Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BK (2003-09) Motor Yıkama (Fotoğraflı)

Konu, 'Bakım - Periyodik Bakım' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Arkadaşlar abime 2005 model bir Mazda 3 aldık. Motor leş gibiydi motor temizliği ile aracı canlandırmaya başlayalım dedik.
    Başlamadan önce şunu belirteyim bu işlem risk içermektedir ve oluşabilecek hasarlardan arızalardan şahsım ve forum sorumlu tutulamaz!
    Öncelikle sökülmesi gereken yerleri sökmekle işe başladık.
    -Aküyü sökerek başlıyoruz.

20160813_171915.jpg 20160813_172337.jpg

-Hava filtresinin ve aracın beyninin olduğu üst plastik aksamı komple söküyoruz bunları dışarıda temizliyoruz. Motoru ortaya çıkarıyoruz böylece. Hava filtresinin kutusunu tutan 3 tane civata var önde arkada ve yanda resimde yuvarlak kırmızı halka içine aldığım yerler.

20160813_173248.jpg

-Araç beynin soketlerini koruyan plastik aksamın 2 tane plastik klipsi var onları çıkartıyoruz ve koruma plsatiğini söküyoruz soketleri çıkartıyoruz. Lpg beyninin söketini çıkartıyoruz lpg beynini söküyoruz. Boğaz kelebeğine giren hava emiş borusunun kelepçesini gevşetiyoruz. Daha sonra üst plastiği komple motordan ayırıyoruz.

20160813_172918.jpg 20160813_173511.jpg 20160813_174220.jpg

-Araç beyninin soketlerine poşet geçirip güzelce kağıt bant ile bantlıyoruz. Aynı şeyi lpg beyninin soketleri içinde yapıyoruz. Aracımızın diğer soketleri su geçirmeyecek şekilde tasarlanmıştır ama geçirmeyeceğinin garantisi yoktur! Riskli bulduğunuz noktalar için bu işlemi yapınız.

20160813_175944.jpg

-Sonax motor temizleyiciyi (başka bir markada olabilir) motor her yerine püskürtüyoruz ve 15 dk bekliyoruz. 15 dk sonra 2. kez motorun heryerine püskürtüyoruz.

20160813_175954.jpg 20160813_182817.jpg 20160813_181134(0).jpg 20160813_181142.jpg

-Tanzikli suyla yıkıyoruz. Hortumlara kablolara zarar görebilecek aksamlara çok yakından tanzikli su tutmuyoruz. Motorda ağır yağ kalıntıları varsa sıcak su ile yıkanması daha iyi sonuç verir. Bizim motorda yağdan ziyade toz çamur var. Aracın altından çıkan pis suyu görebilirsiniz.

20160813_183324.jpg 20160813_183329.jpg 20160813_183334.jpg 20160813_183441.jpg 20160813_183447.jpg 20160813_185232.jpg 20160813_185235.jpg 20160813_185917.jpg

-Hava kompresörünüz varsa hava tutarak motoru kurutabilirsiniz. Bende olmadığı için sabaha kadar motoru kurumaya bıraktım ve sabah topladım. Karşımızda tertemiz motorumuz. Artık olumsuz durumları (yağ kaçağı vs.) daha iyi takip edebileceğiz motora hakim olacağız her şey gün yüzüne çıktı.
    Mazda amblemimiz düşmüş en kısa sürede temin edip yerine takacağız :)
    İşlem sonrası plastik aksamlar için motor parlatıcı ürünler sıkıp parlatabiliriz dahada albenili yapabiliriz ama ben sevmiyorum o tarz ürünleri toz tutuyorlar.

20160814_152258.jpg 20160814_152202.jpg 20160814_152234.jpg

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ben; motorun kirli halini görmediğim için, yıkanmış hali çok şaşırtmamıştı... Hakikaten leş gibiymiş, guzucuk kendine gelmiş. Esasında bu işlem risk barındırmakla birlikte, anlatılanlar ışığında yapıldığında korkacak bir şey yok. İlk yapılması gereken şey; işlemin öncesinde ve işlemi yaparken, dikkat ve özen göstermek... :) Ellerine sağlık.

Oğuzhan bunu beğendi.
  3. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
  4. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Oğuzhan ellerine sağlık, çok güzel olmuş.
    Bunun dışında kablo birleşim yerlerine, bobin başlarına su girmemesi için wd40 ta sıkılabilir. wd40 ın su itici özelliği vardır. Alternatör, beyin, sigorta kutuları da poşetle kapatılınca bir risk olacağını hiç sanmıyorum.
    Öte yandan basınçlı su her ne kadar kolay çıkarsa da kirleri, hortumdan gelen suyun kendi basıncı ile akıtmak daha mantıklı olabilir. 1 gün kurumasını bekletmek de isabet olmuş.

Oğuzhan, kadir ve domestos bunu beğendi.
  5. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bende sana bayılıyorum kado :D

kadir bunu beğendi.
  6. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Aslında daha önceki tecrübelerimde direk bahçe hortumundaki suyla da yıkadığım uygulamalar oldu el girmeyen noktalardaki kirler tam manasıyla çıkmıyor. Kullandığım yıkama makinesi ucuz basıncı düşük amatör birşey aslında tam motor yıkamalık :) Suyu nereye ne kadar tutmak gerektiğini bilmek gerekiyor ;) Birde tavsiyem yıkama işleminin yazın yapılması kuruma süreci daha sağlıklı oluyor. Wd40 mantıklı olabilir denemek lazım

MutluTEKİR ve domestos bunu beğendi.
  7. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Eline sağlık harika olmuş, yapacak olanlara ışık tutmuş.

8. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    @Oğuzhan acayip kıskandım. Bende istiyorummmmmmm. :(:(:(

Oğuzhan bunu beğendi.
  9. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Gel yıkayalım çayda koyarız :)

grafff bunu beğendi.
  10. radoman

radoman Sessiz

Araç Markası:
    M3 Skyactiv Reflex AT
    Araç Renk ve Tip:
    İnci Beyazı Sedan
    Vay kardeşim benim eline koluna sağlık guzu nefes almış hayat bulmuş kazasız belasız kullanın

domestos bunu beğendi.
  11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hocam forumdaki ilk mesajın... Nasıl bi kutlama yapsak bilemedim. Heyecandan elim ayağıma dolaştı desem yalan olur ama. :p :p

Tamamen espriydi alınmayasın. :) :)

radoman bunu beğendi.
  12. radoman

radoman Sessiz

Araç Markası:
    M3 Skyactiv Reflex AT
    Araç Renk ve Tip:
    İnci Beyazı Sedan
    Temizliğe karşı zaafım var Veli abi dayanamadım artık(eski sahibinede kızdım bakım göstermemiş diye onunda kızgınlığıyla yazdım):)

Ne zaman isterseniz kutlayalım Veli abi Ramazandan beri görüşemedik zaten aileye yeni guzunun katılımını da kutlarız hem:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Ağustos 2016
    domestos bunu beğendi.
  13. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    @Oğuzhan yakın veya bekar olaydım haftasonuna direk damlardim.

Oğuzhan bunu beğendi.
  14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hocam sen çoluk çocuk ne varsa damla, biz misafiri severiz... :)

grafff, kadir ve Oğuzhan bunu beğendi.
  15. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Gocaman guzunun yağ kaçaklarının tespiti için motoru yikatmistim,lpg beynine 100 lira kaçmıştı :)

grafff ve domestos bunu beğendi.
  16. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Yıkamadan önce sökülmesi gerekli ;)

17. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Foresterde poşet geçirmiştim bir y olmamıştı.
    Geçenlerde yikamaci bi arkadaşın ford transitinin göğsüne su tutmuş,hasar 4 bin lira

grafff bunu beğendi.
  18. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Veli abi bizim uşak daha çok küçük bizi perişan ediyor. O yüzden uzun yol yapamıyoruz. Ama kendime sözüm var. O taraflara yolum düşerse kesin gelicem.

domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş