Mazda 3 BK (2003-09) Otomatik Şanzımandan Gelen Ses

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkür ederim abicim düzgün anlatabildiysem ne mutlu bana :) Mühendislik harikası bir araca sahibiz mazda markası olarak Allaha hamd olsun Allah herkese versin .. Bırakın yamuk yumuk bayır aşağı yada bayır yukarı yeri geçen hafta gittiğimiz uludağda sırf yer yamuk diye biraz uzakta düz yer bulunca çektim güneşliğim olmadığı halde gazetelerle arabayı güneşten kamuflaj ettim .. yolda kasis çukur görünce yol değiştirmek asla ve asla sokağa park etmemek etsek bile başına kardeşlerimi koruma memuru olarak dikmek onu asla ve asla çok hor kullanmamak severek tatlı tatlı süzülmek ıslak ve sulu yerden geçmemek onu yıkarken özenle severek kurularken hassas cildine masaj yaparak yıkama sonrası cilasıyla bakım yaparak .. gibi gibi vs vs .. yani bu ve bunun gibi bir sürü hadise var onu bir canlı olarak görüp ona saygı gösterip zoom zoom aşkıyla sevgi ile bağlanmak bunu gerektirir :) zoom zoom <3

bi kıza bile bu değeri vermedim açık ve net işte bu yüzden kızlarla aram hiç ama hiç yoktur kız arkadaşımda yoktur buda itirafım olsun :D ;D
Barış her şeyin fazlası zarar kardeşim sen bildiğin arabayla sevişiyorsun :D

mazda3barisss

Sessiz
ahahaha haklısınız abi ama bana öyle iki üç günlük bişi lazım değil he bakan bakıyo ama bana değil arabaya :D o yüzden nema problema :) ben mazda gibi bi kız arıyorum iyi kötü fakir zengin hasta sağlık tüm her zaman yanında olabilecek birisini arıyorum oda karşıma çıkmadı hayırlısı be gülüm der geçerim :D he bu arada arabayla sevişiyorum kabul ediyorum :D :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mazda gibi bır kız! Tokyo'da çok gördüm ben ama geneli Toyota gibiydi, ondan olur mu? Yani görüntü anonim, iddialı değil ama asla arıza çıkarmaz...

ahahaha haklısınız abi ama bana öyle iki üç günlük bişi lazım değil he bakan bakıyo ama bana değil arabaya :D o yüzden nema problema :) ben mazda gibi bi kız arıyorum iyi kötü fakir zengin hasta sağlık tüm her zaman yanında olabilecek birisini arıyorum oda karşıma çıkmadı hayırlısı be gülüm der geçerim :D he bu arada arabayla sevişiyorum kabul ediyorum :D :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Otomatik araçlarda o kick down sivici. Yani ani güce ihtiyaç mesajı verdiğin siviç. Gecikmeden motor devrinin izinverdiği kadar küçük vitese geçirir.

Düz şanzımanlılarda duyuyorsan o sesi, pedalın altında fındık vardır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Uzun yolculuklar neticesinde otomatik şanzıman yağ çubuğunun oradan yağ attığını fark etmem ile endişeye kapılmam bir oldu... Oğuzhan'a söylediğimde; "gayet normal" cevabıyla içimde büyük bir rahatlık oldu...

Otomatik kullanan guzu sahiplerinin bilgisine. ;)

slash

Katılımcı
Uzun yolculuklar neticesinde otomatik şanzıman yağ çubuğunun oradan yağ attığını fark etmem ile endişeye kapılmam bir oldu... Oğuzhan'a söylediğimde; "gayet normal" cevabıyla içimde büyük bir rahatlık oldu...

Otomatik kullanan guzu sahiplerinin bilgisine. ;)

Basima gelmedi ama duymustum. Sebebi ne ola ki? Asiri motor devrimi, ayrica yag eksiltmesi kulaga hos gelmiyor tamamlamak gerekmezmi? Nasil rahatladn abi Allah askina:)))

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Basima gelmedi ama duymustum. Sebebi ne ola ki? Asiri motor devrimi, ayrica yag eksiltmesi kulaga hos gelmiyor tamamlamak gerekmezmi? Nasil rahatladn abi Allah askina:)))
Eski Mazda 3 otomatiklerin hemen hemen hepsinde var bu durum. Servis dahi sorun olmadığını söylüyor ;)

slash

Katılımcı
1. nesil ile 2. nesil mazda 3 lerin sanzimani ayni degilmiydi, yoksa motor gibi iyilestirilme mi yapildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Oğuzhan sağ olsun, üstteki mesajını bana daha önce söyleyince rahatladım... Bir kaç damla yağ ile eksiliyor sayılmaz...

Eski guzumun direksiyon pompası terleme yaptığı halde yılda 250 gram eksiltmiyordu...

yahya-kalkan

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
O bahsedilen tızzz sesine benzer bir ses 1 den 2 ye geçerken duyuluyor benim araçta(2006 at). Hatta gaz pedalında da azcık vurma şeklinde ayak ile de hissettiriyor... sorun aynı kapsamda değerlendirilebilir mi?? (Erenköy demiyorsa sorun yok:)) kapsamında). Yoksa benim için sorun mu? Önerileriniz????

Allah (C.C.)'ın Dediği Olur...!!!

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
O bahsedilen tızzz sesine benzer bir ses 1 den 2 ye geçerken duyuluyor benim araçta(2006 at). Hatta gaz pedalında da azcık vurma şeklinde ayak ile de hissettiriyor... sorun aynı kapsamda değerlendirilebilir mi?? (Erenköy demiyorsa sorun yok:)) kapsamında). Yoksa benim için sorun mu? Önerileriniz????

DSC nin devreye girme sesi o. Normal yani. Şanzımanla ilgisi yok.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Aracınızın bölümünü okumanızı tavsiye ederim. Aklına gelen gelmeyen bir çok bilgi ve tecrübe var forumda. :)

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Motor yağını bugün değiştirirken ustaya bide şanzıman yağını kontrol ettirdim , seviyesi iyi ama yağın durumu çok hoşuma gitmedi değiştirsen iyi olur dedi.Filtresi,temizliği,yağı falan ne kadara mal olur bu iş

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor yağını bugün değiştirirken ustaya bide şanzıman yağını kontrol ettirdim , seviyesi iyi ama yağın durumu çok hoşuma gitmedi değiştirsen iyi olur dedi.Filtresi,temizliği,yağı falan ne kadara mal olur bu iş
Filtre, işçilik, yağ derken 600-800 lira aralığında tutar diye tahmin ediyorum.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
O zaman biraz daha dursun o paraya biraz daha koyup lastik alırım

Servis bakım kılavuzunda benim araç için 100 bin km de değişim yazıyor, aracı aldığımda 114 bindeydi, benden önceki sahibi değişim yapmış mıdır,yoksa böyle önemli bi konuyu atlamış mıdır.yapmadıysa ve 140 bin km dir aynı yağ varsa oda saçmalık.

Usta çubuğu çekip baktı, çok iyi durumda değil dedi yağ, eğer sadece yağmdeğişimi istersen yaparım dedi 250 tl civarı, ama filtre değişsin, karter falan temizlensin dersen bi şanzumancıya yönlendirecem sökme takma yemizleme falan 500-600 civarı dedi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Otomatik şanzıman yağı ve motor yağı geç değişmeye gelmez bunlar önemlidir. Otomatik vites çok rahat fakat yağ değişimi biraz pahalı oluyor bu rahatlık için katlanmak gerekiyor.

Onr usl

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar aracım 2006 otomatik mazda3.aracı ilk çalıştırdığımda 2 vitese gectikten sonra yay atma veya tak diye tabir edebilecem bir ses geliyor bunu sadece motor sogukken yapiyor seyir halinde bir daha yapmiyor.sorun ne olabilir.yardimlariniz için şimdiden teşekürler.

Üst Alt