Mazda 3 BK (2003-09) Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor

yasin

Sessiz
2004 mazda 3 hb lpg li aracım var.son bir kaç sabahtır ilk çalıştırdıgımda motor arıza ışıgı yanıp sönmeye başlıyor,lpg ye geçince sönüyor,ama lpg ye geçmeden araç gazına yüklenirsem ışık sönmüyor sabit yanıyor.lpg ayarlarını yaptırdım lpg de çekiş sorunuda yok ama benzinde var.konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.tşklr

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Motor arıza lambası genelde fakir/zengin karışım olduğunda yanar. Yanmış egzoz gazını oksijen (Lambda) sensörü dediğimiz parça analiz eder ve beyine bildirir.
"Lpg de yanmıyor benzinde yanıyor ve benzinde çekiş kötü" demişsiniz. Aldığınız benzin ile alaklı olabilir mi? Son zamanlarda yakıt istasyonu değiştirdiniz mi?

yasin

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
opetten alıyorum gazı ve benzini ama değiştirmekte fayda var.tşklr ilginize

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bunların yanında aracın durumu nedir? Ne zamandır sizde? Kaç km lpg ile kullanıldı? buji,hava filtresi, yağ, yağ filtresi gibi bakımları en son ne zaman yapıldı?
Motor arıza ışığı yanıp sönerken devirde inip çıkma oluyor mu? yoksa gayet sabit mi duruyor?

yasin

Sessiz
araç 142000 de 40000 km önce lpg takıldı.bakımları yaklaşık 500 km önce yapıldı.devirde oynama yok sabit 1000 civarında fakat lpg ye geçtiginde daha stabil çalışıyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
araç 142000 de 40000 km önce lpg takıldı.bakımları yaklaşık 500 km önce yapıldı.devirde oynama yok sabit 1000 civarında fakat lpg ye geçtiginde daha stabil çalışıyor.
Subap sorunu başlangıcı da olabilir umarım öyle değildir. İlk etapta benzini farklı yerden alıp içerisine enjektör temizleyici koyup deneyebilirsiniz. Şuan pek sağını solunu kurcalamak doğru olmaz. Sorun devam ederse bilgisayara bağlatıp arıza okumak lazım ona göre hareket edilir.

yasin

Sessiz
iligine tşklr.deneyip bilgi verecegim.hayırlı kandiller

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oksijen sensoru gibi duruyor, doğrudan lpg ile çalıştırmayı deneyin aynı sorun olacak mı?

Benim araç da lpg ile 50bin km gittikten sonra motor ışığı yakmaya başladı. İlk zamanlar bilgisayara bağlayıp ışığı söndürebiliyordum ama son seferinde ışık uzun süre sönmedi. bilgisayara soktuğumda kapaklarda mı ne sorun var subap sorunudur dediler. Açıp bakarak anlayabiliriz dedikten sonra ben de açtırdım ve subapların yarısını değiştirerek hallettiler. Şu an ışık yanmıyor çekişte ve yakıtta faydasını göreceksin dediler bakalım dedikleri gibi mi olacak. Ama şunu da söyleyeyim ustalara niyeyse hiç güvenemiyorum acaba kandırılıyor muyum diye kafam da hep deli sorular.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu işlemden emin olmak için kompressyon testi yaptırmak en güzeli, yoksa usta iyi niyetli değilse durduk yere sübap değişim işçiliği alarak sizi masrafa sokabiliyorlar... Usta ve Esnaf olanları tenzih ediyorum, piyasadan duyduklarımız bunlar...

Fakat bire bir olarak benim ilk ağızdan duyduğum bildiğim böyle bir art niyetli olaya rastlamadım...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben çok memnunum, dilinden anladığınız sürece sorunlar gelip geçici... Ekonomik faydası fazlasıyla kalıcı... ;)

1980'den önceki petrol krizi dönemlerinde, halamların 1973 model Anadol'u vardı ve lpg ile çalışıyordu, bagajdaki yatık sanayi tüpü tipindeki lpg tüpünü ve iğrenç kokusunu hatırlıyorum o kadar, motor kısmında ne tür bir aparat vardı ya da var mıydı bilmiyorum... İleride böyle forumlarda yazacağım aklıma gelseydi o dönemde fotoğraflardım... :p

ali_semet

Katılımcı
sorun çözüldü mü?arıza ışığının yanıp sönmesi tehlikeli bir durumdur kısa devre olduğunun işaretçisi olabilir bu da beyne zarar verebilir.lpg de olması lpg tesisatında kısa devre olabileceğini gösterir,baktırmanızda fayda var

ahmoztrk

Katılımcı
Benim amcam Hollandada yaşıyor, kendisinin 88 model fabrikada entegre Lpg li uno su vardı. Yani öyle gaz, benzin düğmeleri ayrı filan değildi. Araba gaza geçtiğinde benzim ibresi gazı gösteriyordu. Öyle anlattı bana.

ali_semet

Katılımcı
lpg li araçlar hele bir de fabrikasyon lpg li ise tadından yenmez.:) benzin aracın motor kısmında acayip balçık gibi bi akıntı birikintisine neden oluyor,şahsen gördüm bunu ama lpg de bu olay olmuyor fakat ekstra dan riskleri de var onu da unutmamak lazım

yasin

Sessiz
arkadaşlar açmış olduğum konu ile bir gelişme var.sürekli opetten gaz alıyorum ve motor arıza lambası sabahları yanıp sönüyor sonra sabir yanmaya başladı.shell den denedim aynı durum.4 gün önce bi arkadaşımın tavsiyesi üzerine tüp bittiginde aygaz bayiinden aldım ve aldıktan 10km cirında motor ikaz lambası söndü.4 gündür sabahlarıda sorun yok.şimdilik sorun kalmadı bakalım.masrafsız kurtuldum sanrıım

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bana ilginç geliyor, o kadar hassas mı ki gaza göre değişkenlik gösteriyor, ki aldığınız diğer markalar da dandik değil yani.

Üst Alt