Mazda 3 BK (2003-09) Manifolt Sorunu ve Boğaz Kelebeği Temizliği

ali_semet

Katılımcı
Öncelikle herkese selamlar arkadaşlar.

Biraz uzun olacak ama yaşananlar uzun.kusuruma bakmayın sabırla okuyan herkese çok teşekkürler şimdiden.
tatilin başlamasıyla birlikte öğretmen bi arkadaşım ve ailesi ile tatil planı yaptık köyceğizde kalıp Muğla civarını gezmek için sözleştik. Pansiyonumuzu ayarladık emekli öğretmen sahibi çok yardımcı oldu sağolsun.

Bursadan çıktım yola Salihli üzerinden Pamukkaleyi gezdikten sonra Denizli den Köyceğize geçtik yolda aracın çekişten düştüğünü hissettim,hayıdır inşallah duaları ile köyceğizde arkadaşla buluştuk o günü orada geçirdikten sonra ertesi gün sabahtan Fethiye ölüdeniz civarını gezmek için çıktık yola,ama basıyorum basıyorum araba gitmiyo sanki arkadaşın arabası auris 1.4 dizel güzel araç ama beni tokatlaması mümkün değil yolda.bastı gitti adam sinir oluyorum en sonunda tatlı bi yokuşta kaldı beniz guzu:):) çektim sağa açtım kaputu baktım motor patır patır çalışıyor.ne oldu diye düşünürken aracı stop ettim bi süre bekledikten sonra tekrar çalıştırdım arabayı klima kapalı çıktım yola yavaş yavaş gidiyorum Veli abi aklıma geldi vardır birileri mutlaka forumdan bi ustamız diye aradım Veli abiyi çok ama çok teşekkür ederim kendisine Muğla Mazda servisini önerdi isim de verdi ama çok uzak nasıl gitceksin falan dedi.gerçekten de dediği gibi çok uzak Muğla Fethiye arası. Fethiyenin girişinde hundai servisine çektim aracı servisin ustası araç çok elimde bakamam dedi ama motoru dinledi bi yerden hava alıyor araç manifold çatlamış olabilir dedi.yolda bırakır mı beni dedim çok zorlama dedi.

Neyse akşam üzeri köyceğize geri döndük tabi tırlar falan beni solluyor.Köyceğizde zaten yok mazda dan anlayan usta.
Gece geç saatlere kadar oturmamıza rağmen sabah erkenden geçtim aracın başına manifoldu söktüm aldım yerinden sökerken hortumlardan birinin tam yerine oturmamış olduğunu gördüm(nasıl oldu bilmiyorum ama hortum çok az takılmış yerine,daha önce lpg enjektörleri falan değişmişti yanlışlıkla onlar mı çıkarttı bilmiyorum,yada sıcaklardan gevşedi)
sorun büyük ihtimalle bu hortum du ama işi sağlama almak gerikiyor diye düşündüm hazır sökmüşken güzelce temizleyip takmak iyi olur manifoldu.
Malzemelerimiz:Balata spreyi(5 tl) Yanmaz bez bant (4 tl) Kablo bandı (1,5 tl) Gres yağı (bedava) Köyceğiz sanayisinde bulmak zor ama bulduk bi şekilde.

Manifoldu,hortumları,kelebek boğazını,egr valfini,maf sensörünü vb parçaları güzelce temizledim sprey ile.
tabi çoktan öğle olmuştu. geri toplama işlemi o kadar uzun sürmedi ama dikkatli olmak da fayda var contaların üstüne yağ sürerek taktık çünkü tam oturmaya biliyor yerine.çıkan hortumda kelepçe yoktu ona da kelepçe taktık sağlam olsun diye.
toplama bittikten sonra bobin kablolarını,enjektör kablolarını,lpg beyin kablolarını, sensörlerin kablolarını teker teker soyup kontrol ettikten sonra tekrar bantlar ile güzelce sardım.
bu işlemi de bitirdikten sonra bastım marşa araç çalıştı patırdama da geçmişti ama devir de dalgalanma vardı ayrıca bi süre sonra arıza ışığı da yanıp sönmeye başladı.

Ya sabır ya sabır:):) arıza ışığının yanıp sönmesi hayra alamet değil şase olduğunu gösterir aracın motoruna elektrik sıçraması var demektir.
hemen aklıma bobin patlamasında da aynı şey olduğu geldi.korka korka söktüm bobinleri ama 1.bobin neredeyse boğazına kadar yağ doluydu.2,3 ve 4. bobinlerde de vardı ama o kadar değil.

Balıkesirdeki ustamı aradım olayı anlattım;

-üst kapaktan yağ kaçırdığını söyledi
geleyim mi böyle dedim yok gelme beyine zarar verebilir dedi.
-eee usta napıcam ben burda anlayan usta da yok
-ben sana tarif ederim sen yaparsın dedi.(yakında yanına çırak alacak beni)
neyse sanayiden sıvı conta bulduk hazır açılmışken 4 tane de ngk buji aldım.sağlam iş olsun istedim. üst kapağı söktük kapakta 5 tane conta var çok az yıpranmışlar sıvı conta ile destekledik bunları taktım kapağı bujiler de değişti.
tekrar bastım marşa çok şükür araba eski haline döndü.test sürüşüne çıktık arıza ışığı söndü,araç çok güzel gidiyor çekişi on numara 160 lara kadar çıkardım hızı daha bassam gidecek.geri dönerken şehir içine girdiğimde rolantide araç stop etti.benzine aldım bir şey yok.

ŞAKA YAPIYOR BANA ŞAKA:):):)

Belli ki lpg gaz ayarında bi düzensizlik oldu beynin kablolarını sökünce oldu diye düşündüm.
daha önce gaz ayarı yapılırken aracın lpg regulatorunun üzerindeki vida yardımıyla basınç ayarı yapıldığını öğrenmiştim. denemek de fayda var dimi:) aracı çalıştırdım klima kapalı iken o vidayı sola doğru çevirerek sona dayadığımda araç stop etti sonra yarım tur çevirdim çalıştırdım aracı klima açılınca titreme vardı hafif çeyrek tur daha çevirdim aracın deviri 900 civarına geldi ve galiba düzeldi:) çok şükür.
tekrar test sürüşüne çıktık çok şükür stop etme falan kalmadı. 4 gün kaldık köyceğizde, sonra Muğla üzerinden Nazilliye oradan da Ödemişe geçtik.Sonra tekrar Bursa ya döndük olaylardan sonra 1500 km yol yaptık çok şükür hiç bir sorunu yok aracın. Hatta dönüşte arkadaş baya bi geride kaldı:):)

Veli abiye yardımından dolayı çok ama çok teşekkür ederim Allah senden razı olsun abi.
Fotolar da var ama yükleyemedim bir siteye yönlendiriyor beni yardımcı olursanız sevinirim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Gecmis olsun donusde arkadasinizi geride birakmak giderken cekmis oldugunuz cileyi unutturmustur

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Meşakkatli bir yolculuk olmuş, her şey bir tecrübe, siz yarım usta oldunuz sayılır :) Geçmiş olsun.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun. Gelişmiş modda mesaj gönderirken aşağıda eklenti kısmı var oradan yükleyebilirsiniz resimlerinizi.
Elinizden iş gelmesi iyi olmuş. Bu işleri yapmak için Mazda'dan anlayan usta olmasına gerek yok sonuçta Mazda'nın motoruda temelde diğerleriyle aynı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam geçmiş olsun, ben ne yaptım ki; bütün her şeyi sen kendi başına halletmişsin çok şükür... İnsanın elinden iş gelmesi çok güzel bir şey işte... Oralarda araçtan anlamayan ustaların yap boz oyununa dönmemiş guzucuk...

Dönüşte uğrasan olurdu bak ama kısmet artık. Sağlıcakla kazasız belasız günler...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Geçmiş olsun, insan mecbur kalınca ve elinden de iş geliyorsa bir şeyler yapabiliyor. Adem ustadan da onay aldın, artık tüm bakım ve onarımları kendin yaparsın.

ali_semet

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
herkese teşekkür ederim arkadaşlar.foto yükleyemedim yoğundu bugün en kısa zamanda mutlaka yüklerim fotoları.
bir yerde okumuştum her arabanın en iyi ustası kendisidir yazıyordu bizde o yolda ilerliyoruz işte:)
fırsatım olsa istanbul a adem ustamın yanına gidip bi kaç gün onunla takılmak isterim gerçekten öğreneceğim bilgi alacağım çok konu var ondan.merak işte öğretmen olmasam kesin sanayideydim diye düşünüyorum bazen.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
herkese teşekkür ederim arkadaşlar.foto yükleyemedim yoğundu bugün en kısa zamanda mutlaka yüklerim fotoları.
bir yerde okumuştum her arabanın en iyi ustası kendisidir yazıyordu bizde o yolda ilerliyoruz işte:)
fırsatım olsa istanbul a adem ustamın yanına gidip bi kaç gün onunla takılmak isterim gerçekten öğreneceğim bilgi alacağım çok konu var ondan.merak işte öğretmen olmasam kesin sanayideydim diye düşünüyorum bazen.
Manifoldu sökmek kolay iş değil helal olsun 4 tane cıvata var ama ondan önce bi çok şey sökmen gerekiyor asıl onlar uğraştırmistir

Üst Alt