Mazda 3 BK (2003-09) Motor Arıza Işığı

Araç Markası
2009 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kum Sarı - Sedan
Muhammet sen lpg kitini nerede taktırdın? İlk kez takıyorlar sanırım Mazda 3 e?

Oğuzhan abi LPGyi Ankara İskitler de Atay otomotiv var orda taktırdım. Mazda 3 e ilk defa mı takıyorlar bilmiyorum ama bu işten anlamadıkları kesin gibi. Ne yapılması gerek abi araca?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İyi bir ustanın yolda lpg ayarı yapması gerekli. Hep diyorum, durduğu yerde iyi ayarın yapılması imkansızdır.

Abi LPG ayarında filan hiç bir sıkıntı Yok fakat arıza lambası hem gazda hem benzinde yanıyor bu canımı sıkıyor fazlasıyla

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Abi LPG ayarında filan hiç bir sıkıntı Yok fakat arıza lambası hem gazda hem benzinde yanıyor bu canımı sıkıyor fazlasıyla

Ayarda sıkıntı olmadığını nereden biliyorsunuz? Lpg sonrası bu sıkıntı çıktıysa ya montajdan kaynaklı sıkıntı oldu, ya da lpg ayarındandır.
Lpg ayarı çok kötüyse, benzindeki ayarı da bozar ve arıza lambasının benzinde de yanmasına yol açar. Bu benzinde de ışık yakıyor, senin işin motorcuda diyen lpg ustasında koşarak uzaklaşın. Lpg ayarını başka iyi bir ustada yolda yaptırın. Atiker taktırılmış galiba Quattro Garage a gidin şaşmazlarda.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mutlu gerekenleri söylemiş :) bence de anlayan birine ayar yaptır. Orada çözülmeyecek senin sorunların belli.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Montaj yapan yeri tanımıyorum bu yüzden genel olarak yazayım... Hangi motora hangi kiti uygulamasını bilmeyen işletmeler var, montajdan sonra ayar yapamayan yerler var, montajda oluşan basit hata neticesinde hayati sapmalara sebebiyet verenler var... Size montaj yapan işyeri bu sorunu çözemiyorsa kibarca daha iyi bir yer tavsiyesi isteyin veya bu sorunu çözmeleri için ısrarcı olun.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive

Ah be kardeşim Ankaradasın ve memleketin en iyi LPG ustaları orda iken tutup işi bilmeyen adamlara LPG taktırmışsın. Forumda inceleme yaptınmı bilmiyorum ama Ankara için çok iyi önerilerimiz vardı. Antalya'dan aldığım iki Mazda aracımıda Ankara'da LPG taktırmıştım ve ikiside kusursuz...

Araç Markası
2009 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kum Sarı - Sedan
Ayarda sıkıntı olmadığını nereden biliyorsunuz? Lpg sonrası bu sıkıntı çıktıysa ya montajdan kaynaklı sıkıntı oldu, ya da lpg ayarındandır.
Lpg ayarı çok kötüyse, benzindeki ayarı da bozar ve arıza lambasının benzinde de yanmasına yol açar. Bu benzinde de ışık yakıyor, senin işin motorcuda diyen lpg ustasında koşarak uzaklaşın. Lpg ayarını başka iyi bir ustada yolda yaptırın. Atiker taktırılmış galiba Quattro Garage a gidin şaşmazlarda.

Tüp lovato da gidip bir baktırırım oraya. İnşallah çözülür

Montaj yapan yeri tanımıyorum bu yüzden genel olarak yazayım... Hangi motora hangi kiti uygulamasını bilmeyen işletmeler var, montajdan sonra ayar yapamayan yerler var, montajda oluşan basit hata neticesinde hayati sapmalara sebebiyet verenler var... Size montaj yapan işyeri bu sorunu çözemiyorsa kibarca daha iyi bir yer tavsiyesi isteyin veya bu sorunu çözmeleri için ısrarcı olun.

Abi bu adamlar LPG den filan anlamıyorlar bunu %100 öğrendim. Mahkeme sürecimiz bugün başlayacak inşallah. Onun haricinde mutlu abinin söylediği şaşmazdaki yere gideceğim, inşallah onlar güzel bir LPG ayarı çekerlerde kurtulurum

Moderatörün son düzenlenenleri:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Arkadaşlar bugün mengen den bolu ya geldim.50 km re benzin de kullandım.bolu içine gelince dur kalk çok yaparız diye lpg ye aldım.çocuklar la bir yere uğrayalm dedik 15 20 dakika durmuşuzdur..sonra araba yi çalıştırdm ve motor arıza ışığının yandığını gördüm.
20170814_155042-1.jpg

Sonra @slymncmgz ve @ezmocesteri ile irtibata geçerek lpg ci ye gitmem gerektiğini öğrendim..hemen foruma sormak isterdim ama vakit kısıtlı olduğu için acele etmem gerekiyordu..
Lpg ci ye gittim hata kodunu gösterdi ve bizlik bir sıkıntı yok dedi.
20170814_170643-1.jpg

Daha sonra tekrar @MutluTEKİRR @ezmocesteri ve @slymncmgz hocam la istaşare ederek bu hata kodunun
Frenle alaka lı bir sıkıntı olduğunu öğrendik.
Ya frene bastığım zaman lambalar yanmıyor ve buna benzer bir sıkıntı..
Sana yi den ayrıldığım için lambalarn yanıp yanmadğna bakamadm.
Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Burdan da sorunumuzu paylaşalm..aynı sıkıntı yi yaşayan olur veya değişik cevaplar gele bilir bu arıza kodu hakkında.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar bugün mengen den bolu ya geldim.50 km re benzin de kullandım.bolu içine gelince dur kalk çok yaparız diye lpg ye aldım.çocuklar la bir yere uğrayalm dedik 15 20 dakika durmuşuzdur..sonra araba yi çalıştırdm ve motor arıza ışığının yandığını gördüm.
Ekli dosyayı görüntüle 21443
Sonra @slymncmgz ve @ezmocesteri ile irtibata geçerek lpg ci ye gitmem gerektiğini öğrendim..hemen foruma sormak isterdim ama vakit kısıtlı olduğu için acele etmem gerekiyordu..
Ekli dosyayı görüntüle 21445
Daha sonra tekrar @MutluTEKİRR @ezmocesteri ve @slymncmgz hocam la istaşare ederek bu hata kodunun
Burdan da sorunumuzu paylaşalm..aynı sıkıntı yi yaşayan olur veya değişik cevaplar gele bilir bu arıza kodu hakkında.
Sigortaları ve fren lambalarını kontrol ederek başla Mustafa büyük bir sorun olacağını sanmam ;)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Sigortaları ve fren lambalarını kontrol ederek başla Mustafa büyük bir sorun olacağını sanmam ;)
Dün düğün de çok korna basmıştım..bugün ona baktırdm sigortası atmış...sen sigorta deyince aklıma geldi...
Yoksa senin dediğin sigortalar ayrımı??

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 21443
Ekli dosyayı görüntüle 21445
Durum nedir?

AYDOGANT

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri
Merhaba arkadaşlar,
2004 model mazda 3 sahibiyim yaklaşık 222.000 km de ve LPG li. Benim de küçük bir sorum olacaktı. Daha önce arabamda rölantide hafif titreme olduğunu ayrıca yokuş çıkarken çekişte oldukça bir düşüş olduğunu buna karşın forumda bana supap tan kaynaklanabileceğini söylediler. Bende kısa bir süre içerisinde iyi bir ustaya gidip arabayı göstereceğim. Ancak benim başka bir sorunum daha ortaya çıktı. Bunun gene aynı problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyorum açıkçası.
Özellikle soğuk günler başladığından bu yana sabah ilk çalıştırmada araçta motor ışığı 3 -4 kez yanıp sönüyor fakat daha sabit duruma geçmedi sonra yaklaşık 30 saniye kadar bir titreme oluyor ve sonra kayboluyor. Gün içerisinde başka böyle bir durum olmuyor ancak araç gün içerisinde uzun bir süre durup çalıştırdıktan sonra hafif bir titreme olmuyor değil . Gün içerisinde kullanırken sadece rölantide hafif hafif sallantılar oluyor. Birde ilk çalıştırmada aracın çalışma şeklinde de bir değişiklik olduğunu düşünüyorum. İlk çalıştırma da devir ilk önce yükselip sonra aracın soğukluğuna göre belli bir devire geliyordu şimdi yükselme olmadan belli bir devirde bekliyor sonra ısınınca düşüyor. Yaklaşık 2-3 ay önce aracın kelebeğini temizletmiş tim. Bu durum aracın beyin ayarını bozmuş olabilir mi?
Bu konuda daha önce tecrübe yaşayan arkadaşlar var ise yardımcı olabilirler diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İyi bir usta bu olanların asıl kaynağını bir çırpıta size anlatacaktır, benim tahminim yüksek ihtimalle supap sorunudur, araç hava almıyorsa bir yerden rölanti sıkıntısı da buna bağlı olduğunu düşünüyorum.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Merhaba arkadaşlar,
2004 model mazda 3 sahibiyim yaklaşık 222.000 km de ve LPG li. Benim de küçük bir sorum olacaktı. Daha önce arabamda rölantide hafif titreme olduğunu ayrıca yokuş çıkarken çekişte oldukça bir düşüş olduğunu buna karşın forumda bana supap tan kaynaklanabileceğini söylediler. Bende kısa bir süre içerisinde iyi bir ustaya gidip arabayı göstereceğim. Ancak benim başka bir sorunum daha ortaya çıktı. Bunun gene aynı problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyorum açıkçası.
Özellikle soğuk günler başladığından bu yana sabah ilk çalıştırmada araçta motor ışığı 3 -4 kez yanıp sönüyor fakat daha sabit duruma geçmedi sonra yaklaşık 30 saniye kadar bir titreme oluyor ve sonra kayboluyor. Gün içerisinde başka böyle bir durum olmuyor ancak araç gün içerisinde uzun bir süre durup çalıştırdıktan sonra hafif bir titreme olmuyor değil . Gün içerisinde kullanırken sadece rölantide hafif hafif sallantılar oluyor. Birde ilk çalıştırmada aracın çalışma şeklinde de bir değişiklik olduğunu düşünüyorum. İlk çalıştırma da devir ilk önce yükselip sonra aracın soğukluğuna göre belli bir devire geliyordu şimdi yükselme olmadan belli bir devirde bekliyor sonra ısınınca düşüyor. Yaklaşık 2-3 ay önce aracın kelebeğini temizletmiş tim. Bu durum aracın beyin ayarını bozmuş olabilir mi?
Bu konuda daha önce tecrübe yaşayan arkadaşlar var ise yardımcı olabilirler diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.
Dediğin sorunların aynı si bende de var hocam ama rölanti sorunu hariç.Ben de subap sorunu var.dediğin sorunlar buna bağlı.

AYDOGANT

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri
Peki Araba rölantideyken ,mesela ışıklarda dururken hiç arabanın içerisinde sallantı olmuyor mu ara ara şiddeti değişiyor tabi.

Üst Alt