Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BK (2003-09) LPG Uyumu

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında tamirer tarafından paylaşıldı.

1. tamirer

tamirer Sessiz

merhaba arkadaşlar..yakın zamanda yeni bir araç alacağım ve bir önceki kasa mazda 3 sedan da tercihlerden biri.ancak belki dizele param yetmezse benzinli alıp lpg taktırabilrim diye düşündüm..acab motor uyumlu mudur ve taktıran arkadşların deneyimlerini duymak isterim..saygılar

2. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Bu durum lpg markasına ve montaj yapan ustayada bağlı. Kullanıcıları daha net yorum yapacaktır, benim forumlarda okuduğum belli bir km sonra subap ayarı istemesi. Galiba bu durum lpg'de benzine göre daha çabuk oluyor, yanlış biliyorsam bilgi sahibi olanlar düzeltsin.

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bahadır hocam; piyasadaki yaygın inanış Mazda ile lpg nin uyumlu olmadığı ve sorunlar çıkardığı yönde...

Fakat; 2.5 yıllık iki tane mazda sahibi olmuş birisi olarak çok şükür çözülmeyecek bir sorun yaşamadım, İlk guzu tam 8 yıllık OMVL marka (hakikaten kaliteli) ile kullanılmış ve sattığım kişi de kullanmaya devam ediyor, bir gün ayar istemedi, bir gün beni sıkıntıya sokmadı, sadece enjektörlerinde kirlenme meydana geldiği için hafif bir tekleme olmuştu, katkı maddesi ile bu sorunu çözmüştüm.

Şimdiki guzu da lpg'li (Romano) ve aldığımdan beri sıkıntı yaşamadım, satın aldığım kişi, ara ara lpg sorunu yaşadığını belirtmişti, sanırım kullanımdan kaynaklıydı...

Gelelim en can alıcı noktaya sübap sorununa;

Yeni nesil motorlarda hem ağırlık hem maliyet (diye tahmin ediyorum) açısından alaşımlı sübaplar kullandığı için lpgnin de yanma derecesi benzin gibi olmadığı için, hoyratça kullanılan motorlarda sübap erimesi meydana gelebiliyor... İşin göz ardı edilen noktası bence şu; alaşımlı sübapların olduğu motor lpg sistemli olmasa da, hoyratça kullandığı vakit illaki sübap erimesi olacaktır...

Geçen sanayide birisi ile muhabbete tutuştuk, motorun kesiciye sokmuş, yağlamayı da kesmiş krank mili arızası vermiş... Ben kadranı geçmezsem o araba ne işe yarar diyordu... Bu düşüncede olan kişiler için her daim her türlü risk var...

Sağlıcakla, hakkında hayırlısı hocam.

Son düzenleme: 7 Şubat 2016
  4. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    En nihayetinde zaten iş bu noktaya kalıyor... Teşekkürler Hakan.

5. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Mazda 3 Lpg ile uyumsuz demek yanlış olur. Yeni nasil araçların hepsi emisyon değerlerini karşılamak için motor içerisindeki elemanların bazıları hafif alaşımdan üretiliyor.
    Lpg montajı hatalı yapılır ise örneğin enjektörler yanma odasına çok uzak konumlandırılır, lpg kalibrasyonu hatalı yapılır bunların hepsi etkendir.
    Yanma odasında püskürtülen gaz erken yanma veya yandıktan sonra egzoz subabından çıkan alevin subabı ve yatağını yalaması gibi sorunlar oluyor. (Backfire)
    Lpg taktırıp 100 bin km yapanda var 10 bin yapıp subap yiyende var.
    Bu sorun bir çok araçta olabiliyor. Ford focus, Opel İnsignia vs. benim gördüklerim örnekleri arttırmak mümkün.

6. tamirer

tamirer Sessiz

duyduklarıma göre lpg ile en uyumlu motorlar toyotadaymış..corolla ve avensiste son derece uyumlu çalışıyormuş motor ve sıralı sistem..benim şu anki aracım megane 2'de de BRC var 6 senedir bir sıkıntım olmadı LPG ile ilgili..

7. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Corollayı bilmiyorum ama 2003+ Avensisler pek uyum saglamiyor diye biliyorum. Ozellikle 2.0 olanları.

8. faroz_52

faroz_52 Aktif

Ben araçların orjinal olarak kullanılmasından yanayım
    Eğer lpg uygun görülen bir yakıt olsaydı tüm markalar seri üretime geçerdi
    Yakıt tasarrufu sağlamak isteyen aracıyla aşırı km ler yapacak kişilerin
    Dizel araç tercih etmeleri daha akıllıca olacaktır
    Lpg demek birtakım sorunlarıda peşinen kabullenmek demek
    Kiminin şansından mı bilinmez hiç sıkıntı yaşamazken kimiside
    Geri söktürmüştür
    Yani risk herzaman var malesef
    Tüm bunlara rağmen taktırmakta ısrarcıysanız
    İyi bit lpg kiti iyi bir usta ve garanti sözü subap içinde garanti veren firmalar var
    İyce araştırdıktan sonra taktırmak gerek
    Birde arabaya taktırdığınız km den itibaren lpg kit bedelini yakıttan
    Amorti edecek seviyede km yapmanız gerek
    Pek fazla bir km yapmadan aracı satacaksanız lpg taktırmanın
    Hiçbir mantığı yok
    Son olarak şahsi fikrim aracların orjinal yapısıyla oynamamak
    Ekonomi yapılacaksa dizel diyorum

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Araç benzinli ise; (büyük konuşmayayım) lpg'siz binmem... Bu ülkede yeterince öpülüyoruz bari, lpg ile yarı yarıya az öpülelim.

Akaryakıttan vergi al, otomobilden vergi al, sonra yol yap köprü yap, geçişinden para al... Saadet zinciri gibi bir şey bu... :)

Son düzenleme: 7 Şubat 2016
  10. faroz_52

faroz_52 Aktif

Zamanında tüplü arabadan çok çektik
    Dizel araç alınca rahatladık
    Kendim mazda3 mü benzinli kullanıyorum
    Fakat ben aracın marşına bastığımda bi 100-200 km yol gidiyorum en az
    Ufak tefek bakkala çakkala arabayla gidenlerden değilim
    Şehir içerisinde her arac feci yakıt tüketiyor
    Her kullanıcı kullanım amacına göre hareket etmeli benim kullanım şeklime göre lpg düşünmüyorum
    Araçla işe git gel sabah akşam kullanma mecburiyetinde olsam clio 1.5dci gibi
    Yakıt tüketimi düşük dizel kullanırdım amac ekonomi yapmaksa
    Konforu pek aramanın mantığı yok
    Tüketim değerlerim benzinin 5 tl fiyatıyla hesaplanmıştır
    Şehir içi-karma km başına 40 krş
    Şehir dışı 30 krş
    Lpg li bir mazda 3 ne yakıyor bilmiyorum
    Uzun yolda kullandığım için 30 krş beni tatmin ediyor acıkcası

11. faroz_52

faroz_52 Aktif

Eklemekte fayda var bu benim felsefem
    Düzgün çalışmayan arac
    Cep telefonu
    Bilgisayar
    Hertürlü alet edavat....vs...vs
    Benim gözümde hiçbir değeri yok
    Tahammül edemiyorum en lazım olduğunda arıza veren yarı yolda beni bırakan
    Hertürlü araç gereç beni sinir hastası ediyor
    Kullandığım arac gerec sorunsuz sıkıntısız olacak
    Süpriz yumurta gibi hertürlü bakıma ilgiye alakaya rağmen beni
    En önemli ihtiyac duyduğum anlarda yarı yolda bırakırsa
    Olay bitmiştir benim için
    Fıkrayı bilenler bilir adamın karısı kocası ne derse yaparmış bir lafını iki etmezmiş
    Komşuları merak etmişler niye böylesin diye doğrusunuda yapıyosun yanlışınıda
    Hiç yüzüne gelmiyorsun...
    Kadın anlatmış biz yeni evlendiğimiz sıralarda eşek ile birlikte bir köyden başka bir köye giderken
    Eşek inatlaştı daha adım atmaz oldu bizim adam eşşek biiiiiiir
    Dedi eşek ikinci kez aynını yapınca eşşeeek ikiiii dedi
    Üçüncüde eşeği çekti vurdu
    Eee sonra demişler sonra bi sene tutturdum annemlere gidicem diye
    İnatlaştık adam dedi
    Hatun biiiiiiiir....
    O gün bugündür ne derse yaparım demiş...
    Yani o adam misali para veripte verim alamadığım canımı sıkan herşey o inatçı
    Eşşek gibidir benim için
    :hi:

12. tamirer

tamirer Sessiz

LPG biraz şans işi gerçekten..ben lpg ile ilgili bir sorun yaşamadım aracımda ama yaşayanlar da var tabi..hatta 8-9 sene hiç sorunsuz binen de var..ancak dizel almaya parası yetmeyenler malesef lpg taktırmak zorunda eğer belli km yapıyorsa

13. Dinçer

Dinçer Katılımcı

Valla bu konuda ben de lpg karşı olanlardanım ama şimdiki arabamı alırken Adem Ustaya sordum. Lpg konusunda fikrin nedir diye. 5000 km de yağı değiştir. Periyodik bakımlarını aksatma lpg de hiçbir sorun çıkmaz dedi.

domestos bunu beğendi.
  14. aytacesen

aytacesen Katılımcı

LPG konsunda bundan önceki aracımda dili yananlardan biri olarak LPG li istemesem de bilindik bir yerde yeni takılmış araç bulunca yok demedim iyiki de dememişim alalı 4 ay mı ne oldu yaklaşık olarak 9000 km yol yaptım..Yakıt yönünden de performans yönünden de hiç üzmedi.Ama bakım konsuna takılıyorum ıkı defa yağını değiştirdim bir de tunap kullanıyorum ne kadar faydası olur bilmem ama üzeceğini düşünmüyorum.

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Tunap denilen zımbırtıyı düzenli kullanmanı tavsiye ederim hocam, bir de aracı lpgde iken gereksizce sıkıştırma o sistem sana evladiyelik olur... Kazasız günler...

16. aytacesen

aytacesen Katılımcı

Veli abi malumun bizim araçların devir aralıkları kısa ayarlanmış 120 km de giderken bile devir saati 4000 e yaklaşıyor bu brc deki vsr(benzin püskürtme) sistemi ise 4500 devirde çalısıyormuş.
    4000 devir ortam ısısı bakımdan tehlikeli değil mi?Ayarlatıp sistemi 4000 devire mi çekmeli?

17. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Benim sistemde de 4500 devire ayarlı, sıkıntı olacağını sanmıyorum. 4000 devir çok uzun sürelerde gidilmediği sürece yüksek değil... 5-6 bin devirlerde zaten benzin de püskürtüyor...

İçin rahat olsun bence...

18. maytalman52

maytalman52 Katılımcı

Merhaba arkadaşlar Mazda 3 otomatik aracıma LPG taktırmayı düşünüyorum.
    Şuan aracı LPG li olup da sıkıntı yasayanlar kendisi taktırıp memnun olanlardan yardım istiyorum hangi marka ve hangi kit olmalı karadenizden usta ya da bayii önerilerinizi de bekliyorum saygılar...

19. aytacesen

aytacesen Katılımcı

Kit olarak bana göre en mantıklısı BRC sistemdir.Benim araçta da brc takılı ve gayet memnunum.Tabi ki takacak ustada çok önemli.Tam olarak hangi illerde aradıgınızı bilmiyorum ama Çorum da ÖZençler Otogaz var.Özençler Otogazdan Mehmet Beyle görüşürseniz size gereken bilgileri vereceklerdir.

20. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Öncelikle montaj işini yapacak işletmenin geçmişinde olumsuz şeyler olmamalı ve Mazda markasına bir çok kez montaj tecrübesi bulunmalı, motor kaputunu açınca; "uzaylı görmüş masum köylü" moduna dönmemeli...

Her türlü arıza ışığı problemini, tekleme problemini hatta ve hatta sübap yakma ihtimalini garanti altına alabilmeli... Hadi canım der gibi olursan, bunları garanti altına alan yerler var...

Bizim guzuların montajı azıcık bilgi ve tecrübe istediği için standart montaj yapan yerlerden uzak dur... öncelikle usta tespiti yap daha sonra markaya yönel, marka olarak BRC tavsiye edebilirim...

Kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş