Mazda 3 BK (2003-09) Lpg Enjektörleri Değişti Ancak Tekleme Geçmedi

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar hoş buldum. İlginiz için teşekkür ederim. Arabayı iki ay önce aldım. Alırken de komputest e soktum. Orda rölantide tekleme olduğunu söylediler. Mebbasayar a gittik sahibi ile. Orda baktırdık enjektörden dedi servis. Ayar yaptılar. Kırıkkaleye Balışeyhe geldim baktım aynı sorun devam ediyor. Bu hafta sonuda yine mebbasayara gittim bu sefer de supap larda sıkıntı var dediler. Madem supaplarda sıkıntı vardı neden baştan demedin de beni 2500-3000 tllik masrafa sokuyorsun. Birde bu kanıyada test yapmadan varıyor. Normalde test sayesinde net bir tanı konabiliyormuş. Ama onuda yapmadı servis. Mebbasayarın notunu kırdım. İnternetten biraz araştırdım ankara mazda diye Halil oto çıktı. Gittim görüştüm. Oda baktı supaplarda olabilir dedi. Teste sokarız ama 150 tl ücreti var dedi. Tamir ettirirsem test ücreti almayacakmış. Onada hak verdim. Bir sürü insan test yaptırıp sonra basıp gidiyorlarmış. Durum kısaca bu. Gazda iken rölantide tekleme yapıyor. Benzinde ise yok denecek kadar az hissediliyor. Sürüş olarak sıkıntı yok. Gayet güzel.
Bu arada Mebbasayar supaplar için en az 2500 tl daha da fazla olabilir, V kayışı için 1000 tl, 90.000 bakımı 500 tl bi masraf çıkardı. Arabayı bırakayım dedim :D
Haliloto 700 tlden başlar dedi supap için, V kayışı 250 tl, 90.000 bakımı 250 tl dedi.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
hoşgeldiniz, [member=582]grafff[/member] melih bey ben de uzun yıllar kırıkkaledeydim
aracınızda tam olarak ne gibi sıkıntılar var, subap sorunu demişsiniz, gözlemleriniz neler?
benim araçta da var subap problemi, ben de maddi olarak toparlanınca yaptırcağım, uzun araştırmalarımız neticesinde ankarada 2 mazda ustası bulduk, birine diğerine tercih ediyorum
eğer ben aracımı istanbula adem ustaya götüremezsem bu ustaya teslim edeceğim
illa özel servis olsun diye düşünmüyorsanız bu ustayla tanışmanızı tavsiye ederim, düşünürseniz numarasını falan verebilirm

Dostum, araç gazda rölantide iken tekleme yapıyor. Benzinde ise yok denecek kadar az hissediliyor. Bunun haricinde sıkıntı yok. Enjektör ayarı yaptı servis ama tekrar bozuluyor dedi. Sebebi ise supap dedi. Herhangi bir test filan yapılmadı yada supap ölçümü. Forumda incelemeden sonra bende supap olabilir diyorum. Başka neden olabilir bilmiyorum. Araca 45.000 km önce takılmış LPG. 90.000 de şu an.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dostum, araç gazda rölantide iken tekleme yapıyor. Benzinde ise yok denecek kadar az hissediliyor. Bunun haricinde sıkıntı yok. Enjektör ayarı yaptı servis ama tekrar bozuluyor dedi. Sebebi ise supap dedi. Herhangi bir test filan yapılmadı yada supap ölçümü. Forumda incelemeden sonra bende supap olabilir diyorum. Başka neden olabilir bilmiyorum. Araca 45.000 km önce takılmış LPG. 90.000 de şu an.

Enjektör ayarı yapıldıktan sonra tekrar bozuluyorsa supaplar ile ilgisi olmayabilir... Forumda "motto" diye arattır ve çıkan sonuçları oku ve uygula, belkide enjektörlerinde pislik vardır bu katkı maddesi işini görebilir... O0

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
subap problemi olmayabilir
benim araç sabahları ilk çalıştırmada gürültülü ve titreşimli çalışıyor, ısınana kadar öyle
rölanti dalgalanması oluyor
2500-3000 devir arasında tekleme yapıyor ama benzinde yapmıyor, subaplarad sıkıntı olduğunda benzinde kendini belli etmiyormuş fazla, ama lpg de direk hissettiriyormuş
netten de baktığımda ve [member=66]Adem Usta[/member] nın da yorumlarına dayanarak subap problemi diyorum, kapak açılıp subaplar kontrol edilecek ona göre işlem yapılacak

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert

Eğer sübap kaynaklı ise kompresyon testinde görünmüyor yani kompresyon değerleri normal görünüyor fakat sübaplardaki sorun egsoz sübabında olduğu için değerleri etkilemiyor , sübapların iyi-kötü olduğunu yanlızca üst kapak sökülünce anlaşılabiliyor hiç çözüm bulamazsan iyi bi ustaya150-200 tl karşılığı üst kapağı açtırıp baktırabilirsin tabi o ustaya sök sübapsa yapalım dersen o ücreti almaz ama ilk önce komple fiyatını alman lazım

Tapatalk

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
subap problemi olmayabilir
benim araç sabahları ilk çalıştırmada gürültülü ve titreşimli çalışıyor, ısınana kadar öyle
rölanti dalgalanması oluyor
2500-3000 devir arasında tekleme yapıyor ama benzinde yapmıyor, subaplarad sıkıntı olduğunda benzinde kendini belli etmiyormuş fazla, ama lpg de direk hissettiriyormuş
netten de baktığımda ve [member=66]Adem Usta[/member] nın da yorumlarına dayanarak subap problemi diyorum, kapak açılıp subaplar kontrol edilecek ona göre işlem yapılacak
Dostum benim araçta sabahları veya farklı zamanlarda çalışmasında sıkıntı yok. Sadece rölantide gazda tekleme yapıyor ama çok abartı değil. umarım supaplar çıkmaz senin de benimde O0

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Eğer sübap kaynaklı ise kompresyon testinde görünmüyor yani kompresyon değerleri normal görünüyor fakat sübaplardaki sorun egsoz sübabında olduğu için değerleri etkilemiyor , sübapların iyi-kötü olduğunu yanlızca üst kapak sökülünce anlaşılabiliyor hiç çözüm bulamazsan iyi bi ustaya150-200 tl karşılığı üst kapağı açtırıp baktırabilirsin tabi o ustaya sök sübapsa yapalım dersen o ücreti almaz ama ilk önce komple fiyatını alman lazım
Tapatalk

Forumda kompresyon testinde supapların değerleri test sonucunda farklı çıkarsa ordan da belli olur diye yazılmıştı. Neyse forumda Murat ustadan bayağı tavsiye edilmiş ankarada. Yakın zamanda gidebilirsem sonucu paylaşırım.
Adem Usta keşke ankarada olsaydın. Hemen gelirdim. Yolum istanbula düşerse ziyarete gelirim.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Enjektör ayarı yapıldıktan sonra tekrar bozuluyorsa supaplar ile ilgisi olmayabilir... Forumda "motto" diye arattır ve çıkan sonuçları oku ve uygula, belkide enjektörlerinde pislik vardır bu katkı maddesi işini görebilir... O0

Dostum motto yu araştırdım ama tam olarak ne işe yarıyor anlamadım. Enjektörü mü temizliyor. Birde nasıl kullanıldığı yazılmış siteye ama tam olarak anlayamadım. Özetleyebilirsen sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
LPG tankın boşa yakınken motto'yu tanka koyduruyorsun, üzerine 10 liralık lpg alıp 8-10 kilometre kullanıyorsun, sonrasında tankı doldurabilirsin sıkıntı yok...

Tank yarıdan fazla iken tam dolum olmayacağı için fayda görmeyebilirsin. LPG sistemindeki pislik ve tıkanıklıkları açıyor, benim enjektörleri bu zımbırtı kurtarmıştı.

O0

Aklımda Veli abi;

Gaz bitecek > havası alınacak > motto enjekte edilecek > 20 tl gaz alınacak > gaz bitince isteğe bağlı doldurup keyfini süreceğiz :)

Bak dersine çalışan nasılda sınavı geçiyor... :D

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Dostum motto yu araştırdım ama tam olarak ne işe yarıyor anlamadım. Enjektörü mü temizliyor. Birde nasıl kullanıldığı yazılmış siteye ama tam olarak anlayamadım. Özetleyebilirsen sevinirim.

Dostum tamam biraz daha incelemeyle ne olduğunu buldum ve nasıl kullanıdığını. Ama ben yinede gaz aldığım yerde yaptırırım. Fakat benim araçta ki enjektör yeni değişti. 4 ay filan oldu. Enjektörler temiz diye düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dostum tamam biraz daha incelemeyle ne olduğunu buldum ve nasıl kullanıdığını. Ama ben yinede gaz aldığım yerde yaptırırım. Fakat benim araçta ki enjektör yeni değişti. 4 ay filan oldu. Enjektörler temiz diye düşünüyorum.

O zaman enjektörlerin ayarı doğru yapılmamış demektir... Bu durumu baştan diyeydin iyiydi... Değişim yapan ustaya söyle, adam gibi ayarını yapsın, ya da adam gibi enjektör taksın...

Çoğu usta, hangi motora, hangi hacimdeki motora hangi kiti takacağını bilmiyor, inşallah senin usta bunlardan birisi değildir...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
O zaman enjektörlerin ayarı doğru yapılmamış demektir... Bu durumu baştan diyeydin iyiydi... Değişim yapan ustaya söyle, adam gibi ayarını yapsın, ya da adam gibi enjektör taksın...

Çoğu usta, hangi motora, hangi hacimdeki motora hangi kiti takacağını bilmiyor, inşallah senin usta bunlardan birisi değildir...

Ankara basayar serviste takılmış lpg. Enjektör de basayarda takılmış 4 ay önce. Bende önce ki saibi taktırmış ayar yapılmış ama ben alınca tekleme vardı. Basayara gitik ayar yaptırdık kırıkkaleye varınca yenidene başladı gazda rölantide teklemeye. bu hafta sonu basayara gittim garantisi devam ediyordu enjektörün, ayar yaptıklarını ve yine bozulacağını sorunun supaplarda olduğunu söylediler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ankara basayar serviste takılmış lpg. Enjektör de basayarda takılmış 4 ay önce. Bende önce ki saibi taktırmış ayar yapılmış ama ben alınca tekleme vardı. Basayara gitik ayar yaptırdık kırıkkaleye varınca yenidene başladı gazda rölantide teklemeye. bu hafta sonu basayara gittim garantisi devam ediyordu enjektörün, ayar yaptıklarını ve yine bozulacağını sorunun supaplarda olduğunu söylediler.

LPG'nin kaderidir bu... Beceremezsen at topu, motora... Motor ustasına götür, beceremezse at topu lpg'ye...

Bizim buradan yapabileceğimiz şeyler kısıtlı, bu işten para kazananlar işine sahip çıkmıyorsa yapılacak çok fazla bir şey yok hocam...

Ürünü takmışsın, ayarı olmamış ya sorun enjektörlerde değildi sen boş yere taktın ve para aldın, ya da sorunu çözemedin.

Daha fazla konuşmak istemiyorum...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar Merhaba, sizlere motorun tekleme videosunu çektim youtube yükledim. Belki daha net bir fikriniz olur. Özellikle Adem Ustam videoyu izleyip neden kaynaklandığı konusunda fikirlerini alabilirsem sevinirim. Motorun çalışma sesinde ki farklılığı sizde hemen anlıcaksınız.

http://youtu.be/dmw67uOjZEw

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Senin fikrin ne veli. Sen ne düşünüyorsun.

Seni yanıltmak istemediğim için yazmadım ama sorduğunu için şahsi düşüncelerimi yazayım; enjektörler ile bir sorun olmadığı, sanki motor çalışmak istiyor ama bir şeyler çalışmasına engel oluyor gibi algıladım... Sanki bir şeyler motorun çalışma düzenini sürtünerek engelliyor gibi algıladım.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Hay ağzına sağlık dile getirmek istediklerimde bundan ibaret ama ne engel oluyor. Birde burada ki her arkadaşın fikrini de öğrenmek isterim. Memnun olurum

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
merhaba arkadaşlar aracın çalışmasını video da dinledim ve yapılması gereken işleri sırası ile yazıcam burdan elimden geldigince ve hatta araç sahibi anladıgım kadarı ile eli işe yatgın benimle telefon ile irtibata geçerse kendisini aracı çalışır vaziyette iken gerekli yönlendirmeyi yaparak daha çabuk bir sonuca varabiliriz..

motorun çalışma sesindeki ses tekleme sesi yani yanma odasında ara ara patlama da kesiklik var ve buda emme manivoldu ön tarafta oldugu için manivolt içersine yansıyor ve çok rahat bir şekilde hissediliyor hatta hava filitre kapagını açtıgınız zaman bu düzensiz yanma odasındaki patlama sesini çok rahat ve bariz bir şekilde duyabilirsiniz

şimdi yanma odasında hava ile yakıtın yanması için motora lazım olan iki şey var bir ateşleme iki benzin bunların ilk hetapta düzenli olarak çalışıyor ve görevini düzenli olarak yerine getiriyor olması lazım

1 nci aşama....

sizin ilk hetapta aracınız lpg de çalışıyor iken bu tekleme nin sebebi nin lpg montaj sırasında motorun orj benzin enjektör tesisatının yarılıp lpg tesisatının birleşmesi ile belli bir zaman sonra bu tür tekleme yapmaya davet çıkarmış olunuyor
tesisatta sorun oldugunu ordan nasıl anlıcaksınız hava filitresinin alt kabını sökün ve çıkarın üst kabını sökmeyin orda aracın ecu su takılı oldugu için araç çalışmaz alt kabı söktükten sonra aracı çalıştırın ve benzin enjektör kabloları ile oynayın çekin bırakın saga sola oynayın motorda enjektör lpg tesisatını bir tarafa çektiginiz zaman düzelme olucak oldu yerde tutun düzeldigini görüceksiniz bir müddet elinizi tutun öyle düzensiz çalışma olmuyacaktır ve daha sonra kablo tesisatını diger tarafa oynayın ve tekrar tekleme başlıyacaktır bu tesişi dikkatli bir şekildi yapın sonuç alıcak olursanız sorun lpg enjektör baglantı yeri olan birleşen tesisattır ve lpg enjektöründe sıkıntı sinyal itetişimsizligi anlamına geliyor kısaca sorunun adı tesisat oluyor dişger tabir lpg enjektörü arızası
bu kontrol den sonra sorun devam edicek düzelmicek olur ise ikinci aşamaya geçiceksiniz

2.nci aşama

yukarıda yapmış oldugumuz kontrol başarısız geldi ise ateşleme bobinlerinin her bobinde bulunan 10 anahtar tutan civatalarını sökün bobinleri yerinden çıkarmayın ve motoru çalıştırın motor rolanti de çalışır iken ilk hetapta birinci silindir bobini yerinde yukarı dogru kaldırın bobini yukarı dogru çıkardıgınız zaman motor da tekleme olucak olur ise o silindirdeki ateşleme bobini saglam yerine tekrar takın sonra ikinci ateşleme bobinine geçin aynı uygulamayı onada yapın ve sonra üçüncü ve sonra dördüncü bobini kontrol ediyorsunuz her bir bobini yukarı dogru çektiginizde hagisinde motorda tekleme olmuyor ise o silindirin bobini arızalıdır ve teklemenin sebebi bobindir degiştirin ve sorunu giderin bu arızanın adı silindir bobin arızası oluyor burda da başarısız olucak olur isek üçüncü aşamaya geçiyoruz

3.ncü aşama

bu işlem motor soguk iken yapılmalıdır motorun hava filitre kablarını sökün ve çıkarın daha sonra 4 adet bobini çıkarın ve üst sübop kapagını 10 anahtarlık vidalarından sökün ve sübop kapagını çıkarın 4adet bujiyi sökerek motoru eksentirik milinde bulunan motoru çevirmek için 24 lük anahtar tutucak yerden cevirin eksoz kısma birinci silindir kamlarını tavşan kulagı şekli alıcak şekilde yukarıya baktırın ve elinize bir blok not alın eksoz yazın 1 2 3 4 5 6 7 8 bu şekilde hemen altına emme yazın 1 2 3 4 5 6 7 8 bu şekilde
ve daha sonra sübop ayar fileri ile birinci silindir eksoz tarafa eksentirik mili kamlarının arasına sübop ayar fileri dedigimiz filerin sokun filer sayısı min 25 maks 30 olucak 05 yada 10 yada 15 hangi filer giriyor ise tek tek motoru cevirerek ölçün ve ne filer giriyor ise kagıta yazın 1 nci eksoz kamı birinci sübop 10 yada 15 yada 20 ne giriyor ise aynı şekil ikinci sübop ve bu şekilde 1 den 8 kadar ölçün sonra emme süboplarını ölçün ve kagıda bakın hangisine 05 filer giriyor yada 10 filer giriyor sıkı olan lar bunlardır ve bu tespitimizin adı sübop sıkmasıdır yani tekleme yapmasının sebebi sübopların sıkı olmasıdır arızanın adı sübop tur

bu üç aşamayı dogru bir şekilde uyguladıktan sonra arıza tespitini yapmış olcaksınız ve sorun giderilmesi yönünde tek bir karar alıp kafanızı başka şeyler ile bulandırmıcaksınız

bizim arızamızın ilk ana sebebi yukarıda anlattıgım gibi

1. tesisat
2. ateşleme bobini
3. sübop sıkması
4 .lpg enjektörü

mazda 3 aracımızı satın alırken dikkat etmemiz gereken şey yanlızca konporosör testi degil dir konporosör testi sıkmaya başlıyan sübopta ustayı yanıltır sübop kapagı açılarak sübop ayarlarına bakılmalıdır sübop larda sıkma varmı yokmu sübop ayar fileri ile görülmektedir sübop ayarının yapılması için silindir kapagının sökülüp rektefiye ye giderek sübop degişimi dedigimiz durumu yaparak filer aralıkların min 25 maks 30 olucak şekilde yapılmaktadır

birde lpg montajı yaptırır iken dikkat etmemiz gerek husus ustayı ikaz edelim benzin enjektör tesisatnı acarak lpb baglantısını yapmasın soket geçme dedigimiz sistem benzin enjektör soketini çıkarır ve karşılıgında soket vardır ona takar diger ucu ise benzin enjektörüne takılır her silindir tesisatının montajı lpn montajı sırasında bu şekilde yapılır ise belli bir zaman sonra tesisat sıkınıtı yaşamanın önüne geçmiş olursunuz

bu yazdıklarımı dogru bir şekilde uygulayın tesişi koyacaksınız aracınızın başka sıkıntısı yoktur geçmiş olsun kolay gelsin başarılar ...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ustam döktürmüşsün maşallah, ellerine sağlık... ;)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Adem ustam ellerine sağlık çok güzel yazmışsın, yazdıklarından; isminin bu kadar telaffuz edilmesinin sebebini çıkarabiliyorum. Yalnız yanıldığın bir nokta var o da benim elim uzdur fakat motordan % 2 kadar ancak anlarım :D Dediklerini de yapmam çok zor gözüküyor. Bu durum bana kısa sürede ciddi sıkıntı yaratır mı? Yok yaratmazsa elbet yolum istanbula düşer diye düşünüyorum. Ama içlerinde birisini (bobinleri) deneyebilirm. Adem ustam tekrar teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim anladığım kadarıyla arızanın mantığı şu; benzin tesisatı ile lpg tesisatını bir arada tutunca lpg tesisatının su koyvermesi... :)

Bunu işinin ehli bir ustaya anlattığında, mantığı kavrayabiliyorsa çözümü de yapar, ama tam tersi bakış atıyorsa, arkana bakmadan kaç.

Yolun İstanbul'a düşerse zaten çözüm muhakkak ama bu şekilde guzuya işkence etmek ne kadar mantıklı??

Üst Alt