak şanzımana giren çıkan bağlantılarına aparat takarak içerideki yağı tamamen değiştirmek.

Genel olarak uygulanan ilk yöntem ama ikinci yöntem daha sağlıklı ve meşakkatli ...

Bu arada fiyat uygun geldi bana. Gören yine yapmış güzelliğini.

Şu haliyle ikinci yöntemi uygulayan Herter Servis dışında diğerlerinde duymamış oluyorum diyebilirim.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Zaten yağın hiç bir zaman tamamı boşalmaz türbünun içinde illaki kalır. 8 litre eklemek için türbunu boşaltmak lazım onu boşaltmak içinde şanzımanın inmesi gerekiyormus diye biliyorum

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İki yöntemi var; birincisi sizin yöntem olanı. Yani yağı boşaltıp üstten çıkan yağ kadar eklemek.

İkincisi de; birinci işleme ilave olarak şanzımana giren çıkan bağlantılarına aparat takarak içerideki yağı tamamen değiştirmek.

Genel olarak uygulanan ilk yöntem ama ikinci yöntem daha sağlıklı ve meşakkatli ...

Bu arada fiyat uygun geldi bana. Gören yine yapmış güzelliğini.

Şu haliyle ikinci yöntemi uygulayan Herter Servis dışında diğerlerinde duymamış oluyorum diyebilirim.

Aparata gerek yok, Asalet abiler radyatörden dönen boruyu çıkararak tüm pis yağı boşaltıyor. 7-8 litre tutuyor. Bende 7 lt tutmuştu sanki ama tam hatırlayamadım şimdi.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Zaten yağın hiç bir zaman tamamı boşalmaz türbünun içinde illaki kalır. 8 litre eklemek için türbunu boşaltmak lazım onu boşaltmak içinde şanzımanın inmesi gerekiyormus diye biliyorum

Bir üstte yazdığım mesaja bakınız.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

3. Dakikaya dikkat.

Benim şanzıman yağını şimdi kontrol ettim 50binde araç ortadaki peçetedeki gibi yeni değiştiren arkadaşlar sizde nasıl hatırladıklarım. @kadir @MutluTEKİRR

Yarın öbürgün bakıp resmini gönderirim hocam. 30bin km oldu benim değişeli. Adem usta da 50-60bin km. değişim için ideal vakitler demişti zaten benim de görüşüm bu yönde. 100bin km. kesinlikle beklenilmemeli. @ediz07 hocam senin de aklında olsun.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Şöyle bir durum var aracın bakımını yaptırmalı 2 ay flan oldu motor yağı değişti komple filtre dahil 500km sonra baktım yine simsiyahtı yağın renk değişikliği çok önemli bir detay mı?

@MutluTEKİRR

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
500 km de benzinli bir motor simsiyah olmamalı aslında, bir motor içi temizliği lazım yağ değişiminde

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şöyle bir durum var aracın bakımını yaptırmalı 2 ay flan oldu motor yağı değişti komple filtre dahil 500km sonra baktım yine simsiyahtı yağın renk değişikliği çok önemli bir detay mı?

@MutluTEKİRR

Şanzımanda evet. Motor yağında da motor iç temizleyici kullanarak bu motor yağının kararmasına engel olunabilir.

Üst Alt