Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında cersav tarafından paylaşıldı.

1. cersav

cersav Sessiz

Merhaba arkadaşlar. Kısa zaman önce Mazda 3 sahibi olmuştum. İlgili konuda (http://www.mazdagaraj.com/konular/4852-hosgeldin-mazda-3-a.html) detaylar mevcut.

Aracımı yaklaşık 1500 km kullandıktan sonra aldığımda mevcut olan rölantide titreme iyice arttı ve bir gün motor arıza lambası yandı. Biz de lpg kaynaklı olduğunu düşünerek lpg ustasının yolunu tuttuk. Yaptığı ölçümlerin enjektörü işaret ettiğini ve değişmesi gerektiğini söyledi. Eyvallah diyerek lpg enjektörünü değiştirdik, motor arıza lambası söndü (titreme devam ediyordu) ve yolumuza devam ettik.

Aradan yaklaşık bir hafta geçtikten sonra sabah aracı ilk çalıştırmada devir yükselmesi olduğunu farkettim. 100-200 metre yol aldım ve araç birden stop etti. Kontağı kapatıp açtım, tekrar çalıştı ve devam ettim. Tabi bunun lpg kaynaklı olduğunu düşündüm ve guzuyu yeni aldığım için de acayip canım sıkıldı.

Bu stop etme olayı 1-2 gün arka arkaya oldu. Ama ilginç bir şekilde yalnız sabah ilk çalıştırmada yapıyordu (Hava soğuk da değil). Gün içerisinde herhangi bir sorun çıkmıyordu. Ben de kendimce bir çözüm geliştirdim. Aracı ilk çalıştırma öncesinde gazı kapatıp direkt benzinde çalıştırarak stop etme sorununu aştım. Bir süre yol alınca gaza alıyordum. Hatta bazen unutup kilometrelerce benzinde gidiyordum. Yaklaşık 1 hafta daha bu böyle devam etti. Ta ki 2 gün öncesine kadar...

2 gün önce sabah aracı sorunu aştığımı düşündüğüm şekliyle çalıştırdım. 100 metre sonra stop ettiğinde artık servis yolu görünmüştü. Ama hangi servise gidecektik ? Forumda mevcut usta tavsiyeleri ve biraz google kullanımı sonrası İzmir Bornova 2. Sanayi Sitesinde Tosun Usta'yı (Özcan Mazda Servisi) buldum. Önce telefonla arayarak randevu aldım ve bu sabah guzuyu götürdüm.

Tosun Usta sert görünümlü eski bir usta. Ama sohbete başladığında ne kadar canayakın ve mesleğinde bilgili olduğu hemen anlaşılıyor. İnsansever, Vatansever ve Mazdasever bir usta. 1976 dan beri aynı yerde ve yanında 20 yıllık tecrübesi ve becerisiyle Ozan Usta ile çalışıyorlar.

Aracın rölantide titreme ve stop etme sorunu olduğunu söyledim ve yalnızca sabah ilk çalıştırmada yaptığını belirttim. Tosun Usta bana hemen devirin yükselip yükselmediğini sordu. Yükseldiğini söylediğimde gözle yapılan kısa bir kontrolün ardından sanırım komprezyon testi denilen şey yapıldı. Subaplarda kaçırma olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. 1500 lira gibi bir masrafın olacağını +200-300 lira daha fazla da tutabileceğini (açılıp bakılması gerekiyormuş) belirtti. Ben de önce ustaya güvendiğim için ikinci olarak da yetkili servis yaklaşık 2 katı fiyat çıkardığı için subap değişimine onay verdim.

Bugün sabahtan neredeyse akşama kadar sökme işlemleri sürdü ve parça siparişi verildi. Tüm gün guzuyla beraber ustaların yanındaydım. Muhtemelen Cumartesi, en geç Pazartesi teslim alacağım inşallah, umarım bir aksilik çıkmaz.

Konuyla ilgili gelişmeleri ve son durumu fırsat buldukça aktaracağım. Kazasız belasız iyi sürüşler dilerim. Sağlıcakla kalın.

2. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Geçmiş Olsun..

Tapatalk

3. romulus

romulus Katılımcı

Araç Markası:
    Nissan Almera
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Gecmis olsun. Aracin cekisinde problem yokmuydu?

4. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Geçmiş olsun :( lpg kaynaklı subap problemi er ya da geç yaşanıyor..

5. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Alırken bu sorunun oluşabilme ihtimalini Osman abi (bayrak oto) söyledi sanırım. Ama önemli değil, ve lpg tasarrufu düşünüldüğünde de değecek bi işlem. Fiyat çok iyi. Uzun yıllar ve kilometreler kafan rahat olur.

Bilgilendirme için teşekkürler geçmiş olsun...

6. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Geçmiş olsun, supap işini halledince en kötü 60 bin kafan rahat binersin.

7. cersav

cersav Sessiz

Teşekkür ederim herkese. Evet Veli Abi, Osman Usta aracı alırken böyle bir sorun olduğunu söylemişti, ancak kaç km sonra sorun çıkarır bir şey diyemem demişti de ben bu kadar çabuk olacağını tahmin etmiyordum açıkçası. Sağlık olsun artık ne diyelim.

Aracımı dün akşam teslim aldım. Fazla tecrübe etme fırsatım olmadı henüz ama kontağı çevirdiğimde gelen ses bile çok değişmiş, derinden bir kükreme sesi geliyor sandım. :) Gaz pedalına dokundukça guzu yerinde duramıyor. Rölantide yaşanan titremeden eser yok. Tosun Ustam epey uğraşmış sağolsun, eli değmişken gördüğü sıkıntıların hepsini gidermiş.

Aracıma yapılanlar ve maliyetine gelirsek (ustanın yazdığı şekliyle);

TK SÜBAP
    TK SÜBAP KOVAN
    TK SÜBAP LASTİK
    SİLİNDİR KAPAK TAŞLAMA
    SİLİNDİR KAPAK CONTA
    TK MANİFOLD CONTA
    SIVI CONTA
    MOTOR ANA KULAK
    GERGİ RULMANLARI X2
    MOTOR YAĞ
    YAĞ FİLTRE
    HAVA FİLTRE
    POLEN FİLTRE
    TK ARKA BALATA
    ARKA DİSK TORNA
    KALORİFER HORTUM
    SİLİNDİR KAPAK REVİZYON, FİREN BAK.

İlave olarak;

Sağ sinyal otomatik kapanmama arızası ve klima ısı derecelendirme arızası çözüldü.

Toplam maliyet 2650 TL oldu. Bundan sonra kafam rahat bir şekilde arabamın keyfini sürmeyi ve bakımdan bakıma servisin yolunu tutmayı ümit ediyorum. Herkese kazasız belasız iyi sürüşler dilerim. Sağlıcakla kalın.

DarK PaSSenGeR bunu beğendi.
  8. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Geçmiş olsun :)

9. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Geçmiş olsun, aynen dediğiniz gibi kafanız rahat bir şekilde gönül rahatlığıyla binersiniz artık uzun süreler. En geç 20-25bin km.ye kadar da zaten bu masrafı lpg ile çıkartırsınız. Yolda düzgün bir lpg ayarı yaptırmayı ve mümkün olduğunca 4bin-4500 devir üstüne lpg ile çıkmamayı unutmayın. Keyifli sürüşler.

10. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Geçmiş olsun... O titreme varsa geri dönüş yok maalesef. Fiyat olarak iyi denilebilir. Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun.

11. sinyor

sinyor Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3-2005 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Sedan
    sağ sinyal kapanmama arızasını nasıl çözdüler kardeş

kadir bunu beğendi.
  12. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Güle güle kullanın , bende aracı aldığimda ayni sıkıntılarla karşılaşmıştım yaptırdim kafam rahatladı.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 7 Haziran 2016
    hagakure ve kadir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş