Mazda 3 BK (2003-09) Lpg Enjektörleri Değişti Ancak Tekleme Geçmedi

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tekrar Merhaba arkadaşlar. Son durumu paylaşıyorum. Mazda inceleme sonucunu mail atmış. Sonuç olumsuz. Fakat Bende tekrar cevap yazdım ve incelemenin yeniden yapılmasını istedim

Sayın Melih Ayata,

JMZBK.............. şasi numaralı aracınız hakkında yapmış olduğunuz başvuru ilgili birimlerimiz ile paylaşılmıştır.

Yetkili servisimiz ile yapılan görüşmeler neticesinde mevcut aracınız için yapılmış olan her hangi bir ekspertiz işlemi bulunmamaktadır.

Aracınız Lpg modunda tekleme yapması durumu nedeni ile yetkili servisimize giriş yapmış ve neticesinde gerekli onarımlar; enjektör değişim işlemi yapılmış ve araç tarafınıza sorunsuz olarak teslim edilmiştir.

Daha sonra motorda sarsıntı olması sebebi ile tekrar yapılan kontrollerde Lpg sistemi ile ilgili bir arıza durumu olmadığı,aracın sibop sisteminde problem olabilecegi bilgisi tarafınıza bildirilmiştir.
Ayrıca yeterli zamanınız olmamasından dolayı kompresör ölçme ve bir takım teknik detayları tespit etmek amacıyla yapılması gereken işlemlere onay vermediğiniz iletilmiştir.

Tüm bunların dışında mevcut aracınıza ekspertiz yapıldığına dair bir rapor var ise tarafımız ile payleşmanızı rica ederiz, aksi taktirde Mazda Motor Türkiye Şubesi olarak konuya müdahalede bulunamayacagımızı bilgilerinize sunarız.

Ürün ve hizmetlerimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Mazda İletişim Hattı
44 44 693

Benim Cevaben yzdığım;

Merhaba, öncelikle belirtmeliyim ki benim size yazdıklarımı pek okumamışsınız sanırım. Çünkü benim yazdıklarımla sizin cevap olarak yolladıklarınız alakasız olmuş. İkincisi de İnceleme yapıyorsunuz ama nedense sorunu asıl yaşan kişi olarak benimle görüşme bile yapmadan incelemeyi bitirebiliyorsunuz. Buna anlam veremiyorum açıkcası. İncemele tek taraf dinlenerek yapılmaz. Yapılırsa da incelemenin tarafsız olduğunu düşünmem mümkün olmaz.

Yazdiklarınıza cevaben durumu tekrardan izah edeyim.

1- "Yetkili servisimiz ile yapılan görüşmeler neticesinde mevcut aracınız için yapılmış olan her hangi bir ekspertiz işlemi bulunmamaktadır."

Cevap: Ben zaten Serviste ekspertiz yaptırmadım ve yaptırdığımı da söylemedim. Ben aracı almadan Ankara Oto Test firmasında test yaptırdım ve test sonucunda araçta rölantide titreme çıktı. Bende eski sahibi Levent Kaya' ya Mazda yetkili serviste baktırmak istediğimi söyledim. Basayar Servise gittik ve aracı satın almak istediğimi söyledim ve aracı teste soktuğumuzu, rölantide titreme olduğunu söyledim. Hatta araçla servise gelirkende rölantide ki titremeyi hissettiğimi söyledim.

2- "Aracınız Lpg modunda tekleme yapması durumu nedeni ile yetkili servisimize giriş yapmış ve neticesinde gerekli onarımlar; enjektör değişim işlemi yapılmış ve araç tarafınıza sorunsuz olarak teslim edilmiştir."

Cevap:Yukarıda da belitttiğim gibi aracı ben lpg modunda tekleme diye servise götürmedim. Rölantide tekleme diye götürdüm. Enjektör değişim işi ise benden önceki sahibi Levent Kaya zamanında yapılmış. Ama tekleme geçmemiş. Ben aracı servise götürdüm ve rölantide tekleme olduğunu söyledim. Onlarda araca baktılar. O esnada Aziz usta aracın eski sahibi Levent Kayayı ve enjektörlerini değiştirdiğini hatırladı ve enjektör ayarlarında sıkıntı olabileceğini söyledi ve Lpg cihazına takıp ayar yaptılar. Enjektör daha önceden değiştiği için garantisi devam etmekteydi. Garanti kapsamında ayar yapıldı. Bunun haricinde başka birşeyin rölantide titremeye neden olabileceğini düşünmeden ve başka bir inceleme yapmadan tamam hocam sorun düzeltildi dediler. Baktım titreme yok gibiydi. Ama enjektörden çıt çıt ses geliyordu ve bu sesinde normal olduğunu söylediler. Ben Servisin tamam sorun yok demesi üzerine aracı satın aldım ve yola çıktım. Akşam saat 4 civarı idi. Kırıkkale Balışeyh ışıklarda durunca rölantide titremenin devam ettiğini farkettim. Ertesi günü de motor uyarı ışığı yandı. Motor uyarı ışığı yanar yanmaz Aziz usta ile görüştüm rölantide titremenin geçmediğini üzerinede uyarı ışığı yandığını ilettim kendisine. Aziz ustada motorun çalışmasında bir farklılık olup olmadığını sordu. Bende önceki gibi çalıştığını söyledim. Aziz ustada enjektörden kaynaklandığını ve aracı tekrar gedirdiğimde bakacağını söyledi.

3- "Daha sonra motorda sarsıntı olması sebebi ile tekrar yapılan kontrollerde Lpg sistemi ile ilgili bir arıza durumu olmadığı,aracın sibop sisteminde problem olabilecegi bilgisi tarafınıza bildirilmiştir.

Cevap: Aziz usta ile görüştükten yaklaşık bir ay sonra ( Kırıkkale-Sulakyurtta Öğretmenim, iş sebebiyle daha erken bir vakitte gidemedim. Aziz ustaya durumdan bahsetmiştim.) gittiğimde yine baktılar ve enjektörün ayar tutmadığını supap sisteminde sıkıntı olabileceğini söylediler. Ama yine herhangi bir test veya inceleme yapmadılar. İhtimal üzerine konuşmalar oldu hep. Ne kadar bir masrafın olabileceğini sordum. 2500 tl civarında olabileceğini bir ihtimal daha yüksek de çıkabilceğini söylediler. Parçadan sorumlu Savaş Bey' de yanımızda idi. Bende bunu düşüneceğimi söyledim ve tanıdık bir ustaya gösterdim ve gazdan olduğunu söyledi.

4-"Ayrıca yeterli zamanınız olmamasından dolayı kompresör ölçme ve bir takım teknik detayları tespit etmek amacıyla yapılması gereken işlemlere onay vermediğiniz iletilmiştir."

Cevap: Üçüncü kez gidişimde direk Savaş Bey' le görüştüm ve aracımal yeterince ilgilenmediğini ve sorunun fa giderilmediğini belitttim. Savaş Bey sağolsun yardımcı oldu. Aracı açtılar ve bu sefer ciddi bir inceleme yaptılar. Önce yine enjektör ayarlarına baktılar. Hem lpg de hemde benzin ayarlarına baktılar. Benzinde de çok hafif titreme olduğunu söylediler. Gaz tesisatına güzelce baktılar, kaçak var mı diye spreyle kontrol ettiler. Daha sonra motoru açıp kompresör testi yaptılar. Kompresör testinde değerlerin normal olduğunu ama bu testin soğukken yapılması gerektiğini belittiler. Bende Kırıkkaleye dönmemiz gerektiğini söyledim. Daha sonra Ankara ya geldiğimde yaptıracağımı söyledim. Tam olarak Onay vermemek gibi bir durum söz konusu değil. Daha sonra Supaplardan kaynaklanıp kaynaklanmadığına dair emin olmak için Herter Servise gittim. Asalet Bey sağolsun yardımcı oldu durumu anlattım ve ustalar hemen incelemeye başladılar. Cihaza bağladılar arıza durumuna baktılar. Yaklaşık 1,5-2 saat ciddi bir incelemeden sonra onlarda supap sorunu olduğunu söylediler.

Durum bundan ibaret. Yukarda anlattıklarımdan ne bir fazla ne de bir eksik.

Yukarıda anlattıklarım ışığında incelemenin yeniden yapılmasını ve mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Teşekkür ederim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Böyle anlaşmazlıklar zaman zaman yaşanabiliyor, Meb le görüşmen oldu mu hiç bu konu hakkında, yoksa direk Mazda Tr ye mi yazdın?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Tam bir yılan hikayesi tüketici bu ülkede ne zaman hak sahibi olacak çok merak ediyorum heryerde bi sallama işini düzgün yapmama müşteriyi suçlu çıkarma ile ilgili sıkıntılar duyuyoruz...Allah bizleri dürüst insanlarla karşılaştırsın ukalaca müşteriye cevap veren bir üslup nerde kibarlık nerde müşteri memnuniyeti kabalık cabası yazılanları düzgün okumamak ta ayrı bir skandal

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
@ezmocesteri Basayar o kadar git gel yaptıktan sonra bende direk mazdaya yazdım. Mailden sonra basayardan murat bey aradı incelemenin yapıldığını sonucun bildirilecegini söyledi. Dun mazda mail attı. Durum aşağıda yazdığım gibi.

Discovery cihazımdan gönderildi

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Ben ısrarla, aşağıdaki linkte yazılanların iyi bir usta ile denenmesini tavsiye ediyorum... ;)

http://www.mazdagaraj.com/mazda-3-lpg-enjektorleri-degisti-ancak-tekleme-gecmedi-t2540.0.html;msg47371#msg47371
Veli serviste lpg tesisatina baktilar kacaga baktılar LPG normal çıkti. Enjektorde yeni degismis. Zaten benzinde de titreme çıktı. Bunu Herter de teyit etti. Cihaza takınca benzin titremesi çıkıyor. Ama bujileri ve subap ayarlarini kontrol ettirebilirim sanırım.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar birşey sorucam. Bu subap değişiminde tahmini neler değişiyor. Subap takımına ve conta setine baktim. Subsan marka. İkisi toplamda 530 lira civarinda. Başka neler değişiyor. Çünkü subap değişimi ortalama 1300 1500 civarinda değişiyor. Aradaki fark nerden kaynaklanıyor.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Sübap , conta ,gayd değişiyor ufak tefek sprey vs var malzeme olarak gerisi kapakçı alıyor taşlama alıştırma vs sanırım 200-300 arası o alıyor yaklaşık 300 de söküp takan usta alıyor yaklaşık 1250 yi buluyor yarı işçilik yarı malzeme gibi sübap değişiminde üst kapak contasını orjinal almanız tavsiye edilir 50-100 fazla olur ama sorun yaşamazsınız ..

Tapatalk

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Üst kapak contası orijinal marka nedir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar birşey sorucam. Bu subap değişiminde tahmini neler değişiyor. Subap takımına ve conta setine baktim. Subsan marka. İkisi toplamda 530 lira civarinda. Başka neler değişiyor. Çünkü subap değişimi ortalama 1300 1500 civarinda değişiyor. Aradaki fark nerden kaynaklanıyor.

Konu hakkında detay bilmiyorum, araştırmadım fakat yazdıklarını okuyunca şu kıssa aklıma geldi;

Amerika'da orta ölçekli fabrikada arıza sebebiyle üretim durmuş ve fabrika müdürü telaşla arızanın giderilmesini teknisyenlerden istiyor ama giderilemiyor, araştırma neticesinde bilmem kim usta'nın bu işi yapabileceğini öğreniyorlar;

Usta geliyor, bana bir çekiç getirin diyor ve makineyi inceledikten sonra, çekiç ile bir sefer vuruyor sonrasında makine çalışıyor, fabrika üretime devam ediyor;

Müdür, ustaya kaç para ödememiz gerekiyor diye soruyor, usta da; 1.000 Dolar diye cevap verince müdür yutkunuyor ama fabrikanın çalışıyor olmasına sevindiği için itiraz edemiyor fakat; bana bu parayı tek tek ayrıntısı ile faturalandır diyor...

Usta tabi diyerek faturayı kesiyor; İşçilik 10 dolar, çekici nereye vuracağını bilmek 990 dolar...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Konu hakkında detay bilmiyorum, araştırmadım fakat yazdıklarını okuyunca şu kıssa aklıma geldi;

Amerika'da orta ölçekli fabrikada arıza sebebiyle üretim durmuş ve fabrika müdürü telaşla arızanın giderilmesini teknisyenlerden istiyor ama giderilemiyor, araştırma neticesinde bilmem kim usta'nın bu işi yapabileceğini öğreniyorlar;

Usta geliyor, bana bir çekiç getirin diyor ve makineyi inceledikten sonra, çekiç ile bir sefer vuruyor sonrasında makine çalışıyor, fabrika üretime devam ediyor;

Müdür, ustaya kaç para ödememiz gerekiyor diye soruyor, usta da; 1.000 Dolar diye cevap verince müdür yutkunuyor ama fabrikanın çalışıyor olmasına sevindiği için itiraz edemiyor fakat; bana bu parayı tek tek ayrıntısı ile faturalandır diyor...

Usta tabi diyerek faturayı kesiyor; İşçilik 10 dolar, çekici nereye vuracağını bilmek 990 dolar... 8)
Herterde yaptırmayı düşünüyorum. Asalet ile görüştüm zaten. Yedek parçada %18 işçilikte %10 indirim iyi bir kampanya ustaların işçiliği için ilk izlenim iyi. Hayirlisiyla çözüme kavusturaydim rahatlicam.
Sende de amma hikaye varmış veli her konuya bir hikaye ile nokta koymayı seviyorsun.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Mazda serviste değil sanayide yaptıracaksanız bulunduğunuz yerde mazda servisi varsa oradan temin edebilirsiniz

Tapatalk
Yok dostum zaten Herter de yaptırmayı düşünüyorum. Benimkisi merak. Her zaman araştırmayı severim. O yüzden markasını merak ediyorum.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
@dr_azoom asalet ile görüştüm 1750-2100 arası masraf çıkar dedi. Ustada teyit etti. İndirimle filan derken uygun bir fiyat çıkar diye düşünüyorum. Ödeme konusunda da taksit yapacağız. Peşin ödeme şansım yok. Dışarıda belki daha uygun yaptırabilirim ama tanıdık ve guvenecegim bir usta yok. adem usta, bayraktar oto da uzak. O yüzden güven duyabilecegim bir yer olarak hertere gitmek mantıklı geliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=481]dr_azoom[/member] asalet ile görüştüm 1750-2100 arası masraf çıkar dedi. Ustada teyit etti. İndirimle filan derken uygun bir fiyat çıkar diye düşünüyorum. Ödeme konusunda da taksit yapacağız. Peşin ödeme şansım yok. Dışarıda belki daha uygun yaptırabilirim ama tanıdık ve guvenecegim bir usta yok. adem usta, bayraktar oto da uzak. O yüzden güven duyabilecegim bir yer olarak hertere gitmek mantıklı geliyor.

En mantıklı olanı da bu zaten... Çekici nereye sallayacağını bilen yetkili servisin verdiği güven daha başka olur... ;)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar selam. Dün akşam itibari ile aracı Herter Yetkili Servise bıraktım. Bugün öğlen uğradım. Motor sökülmüş. Tamir işleri başlamış. Asaletin kardeşi Yasin var. Onunla bayağı muhabbet ettik. Sonrasında da maliyet çıkardık. 2338 TL. Sonrasında Asalet ile görüştüm 2070 TL ye çekti rakamı sağolsun. Biraz daha uğraştım ama daha aşağı inemedi. Düz 2000 olsun dedim ama :( Sökülmüş hali fotolarını ekliyorum. Birde fiyat çizelgesini.

Ekli dosyalar

• IMG_20150526_122908.jpg
    IMG_20150526_122908.jpg
    184.8 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG_20150526_122915.jpg
    IMG_20150526_122915.jpg
    172.1 KB · Görüntüleme: 67
  • IMG_20150526_122934.jpg
    IMG_20150526_122934.jpg
    168.7 KB · Görüntüleme: 67
  • IMG_20150526_133647.jpg
    IMG_20150526_133647.jpg
    125.2 KB · Görüntüleme: 73

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Servis fiyatı olarak harika bir rakam hiç sesini çıkartma derim... Herter iyi rakam vermiş gerçekten.

Geçmiş olsun, inşallah sorun giderilir kafan rahat eder...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip